• Segrestor

Hnutí Brontosaurus si pamatuji, ale nevěděl jsem, že mu k poctě byl natočen i takový film, kdy velký a malý kluk chrání přírodu. Uznejte sami, jako na film se na to dneska koukat nedá, ale jakýsi záchvěv staré doby to bezpochyby je. Soudružky učitelky byly přesně takové, jaké ve filmu uvidíta a místy i horší.(1.8.2011)

Dětský eko film? Vlastně proč ne. Tomáš se svými papoušky, Franta se svojí sovou a do toho všeho zapletená Dana jako hnací motor celé rojice fungují více než dobře. Dětská snaha vypořádat se špinavým světem dospělých je mi sympatická a musím říct, že nápad sledovat ty sígry a pak jim vracet jejich rány - to se mi líbilo. Bobr Svěrák a sympatická Daniela Kolářová jen tenhle snímek dochutili.(6.4.2014)

Nejsou to Pani kluci,neni to Krakonos a lyznici ci Jak se toci rozmaryny, nejsou to ani Lišáci - Myšáci a Šibeničák spolu s Prijela k nam pout a Mrkackem Ciko.Je to vsak jasny dukaz toho , ze pani scenaristka,reziserka Věra Plívová - Šimková umela tocit velice zdarile filmy kde vetsinou hlavnich roli byli obsazovani detsti hrdinove.Jeji prevazne za kumunistu natocene snimky,mely kazdy svou osobitou atmosferu a fajn hudbu s nekdy i zpivanou pisnickou. Brontosaurus byl jednim z nich s hudbou od Petra Hapky, textem pisni od Zdenka Rytire. Zacatek filmu je udelam velice zdarile,skoro jako by se jednalo o jiny film s velkym detailem na chlapcovu tvar (Tomas Simek), pri ktere nam zni pisnicka, velice pusobive skoro to muze vyvolat az husi kuzi ci mrazu po zadech behani..Bohuzel jeji novejsi kousky uz takove kvality nedosahly. Zdenek Sverak se zhostil sve role ponekud zpatecnickeho, proti nasim hrdinum, alespon zkraje zamereneho reditele skoly, na vybornou. V jedne z jeho prvnich roli se muzeme setkam s Lukasem Bechem,Letajicim cestmirem. "Vidim zvire, velikansky,koukej,tamhle!"(6.11.2008)

Zatímco v ostatních filmech je syn paní režisérky jen jedním v davu, v Brontosaurovi dostal hlavní roli a řekla bych, že dost dobře. Jinak tu nechybí oblíbenci paní režisérky jako např. Dana Vávrová (v obsazení je uvedena i druhá její favoritka Magda Reifová, ale tu si tam fakt nevybavuji) nebo Lukáš Bech, kdo jiný by mohl hrát největšího darebáka víc, než oblíbený "Osvald" Michal Hofbauer :-) a Veronika Jeníková už stihla "dospět" natolik, že zatímco v Jak se točí Rozmarýny hrála jednu z uchazeček na roli malé holky, tady už povýšila na pionýrskou vedoucí :D Velmi sympaticky obsazený a zahraný je i učitelský sbor - Bižule Dany Kolářové, Bobr Zdeňka Svěráka, Bertík Pavla Soukupa i ředitelka Pavla Maršálková a mladé učitelky (teď si vybavuju jen Zlatu Adamovskou, na druhou si nevzpomenu)... A samozřejmě úžasná hudba Petra Hapky!(14.5.2008)

Věra Šimková Plívová byla expert na dětské filmy a Brontosaurus její status jen potvrzuje. Ekologický podtext platil tenkrát a je aktuální stále a pořád bude. Dětské herce (nebo neherce) si paní režisérka vždy dokázala dobře ohlídat a proto v každém jejím filmu hrají zcela přirozeně. Já mám její filmy moc rád, protože jsou vždy o něčem a tyto filmy bych pouštěl nynějším děckám, aby pochopili, že nejlépe strávený čas je venku a v lesích, než aby pořád dřepěli u počítačů nebo tabletů. Já v té době vyrůstal a jsem rád, že jsem si prožíval podobné situace, jako dětští hrdinové Plívových filmů. Brontosaurus je film o přírodě, o zvířatech a také o dětských láskách. Krásnou hudbu složil Petr Hapka a písně s pěknými texty Zdeňka Rytíře nazpívala Lenka Filipová. Zajímavostí jistě je, že hlavní dětský hrdina Tomáš Šereda (Tomáš Šimek) je režisérčin syn.(8.4.2018)

• Lukáš Bech

• - Představitel hlavní role Tomáš Šimek je syn Věry Plívové-Šimkové. (M.B)

• - Natáčení probíhalo mimo jiné v JZD Horská Kamenice, v Železném Brodě a v obci Jesený. (Tommy872)

• - Film získal na festivalu ve Zlíně roku 1980 Cenu Československého filmu - Stříbrnou píšťalku. (M.B)