Vrah se skrývá v poli (S01E10) (epizoda)

Vrah sa skrýva v poli – 1953

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1975, 1 h 2 min

Jménem národního demokratického odboje... Ke zdi! Jaká byla skutečná pravda v případu Babice už se asi nikdy nedozvíme. Já byl tak jako většina přesvědčený o tom, že se jednalo o akci státní bezpečnosti, ale ve světle některých dalších informací už si tím tak jistý nejsem. Škoda toho trochu useknutého konce který těmto spekulacím jenom nahrává, ale asi je fakt, že nic nebude úplně černobílé, takže těžko soudit... Samotný díl si pak drží úroveň řemeslné kvality nastavené pro celou první sérii tohoto seriálu která i přes některé slabší díly je asi nejvíc podařená. Jinak souhlasím, že tady to až tak není o soudruzích a záškodnících, ale veškerý prostor si zde pro sebe krade Vilém Besser který exceluje kdykoliv je na scéně. Takže jak to opravdu bylo nebo nebylo teď ponechme stranou, ale jako zakončení první řady je to určitě vydařená záležitost.80%(1.1.2020)

• regentor

Zakončení první desetidílné série nabízí ryze politicky motivovaný případ. V Plánici dochází k sabotážím družstevního majetku které je potřeba objasnit. Honza Zeman je k případu přidělen a setkává se ze starými známymi už z časů "Honu na lišku" .V oblasti působí záškodnická skupina která si chce vyrovnat účty z komunisty ještě z předůnorových časů a tak zorganizuje ve škole jatka a funkcionáře postřílí.Vyšetřování tím nabírá i jiný směr a hlavně větší obrátky, na scéně se opět zjevuje onen tajemný muž od vysílačky, dnes již kapitán STB Žitný.Stopy vedou na faru , kde ideologičtí nepřátelé našli azyl i díky špatnému svědomí zdejšího faráře.Vše vrcholí zátahem a přestřelkou v polích kdy pachatelé jsou dopadeni. Nadšení řady venkovských lidí ke kolektivizaci bylo na bodu mrazu a to byl pro vládnoucí KSČ velký problém,bylo třeba něco zorganizovat a vymyslet.Interpetace těchto faktů v tomto díle je však naprosto přitažená za vlasy , podle hesla , že zloděj křičí : chyťte zloděje. I tento díl však bude mít v seriálu své pokračování.(20.1.2019)

Excelentní díl. Kontroverzní téma, které dělí a bude dělit diváky, mu už nikdo neodpáře (ale podle všeho ten základ v těch Babicích nebylo nic jínýho, než regulérní teroristický útok nějaké odporné diverzní bandy jako v seriálu, hádat se lze jen o tom, co následovalo po něm). Bez ohledu na něj ale baví od začátku až do konce, navíc opět dokáže nevídaným způsobem navodit atmosféru strachu jako kdyby šlo o horor - při nočním napadení má člověk opravdu pocit, že útočí přízraky, a v oné vraždící scéně jsem si opravdu připadal, jako by jedním z útočníků byla smrt samotná. Jediná slabina je samotný závěr - možná jsem opravdu zmlsanej západní akční produkcí, ale aby to místo Zemanovy pomsty (nic ve stylu Ramba 2, jen aby on sám osobně v přestřelce odpravil aspoň jednoho z vrahů svého kamaráda - tady to koneckonců šlo i bez umělýho implantování do děje, který s tím jinak nemá nic společného, narozdíl od duelu s Bláhou) skončilo tím, že je prostě jen obklíčí SNB/armáda, a hotovo, rozlučka a titulky, to mi připadá hodně slabý.(15.2.2020)

Poslední díl první série nebyl špatný, ale ani nějak zářivě neoslnil. Objevilo se tu několik tváří (postav) z minulosti, což bylo docela dobře, ovšem jen do chvíle, kdy se tam na můj vkus až moc řešil milostný vztah mladého páru na úkor samotné zápletky. Nicméně i tentokrát poteče krev a jen škoda, že scéna ve škole a zastřelení čtyř komunistických funkcionářů bylo tak odbyto. Přece jenom případ ala Babice by si zasloužil věrohodnější zpracování, jenže to by to nesmělo být točené vládou na objednávku…Vilém Besser zahrál toho magora s harmonikou dobře, on má (měl) prostě ksicht na podobné postavy – což nám ukázal i v díle s nacisty převlečenými za pacienty. Jaroslava Obermaierová byla v mládí vážně docela kočka…(4.7.2019)

"Sepište protokol, pošlete pro pívo a já Vám to podepíšu, ať se netrápíme v tomhle horku." Švejkující kulak Eman rozhodně byl tím nejvtipnějším občanem Plánice. Taky mě bavilo vyloženě směšné obklíčení stohu a láteření komunisty, předsedy stranické organizace, že jeho žena chodí posluhovat na faru. Ale ten zbytek byl hodně mrazivý a kdyby tolik nepropagoval JZD a vedoucí úlohu strany, tak bych mu dal i tu pátou hvězdu. Já jsem totiž v roce 1951 v Babicích nebyl a tak opravdu nemám jistotu, zda atentátník Malý byl vyslán komunisty, kapitalisty nebo jednal na vlastní triko. Před léty byla "pravda" na jedné straně, nyní je na druhé straně, ale vždycky se jedná o stranu aktuálních vítězů politického boje a těm já ze zásady nevěřím.(25.11.2016)

• - Zločinci používajú samopaly MP40. Jeden z nich má aj pištoľ Walter PPK. Karel Mutl (Petr Oliva) používa pri obrane pušku Mannlicher 98 Brno Carbine. (rasistik)

• - Natáčelo se v obci Jistebnice a Vojkov. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Tento případ byl inspirován „případem Babice“ z roku 1951. (Winster)