Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. (Pilot Film)

Benigni

Za mne zcela nefunkční film. Hlavní hrdina nejedná, jen se "prokurví" svým životem. Filmařsky velmi smutné a hlavně strašně nudné hudební drama se scénářem děravým, jako holandský sýr. Nechápu, jak takový scénář bez děje a bez klasického dramatického jednání postav, vývoje a zlomů mohl vůbec někdo finančně podpořit. Ocenění českými lvy považuji za nepochopitelnou frašku českých filmových akademiků. Film drží nad vodou jen hudba a hlavně výprava včetně kostýmů a masek. ()

MTB

Dvě hodiny čekání na něco, co nepřišlo - dvě hodiny marnosti. Zbylých dvacet minut už jsem nedokoukala, byla by to jen další ztráta času, protože jak to skončí, bylo divákovi prozrazeno hned na začátku. Neskutečně utahané, rozvláčné (utahanější byl snad už jen Křižáček), děj rozplizlý, ani skvělý Vojta Dyk to nezachránil. Moc nechápu, jak něco takového mohlo získat Českého lva, asi, nemáme nic lepšího a to je hodně smutné. ()

paradaj

O životě Josefa Myslivečka se z filmu dozvídáme nejnutnější minimum, o jeho tvorbě ještě míň. Film je tedy spíš dramatem o milostných pletkách v 18. století. Možná si film marně snaží hrát na Amadea, nakonec z toho ale vychází spíš nějaká ubohá verze Valmonta. A scéna setkání s Mozartem v dětském věku se dá shrnout jediným slovem: CRINGE. Nicméně film si nepochybně zaslouží chválu za kostýmy a výpravu, příjemně překvapil i Vojtěch Dyk v hlavní roli. Jdu zlatou střední cestou tří hvězdiček, a to asi i proto, že, ač má film své mouchy, sledoval se mi o dost snáz a bavil mě o dost víc než Arvéd zhlédnutý o týden dříve. Il Boemo bych nedoporučila, ani bych ho neoznačila za ztrátu času. Někde mezi. ()

Verbudrak odpad!

Strašná škoda, a já se tak těšil. Někdy bych si přál být tuctovej divák, nerozumět hudbě ani historii nemít vkus a nebýt ani trochu náročný. Jenže já bohužel vidím, jakej to je vodpad tohleto. Je mi to líto. ()

MrMartinTm

Českoitalský mišmaš a pokus o historický film o slavném skladateli dopadl velmi zvláštně. Na jednu stranu jsou zde určitá pozitiva, mezi ně patří hlavně velice kvalitní kulisy a kostýmy, poměrně dost fajn herci (včetně Vojty Dyka) a obecně režie. Bohužel jsou zde i velice silná negativa v podobě přehnané natahovanosti, pár opravdu nepovedených, až trapných vtipů a dle mého názoru i naprosto nepochopitelného faktu, že se film rozhodl věnovat, alespoň podle mě, tomu nejzajímavějšímu období Myslivečkova života, tedy boj se syfilis a znetvoření obličeje, naprosto nevýznamnou a krátkou část filmu. Ve výsledku je to poměrně obstojný historický film, který ale vůbec ničím nepřekvapí. 5,5/10 ()

milos.bradik

Čekal jsem film o hudebníkovi a jeho díle, ale hudba zde tvoří jen jakýsi doplněk k ubohé imitaci Amadea, ten byl hollywoodským kasovním trhákem, ale tento film kasovním trhákem určitě nebude a brát jej jako art by bylo také zcela mimo. ()

stanslon

Tak jasně, Forman to nebyl, i když se všichni snažili. Vojta si zašpásoval s kupou cizích hereček a skončil chudák špatně. Politoval jsem ho a proto mu dávám alespoň ty dvě hězdy.  Za víc to skutečně nestálo. Kdo to vlastně financoval? Naše veřejnoprávní? Nemá toho dost se svými štědrovečerními pohádkami? ()

Beuthen

Pokus o feministické a náznakové soft-porno (kdykoli žena obšťastňuje muže a ne naopak, vypadá a dopadá to špatně viz Myslivečkův konec života) ne 18., ale povinným prizmatem 21. století včetně ženské nejen intelektuální převahy, takže i čtrnáctiletý Mozart musí nutně působit spíš jako produkt AI než mladý génius. Některé lokace a rozhodně hudba zachraňují leccos, ale hlavně díky Myslivečkovi, ne Václavovi. Než se snažit o takovéto aktulizace (jinde bude Smetana nasávat ve Švédsku feminismus? Dvořák v USA boj proti otroctví?), raději nenatáčet nic. ()

Gargie

Na jednu stranu jsem ráda, že došlo k filmovému ztvárnění života zapomenutého hudebního génia Josefa Myslivečka, a opravdu oceňuji práci maskérů. Na stranu druhou, když jsem si o Myslivečkovi přečetla více, mě mrzelo, že film zobrazuje v podstatě árie proložené orgiemi (snaha odměnit určité spektrum publika, že tu operu vydrželo?) Měla jsem problém orientovat se v ženských postavách, chápu, proč všechny vypadají tak nějak podobně, ale bylo by vhodné občas uvést nějaké jméno či informaci, aby se divák neztrácel. Nakonec mi jako vodítko posloužil ten nejméně pravděpodobný orientační bod - náhrdelník, který dotyčná nosila (překvapivě to funguje, což nevím, zda není spíše smutné). Proč se film více nezaměřuje na přátelství s Mozartem, který podle dostupných informací Myslivečka navštívil i v době nemoci a byl zděšen jeho stavem (taková skvělá zápletka!), proč se takových složitých témat jako je situace nemocných či postavení žen a násilí na nich i v té nejvyšší společnosti film jen lehce dotýká, zobrazuje, že to tak je, ale chybí tomu hlubší vyznění? Je tam tolik motivů, které by diváka mohly vzít za srdce, ale bohužel, vše se ztrácí ve změti postav, zpěvů a postelových scén. Naturalismus ani stomilionový rozpočet nevyváží chybějící poselství, přesto však oceňuji námět a odvahu jej realizovat. ()

jen_ja

Film Il Boemo je především hudebním dramatem. Václav se snaží zachytit Myslivečkovu hudbu a její vliv na jeho život a dílo. V tomto ohledu je film velmi úspěšný. Hudba je v filmu skvěle zakomponována a pomáhá vytvořit atmosféru a vyznění filmu. Kromě hudby je film také silný příběhem o ambicích, úspěchu a slávě. Mysliveček je charismatická a komplexní postava, kterou Vojtěch Dyk ztvárňuje s přesvědčivostí. Dykův výkon je jedním z hlavních taháků filmu. ()

patti1

Jelikož jsem předem četla zdejší recenze, byla jsem připravená na to, že to bude zdlouhavé a nebude mě to bavit. Ale to se nestalo,  nenudila jsem se ani chvíli. Nejsem takový znalec, abych hodnotila, nakolik se film přibližuje skutečným událostem, ale vtáhlo mě to do děje a ty víc než dvě hodiny utekly, ani nevím jak. Před Vojtou Dykem klobouk dolů. ()

gapa466

Životopisné filmy, i když s notnou dávkou osobního pohledu scénáristy, mám rád. I tento film se mi líbil. Dal bych i 4*, ale vyměšující král mi to neumožnil. ()

wooloong

Za mě dobrý. I když buď by pomohlo zkrácení na dobu trvání běžného filmu a nechat vybraná holá fakta nebo z toho naopak udělat minisérii. Těch nakousnutých témat a životních peripetií tam bylo docela dost a ne všechny dostatečně vysvětlené. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky