Greta

• Švédsko I Am Greta (více)

Příběh dospívající aktivistky Grety Thunbergové je vyprávěn prostřednictvím působivých, dosud nevídaných záběrů. Počínaje školní stávkou jednoho člověka pro klima před Švédským Parlamentem, režisér Grossman sleduje Gretu – stydlivou školačku s Aspergerovým syndromem – v jejím vzestupu k výjimečnosti a jejím podněcování povědomí o globálního dopadu tím, že podněcuje školní stávky po celém světě. Film vrcholí úžasnou větrnou cestou přes Atlantský oceán, aby promluvila na summitu OSN. (Film Europe)

m4xp4yn3

Dokument nám přináší jen o něco bližší pohled na to, co již známe, pokud alespoň zběžně sledujeme média. Nabízí nějaký pohled do zákulisí, obstojné shrnutí dosavadního Grétina aktivismu a prvních výsledků. Pochybující snad po zhlédnutí budou mít věřit že Gréta není produkt rodičovských ambic, ale autentická mluvčí. Haters budou hejtovat dál. Bohužel tvůrci nemířili výš, nenabízí žádný vlastní vklad. Takže vidíme Grétu jak jí svačinu, jak sedí před parlamentem s cedulí, jak jí paní říká že má být ve škole, pak s ní mluví lokální štáby, Gréta si doma hladí psy, píše projev, je smutná, pak si při cestě do Bruselu skypuje s maminkou, přetrpí pár rozhovorů, táta jí přemlouvá "Gréto, musíš něco sníst, dělej, sněz ten banán, netrucuj, sněz ten banán", střih na proslov před kongresem, "HOW DARE YOU!!§?", střih, Gréta si píše deník, a tak dále. Poutavý sled obrazů, ale slabý autorský dokument. ()

SFalconJ

Víte o tom, že se tu hodnotí dokument a ne (ne)souhlas s názory osoby, o které dokument je? Vyvažuji čecháčkovskou malost a uvědomění si reality, které končí za okrajem stolu, u kterého se cpou párky z Kostelce. Grega sice má určitou disfunkci, ale my jsme fakt národ retardů.. ()

Ivo odpad!

Už odedávna nám moudří lidé trefně připomínali, že svět není nic jiného než jen přímý odraz naší mysli a že nejdříve si musíme udělat pořádek sami v sobě a poznat zdroj všech našich bublajících myšlenek (což je to jediné, co máme opravdu v našich rukou) a pak teprve se začít "starat" o zbytek světa a ne naopak. A když se nám to první beze zbytku podaří, překvapivě zjistíme, že nikde není ve skutečnosti žádný "problém" a všechno plyne přesně jak má :) (včetně nás samotných). Ale pokud se během té iluzorní chvilky, na kterou se tady objevíme, nejdříve snažíme hlasitě vyřvávat a "napravovat" planetu a vesmír (a všechny jejich obyvatele) a před kamerou hystericky jakože řídit chod všehomíra, nejen že kromě pár $$ ničeho nedosáhneme, ale jsme v podobné pozici jako třeba mravenec na břehu oceánu snažící se vší silou posedle manažovat jeho fungování a hlasitě upozorňovat okolní zrnka písku na závažné problémy Mariánského příkopu, aby byl v následující vteřině beze stopy spláchnut první pobřežní vlnkou. Udělat si z mentálně postižené dcerky (která toho ví o ekologii atd. asi tak stejně jako pejsek o integrálním počtu) odpudivou kvičící mediální mašinku na prachy s náhodně vybraným tématem "prima klima" není od soudruhů rodičů moc pěkné a ukazuje že i jim to asi uvnitř hlavy docela slušně neekologicky hrabe. Brát tohle vřeštění jakkoliv vážně může asi jen ten, kdo například zodpovědně věří celé téhle současné kokotvidové globální lobotomii apod.... Takže asi tak no... ()

gemi

Jsou lidé, kteří si myslí, že Greta je jen loutkou svého otce, bez vlastních názorů. Jsou lidé, kteří si myslí, že Trump je šarmantní, kultivovaný a hluboce oduševnělý intelektuál. No a já si to prostě nemyslím. ()

