Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

Richie24

Mým pocitům z filmu, a tedy i hodnocení, nejspíš hodně ublížila skutečnost, že jsem od něj čekal podstatně víc, než jsem nakonec dostal. Epičnost, velkolepost a především střet 2 rozdílných světů si představuju úplně jinak... Vždyť tam k žádnému střetu nedochází! Natočené atmosfericky, poddajně, citlivě a také řemeslně či vizuálně skvěle, s velmi dobrou hudbou, ale na víc než 3 *** to prostě není, ač jsem to chvíli zvažoval. ()

lsd

Kdyby tak film zůstal jen u vyprávění příběhu o Buddhovi!!!Příběh z dnešní doby je absolutně zbytečný, kazí atmosfréru filmu, není moc kvalitní a celkově sráží kvalitu. Pasáže, kde je Buddha, jsou minimálně o třídu lepší a zajímavější, i když výkon samotného buddhy reevese není moc přesvědčivý. Za některé zajímavé scény a výpravu dávám 3 ()

Akana

Malý Buddha je atraktivní hlavně po obrazové stránce. Dvě souběžně vyprávěné linie - cesta staroindického prince Siddhárty-Buddhy k osvícení a příběh současného amerického chlapce, do něhož se měl převtělit jeden z lámů - jsou výrazně barevně odlišené a to dodává ději dynamiku. Hlavně v zářivých zlatých odstínech vyvedené stylizované scény ze Siddhártova života jsou pastvou pro oči. Na druhou stranu je vyprávění na můj vkus až příliš názorné a vykladačské. Buddhismus (hlavně jeho zenová větev) je mi ze všech náboženských ideologií ještě tak nejsympatičtější a po zhlédnutí snímku, jako je tenhle (ještě třeba Kundun), mám chuť poslat celé křesťanství s islámem někam. Pak si ale uvědomím, že buddhisté se s hinduisty dovedou navzájem masakrovat se stejným gustem a už to tak jednoduše zase nevypadá. ()

Faila

Příběh Síddhárty Gauthámy znám jen malinko, takže nejsem schopna říct, co vše z toho, co bylo řečeno v tomto filmu, je pravda a co jsou smyšlenky scenáristů, a proto tento film beru s mírnou rezervou. Přesto si ale myslím, že tu jakési základní hodnoty tibetského náboženství byly předány, poměrně srozumitelně a mile. Navíc zpracování, především těch částí se Síddhártou, bylo po vizuální stránce moc dobré a mnoho ze současných filmů, které se snaží jít po této stránce a které chtějí být „pěkné“ na pohled, by si s ním nezadalo. Příběh rodičů hlavního hrdiny měl možná nastínit kontrast mezi západní a východní filosofií, ovšem jelikož šlo o pouhé „nevěření“ zápaďáků, dal by se z filmu úplně vynechat. To, že buddhistické myšlení ovlivní člověka víc, než by zpočátku čekal, se dá odhadnout i bez toho. Jesseho dětské zaujetí je v rámci příběhu daleko pochopitelnější, přeci jenom se tenhle film točí i kolem něj. Ačkoliv Malý Buddha je nakonec možná trochu o něčem jiném. ()

hazaba

Na první pohled člověka zarazí ten kontrast mezi "modrým" (asi měl být šedý) Západem a "červeným" (barevným) Východem, lépe řečeno buddhismem. Střídání současného a minulého příběhu se nevtíravě prolíná a minimálně jeden nenásilnou formou seznamuje s jedním z nejrozšířenějších náboženství na světě. Dětští představitelé jsou přirození, u dospělých, hlavně "zápaďáků", to trochu skřípe. Film je možná zbytečně příliš dlouhý, ale hlavně mě štvala hudba - opravdu to není můj šálek čaje :-) Celkový dojem - film není špatný, ale asi se v paměti dlouho neudrží. ()

Ombak▼Penari

Až budu chtít svým dětem vysvětlit, co je to buddhismus, pustím jim tento film a až vyrostou, tak Sedm let v Tibetu. Ale jinak je to celkem průměrný příjemný film, který neurazí, ale ani nijak zvlášť neoslní. ()

GMVajgl

Anglické slovní spojení "Chick crack" označuje konverzační témata oblíbená u žen jako astrologie, věštění budoucnosti, osobnostní kvízy, celebrity, spiritualita a další témata založená na emocích a vztazích, tedy na tom, co je v ženách biologicky pevně zakódováno. ()

