Smrt a dívka

• Velká Británie Death and the Maiden (více)
Mysteriózní / Thriller / Drama
Velká Británie / USA / Francie, 1994, 99 min

Nejmenovaná jihoamerická země těsně po zhroucení diktátorského režimu: v osamělém pobřežním domě očekává Paulina Escobar (Sigourney Weaver) návrat svého muže z hlavního města. Gerardo Escobar (Stuart Wilson) byl jmenován za předsedu výboru, jenž měl vyšetřit porušování lidských práv za starého režimu. Gerardo se však zpozdí kvůli píchnuté pneumatice. Když se Gerardo konečně dostaví, není sám. V jeho doprovodu se nachází cizinec: Dr. Miranda (Ben Kingsley), v němž Paulina rozpozná muže, jenž ji před 15 lety trýznil a vícekrát znásilnil... Roman Polanski a jeho zpracování divadelního kousku Ariela Dorfmana. (Pohrobek)

horovska

Komorní drama se celé odehrává na samotě. Žena s dramatickou minulostí pozná v náhodném návštěvníkovi muže, který ji před mnoha lety krutě trýznil. Rozehraje se napínavý příběh, kdy manžel Pauliny netuší, zda jeho nový sympatický kamarád není obviněn křivě a na stejné lodi zůstává i divák. Odehraje se soud, jehož účastníci jsou pouze tito tři lidé a nám je jasné, že se nejspíš pravdy stejně nedopídíme. Mistrná dramatizace, bravurní herecké výkony. ()

Killingjoke

Tak tohle byla síla! Od začátku je jasné jak se věci mají, ale jak to všechno dopadne, to se mění každou minutou. Tenhle Polanski se mi líbil, i když s jeho filmy nejsem vždy jen spokojen. Divadelní předloha z toho jde na první pohled cítit a je dobře, že si s tím všichni tři herci bez problému poradili. Sigourney Weaver je v roli oběti / věznitele naprosto úžasná a jen se divím, že jsem na tenhle film narazil až 25 let po jeho uvedení. Dobré to bylo... ()

Primavera

Výborná psychologická dráma, kde traja ľudia dokážu rozohrať také ťažké témy, akými sú zločin a trest. S. Weawer ma prekvapila svojím brilantným hereckým výkonom. A záver? Aj keď ho človek mohol očakávať, prekvapivý bol v sile, údernosti a nechutnej ľudskej úprimnosti ... ()

junxi91

Podivný komorní thriller z jakéhosi neznámého jihoamerického státu (asi Chile), ve kterém právě skončila diktatura, odehrávající se kdesi na samotě u pobřeží. Paulina Escobar je ženou v domácnosti, provdanou za prominentního právníka Gerarda. Bydlí na krásné odlehlé samotě. Jednoho dne manžel musí kvůli bouři dojet domů s neznámým okouzlujícím cizincem, doktorem Mirandou. V domě mezitím vypadne elektřina. Paulina je po chvíli poslouchání jejich rozhovoru přesvědčena, že Miranda byl ve starém režimu doktor, který se staral o vyslýchané vězně, které zároveň mučil a znásilňoval. A ona byla právě jednou z těch, které doktor trýznil. Moc neváhá a spoutá doktora a se zbraní v ruce ohrožuje nejen jej, ale také svého manžela. Vypadá to, že jí totálně hrábnulo, protože doktor působí nevinně, ale ona fanaticky trvá na tom, aby proběhnul jakýsi improvizovaný soud. Gerard má vystupovat jako právník a celé se to má nahrávat na kazeťák a také na video. Miranda a Gerard se spiknou, aby dostali z doktora falešné přiznání, protože Paulina se dušuje, že jej po přiznání ušetří. Nastane výslech, sepisuje se přiznání, ale doktor prakticky nic nepřizná a Paulinu to akorát ještě více nasere. Gerardo se jí snaží zastavit, Miranda se zmocní její zbraně a chce být pouze osvobozen. Pak začne opět fungovat elektřina a Paulina srazí Mirandu a opět získá kontrolu nad situací. Miranda si chce zachránit život a jeho alibi má být to, že v letech Paulinina věznění studoval v Barceloně na lékařské fakultě. Gerardo se snaží dovolat na školu, zatímco Paulina vede Mirandu se zavázanýma očima k útesu. Na fakultě je Mirandův příběh potvrzen, ale Paulina to odmítá s tím, že si lékaři v té době vytvořili alibi pro utajení identit. Miranda se nakonec vyzpovídá z toho, jak se skutečně účastnil věznění a mučení, jak se mu to nejprve hnusilo, ale pak jej to začalo bavit a rád si sundával kalhoty tak, aby to bylo slyšet. Gerarda to rozzuří a chce shodit Mirandu z útesu, ale uvědomí si, že by sám nedokázal zabít. Paulině přiznání stačí a oba odcházejí a nechávají doktora čumět dolů z útesu na vodu. A pak následuje podivný konec, kde je ten samý koncert, který byl na začátku, a při kterém se navzájem pozorují Gerard a Paulina s Mirandou a jeho rodinou. Jo a název filmu je podle Schubertova smyčcového kvarteta Smrt a dívka, které hrálo pokaždé, když byla Paulina znásilňována. ()