elixir

Na 5 ***** to není, ovšem na odpad také ne, takže k vyrovnání "JingJangu" hodnotím "Fullhousem". Dokument je natočen z blízkého kruhu okolo Grety, je autentický, její boj a touha něco změnit k zeleným zítřkům, je až neskutečný, řekl bych, že po 30 minutách stávky na chodníku, bych to zapíchnul a šel na chlazené. Ona je "držák", ale hlavně, otevírá znovu otázky na které se už dlouhou dobu upozňuje od 90tých let. A tím, že už tak mladá se aktivně zajímá o problematiku a ano, až tak extrémě a ano, ona vzbuzuje zájem okolí. Co je to za malou holku, která tak upenlivě se honosí transparenty a nechodí do školy, po pátém míjení, už to lidem nedá a optají se a fotí a dokumentují a marketing pro "green planet" tak nabral na síle. Pointa je, ukázat, informovat a nakonec i pohrozit, jinak v budoucnu sklidíme úrodu plnou plísně. Lidsvo musí konat! Planeta bude žít dál, zotaví se, jelikož ona to umí, ale otázkou je jestli to bude s námi nebo bez nás a to už je naše otázka, co s tím uděláme? ()

iz67

Kdo chce o Gretine ceste vedet, tak tohle je dobry zdroj. A at si o oteplovani myslite cokoli, tak jeji zaujeti a odhodlani je opravdu vyjimecne a rozhodne neni duvodem k vysmechu. (Mimochodem jste jiste poznali v uvodnich titulkach hlas naseho zastupce tech, za ktere se v tomto filmu stydim). ()

Hemlock odpad!

Takže... Podporovat tohoto retardovaného, poruchou osobnosti prolezlého nedomrdka může opravdu pouze jen vyšinutý, svými vrstevníky neustále šikanovaný a ostatní populací ignorovaný jedinec. Vím, že se zde jedná o hodnocení dokumentárního žánru, ale toto není nic jiného, než propagandistická sračka - v jednom ale Gréta pravdu má, planeta se poslední dobou neudržitelným teplem otepluje, protože být aktivní posouvač hoven anebo přeoperovaná zrůdička je moderní a cool. ()

BadassX

Naivní dítě s myšlenkami svého otce a pravděpodobně i jiných, na rtech. Určitě pro další vzdálenější generace bude hrdinkou a my jen banda zaostalých kretenů co dovolili…. No ale zatím není čas vybočovat z davu a tak: Cože?!!! Slunce je středem naši soustavy a cože?!!! Země je kulatá? - upalte ty mrdky kacířský 😉 ()

Blazkowicz

Konečně jsem to viděl a jdeme na hodnocení. Takže máme tady dva tábory. Odpaďáci, což jsou většinou "Novinkáři", ohánějící se neziskovkama, neexistencí klimatických změn, Sorosem, Kalouskem a Parlamentními listy. Ti by měli co nejrychleji odfrčet zpátky do prdele. Zbytek jsou úplně normální lidé, kteří to vidí reálně, a proto dali odpad. Druhou skupinou jsou Hvězdičkáři. Většina s tím více či méně souhlasí a podle toho hodnotí. Pohodička. A pak jsou tady Gretiny ultras, kteří dávají plný počet, protože už při jejím jménu si učurávají nadšením nebo to dávají na truc, protože blbí čecháčci tomu nerozumí, jsou zakomplexovaní, debilní národ a běda jak se někdo opovažuje Gretě odporovat. Já dám jednu, i když se kloním k táboru Odpaďáků. Jako takhle, poselství to nějaké má, je fajn že někdo trochu vyburcuje mladé lidi, dostane otázky klimatu do širšího povědomí atd. A teď proč. Klimatické změny jsou fakt. To snad nikdo nemůže popřít. Ale nedozvěděl jsem se ani za kokot, jaké má ta holka řešení. Místo toho vidím, jak sotva začne stávkovat (radši mazej do školy) a už o ní někdo točí dokument. Trochu divné. Fotr jí stojí pořád za zadkem. Chápu, že je nemocná, ale trošku to smrdí loutkovým představením. Takže jsem viděl jen holku, co je pořád nasraná, bouchá do stolu, jezdí si Teslou a sere na školu. Ale jak máme vyřešit klima, to netuším. To jako máme všichni stávkovat a říkat, zničili jste mi dětství? OSN je na hovno, to ví každý, ale ten její projev je jim u prdele. Proč rovnou neřekne, že největším znečišťovatelem ovzduší je Čína, která na nějaké emise kašle? Proč neřekne, že elektroautomobily jsou pěkná věc, ale ne každý na ně má a auta jsou stejně zanedbatelní znečišťovatelé? Proč neřekne, že budoucnost je v atomových elektrárnách? Samé otázky, ale odpovědi žádné. Díky za inspiraci Greto, ale už táhni zpátky do školy. Dokument o hovně. How dare I? 1-* ()

yntelygent odpad!

ODPAD ...  aj ked ta blba pravdepodobne nie celkom mentalne zdrava dievcina za to tak celkom nemoze...vsetko je robota tych neo geo fanatikov...toto nema cenu rozvadzat...komplexny a podrobny opis tu uz urobil verbal.... ()

rashaverak odpad!

