Greta

• Švédsko I Am Greta (více)

Příběh dospívající aktivistky Grety Thunbergové je vyprávěn prostřednictvím působivých, dosud nevídaných záběrů. Počínaje školní stávkou jednoho člověka pro klima před Švédským Parlamentem, režisér Grossman sleduje Gretu – stydlivou školačku s Aspergerovým syndromem – v jejím vzestupu k výjimečnosti a jejím podněcování povědomí o globálního dopadu tím, že podněcuje školní stávky po celém světě. Film vrcholí úžasnou větrnou cestou přes Atlantský oceán, aby promluvila na summitu OSN. (Film Europe)

Emperor1 odpad!

Budu zlej - on o tý švédský fúrii někdo dokonce natočil celovečerák? Ne, neviděl jsem to, rád ty nevídané záběry oželím. Viděl jsem jiná oslavná videa o této dívčině a jejích fanatických obdivovatelích, kteří by snad nejraději, kdyby se svět vrátil do doby kamenné (ale na smartfouny a sociální sítě, na nichž uvědoměle povykují, si šáhnout nedají). Normální svět jde pomalu, ale jistě do prdele, řekl bych. A to jen proto, že se jako západní civilizace máme nejlépe v celé historii. Chce to většího sekáče, než je Covid, který by nám srovnal priority do latě. Koukám, že strejda Verbal napsal vše podstatné i za mě. A protože naštěstí nejsem členem akademické obce, aby mě z ní uvědomělí studenti genderových a jiných neužitečných studií nechali vyloučit, dám odpad už jen z principu a s dětinskou radostí, že jsem to všem těm aktivistům nandal. ()

Fender

Hodnotit takto silně politický dokument není úplně jednoduché, tak se tomu vyvaruji a pouze napíšu komentář. Celá tato problematika okolo Gréty je zkrátka absurdní, ať už z obou stran. Nepřijde mi úplně adekvátní, že dospělí muži nadávají malé holce různými nadávkami, pak akorát sami vypadají, jako kašpaři a absolutně tím nepřispějí rozumným argumentem, který by mohl obhájit jejich postoj k dané věci. Pak je tu ta druhá strana, která Grétu uctívá, až se z toho pomalu stal kult osobnosti. Jediné, co totiž tato slečna dělá je, že děsí lidi katastrofou, ale nepředhazuje žádné smysluplné řešení, které by to odvrátilo. Navíc mnoho vědců s ní ani nesouhlasí, ale to plno jejích obdivovatelů ignoruje a raději jejich stanoviska interpretují dle sebe. Je hlavně nutné říci, že Gréta je pouhou obětí a loutkou politické války, nic víc. Tento propagandistický dokument je vskutku velmi kontroverzní a bohužel dost značně rozděluje lidi.. ()

daleba

Dokument jsem neviděl a ani ho vlastně nechci vidět - téma jde úplně mimo mě... Ale napsat to musím: je totiž zcela evidentní, že spousta ubožáků tady by se měla jít buď léčit, nebo zrušit účet. Případně by se mělo vedení CSFD probrat, a začít to řešit. Databáze je o hodnocení filmů, dokumentů a seriálů, a ne o vylévání si zlosti, sdílení Parlamentních listů a nadávání na nějakou holku, která se snaží něco změnit... O co se snažíte vy? Vím to, je to jasný: mít v osm večer na stole pivo a tlačenku a čumět na Výměnu manželek! ()

Tomas_PO

Kvôli rozporuplným hodnoteniam a hrôzostrašnému ratingu som dlhšie uvažoval, či to pozrieť. No hovorí sa, že ak sa hodnotenia rôznia od odpadu až po 5 hviezd, treba si urobiť vlastný názor. Množstvo hodnotení a komentárov však nie je o dokumente, ale skôr pocite z Grety. To je samozrejme diskutabilná téma, no dokument sa drží priemeru. Dozvieme sa viac menej chronologicky o jej živote, o začiatkoch protestov, cez menšie až po tie najväčšie mediálne výstupy na najväčších svetových fórach. Nezodpovedané otázky, či ju 'riadi' otec alebo nie, ostávajú aj naďalej nezodpovedané, z dokumentu sa to nedozvieme. Načrtnutá je línia samostatnosti, no od od 15 ročného dievčaťa to autenticky nepôsobí. Zaujala cesta loďou do Ameriky. Ak toto dala v pohode, tak klobúk dole. No ani tento strih nepôsobil dôveryhodne. Ale na zvýšenie povedomia o vážnych témach ok. ()