Tiiso

Netradiční komorní drama v podání třech herců, a jednoho domečku na pobřeží mě opět utvrdil v nesporné kvality režiséra. Sto tři minuty uběhlo jak nic. Já za sebe čtyři hvězdičky a určitě film shlédnu opět v budoucnu znova. Atmosféra je hezky budována a vcelku v ní uvěříte. ()

AshT

Celkem dobrá divadelní hra o třech hercích. Roman Polanskiho z toho vytěžil maximum. O zločinu, odplatě a odpuštění. ()

fallanga

Ukrutně pomalé a nezáživné psychologické drama, které ovšem vyniká dokonalým vylíčením postav zahnaných do krajních mezí sanity a prozkoumává jak se lidský charakter mění tváří v tvář extrémním situacím. ()

adamix

Najprv nenápadná dráma a potom komorný psychologický triler, pri ktorom sa budete celý čas tápať v neistote, kto z nich je ten zlý a kto je vlastne obeť. Stará herecká partia Weaver - Wilson - Kingsley nás príjemne vráti do najlepšej filmovej dekády 90.-tych rokov, ktorí spoločne tvoria trio zúfalcov plných zmiešaných pocitov strachu, pomsty a zmätenosti pod režíjnou taktovkou európskeho velikána Polanskeho. Tie politické okolnosti by som stade vyškrtol a nahradil niečím bežnejším. Záverečná panoráma na pobrežie s majákom pripomenie nemálo známy THE SHUTTER ISLAND. U mňa 4*. ()

JosefTomas

Ne příliš důležitý začátek se díky jedné nepravděpodobné náhodě přemění ve strhující a perfektně napsanou podívanou hereckých elit, ve kterém i Polanski dokáže díky využití těch správných filmových sdělovacích prostředků vytřískat něco víc. Ke konci však film trochu zakopne o svou největší ambici, kde vynuceně i zbytečně uspěchá konec, který se změní do průměrného a ne moc objevného rozuzlení. I to však nemůže zakrýt fakt, že tady vznikla ukázková filmařská práce. ()

mgerlich

Rozhodně o fous lepší než Carnage. Herci tu také přehrávají a je tam pár nechtěně legračních momentů, ale vše je mnohem kompaktnější a film baví. ()

Karlos8

Na začátku slyšíte hudbu, ale nepřijde vám nikterak zvláštní. Prostě jen posloucháte a díváte se. Hudba dohraje a začne hra, která se protáhne až do časného rána. Krvavá hra s cílem poslechnout si pravdivé doznání muže, kterého by ani ve snu nenapadlo, že se bude muset zpovídat před svou minulostí. Na konci znovu slyšíte hudbu. Nyní již víte, co znamená, jaké pocity se v ní skrývají a co vše se při ní stalo. Ačkoliv scénář dělá tento film, tak ne že by byl špatně napsaný, ale nemá takovou jiskru. Neobsahuje tolik zvratů, zajímavých chvil, jaké by divák očekával, což dělá tento snímek snadno zapomenutelný. ()

zigy

Psychologická záležitost....o vině a trestu atd..........divadelní věc, založená na hereckých výkonech a postupně odhalovaném tajemství o strašlivém zločinu znásilňování. Zdlouhavé však, bohužel..... ()

F2003F

Silne dychvyrážajúci záber, čo si veľmi žiada dať plný. Zanechá totiž vo výsledku výrazný dojem, vytvorí pretrvávajúce pocity strastiplného obrazu postáv a ovplyvní celú mienku o príbehu a filme. Polański si poriadne zahráva s divákovou predstavivosťou a ponúka každému vytvoriť si samostatne stojaci úsudok o konaní a následkoch prebiehajúcich a minulých činov. Vytvára charaktery, ktorým sa jednoducho nedá dôverovať a kolísavo študuje ich presvedčivosť na základe dlhých dialógov a nepredvídateľných výstupov na poli jednej obývačky s troma hercami. Brilantne napísané, výborne zahrané. Herci sa výstredne predvádzajú, menovite Ben Kingsley vyniká ohromne podaným výkonom (opilosť mu ale nejde). Scenárom to teda pozornosti takmer nedá vydýchnuť a vizuálom poteší (chladne ponurá atmosféra), ale ako celok to úplne nedrží pokope a miestami dlhé scény mierne strácajú na pôvabe. Takže 4,5 nadol. ()

Blažena

staré hříchy musí být portestány a když to neudělá veřejný soud, proběhne soukromý klidně i u oběti doma. skvělé herecké výkony, zamyšlení nad vinou, trestem a podmínkami, které vedou k (ne)lidskosti člověka ()