Na starém zámku v Shoscombe (E03) (epizoda)

Shoscombe Old Place

• Československo

Na starom zámku Shoscomboe

Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1991, 51 min

Patrick Lau

Předloha:

Arthur Conan Doyle (povídka)

Zatím nejlepší díl z této série SH. Povídku jsem četl, a stejně jako Liquidu 26 si myslím, že je dost průměrná ale přesto patří k těm lepším. A tahle adaptace jí dost překonává. Ty záběry z kaple a hřbitova jsou naprosto dokonalé a na célé epizodě nejlepší. Díl se opět odehrává v krásné venkovské krajině. Epizoda má opět i dost vtipných míst, hlavně úplně na konci... Jsem opravdu velmi spokojený. Takovýto výkon jsem vážně nečekal.(7.1.2012)

Anglický spisovateľ sir Arthur Conan Doyle je predovšetkým známy ako stvoriteľ geniálneho detektíva Sherlocka Holmesa. V priebehu rokov 1887 až 1927 napísal šesťdesiat príbehov, v ktorých Holmes za asistencie svojho verného doktora Watsona vyšetruje zapeklité kriminálne prípady. Posledná poviedka bola zverejnená v roku 1927. Nesie názov "Na starom zámku v Shoscombe". Jej filmová adaptácia z roku 1991 patrí medzie tie ktoré som si hodne obľúbil. Atraktívne prostredie vidieckeho zámku, temná záhada a dokonalý Jeremy Brett v titulnej úlohe. ****(11.3.2019)

Povídka, podle které vznikl tento díl, je spíš průměrná, ale i tak patří ve sbírce The Casebook of S. H. k tomu nejlepšímu. Tento díl je více méně věrnou adaptací, bylo tam pár momentů, co si z povídky nevybavuju, ale to je spíš asi tím, že jsem to už zapomněl :-) Úplně nejvíc mě dostávaly záběry ze staré kaple, hlavně ten ze psího pohledu, jak tam "přebíháte" přes ty náhrobky, napůl zanesené listím, to byla dokonalost. No a potom taky nemá chybu Sherlockův výkřik úplně na konci, když zjistil, že si paní Hudsonová vsadila na dostihy :-)(23.9.2010)

Holmes řeší náramně temnou záhadu, zkoumá ohořelou lidskou kost, otevírá rakev... V tomhhle dílu je toho opravdu hodně. Watson tentokrát hraje spíše druhé housle, ale to nevadí - pozoruje svého geniálního kolegu se stejným zaujetím, s jakým my sledujeme stoprocentní nasazení Jeremyho Bretta.(7.11.2017)

Poslední povídka o Holmesovi z pera mistra Doylea, jedna z prvních rolí Jude Lawa. Skvostné exteriéry a spolehlivá dvojice Brett + Hardwicke znamenají, že tohle dobrodružství zadluženého Sira a jeho morbidního triku je možno hodnotit plným počtem hvězd. Zvlášť přihlédneme-li k odhalenému gamblerství paní Hudsonové :-)(12.5.2016)

• - Povídka "Na starém zámku v Shoscombe" je poslední holmesovskou povídkou, kterou Arthur Conan Doyle napsal. (PhillM.)