NovySvet

Konečně jsem ten dokument viděl a musím uznat, je naprosto dokonalý. Greta Thunberg je rozhodně nejstatečnější a nejodvážnější mladá dívka v historii lidstva a neobdivovat a nefandit jí můžou pouze hloupí burané typu verbal a Wacoslav1. Kvůli těmhle nulám je tenhle skvělý dokument v černých číslech, ale dokud se nezačnou tihle pitomci s podřadným názorem mazat, asi se nic holt nezmění. Bohužel. Ale to už je ten hloupý odporný český národ, ještě že už pár let žiju v Německu. Za mě ale naprosté nadšení a Gretě fandím skutečně hodně. ()

Kamil111 odpad!

K zblití. Ne ona, ale všichni kolem ní, kteří s ní manipulují nebo celý ten cirkus kolem nadšeně oslavují, včetně tohoto "filmu". Další ukázka úchylnosti dnešní doby a urputnosti zelené lobby a ortodoxních levičáků. K nimž zřejmě patří také gonzo a Azitras, kteří bohorovně tvrdí, že ho zdejší hodnotící (v této chvíli 73 % z nich zvolilo odpad) ani neviděli, i když je od listopadu dostupný online. Oni ti staří komunisté nakonec měli svatou pravdu - vždy vstanou noví bojovníci. A lidská blbost a omezenost všech zemí se spojí. ()

rs134

na úvod chci říct, že jsem film viděl celý a necucám si to z prstu. dokument je dobrej, neutrální, nehodnotící, zajímavej a s pár věcma, který se hodí vědět. dal bych za čtyři bylo by to málo na vyrovnání těch odpadů tady vůbec nechápu, jak někdo může hodnotit něco, co neviděl. vůbec nechápu, jak někdo může hodnotit dokument jen podle toho, o čem je. proč nemají odpady dokumenty o hitlerovi, když s ním taky mnozí nesouhlasí? dost mě mrzí, že tady lidé v těch komentářích vyjadřují dost velkou neznalost, mají názor, ale vědí prdlajs, to těch několika řádcích názoru je totiž zpravidla i věta, která je fakticky blbě. kdo se nedrží faktů, má názor, kterej stojí na vodě. protože mám dcery, tak jsem extrémně citlivej na takový blbce jako je jason_x. protože gretě ještě nebylo osmnáct, tak za nenávistný projevy k dětem se jde rovnou do pekla. a žádný slitování. ()

Idenatoys

Něco je pravda něco ne... Každý ve svém životě za něco bojujeme Greta si vybrala životní prostředí... Film mě moc nezaujal, nic nového jsem se nedozvěděl ale úplně na hovno to taky nebylo...2,5* ()

Methew odpad!

Toto hlúpučké a zneužívané dievčatko by mohlo konečne pochopiť, že nemá zmysel šťať proti vetru - teda bojovať s vetrom, Slnkom, či prírodnými javmi. A že klimatická zmena nemusí byť nevyhnutne negatívna - zlá. Po masovom vymieraní živočíchov v histórii vždy nasledovalo vyvinutie sa nových živočíchov práve vďaka klimatickým zmenám, ktorým vďačíme aj zato, že sme sa vyvinuli my - Homo Sappiens. To ako keby chcelo toto hlúpe decko bojovať s evolúciou.... Ale nie, ona určite nechce byť populárna :D ()

asdfasdf

Za prvé: zdá se mně poměrně ostudné hodnotit dokument jakožto celek pouze na základě sympatií, či nesympatií vůči určité osobě.   Za druhé a stručně: dokument je poměrně slušně zpracovaný, jak režie, tak kamera nebyla nijak hrozná, ale také ničím speciální. Dost mě ale zklamalo, že zde nebyly podány žádné návrhy a rady, dle kterých by se měla chovat jak společnost, tak jedinec samotný a nebyly zde dále uvedeny všechny důležité ničivé jevy a řádně vysvětlen jejich ničivý účinek (to je to, co zde mělo primárně zaznít, bez tohoto mně celá ta osvěta přijde zbytečná), dále je také trošku zvláštní (mimo další konspirační teorie spjaté s celou Gretou), že v dokumentu jsou ukazovány i samotné začátky, které musely být buď natáčeny zpětně, nebo se dokument musel zamýšlet již hodně dopředu, což pak kazí celou věrohodnost akce. ()

