Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hlavním hrdinou je Tomáš Šereda (Tomáš Šimek), jehož hlavním koníčkem je chov exotických ptáků a zájem o přírodu a zvířata. Ve svém volném čase se svými kamarády ze školy a sousedovic synem předškolního věku vyklízí les a okolí od černých skládek, občas se jim podaří vrátit vyhozené smetí zpátky "domů" k velké nevoli toho, kdo se jej snažil zbavit.
Jeho velkým "nepřítelem" je o rok starší spolužák Franta Metelka (Michal Hoffbauer), který pro svou ochočenou sovu střílí v lese ptáky. Vadí mu i Metelkova sestra Dana (Dana Vávrová), která chodí s Tomášem do třídy a snaží se mu nadbíhat. Když Franta z pomsty vypustí Tomášovi všechny exoty z voliéry, vydá se je Tomáš odchytit zpátky. Stanuje v lese a postupně se k němu přidává stále více dětí (včetně Franty, který mu s odchytem pomáhá nejvíc) až nakonec v lese stanuje celá třída a pomáhá jej celý čistit. Z odpadků si poskládají svého maskota - Brontosaura, kterého si nakonec odváží z lesa domů.

Do hlavní role obsadila paní režisérka svého syna Tomáše. (wictoria)

(více)

Recenze (52)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Pokus Věry Plívové - Šimkové zabrousit na pole angažovaného filmu s ekologickou tématikou, je to ale ovlivněné dobou, takže dětští hrdinové sbírají odpadky nepořádných vandalů, aniž by se ukázaly hlubší souvislosti ekologické krize. Ve filmografii režisérky jde spíš o slabší kousek. Celkový dojem: 50 %. ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Taková klasická socialistická poučovačka o tom, že ekologie je, když se v lese posbírají odpadky. Děti mají dobrý pocit, že zachránili svět a na ty čmoudící elektrárny a otrávené řeky se už určitě ptát nebudou. Pro ty co to nevědí, hnutí Brontosaurus funguje dodnes. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

S nadšením sobě vlastním se krátce po skončení filmu chystám ohodnotit Brontosaura, ale udělal jsem osudovou chybu, že jsem si nejdříve přečetl zdejší komentáře. Jak je zde na CSFD už dobrým zvykem slepé papouškování názorů zdejších nedodělků nezná hranic. Proboha ten film je především o dětech pro děti. A uživatel gudaulin mu vyčítá, že, cituju "neukazuje hlubší souvislosti ekologické krize". Uživatel Sidzej papouškuje "socialisticka eko agitka". atd, atd. Já říkám,.... hovno. Film má v sobě neskutečný náboj dětství, ostatně jako je u paní Šimkové zvykem a zamilovaná Danuška Vávrová je prostě k sežrání. A to, že dětem ve filmu není lhostejný v jakým bordelu kolem sebe žijou, ještě neznamená, že jim budu vyčítat, že neřeší čmoudící elektrárny, otrávené řeky nebo dokonce hlubší souvisloti ekolgické krize. Po všech stránkách se jedná o vynikající film, plný radosti, dětské bezstarostnosti, dětských lásek, kamarádství a vynikajích dětských hereckých výkonů pod bezchybným režijním vedením paní Věry Plívové - Šimkové. Vlastně jednu vyčítku mám. Hrubě se mě líbilo jak se po většinu filmu choval Tomáš k Danušce ( Dana Vávrová ). K Leontýnce by se totiž ve skutečnosti žádnej kluk takhle hnusně nechoval. Jsem si přál, aby Tomáše za jeho nezájem o Danušku klovla ta vrána do koulí, aby se probral dacan jeden bláznivej. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Ekologická pohádka o uvědomělých dětech, hodných myslivcích (co zvířata střílejí jen pro zkrácení utrpení a ne proto, aby je viděli trpět, mohli sežrat a zbytek pověsit na stěnu), o chlapeckých ptáčcích a o zlých ekoteroristech, rozhazujících odpadky po českém kraji. Je mi záhadou, že si na tento film, málem tak starý jako já, skoro nevzpomínám (jen sem tam záblesk poznání rozčísnul stařecký marasmus). Přitom v době, kdy jsem byla na ideologickém vrcholu, tedy někdy ve 12-ti letech, bych ho jistě zbožňovala. Film by si zasloužil hezčí hudební doprovod a více (a lepších) záběrů krajiny, jinak jde o kousek poplatný době vzniku, to dětské soudružství nemíním vyčítat. Bylo mi trochu podezřelé, jak holčičky byly za komárů nějak hůř fyzicky stavěné, když je zásah volejbalovým míčem do kolene přiměl zaječet, upadnout, stěžovat si na surovost a po zbytek dne kulhat (co by takové děvčátko vyvádělo, kdyby chytlo pukem do holeně?). Shrnu to: bylo by fajn, kdyby všechny odpadky byly zpět u majitele dřív, než by se vrátí z místa, kde je vysypal. A zrovna tak fajn by bylo, kdyby po sobě děcka bordel uklízela, místo aby ho dělala. Při sledování "Brontosaura" jsem se na 70 minut vrátila do začátku puberty... ale na čtvrtou hvězdičku to prostě nestačí (tehdy by to možná stačilo i na 5*). 65% ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Hnutí Brontosaurus si pamatuji, ale nevěděl jsem, že mu k poctě byl natočen i takový film, kdy velký a malý kluk chrání přírodu. Uznejte sami, jako na film se na to dneska koukat nedá, ale jakýsi záchvěv staré doby to bezpochyby je. Soudružky učitelky byly přesně takové, jaké ve filmu uvidíta a místy i horší. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Natáčení probíhalo mimo jiné v JZD Horská Kamenice, v Železném Brodě a v obci Jesený. (Tommy872)
  • Film získal na festivalu ve Zlíně roku 1980 Cenu Československého filmu - Stříbrnou píšťalku. (M.B)

Reklama

Reklama