Afrikou na pionýru

Through Africa on a Pioneer

Dokumentární / Road movie

Slovensko, 2019, 104 min

Marek Slobodník

Čakám kedy Marek1&Marek2 prefúrikujú celú Áziu, napr. zo západu na východ. :) Marek1 feat. KDPP (verzia 1.0), je v princípe jednoduchý chalan "trpiaci" riadnou dávkou odvahy, primeraného bláznovstva ale aj sebareflexie. Cestopisy v ktorých vystupuje, ukazujú aký je svet rozmanitý a preto krásny a nie taký nebezpečný ako sa na prvý pohľad zdá.(14.9.2019)

Jestli v trabantích filmech a seriálech někdo svým charismatem dokázal zastínit Dana Přibáně, byl to Marek Slobodník. Je tak celkem pochopitelné, že hlavní hvězdou spin-offu dokumentů se žlutým cirkusem je právě bezstarostný jezdec z Banské Bystrice. Film by se v podstatě obešel bez dalších cestovatelů (vyjma kameramana), kteří Slobodníka. Jejich přítomnost hlavně zvyšuje pravděpodobnost, že někoho zradí technika nebo zdraví (to první se děje neustále, to druhé hlavně v nečekaně dramatické poslední třetině). V paměti mi vzhledem k zaměření pozornosti primárně na Slobodníka, který je nejen vedoucím výpravy, ale také režisérem a scenáristou, neutkvěl nikdo další. Nijak to ale nebrání užít si profesionálně zpracovaný cestopis s přiměřenou délkou, svižným spádem a profi kamerou, která čtveřici, příp. pětici chlapů na motorkách snímá z tolika různých úhlů, že se navzdory podobnému prostředí nikdy nedostavuje pocit již viděného (záběry z dronu nejsou otravně nadužívané, jak je tomu v jiných podobných filmech). Hudba byla na oproti tomu můj vkus příliš „typicky africká“ a během některých záběrů ze slumů tón vyprávění přibližovala sociálnímu kýči. Po většinu cesty z Banské Bystrice ke Střelkovému mysu si ale film i díky odlehčenému komentáři udržuje švih a nadhled a dokonce bych řekl, že drží pohromadě líp (a má lepší rytmus) než poslední celovečerní trabantí jízda. O Africe se sice moc nedozvíte, ale edukace diváků myslím ani nebyla záměrem. Hlavní je užít si jízdu a pocit svobody, který film nabízí. Ideální materiál, pokud teď máte chuť někam vyrazit. 75%(29.3.2020)

Popravdě, kam se hrabe Přibáň. Cesta odsýpala a hlavně byla spíše dokumentární. U trabantů si často nejsem jistý o co tam jde. Je to dokument? Nebo spíš show?... Parádně sestavená posádka, nepřišlo mi že by mezi členy bylo napětí, ale za kameru já nevidím. Byl to prostě syrovej dokument. Kibera, malárie, infekce ale i radost z cesty a svoboda. Na nic si to nehrálo. Snad někdy bude seriál. Jen tak dál :)(28.3.2020)

tak títo chalani sú skutočne šialenci. určite by som nechcel byť reálne s nimi na Pionierskej akcii ale vidieť to je naozaj zážitok. malý pionier šiel do sveta a zbúral národnostné jazykové sociálne a kultúrne hranice. sedliacky rozum a šikovné ruky triednych mechanikov jednovalcové stroje s duchom socializmu a mimoriadne znížený pud sebazáchovy stačia na to aby ste prešli z Banskej Bystrice až na kraj Afriky. toto musíte vidieť.(8.9.2019)

Jedna z nejlepších dokumentárních road movie, co jsem viděl. Snad předčí i Ewan McGregorovu Dlouhou cestu. Hlavně bych vyzdvihl skvělou kameru Martina Kochaníka, kde některé záběry jsou doopravdy velmi povedené a potom též skvělou doprovodnou hudbu. Taky střih se velmi povedl, kdy jsem se nejdřív bál, že formát filmu tomuhle projektu nesedne a říkal si, jestli by nebyl lepší seriál a díky tomu pak i delší minutáž. Stejně jak tomu bylo u Trabantů, kde se seriály velmi povedly, ale filmy byly trošku zmatečné a ne tolik povedené. Tak tady se tohle naštěstí nestalo a vše funguje a ubíhá plynule, tak jak má. Jinak zde je asi hlavně nejdůležitější to, co se téhle partě povedlo, než samotná kvalita snímku. Ale to je na další a jinej komentář, tak aspoň jen krátce - doopravdy před celou partou klobouk dolů.(27.3.2020)

• - Vzhledem k uzavření kin kvůli koronaviru v roce 2020 vznikl projekt „vasekino.cz“. Jednalo se o vytvoření virtuálního jednosálového kina se vstupným 70 Kč. Jako první film byl uveden snímek Afrikou na pionýru. [Zdroj: Novinky.cz] (VášaVF)

• - Afrika na Pionieri v číslach: 5 členov výpravy, 15151 prejdených kilometrov z Banskej Bystrice na africký Strelkový Mys, 5 mesiacov v sedlách motoriek, 10 precestovaných krajín, 360 hodín nakrúteného videomateriálu, 2500 litrov benzínu, 80 litrov oleja do benzínu, 2 zbalené náhradné motory pre prípad potreby, 2 úrazy, 2 malárie, 1 000 000 porúch a opráv, 0 zbalených báb. (Jeremy.jk)

• - Marek Slobodník prezradil, že proces strihania filmu trval takmer 1 rok. (CroSsicek)