PoprockCZ

Tento dokument je řemeslným průměrem, avšak kontroverze kolem Gréty je zajímavá. Přijde mi opravdu smutné, že mnoho lidí jí raději začne nadávat a vysmívat se jí, místo toho, aby přijmuli alespoň část jejího poselství, které, ač je občas podáno až příliš dramaticky, ve své podstatě pravdivé je. Taktéž to ukazuje značný disrespekt vůči osobě, která žije s Aspergerem. To, že Gréta klimatem doslova žije a prožívá každý argument svého přednosu není způsobeno manipulací rodičů (jak někteří implikují), ale zkrátka tím, že lidé s Aspergerovým syndromem mají tendence upnout se na 1 věc a té se plně dedikovat. Někdo umí zpaměti celé jízdní řády, jiný se zajímá o klima. Co se týče rodičů, v dokumentu je krásně vidět, že dceru zcela podporují, ale snaží se jí držet trochu při zemi. Nejsilnější moment je pak při vaření, kdy maminka pronese větu, že si nikdy nepředstavovala, že Gréta bude schopná interagovat s ostaními lidmi, ba dokonce poměrně nezávisle fungovat ve společnosti. Zkrátka, ten, kdo po tomhle Grétě jen sprostě nadává, zcela nepochopil Grétinu osobnost. A co se týče názorů samotných a kontroverze, přijde mi extrémně smutné, že vyvolávají kontroverzi - ukazuje to totiž fakt, že tu mezi námi klimatický problém opravdu je a že politici dělají všemožné, aby jej ututlali, jelikož se jim zkrátka nehodí do busines plánů. Navíc, to, že EU či jiný regulátorský úřad vydá nerozumné nařízení ohledně ekologie, není chyba Gréty samotné, ale toho daného úřadů, který jedná povrchně. ()

TOPmoovie

viete co? pozrite si to!! aby ste hned pochopili ,aka je to hlupa p.cka. precita 100 knih, prepne jej. pritom ona by protestovala pred dobou ladovou. ta prisla. a co??? sme tu? zem ma svoj biorytmus ,a to ta p.cka nepochopi a imbcilkovia kt. ju pocuvaju. ()

Azitras

Na IMDB 81 %, tady 18 %, i když to beztak zdejší hodnotící ještě ani neviděli. Typická ukázka toho, jací jsou Češi naprostí vymrdanci a proč je tenhle národ historický omyl. Dal jsem 5 hvězd místo 3–4, jen abych vyvážil zdejší pošahance. Na tyhle zkurvence, jako jsou internetoví konzervativci, je potřeba použít stejné zbraně. ()

kodel

Dokument představuje aktivistku jako předčasně dospělou, charismatickou, v soukromí uzavřenou a civilně působící osobnost, která jde se severskou tvrdohlavostí za svou představou toho, co je správné. Pozoruhodné jsou soukromé rodinné záběry a reakce rodičů (mimochodem vůbec nesvědčí o nějakém nekritickém nadšení z toho, co Greta dělá, spíš o jakémsi smíření s údělem; kdo má doma šestnáctileté přemoudřelé děti, bude tomuto postoji dobře rozumět), stejně jako značně kritická reflexe rodiny samotnou Gretou. Zajímavé jsou také prostřihy z Gretiných veřejných vystoupení, dokumentující její nevšední řečnické schopnosti, které jsou zřejmě výsledkem jejího těžko představitelného úsilí. Škoda, že tvůrci byli až příliš na její straně, místy ji okatě glorifikují (třeba přidáním postsynchronních Gretiných monologů, podbarvených emocionální hudbou), tím dělají filmu medvědí službu a švédské školačce staví pomník, který opravdu nepotřebuje. Ale ono je to ve finále jedno, sympatizantům Grety se film jistě líbí, její odpůrci ho většinou neuvidí, protože si udělali názor předem. ---- Film hodnotím 60%, ale účelově zvyšuju na *****. Místním zoufalcům, které film vůbec nezajímá, jen uměle snižují jeho rating a kompenzují si tak svůj mindrák vůči nedospělé holce, bych doporučil tu pasáž, kde se Greta chechtá komentářům hejtrů z celého světa. Orel much nelapá a žirafa se v hovně nehrabe.. https://www.youtube.com/watch?v=0zLHqY2faSw ()

