Ponurá pohádka o králi, kterého pýcha připravila o lásku, přátele i moc. Na počátku příběhu výpravné pohádky, která vznikla na motivy staré irské legendy, je krutá kletba. Dokud právě narozený králův syn nepozvedne meč proti svému otci, nenastane v Jestřábím království jaro. Král sice nařídí rádci Ordonovi, aby dítě zabil, ale chůva ho zachrání a dítě svěří do výchovy ptáčníkovi. Ten mu dá jméno Kryštof a vychová ho společně se svým synem Jankem. O dvacet let později podlehne král Ordonovu naléhání k válce se sousedním králem Ubaldem. A právě v této válce se naplní kletba a začne se odvíjet tragický osud nového krále, jenž neumí naslouchat správným ústům. (oficiální text distributora)

WolfIssen

Celkem nechápu to nízké hodnocení. Pohádek tohoto typu je málo. 4**** za vynikající Stivínovu hudbu a celkový staroslovanský feeling. ()

PetrJulian

Tak jsem díky CS filmu viděl konečně i tuto nijak často vysílanou pohádku (kdy naposledy byla k vidění na neplacené tv?). Nevím, proč se tolik nelíbí. Já naopak oceňuji příběhy s ponurým dějem, kdy ne vždy končí všechno dobře. Viz třeba pohádky bratří Grimmů. Ty taky nemají ti, co zde hodnotí nízko, rádi? ()

Desmi

Pohádka o moudrosti, která všechnu moudrost vyčerpala pro svůj název. I tak ale jde o příběh nevšední a temnější, než na který jsme u našich pohádek zvyklí. ()

Nick321

Mám tuto drsnou pohádku rád, je z ní cítit jasné poselství několika mouder. Že ne každý je zrozen být králem, že je častokrát obtížné rozlišit mezi tím, kdo se nám snaží upřímně radit a kdo nás radami vede do záhuby, že je potřeba umět si zvolit své "bohy" a nepaktovat se s takovými, kteří na vaši zemi uvrhnou zimu a promění vás v netvory, když uznají za vhodné. A také jak by řekl strýček Ben ze Spidermana "Velká síla vyžaduje zodpovědnost". A tak se stalo, že Kryštof, který nedlouho potom, co dle nevyhnutelné věštby zabil svého otce-krále a vymínil si Ubaldovu dceru za manželku, ze žárlivosti nad jejím útěkem seslal na své království zkázu, jen aby v ní zahubil uprchlou princeznu. Dávám 4*, bitvy ve filmu mohly být zpracovány lépe. ()

Rumbambule

Vzpomínám, jak jsme byli na premiéře a pan Pomeje mi dal podepsanou fotku... Byla jsem malá holka, od té doby jsem film viděla jednou a vůbec nevím, jak bych ho hodnotila, pocitově tak průměr... Deď, když Jiří Pomeje zemřel, možná se na to podívám znovu - z nostalgie a pro připomenutí, že jeho život nebyl jen bulvár :) ()

milos.bradik

Příliš temná pohádka a pokud by to člověk bral jako fantasy, tak to vychází ještě hůř. Jediný klad byla krásná Markéta Hrubešová. ()