• slovenský

Animovaný / Rodinný / Drama

USA, 1942, 70 min

David Hand

Walt Disney

Disneyovka opravdu pro nejmenší. Příběh malého kolouška Bambiho je samozřejmě krásně nakreslený, ale bohužel se v něm vůbec nic neděje. Největší část filmu zabere poznávání přírody, je tu jedna vtipná scéna s balením samic, jedna zbytečná tragédie a celkem brutální finále s lovci (kteří nejsou vidět). I na hodinu a deset minut dlouhý film jsem se celkem nudil a i když chápu záměr - ukázat dětem koloběh přírody, hádám že by se mi to moc nelíbilo ani jako dítěti.(9.12.2016)

S každým dalším kusem od Walta Disneyho nabývám přesvědčení, že byl vlastně takové velké děcko a tvořil pro sobě podobné. Zvířátka sice mají reálný základ, ale musí být super roztomilá a supersladká, musejí se chovat tak trochu jako lidé, být dostatečně legrační, děj je spíš okrajovou záležitostí a musí ukápnout i nějaká ta slzička. Scény nemusí být reálné, ale musí být zábavné. A děťáka sedí s oteveřenou pusou fixovaní na obrazovce a cvrkají blahem do plínek (starší do spoďárů), rodiče a prarodiče je hladkají po hlavičce a říkají: "Podívej! To je pěkná pohádka!" Vysoké hodnocení přičítám skutečnosti, že většina diváků viděla Bambiho jako zmíněná cílová skupina, případně v roli rodiče, který je rád, že je od dětí na chvíli pokoj. Prostě hodně líbezný animák pro děti každé věkové skupiny, který nic moc nenabízí, ale pěkně se na to kouká.(26.8.2018)

Možná jsem sentimentální, nebo co, ale tenhle film mě neskutečně dostal. Ne ani proto, že je dojímavý, ale proto, jak se podařilo krásně zachytit dospívání jednoho kolouška. Jsou zde city, jsou zde emoce silné, a to jak pozitivní, tak i negativní, je zde dobrá animace a hlavně krásná kresba. Ta pozadí jsou nádherná, stejně tak i hudba, které dokázal a dokáže Disney, respektive jeho studio s filmem nádherně propojovat. Místy hororová atmosféra, a to není až tak přehnané, je naprosto skvělá. Více jak 70 let starý kousek, ale naprosto zaslouženě zlatý fond animovaného filmu.(23.12.2013)

• Insspektor

Keď si čítam všetky tie pekné komentáre o tejto rozprávke, je mi až ľúto že nič z toho si ma počas jej pozerania akosi nenašlo. A to sa nepovažujem za niekoho kto by nevedel oceniť aj rozprávku, ak má úroveň. Pri tomto diele som sa však chytal za hlavu nielen ja ale aj moja bývala ktorá rozprávky miluje a nútila ma ich pozerať desiatky.(2.3.2011)

Ukázka preciznosti a důslednosti pana Disneye. Nejen u tohoto filmu nutil kreslíře a animátory detailně studovat zvířata - jejich anatomii, pohyb, výrazy. Běh savců, let ptáků, skotačení ryb ve vodě. Pozadím je rovněž věnována velká pečlivost, ne ale jako u Šípkové Růženky, kde jde především o stylizaci. Realičnost některých záběrů se blíží fotografii....a pak ten kouzelný příběh, který mě vždy dojme, a při každém dalším zhlédnutí vyplaví slzu do očí. Prostě Disney! Bez něho by nebyl kreslený film tím, čím je. Nebyly by ruské ani japonské pohádky, Trnka by neudělal tak disneovsky (k W.Disneovi se hlásil jako ke vzoru!) Zvířátka a Petrovští a nejspíše i všechny současné 3D hity by vypadaly úplně jinak, pokud by vůbec byly....(25.12.2010)

• - Hlasy mláďat byly nadabovány dětmi, nikoliv pomocí napodobování dospělých, jak je běžné. (Terva)

• - Felix Salten, autor knihy o Bambim, byl inspirovaný k jejímu napsání cestou po Itálii, kdy byl fascinován italským slovem "bambino". (Terva)

• - Vo filme použili aj tzv. multiplánovú kameru, ktorá umožňovala ilúziu 3D prostredia. Prístroj použili predtým i vo filme Snehulienka a sedem trpaslíkov. Za novú techniku získal Disney aj Oscara. (Hystory)