Oup

Je to vcelku fajin spravený dokumentárny film, mladá známa aktivistka, pekný prierez tým, kto je, čo jej dala a zobrala vada ktorou trpí, poukazuje sa tam dosť na skutočnosť, že klimatická zmena zapríčinená ľuďmi je fakt. Asi by som dával 4 hviezdy, možno aj keby mam zlu náladu tak 3,ale kvôli jednobunkovcom čo sa sem prišli vyhojdákať zo svojich predsudkov a komentujú to, poprípade hodnotia, bez toho aby to videli siaham po 5,aby bolo jasné, že je to normálne dobré pozeranie. Nedá mi dopísať, že Verbal je hrozný kokot. ()

Marek.Skalka odpad!

Když není o čem, tak zkrátka není o čem. Je to jako svého času povinné přenosy z oslav prvního máje. Nikdo se na to nekoukal, ale vypnout se to nesmělo. Čest navedeným výjimkám. Jenže ty vlastně musely. Ačkoli si to odmítaly připustit.  A stejné je to i s Grétou. ()

CreepyJoe

Dokument začíná záběrem na autismem postižené děcko jak se plaví na moři, které mluví o svých subjektivních pocitech a vytváří si zcela zkreslenou umělou realitu toho, co je realita a svět. Celá agitka je pak doprovázena jejími monology vypovídající o jejím narušeném duševním stavu. Dokument bude rozhodně zajímat spíše psychology, kteří mají výjimečnou možnost se opět podívat do nemocné duše. Gréta nemá žádné sociální cítění, nedokáže rozpoznat co je dobro a co je zlo, má jen hlubokou obavu o svůj život a přežití, a proto přirozeně jako všichni autisté se její mysl upíná k jednoduchým řešení nezohledňující empatii, společnost a člověka jako bytost, nýbrž k rychlým a rázným řešením, na jejichž konci je vždy diktatura a masové hroby. Problémem skutečně není globální oteplování, ale to, že veřejný prostor drtivě za pomoci technologických firem (jejichž byznys je navázaný na ekologické technologie, viz sponzoři Gréty) ovládli mediální prostor aktivisté. O alternativních vědeckých studií a teorií není už desítku let ve veřejném prostoru ani vidu ani slechu, přitom některé jsou  i z řad české vědecké obce.Konzumní společnost zcela naprosto otupěla a přebírá a papouškuje jednostranné články, neověřuje se fakta, nevyhledává si kritické názory vůči jejich přesvědční a spolehlivě baští vyfiltrovanou  pravdu google vyhledávačem a žije si tak ve komfortní bublině a stupiditě. Rozdíl mezi fanatickými zelenými demagogy a zastánci nového apokalyptického kultu jehož tváří je Gréta na jedné straně a odpůrci z řad veděcké obce na druhé straně, je ten, že jedni dostávají granty na šíření jejich teorií a nedokonalých klimatických modelů a ti druzí z vědeckého tábora, kde je i celá řada biologů kritizující i přesnost dat a metodiku práce, astronomů kritizující matematické modely,  které se naprosto rozchází s naprosto přesným měřením družic na oběžné dráze a fyziků, které poukazují na absurditu některých účelových měření(např. s výpočtů na klimatickém modelu byla vyřazena řada měřicích stanic,  jejichž meření dlouhodobě neodpovídalo a nezapadlo do kýženého modelu globálního oteplování, o čemž referovala i celá řada světových medií s krytickými komentáři vědců zpochybňující pak výsledky takových měření,  ale zkuste si ty články vygooglit :) ), nedostávají vůbec nic a pokud mají odvahu hlasitě kritizovat jsou v sociálních sítích a  médiích protáhnuti stokou, útočí se na jejich odbornost a jsou to v podstatě kacíři proti dogmatu,  co je však naprosto zkličující a zarážejicí, nejsou nikdy napadány a vědecky vyvracovány jejich argumenty, ale jsou prostě umlčeni a překřičeni a napadá se uboze pouze věrohodnost jejich osobností, takhle se