Greta

• Švédsko I Am Greta (více)
Trailer 3

Příběh dospívající aktivistky Grety Thunbergové je vyprávěn prostřednictvím působivých, dosud nevídaných záběrů. Počínaje školní stávkou jednoho člověka pro klima před Švédským Parlamentem, režisér Grossman sleduje Gretu – stydlivou školačku s Aspergerovým syndromem – v jejím vzestupu k výjimečnosti a jejím podněcování povědomí o globálního dopadu tím, že podněcuje školní stávky po celém světě. Film vrcholí úžasnou větrnou cestou přes Atlantský oceán, aby promluvila na summitu OSN. (Film Europe)

Trailer 3

Eliott

Světový absurdistán, kdy se raději naslouchá malé ubrečené holce, než varování expertů, kteří se svým oborům věnují celý život. Vrcholem je tento dokument o někom, kdo není více než cvičeným mopslíkem svých rodičů a také v zájmu svých politických šachů udělá cokoli za ,,like" (viz. kauza jachty/první a druhá třída ve vlaku). ()

Sidonka

Ekologii fandím, proto ta symbolická jedna hvězdička, která přímo s kvalitou filmu nesouvisí. "Projekt" Greta je umělej a nepřesvědčivej, stejně jako tento nezáživný, nicneříkající dokument. Nebavilo mi to sledovat a papouškující Gretě nevěřím ani slovo.  Podobné povrchní, strojené a stylizované pseudo-dokumentární výtvory, které jen něco teatrálně předstírají, nadělají víc škody než užitku. ()

Vančura

Když jsem tenkrát v českých médiích zaregistroval první zmínky o té mladé dívce, moc mě to nezaujalo a pomyslel jsem si jenom něco o tom, jak je ten dnešní svět zvláštní a sociální sítě mocné, když dokážou vytáhnout na světlo někoho tak zdánlivě outsiderského. Samotná Greta Thunberg mi svým nízkým věkem a zanícením trochu připomínala Janu z Arku a její aktivity mi byly celkem sympatické, ale nijak jsem to neprožíval, a jen znepokojeně sledoval tu lavinu nenávisti, která se vůči ní vyvalila z řad českých diskutérů, potažmo i od různých vrcholných politiků nejen u nás. Až když jsem teď s odstupem dostal chuť ten dokument vidět, s údivem jsem zjistil - když jsem nasál všechen kontext kolem toho, jak to tenkrát začalo a kdo je vlastně ta Greta Thunberg zač - že jsem k té roztomilé culíkaté dívence zahořel neobyčejnými sympatiemi, a bylo mi u toho neuvěřitelně smutno - z toho, jak si zničila dětství tím donkichotským bojem, z toho, jak sama v závěru reflektuje, že politici jen žvaní a nic se dít nebude, z toho, kolik hnusu se vůči té nevinné aspergerské duši vyvalilo, a to nejen zde na ČSFD (pokud něco to nešťastné dítě ilustruje více než věrně, pak jsou to odsudky, kterým musí v tomhle světě čelit lidi s psychiatrickou diagnózou), a třeba i z té nádherné písně The End of the World od Billie Eilish, která mě zcela okouzlila a hluboce dojala (podobně jako ta finální plavba Grety po moři, při které jsem byl zcela zničený žalem z toho všeho). Btw. šokovalo mě, jak působivé jsou Gretiny proslovy, které v dokumentu zazní - tak perfektně volená slova, tak dokonalá údernost, tak zničující přímočarost! Vše, co od té švédské dívky ve filmu zazní, je podle mě holá pravda, a kdo to nevidí, je hlupák, který sám zapláče, a přijde mi zcela typické, že zatímco u Attenboroughova dokumentu Život na naší planetě (který říká totéž co Greta, jen jinými slovy) se před časem všichni rozplývali nadšením, tak tento dokument si vysloužil jen nejvulgárnější kritiku ze všech stran, a to často od lidí, kteří ho vůbec neviděli, protože za á Greta Thunberg je tak mladá (takže do toho nemá co kecat a měla by radši chodit do školy, jak si myslí většinová společnost) a za bé má Aspergera (tudíž je blázen, kterého by měli někam zavřít, jak by si opět přálo mnoho "normálních" lidí). Konsternovaně jsem sledoval, s kým vším se už Greta stihla vidět a co všechno dokázala, a chci ji odteď sledovat na Instagramu a vidět, co se s ní bude dít dál. A trochu se o ni bojím, aby jí nějaký pomatenec neublížil - v tomhle bláznivém světě by mě to vůbec nepřekvapilo. ()

Arsenal83 odpad!

Produkt na oblbovanie už aj tak vymletej mládeže, ktorá nevie okrem ťukania do klávesnice mobilu či tabletu v podstate nič. Radšej nechodiť do školy, lebo o 100 rokov vraj bude zle, bububu. Kto chce otvoriť oči, tak vidí, že je to len marketingový produkt jej otca, ktorý ju takto zneužíva a peniažky sa sypú. Pozrel si niekto už Grétku, keď sa jej spýtajú niečo, čo nemá pripravené? Veď ju stráži ochranka, lebo jedna pár novinárskych otázok za sebou a Grétka sa zosype. Bez čítačky, bez pripravených odpovedí je nič. https://www.youtube.com/watch?v=Hb-DVaCaB7I ()

whack

Vedel som o Gréte, že je to jedna z najznámejších a najdôležitejších environmentálnych aktivistiek súčasnosti, že dokázala to, čo žiadne iné pred ňou – zburcovať a zaktivizovať milióny žiakov a študentov po celej Zemi, a zároveň lobovať aj na vysokej úrovni – vo vrcholovej politike osobne. Každá generácia by mala mať takúto osobnosť – a mladí ju konečne majú. Potrebujeme čo najviac takýchto osobností, a potrebujeme, aby mali čo najviac mediálneho priestoru. Čo som sa ale dozvedel ako novinky, boli detaily z jej súkromného života – vďaka ktorým som jej porozumel ešte o niečo viac. Za to všetko, čo obetovala, za to všetko nasadenie, jej za odmenu primitívna dezolátska spodina posiela listy s vyhrážkami smrťou. Podporme preto mládežnícke hnutia ako Fridays for Future – aby boli absolútne nezastaviteľné, a popierači aby boli navždy popretí, budúcnosť s nimi nemôže počítať. ()

• Dokument se natáčel dva roky. (SONY_)
  • „Já ani nikdo v mém okolí za to nedostaneme ani korunu. Společnost B-Reel Films věnuje polovinu výnosů z filmu mé nadaci a vše bude věnováno organizacím a projektům bojujícím za udržitelný svět, obranu přírody a podporu lidí, kteří již čelí nejhorším dopadům klimatické a ekologické krize,“ prohlásila Greta Thunberg. (Duoscop)
  • Greta Thunberg na festivalu v Benátkách prozradila, že přístup režiséra Nathana Grossmana jí ne vždy úplně vyhovoval. „Nebylo to moc profesionální. Od té doby, co říkal, že to může být něco velkého, jsem občas opravdu pochybovala. A říkala jsem si: ‚Proč nepošlou zvukaře, nebo proč nepracují více profesionálně?‘ Myslím si, že na určité úrovni jsem pochybovala o tom, jak vážně je ten projekt zamýšlený.“  (SONY_)