poster

Edvard II. (festivalový název)

 • Velká Británie

  Edward II

 • USA

  Edward II

Drama / Romantický / Historický

Velká Británie, 1991, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Morholt
  *****

  Ufffffffff! Neskutečně zahrané a nasnímané. Vynikající Waddington a ještě lepší Tilda Swinton, u které bych si nikdy nemyslel, že by dokázala vybičovat mojí fantazii. Skvělá vsuvka Annie Lennox a v superlativech by se dalo pokračovat, protože co postava, to výkon. Kulisy a kostýmy s punkovým podbarvením opět na výbornou. Komu se líbil Titus Julie Taymor nebo Loncraineův Richard III., tak ten bude spokojen. A pak měl v sobě ten film ještě to nejpomenovatelné "něco", díky kterému si ho zapamatuji. Mimochodem Jarmanova adaptace zase tak volná není a divím se, že tento režisér nezfilmoval víc Marlowových kousků. Ač dělěni staletími, byli tihle dva pro sebe stvořeni. 90%(22.7.2012)

 • darkrobyk
  ****

  Vizuálně uhrančivé drama nám předkládá mocenské konflikty na pozadí vášně, lásky, zrady a zatracení. Obrazy jsou komponovány jako svébytná umělecká díla. Výprava je velmi střízlivá, většina příběhu se odehrává mezi neomítnutými stěnami v prostorách připomínajících podzemní kobky, kde místo podlahy je jen udusaný písek. V kontrastu s tím jsou pak výtvarně působivé kostýmy královny, její líčení a šperky, či stůl bohatě prostřený k jídlu. Politický přesah připomene dobu, kdy se v Anglii protestovalo za práva gayů, ale také dobu plnou anarchistické revolty (Jarman měl k punku velmi blízko, viz jeho film Jubilee). Znalce režisérova díla asi nepřekvapí preference mužské lásky i nahoty. Přesto se zde objeví dvě ďábelsky krásné ženy - Tilda Swintonová a v malé roli Annie Lennoxová (Eurhytmics). Divák má z větší části pocit, jako by sledoval divadelní představení. Herci hrají výtečně a jen výtvarná kamera připomíná, že se jedná o film.(7.5.2012)

 • Brylin
  ***

  Edvard II - klasické drama Christophera Marlowa s původními dialogy zasazené do dekadentních kulis konce dvacátého století. Radikální výprava včetně kostýmů, rekvizit, strohých lokací a homo exhibicí možná poněkud překvapivě povyšuje příběh o úroveň výš a dodává mu na expresivitě. Síla díla se naplno projeví na divadelních prknech, avšak i na plátně působí razantně a připomíná, že milostný život zásadně ovlivňuje i ty, kteří jsou u moci. Výborné herecké výkony (především ďábelská Tilda Swinton) a ušlechtilý jazyk překladu Otokara Fishera umocňují výsledný dojem. Silné tři hvězdičky.(4.7.2014)

 • Houdini

  Zlatý Lev - výběr(20.1.2006)

 • GMVajgl
  **

  Nepřipraveného člověka může tento film hned ze začátku překvapit dvěma muži lízajícimi si bradavky. Takže Eduard II. byl anglický král a nejspíš byl gay af. Ale o historickou přesnost nejde, tenhle film nešetří obscénnostmi, zdlouhavými výjevy hnusu a hněvu. Herci jsou bezpochyby kabrňáci, ale - jako kdyby Van Gogh maloval vagíny a penisy fekáliemi na záchodové dveře benzínky - asi je namaluje hezky, ale stejně to bude shit. Ale holt ve Varech si člověk nemůže vybírat - MFFKV 2014(13.7.2014)

 • - Podobně jako většina filmů New Queer Cinema vyvolal snímek rozporuplné reakce u diváků i kritiků. Časopis Variety jeho obsah označil za „provokaci heterosexuálních diváků“. (Zdroj: Letní filmová škola)