chová věda v 21. století? Vážně? Slovy klasika:"Žijeme v době a ve společnosti, která má za sebou řadu zkušeností a empirických poznání, velké kritice byla vystavena církev a víra, kapitalismus a socialismus, stát jako takový, ale věda jako nová "víra"  a společenská instituce je příliš mladá a této kritice ještě nebyla vystavěna,jak se o vědě bude mluvit za 50 let nevíme. Pravdou je, že zcela objektivně se tak "vědec" dnes těší stejné úctě jako svého času kněz ve středověku  v té době nikdo nepochyboval a víře a pravosti kazání(jako my dnes o vědě), lidé ke kněžím měli bezmeznou důvěru a kněží nad lidmi něuvěřitelnou moc, víra byla lékem na vše, stejně jako teď všemocná věda a pravidlo zákonitost lidské společnosti pravý "moc korumpuje" Je naivní se domnívat, že věda nekorumpuje, nelže, že tyto instituce nezneužívají svého postavení v rozporu se svým posláním(stejně jako svého času církev), v historii se dají najít taková selhání vědy a korupce, že by objektivně měla být postavena mimo zákon hned vedle nacismu. Avšak stejně jako za selhání kněze mohl vždy jen "ďábel" tak přeci za selhání vědy může vždy jen abstraktní bytost, protože "věda byla zneužita". Odpovědnost, nikde... Úkolem vědy a vědců  mělo být vždy objektivní pravda,poznání a empirická fakta, podobně jako u kněžích šířit a dodržovat svaté písmo a boží zákony. Činili tak kněží? Činí tak věda? Zatímco novinové titulky drtí zprávy o tání ledovců na Antarktidě a ličí se další apokalyptické vidění světa, už se téměř neinformuje o tom, že na opačném pólu exponenciálně led roste, nemluví se o tom, že vědci to komentují slovy, že nechápou ten proces a že prostě toho víme málo. Zatímco palcové titulky mluví o hromadném odlesňování nějaké specifické oblasti a opět ličí katastrofické vize, už se nemluví a nepíše v takové míře o tom, že planeta se z globálního hlediska více zalesňuje(než odlesňuje) a to i za přispění lidské činnosti a takhle by se dalo pokračovat. Proč o tom píšu, Gréta je obětí výše mnou popsaného, celý dokument je tak o dívce, jejíž strach o vlastní život byl zneužit k politickému tlaku, nebyly ji prezentovány objektivní informace, protože media dnes jsou čistým lobingem, největší zlo je CO2 přičemž většina lidí,  kteří "věří nekriticky v globální oteplování a s kterými jsem i hovořil, nevědí, že vodní páry jsou asi 10 x větším skleníkovým plynem než CO2, nevědí že termité vyprodukují 10 x více metanu, než celé lidstvo(co je nejvíc zarážející, tak někteří "fuck čekeři to prohlašují za lež, aha a proto se ve vědecké obci říká termitům geo-inženýři planety, pro jejich krásné oči :D ) nevědí co to ten metan je, jak v atmosféře funguje a co je výsledkem jeho oxidace, nevědí že vyšší míra co2 způsobuje, že se začínají zelenat pouště a oblasti kde je méně srážek a vlhosti(rostliny potřebují méně vody k fotosyntéze) a už vůbec netuší, jak funguje celý koloběh co2 v přírodě, netuší, že Co2 ve vyšší vrstvách atmosféry zemi naopak ochlazuje, netuší, že stále žijeme v době ledové, a nacházíme se jen v jendom z jejich teplejších cyklů. A přesto všechno se budou být i dospělý lidé bít za novinové titulky, které nám predikují jen zkázu a proto buďme ke Grétě schovívavý vzhledem k jejímu psychickému stavu, diagńoze a věku má právo mít zaujatý, zkreslený, zcela neobjektivní názor. Já za sebe říkám, že platí teze: čím víc toho o tématum tím víc vím že nic nevím a proto asi na vždy budu závidět tím lidem, kteří mají na základě pravidelné mediální masáže v tom "jasno". () (méně) (více)