Ve slepé uličce

• Česko Slepá ulička (více)

Osudu neunikneš ani na opuštěném starobylém hradě. Na tom starém hradě na northumberlandském pobřeží měl prý kdysi Sir Walter Scott napsat svého Roba Roye. Dodnes se tu dochoval jeho autentický husí brk i mnohé další památky Mistrovy osobnosti. Tak to alespoň nečetným návštěvníkům své "pevnosti", jak tomu sídlu hrdě říká, tvrdí jeho momentální výstřední majitel. Angličan George, který tu žije se svou mladou, krásnou francouzskou manželkou. Bál se možná, když se zbavoval svého prosperujícího podniku a rozhodoval se pro život v ústraní, aby mu ji svody velkoměsta neodvedly. Neuvědomil si ovšem, že Osudu člověk neunikne. A "Osud" se právě v této chvíli k této výspě civilizace neodvratně blíží. Osud v podobě dvou raněných gangsterů, kteří se po zpackané akci nutně potřebují alespoň na chvíli někam zašít. A jelikož široko daleko není nic vhodnějšího...
Slepou uličku natočil podle vlastního scénáře režisér Roman Polanski v roce 1966, těsně před tím, než odešel do Hollywoodu. Nezapřel v ní charakteristické rysy své tvorby, především hluboké zaujetí všemožnými úchylkami lidské psychiky. A dokázal navíc z tohoto na první pohled pouhého thrilleru - neboli příběhu dvou raněných gangsterů, terorizujících manželský pár - vytěžit nemalou dávku černého humoru. Snímek byl v r. 1966 oceněn na MFF v Berlíně Zlatým medvědem. (Česká televize)

mortak

Polanski byl fascinován a přitahován ženskou amorálností a krutostí. Většina jeho filmů se nějakým způsobem dotýká tohoto tématu. Teresa se provdala za zbabělce a slabocha, protože cití rozkoš při jeho týrání, nehledě na to, že jeho peníze ji poskytují základnu pro sexuální výboje. Paradoxně pak přicházející zločinec nemění jejich život v teror, ale přirozeně zapadne do hry a přidruží se k ponižování (v jaké situaci a v jakých šatech potká lupič George??). Přátelé pak u nich stráví oběd, aniž by si něčeho podstatného všimli a situaci vyhrotí náhodně malý kluk - nikoliv zločinec. Sice by filmu prospěl trochu větší spád, ale pokud ho vnímáme jako psychologickou studii ponižování a nikoliv jako thriller či komedii, vše je na svém místě. ()

LeoH

Takový Tarantinův pradědeček se Standerovým waitsovským hlasem jako přívažkem. Před lety se mi to zdálo hrozně cynické, ale časy se mění, dnes se u toho bavím mimořádně. ()

Cushing

Zkoušel jsem čtyřikrát, a pokaždé tento "film" vzdal, víckrát to zkoušet nebudu (podobná zkušenost s jeho pozdějším Che?). Polanského mám velmi rád, zde si s ním vůbec nerozumím. Mistr komorních dramat s hrůzastršnými či drastickými prvky neměl ztrácet čas a soustředění zbytečnostmi. ()

Han22

Vidím že ranný Polanski jde absolutně mimo mě a tohle byl jeho nejhorší film. Námětově to přitom zní jako prototyp home invasion - zraněný gangster se usídlí v prastarém hradě obývaném manželským párem. Bohužel to není vůbec thriler, není to napínavé, hrdinové za celý film neudělají nic aby se zachránili a gangster je nijak neohrožuje. Je to pošahané artové drama o přeživání na hradě, kde není komu fandit. Hrubiánskému gangsterovi naivně čekající na odvoz určitě ne. Mladá ženuška má sice krásnou prdel, ale jinak to je dětinská, manipulativní bestie. A Pleasancův stárnoucí manžel je tak odpudivý slabošský zbabělec, neváhající se dokonce převlékat za ženskou, že mě z něj bylo většinu filmu fyzicky špatně. Navíc je to laciná natočené v nějaké ruině s asi pětisty záběry na slepice. Nebýt to od Polanského, tak po takovém filmu tady ani pes neštěkne, takhle to má 69%.. no za mě 1* za slušné finále. ()

