Poklad pod Černou hláskou (TV film)

Pohádka

Československo, 1975, 58 min

Lubomír Lipský hledá poklad, který v tom smyslu slova, v jakém si představuje, (spoiler) nenajde, najde však poklad jiný, větší a tak nějak člověk vnímá jako pozitivum, že to klišovitě dobře dopadlo. Mravoučné poselství, které z toho ční od začátku, neruší, protože v daných souvislostech to působí věrohodně, navíc v papundeklových kulisách se prohánějí skvělí kumštýři, kteří i z kusu dvourozměrného pomalovaného kartónu dokáží vytvořit trosky středověkého hradu. Podotýkám, že cejnovi se zlatými šupinami by se plavalo zatraceně špatně a asi by se zarýval velmi hluboko do bahna.(10.5.2017)

Takovejch dneska je, co se taky ženou za svou chimérou bohatství, úspěchu a štěstí. Jejich sny mnohdy ukončí exekutor, ačkoli, kdyby místo snů vzali do ruky třeba hoblík a odpustili si pivo na dluh, toho bohatství by se byli bývali dočkali spíš. Takže pohádku chválím za jednoznačné poselství, teď jen aby si ho našli ti správní diváci.:-)(1.4.2017)

• Josef Zíma