Putování s dinosaury (TV seriál)

Walking with Dinosaurs

• Německo

Dinosaurier - Im Reich der Giganten

Putovanie s dinosaurami

Dokumentární

Velká Británie / Německo, 1999, 3 h (Minutáž: 30 min)

Georgann Kane

Ben Bartlett

Kenneth Branagh (vyp.), Avery Brooks (vyp.), André Dussollier (vyp.)

Snad můj nejoblíbenější pořad. Každou z epizod jsem viděl nejméně 10x a to bez legrace, beru to jako oddechovku, kulisu ale i dost věrohodný zdroj informací. Úchvatně a realisticky zpracovaný život tak pozoruhodných tvorů u kterých často lituji, že již nejsou mezi námi. (Nejoblíbenější epizoda - Kruté moře, nejoblíbenější potvorák - Liopleurodon) 100%(30.4.2012)

Serial jsem sledovala uz pred lety a velmi me upoutal. Libi se mi, že ke každému druhu byl i příběh, dává to větší šťávu a je to mnohem poutavější. Navíc mě zaujalo jak je seriál skvěle zpracován vzhledem k tomu, že je to nějaký rok zpátky. Viděla jsem i jiné mnohem novější dokumenty a žádný nevypadal tak věrohodně a nedokázal tak připoutat.(20.2.2013)

Vizuálně poutavý, dobře natočený a místy dokonce napínavý BBC dokument, který nemá sice informativní hodnotu tak vysokou, jako mnohem starší a můj oblíbený dokument Planeta dinosaurů, avšak je o to více přístupný běžnému divákovi a dětem. 1. Nová krev (****) - velmi zábavný začátek seriálu pojednávající o prvních dinosauřích úspěších v Triasu. Minipříběh o kynodontech je příjemným překvapením - tímto chválím BBC, že se nezaměřili jen na přerostlé ještěrky, ale znázornili nám také vznik savců. 2. Doba titánů (**) - celkově nezajímavý díl. Mladí diplodoci jsou sice fajn, ale jurské období se netočí jen okolo nich. Radost jsem měl jen z malých pterosaurů. 3. Kruté moře (***) - výborný začátek, krásné azurové moře, avšak informativnost kolísá. Liopleurodon rozhodně nevážil 150 tun, jak se nám seriál snaží vtlouct do hlavy (tolik proboha nevážili ani největší sauropodi). Naopak potěšila zmínka o ostrorepech; lov vajíček na pláži plné Rhanforynchů byla moc pěkná scéna. 4. Giganti oblohy (*****) - fantasticky stylizovaná epizoda s výbornou hudbou, leteckými záběry a nádhernými ptakoještěry. Lov Utharaptorů je napínavý a konec dojemný - co víc si přát? 5. Duchové polárního lesa (****) - nejzajímavější díl ze všech, protože o polárních dinosaurech jsme toho zatím neměli možnost mnoho slyšet. Potěšili mě obojživelníci a záběry na polární záři :-) 6. Konec dynastie (****) - celkově lehce depresivní díl z Montany. Mrtvá ožraná mláďata na sopečných polích a udušení dinosauři u bahenních jezírek. Meteory na obloze, sopečné erupce a mezi tím vším jedna rozvášněná tyranosauří samice. Ocenil jsem také zvuk, který dinosauři vydávali - byl originální a věrný, narozdíl od mnoha ostatních filmů o těchto ještěrech, kde se používá často nahraný řev dnešních kočkovitých šelem. 80%(31.5.2010)

Nejzdařilejší, minimálně po animační stránce dodnes nepřekonaný dokument o pravěku, který ve mně znovuprobudil lásku k dinosaurům. Nádherná zvířata, jednoduché, ale poutavé příběhy v původním dabingu podbarvené podmanivým hlasem Alfréda Strejčka a ve čtvrtém dílu největší klad- má životní láska v celé své nebezpečné žluto-černé kráse.(19.10.2013)

Báječná podívaná, ve své době byla v rámci dokumentů vpřed o sauropodí délku, byť s přibývajícími roky a postupujícím poznáním se hromadí nepřesnosti a omyly, kterých se tvůrci dopustili v pochopitelné absenci nových poznatků a faktů. Přesto si všechny série Putování (nejen ty dinosauří) občas velice ráda pouštím.(8.2.2015)

• - V díle Kruté moře (Cruel sea) se uvádí, že Liopleurodon měřil až 25 metrů a vážil 150 tun. S tím však většina vědců nesouhlasí, jeho skutečná velikost se dosud s jistotou neví, ale odhaduje se mezi 7–15 metry. (Segoves Kelt)

• - První díl "New Blood" se mihne na pozadí v televizi v jedné ze scén dalšího seriálu BBC Torchwood (od r. 2006), konkrétně v 9. epizodě 1. série. (MsUtahraptor)

• - Na jaře roku 2000 se producenti pyšnili ziskem 38,8 milionu liber a seriál obdržel rekordní počet nominací na cenu EMMY, kterou je oceňována televizní tvorba. (Dr.Okamura)