F.W.Colqhoun

Jeden z mála Mistrových reliktů ze starých dob, který jsem dosud neviděl, víceméně nezklamal. Snímek z doby, kdy Polanski pendloval po Evropě, a tam, kde zakotvil o něco déle (= kde dostal peníze) něco natočil. „Cul-de-sac” v ničem zásadním nevybočuje ze záznamů posedlosti fenoménem „navrch-huj-vespod-fuj-vice-versa” (alespoň mně připadal "gangster" nejsnesitelnější figurou ve filmu), který s oblibou zpracovává s použitím metody dlouhý režisérský bič na malém dvorku, jímž je v tomto případě nikoliv byt, činžák, nebo chata, nýbrž rovnou tvrz, k níž cestu periodicky (ale nepravidelně, ha ha ha ha ha) zaplavuje příliv. Neprozradím snad příliš, když poznamenám, že oficiální tagline slibující „příběh dvou raněných gangsterů, terorizujících manželský pár" možná trochu a možná úmyslně mlží, protože * nebyl by to jinak Polanski! * to je naštěstí podstatně složitější. Film má s ohledem na bezdějovost opulentní stopáž, na níž se dostane prostoru labužnicky promyšleným recipročním svinstvům mezi všemi použitými figurami. Po nějaké jednotící myšlénce jsem nepátral a epizůdkami zla se výborně bavil - hlavně tedy proto, že je to strašně povědomé, a že se to tentokrát odehrávalo za neprodyšným sklem obrazovky. (Zítra v práci, kde to bude naživo, se asi tolik bavit nebudu.) Jako obvykle se tu schází luxusní herecká parta, z níž tentokrát vyčuhuje šaškující Donald Pleasance a až podezřele věrně buranský Lionel Stander. ()

dormouse

Žánr mi nejvíc spadá do absurdního dramatu. Jednoduchý děj, podivně jednající postavy, komické prvky a sem tam nějaká krev. Ale jako většina podobných filmů strádá nedostatečnou zápletkou a plytkým dějem, takže není nic, co by film posouvalo vpřed a drželo má víčka otevřená. ()

Paldiny

Pre režiséra možno srdcová záležitosť, ale mňa si film nezískal, popravde som mu možno ani nepochopil. Mala to byť groteska pre intelektuálov, alebo metafora na nezvaných hostí, ktorí sa stanú jednu chvíľu pánmi domu, druhú sluhami, tretiu vyhnancami, ktorých nik nechce? Ťažko povedať, ak má byť ten nezvaný hosť komunizmus, ktorý príde, užije si a odíde a my bez neho zošalieme, lebo nevieme čo s voľnosťou, tak je to veľmi odvážny pohľad na vec. Lenže zároveň podaný tak nezáživnou a nevtipnou formou, až som mal čo robiť film vôbec dopozerať. // Ani druhá projekcia výsledný dojem nezlepšila, tu sa s Polanskim míňame. ()

Renfield

Od Romana Polanského je "Ve slepé uličce" vcelku netradičním filmem a to především díky tomu, že se mimo jiné jedná i o komedii. Celkově ho oproti jeho jiným dílům i já vidím slabší, ale ne zas tak příliš. Ona právě ta komediální část má několik velice povedených hlášek a scén celkově. Tohle ovšem není to hlavní, co nám film přináší... tím hlavním je opět rozbor jednoho vztahu, vztahu jak jinak než poněkud netradičního. Tady je Polanski silný a film se díky tomu stává podstatně zajímavějším. Z herců se mi nejvíce líbil Lionel Stander, ale své odehráli i Donald Pleasence a Françoise Dorléac... škoda ji. Tedy u mě převládá spokojenost, i když sovy ještě pár týdnů slyšet nepotřebuji. 70% ()

aLPaC

Zajímavý námět, nicméně samotný děj, příběh i herci (včetně dr. Loomise z Halloweenu) dost slabí. Přál bych si remake z dnešní doby v režii třeba Sama Mendese. ()

Biopler

Polanského blbinka. Celý príbeh zasadený na hrad, kde sa majiteľ len prizerá ako mu gangster okupuje jeho priestor. Lionel Stander i vďaka svojmu zjavu a výrazu hrá gangstra, ktorému dokážem uveriť, lebo je to podporené i jeho slovom a správaním. No jeho parťák Albie v aute, hraný Jackom MacGowranom, je nevhodný výber. Veď videli ste už niekedy gangstra s ustráchaným výrazom a lenonkami na očiach? On je tak dobrý ako úradník do banky, ale nie ako týpek čo čaká na Katelbacha :) Keď sa vrátim k majiteľovi hradu, ktorého stvárnil Pleasance - ten ma neustále štval, že si pred vlastnou ženou nechal brnkať po nose ako ťuťmák. Polanského úchylky ako kopec vajec v chladničke, či prerobený kurník na garáž, lebo veď gangster rád parkuje v garáži... to sú kúsky, pri ktorých ma rozosmial. Ináč som filmu o osude moc neveril, keď sa mu dotknutý netúži vôbec vzoprieť. ()

Arccos

Bylo by chybou dívat se na tento film jako na thriller, tím totiž tak uplně není. Uchvátil mě nezvyklým prostředím ostrova Lindisfarne a dobře budovanou atmosférou života na něm. Chtěl bych mít na DVD. ()

Ardath

Poněkud ukřičený komediální thriller s nejasným vyzněním. Donalda Pleasence mám moc rád, ale v některých snímcích se mi zdá jeho výkon tak otravný, že ho sotva mohu vystát. To je třeba případ filmu Souboj o poklad Yankee Zephyru a právě tohoto Polanského počinu. ()