Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zeman přijíždí do Plánice vyšetřit sérii požárů. Setkává se tu se svými dávnými přáteli z Kateřinské Hory, Blankou (Jaroslava Obermaierová) a Karlem (Petr Oliva) Mutlovými. Během jeho přítomnosti vyhoří další hospodářské stavení a jako hlavní podezřelý je zadržen potrhlý syn bývalého kulaka (Jiří Plachý ml.). Na plánickou faru mezitím tajně přichází diverzant a chce, aby ho farář (Ota Sklenčka) ukryl. Diverzní skupina pak v místní škole během schůze zastřelí čtyři funkcionáře KSČ... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jménem národního demokratického odboje... Ke zdi! Jaká byla skutečná pravda v případu Babice už se asi nikdy nedozvíme. Já byl tak jako většina přesvědčený o tom, že se jednalo o akci státní bezpečnosti, ale ve světle některých dalších informací už si tím tak jistý nejsem. Škoda toho trochu useknutého konce který těmto spekulacím jenom nahrává, ale asi je fakt, že nic nebude úplně černobílé, takže těžko soudit... Samotný díl si pak drží úroveň řemeslné kvality nastavené pro celou první sérii tohoto seriálu která i přes některé slabší díly je asi nejvíc podařená. Jinak souhlasím, že tady to až tak není o soudruzích a záškodnících, ale veškerý prostor si zde pro sebe krade Vilém Besser který exceluje kdykoliv je na scéně. Takže jak to opravdu bylo nebo nebylo teď ponechme stranou, ale jako zakončení první řady je to určitě vydařená záležitost.80% ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Odhlédnu-li od filmových kvalit, bylo by vhodné se pozastavit nad postavou faráře. Ten má své svědomí zatíženo již zhruba jednu dekádu a světská moc si jej nevšímá. Pak se mu na faru násilím vloudí zločinec, farář se ocitá v pasti kvůli možnému vyzrazení jeho dřívějšího hříchu. V roli oběti trpně snáší přítomnost muže, který se potřebuje zbavit svých komplexů. SNB faráře neoprávněně vyhodnotí jako jednoho z organizátorů teroristické akce. A můžeme si položit otázku, zda to nebyl zásah božích mlýnů za jeho předchozí fatální selhání coby slušného člověka. Procházka vždy rád vykresloval postavy, u nichž nedominovala ani čest, ani zločinnost. I zde nabízí divákovi k zamyšlení, zda měl být farář obviněn. Do doby, v níž hořelo i se střílelo je zasazen čistý romantizující prvek rozpadajícího se vztahu manželů Motlových. Jelikož i ÚSTRK konstatoval, že se v Babicích nejednalo o provokaci StB, lze tento díl považovat za jeden z politicky nejkorektnějších, pouze reflektující dobové reálie. Moderní pojetí Zločinu a trestu s farářem v hlavní roli mi přijde skvělé a určitě hodné zamyšlení. ()

Reklama

špaček421 odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tady je asi nejhůř - rozhodně z první desítky. Díl, kde mi mělo být líto, že se na vesnici rozpadá komunistická organizace, navíc většinu dílu zabere nudné rozebírání vztahu komunistického předáka Olivy a jeho ženy Obermaierové. Kromě nich a jejího otce se z pátého dílu vrací i František Němec coby estébák Žitný, jehož úloha je snad jen politická. Zeman by nic nevyšetřil, kdyby neměl vzpomínky na koncentrák. Hlavními padouchy jsou samozřejmě západní voják, student, konfident gestapa, kněz a bývalý kulak Eman Zahradník. Což je ovšem nejlepší postava, celou dobu si z komunistů utahuje, spí ve stohu a hraje na harmoniku. Vilém Besser sice už zemřel jednou, ale proč by se neobjevil podruhé. Jeho mi ovšem bylo líto, narozdíl od Olivy. Že celý případ je překroucený a vyprovokovala ho ve skutečnosti StB, je už jen třešnička na dortu. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Poslední díl první série nebyl špatný, ale ani nějak zářivě neoslnil. Objevilo se tu několik tváří (postav) z minulosti, což bylo docela dobře, ovšem jen do chvíle, kdy se tam na můj vkus až moc řešil milostný vztah mladého páru na úkor samotné zápletky. Nicméně i tentokrát poteče krev a jen škoda, že scéna ve škole a zastřelení čtyř komunistických funkcionářů bylo tak odbyto. Přece jenom případ ala Babice by si zasloužil věrohodnější zpracování, jenže to by to nesmělo být točené vládou na objednávku…Vilém Besser zahrál toho magora s harmonikou dobře, on má (měl) prostě ksicht na podobné postavy – což nám ukázal i v díle s nacisty převlečenými za pacienty. Jaroslava Obermaierová byla v mládí vážně docela kočka… ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Sepište protokol, pošlete pro pívo a já Vám to podepíšu, ať se netrápíme v tomhle horku." Švejkující kulak Eman rozhodně byl tím nejvtipnějším občanem Plánice. Taky mě bavilo vyloženě směšné obklíčení stohu a láteření komunisty, předsedy stranické organizace, že jeho žena chodí posluhovat na faru. Ale ten zbytek byl hodně mrazivý a kdyby tolik nepropagoval JZD a vedoucí úlohu strany, tak bych mu dal i tu pátou hvězdu. Já jsem totiž v roce 1951 v Babicích nebyl a tak opravdu nemám jistotu, zda atentátník Malý byl vyslán komunisty, kapitalisty nebo jednal na vlastní triko. Před léty byla "pravda" na jedné straně, nyní je na druhé straně, ale vždycky se jedná o stranu aktuálních vítězů politického boje a těm já ze zásady nevěřím. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (6)

  • Zločinci používajú samopaly MP40. Jeden z nich má aj pištoľ Walter PPK. Karel Mutl (Petr Oliva) používa pri obrane pušku Mannlicher 98 Brno Carbine. (rasistik)
  • Natáčelo se v obci Jistebnice a Vojkov. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Napravit zfalšovanou historii případu Babic se pokusil pořad Historie Cs (od r. 2008) Místo činu: Babice a okolí. (sator)

Reklama

Reklama