Vrah se skrývá v poli (S01E10) (epizoda)

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1975, 1 h 2 min

• špaček421

Tady je asi nejhůř - rozhodně z první desítky. Díl, kde mi mělo být líto, že se na vesnici rozpadá komunistická organizace, navíc většinu dílu zabere nudné rozebírání vztahu komunistického předáka Olivy a jeho ženy Obermaierové. Kromě nich a jejího otce se z pátého dílu vrací i František Němec coby estébák Žitný, jehož úloha je snad jen politická. Zeman by nic nevyšetřil, kdyby neměl vzpomínky na koncentrák. Hlavními padouchy jsou samozřejmě západní voják, student, konfident gestapa, kněz a bývalý kulak Eman Zahradník. Což je ovšem nejlepší postava, celou dobu si z komunistů utahuje, spí ve stohu a hraje na harmoniku. Vilém Besser sice už zemřel jednou, ale proč by se neobjevil podruhé. Jeho mi ovšem bylo líto, narozdíl od Olivy. Že celý případ je překroucený a vyprovokovala ho ve skutečnosti StB, je už jen třešnička na dortu.(19.11.2016)

"Sepište protokol, pošlete pro pívo a já Vám to podepíšu, ať se netrápíme v tomhle horku." Švejkující kulak Eman rozhodně byl tím nejvtipnějším občanem Plánice. Taky mě bavilo vyloženě směšné obklíčení stohu a láteření komunisty, předsedy stranické organizace, že jeho žena chodí posluhovat na faru. Ale ten zbytek byl hodně mrazivý a kdyby tolik nepropagoval JZD a vedoucí úlohu strany, tak bych mu dal i tu pátou hvězdu. Já jsem totiž v roce 1951 v Babicích nebyl a tak opravdu nemám jistotu, zda atentátník Malý byl vyslán komunisty, kapitalisty nebo jednal na vlastní triko. Před léty byla "pravda" na jedné straně, nyní je na druhé straně, ale vždycky se jedná o stranu aktuálních vítězů politického boje a těm já ze zásady nevěřím.(25.11.2016)

• - Natáčelo se v obcích Vojkov, Jistebnice a Malá Hraštice. (M.B)