Mlade devce na sachovnici mocnych. Smutni jsou politici, kteri se tvari, ze nazorum 16ti lete zmanipulovane divky naslouchaji. Neni dulezite jake nazory prezentuje, smutny je samotny fakt, ze lide disponujici realnou moci, maji potrebu predstirat, ze je tyto nazory jakkoliv zajimaji. Nova uroven lzi vzesla ze socialnich siti. ()

husak_k

Dost rutinní dokument, který člověku, který o problematice ví, nic moc nepřidá. Postava Grety není dostatečně zajímavá na celý film. Ale stejně mi přijde vtipný, kolik "čecháčků" si léčí ego tím, že nadává malý holce v komentářích na čsfd. Nedejbože dokonce dávají rady, co oni by udělali. Ono jestli nevidíte problém, možná jste ten problém vy sami. ()

M_Bery odpad!

Lidstvo je nasračky, ukradli jste mi dětství, a ještě ke všemu mi rozežíráte planetu... A hlavně že ona si v reálu všude lítá soukromým nafťákovým tryskáčem, ale o tom raději pšššt... No, a co ty dolézající neziskovky co z toho mají pěkný zisky, co? Celý je to jedna velká nafouklá bublina, kterou media nacpávaj všem do hlav a když to nefunguje dostatečně, tak rovnou natočej dokument o chudáčkovi, co jako jediný na týhle planetě má rozum a co se mermomocí snaží zachránit planetu alespoň na dalších 150 let, velmi zajímavým způsobem typu: Děti, hlevně nechoďte do škol, a pojďte za mnou, budeme se chvíli flákat, tedy demonstrovat a pak zas půjdem domů, a nic se nezmění, fajn? Nebo pojede na přednášku, kde řekne: Je to všechno vaše vina, můžeš za to ty, a ty, a ty, a hlavně ty, protože si dvakrát týdně dáš hovězí plátky k obědu a mezi tím si dáš k svačině pomeranč a kiwi, které se sem muselo dovézt lodí a letadlem, tudíš je to velmi neekologická strava... A jak bych to tak řekl nějak delikátně... Eee... No, zkrátka nejez hovězí, protože krávy produkují metan, který se z jejich těla dostává pomocí plynů, a metan má hrozné dopady na naši planetu... Jednoduše zakazuji přírodě, aby byla přírodou! Chudáček Gréta, má mentální retardaci, nebo cosi tomu podobného, a je zkrátka moc upjatá na jednu věc, měla si najít nějaký pěknější koníček, než zachraňování planety, alespoň by to bylo k něčemu dobré, necpali by nám do hlav taková zvěrstva!!! PS: A jak se jim jako povedlo do takovýho odpadu zatáhnout Arnolda Schwarzeneggera?! ()

Dixieboy

To děvče zatím dokázalo víc, než ta snůška místních "chytráků" kdy dokáže za celý život. Což evidentně všechny sere víc, než důvod vzniku tohoto dokumentu. Na blití z těch komentářů... ()

Drozdo57 odpad!

Ježiš Kristus, Jana z Arcu, Confucius, Leonardo da Vinci, William Shakespeare, Abraham Lincoln, Michelangelo, Albert Einstein, Sokrates, Julius Ceasar, Marie Curie Sklodowska, Ludwig van Beethoven, Winston Churchill, Karol Veľký, Isaac Newton, Adam Smith, Platon, The Beatles, a ďalší. Každá generácia má aspoň jednu osobnosť, ktorá sa zapíše do dejín. Z našej generácie si budú ľudia pamätať niekoho, koho urobili médiá slávnym. Bol to nejaký skvelý vedec? Alebo politička? Že by možno umelec? Naša generácia má, dámi a páni, Gretu. A ľudí, čo si myslia, že Greta je dôvod, prečo sa nejaké veci v západnom svete dejú. ()

blondboss

Tak ČSFD opäť raz ukázalo, ako si niektorí jedinci dokážu vyhoniť svoje egá na snímku, ktorý v zásade odkazuje na podstatné veci. Takže opäť tu v hodnoteniach víťazia predsudky pred obsahom, čoho dôkazom je aj fakt, že na IMDB očividne komplexnejší jedinci tento snímok vytiahli na 75 %. Greta je podľa môjho názoru tým správnym príkladom pre dnešnú mládež a aj tento snímok pomerne obsiahlym spôsobom hovorí o tom, čím si táto dievčina musí prechádzať, aby niečo dosiahla. Smiať sa z toho, že má niekto Aspergera a je tak trochu autista a vyhrážať sa rodine a jej samotnej smrťou, to je presne výpoveď o tom, kam ako ľudstvo spejeme. Tie komentáre na tomto portáli to jasne naznačujú. Otázka je teraz len jedna - či sme obmedzení my ako spoločnosť alebo toto dievča. 80 % ()