Othellko

Nemohol som učiniť inak, len dať tomuto kúsku plný počet hviezdičiek. Ten kto sa zaujíma o tématiku a myšlienky budhizmu, alebo dokonca praktikuje, mal by si tento film pozrieť pretože mu veľmi veľa dá. Tento pekný príbeh je plných hlbokých myšlienok a veľkých právd. Minutáž je síce dlhá, ale dej ma ani na sekundu nenudil a vôbec mi to neprišlo ako dlhý film. Po technickej a vizuálnej stránke je toto dielo perfektne zvládnuté. To isté platí aj o hudbe ktorá nás sprevádza filmom. Keanu Reevs bol presvedčivý a svojim výkonom ma potešil. Bolo vidno, že sa so svojou rolou zžil a zrejme mu tieto myšlienky nie sú vzdialené. 100% ()

kersten

Trošku som bola sklamaná. Mám rada filmy na tému Budhizmus a celkovo to ich učenie mi je sympatické, ale na tomto filme mi dosť prekážalo miestami sci-fi až fantasmagória. Keby bol film postavený len na reále a na takom tom kľude, nirváne z naozajstného prostredia Tibetu (to pozadie mi tam naozaj chýbalo) by film nemal chybu, pretože dejovo bol na vysokej úrovni. Samozrejme odhliadnúť od zobrazovania života dajakého lámu a jeho živote.Tto bolo to, čo mi na filme najviac prekážalo. Keanu Reevesa nekomentujem, keďže sa vo filme objavil dohromady na dve minúty. Nerozumiem prečo je napísaný ako hlavný herec. ()

tranquill

"Zrodil jsem se, abych šířil osvícení a odpomohl všem bytostem od jejich utrpení!" Buddhistické náboženství je mi zdaleka nejbližším, ale tento komorní velkofilm zdaleka nedosahuje kvalit tematicky podobného Kunduna. ()

VerteX

Filmů s tibetskou tématikou je v poslední době hodně a Malý Buddha se mezi nimi rozhodně neztratí. Ve filmu se prolínají dvě linie - příběh o Siddhártovi a novodobé hledání reinkarnace lámy. První linie výrazně převyšuje tu druhou, ale musím ocenit, že ani Američané ve filmu nekazí dojem. Taky si nejsem jistý, že obsazení Keanu Reevese byl nejlepší nápad, ale budiž. Protože se mi zrovna nezamlouval konec, dávám čtyři. ()

spofford odpad!

Tak na tenhle film jsem se pokoušela dívat několikrát, leč marně. Zprvu jsem své antipatie přisuzovala špatnému duševnímu rozpoležení, ale nakonec jsem přišla pouze na holou skutečnost, že se mi snímek prostě nelíbí a to vůbec. Nezaujal mě ani v jednom momentu a po pravdě jsem ho ani nedokoukala. ()

Gardenboy

Videl som to, keď som mal asi 6 rokov, preto teraz nehodnotím. Z filmu si nepamätám takmer nič, ale v rámci môjho interného programu rozvoja osobnosti :D plánujem pozrieť a doplniť chýbajúce medzery v kinematografií :) ()

Likan7

Dvou a půl hodinové učení o buddhismu (viděna prodloužená verze). Do detailů propracované dílo, které věřím, že buddhisty ohromí. Pro mne, jako pro ateistu, je Malý Buddha zajímavý jen jako sonda do náboženství. Většina filmu je vlastně jen vyprávěna, příběh chlapce, který cestuje do Tibetu, je jen tak mimoděk. Většinou sledujeme příběh Siddharthy z minulosti (trefně popsaný Geminim: Apophis z SG1). Jako jedna z prvních rolích ještě neznámého Reevese zajímavé, stejně tak pokud to budete brát z pohledu, aby jste se o buddhismu něco dozvěděli. Jako film ale absolutně neustojí. ()

_aandyy_

Pokud člověk není krajní materialista, má mu tento film co říct. Případně pokud se na něj dívá "krajní materialista", může ho tak trochu přeorientovat jinam, minimálně na 2 hodiny. Bude se dívat na příběh, který má své kouzlo, bude si připadat skoro jako v pohádce a sledovat zajímavé efekty a úsměvy buddhistických mnichů... Film se mi líbí moc, škoda že Síddhartu hrál zrovna Keanu Reeves, který mi do role absolutně nezapadl. Až na tuhle drobnost je to nepochybně 100%. Možná by podobných filmů mělo vznikat víc, já bych to rozhodně ocenila. ()

Amonasr

Na to, že to je evropská koprodukce, je příběh vyprávěn překvapivě jakýmsi americky infantilním stylem, zejména pasáže ze současnosti. Naopak ztvárnění životního příběhu Buddhy působí až pohádkově - v podstatě hlavně kvůli tomu se má smysl na film i podívat. ()

Marat

Pro mne tento snímek má velké kouzlo a z mé strany nejde hodnotit jinak, než jak hodnotím. Je malým úvodem do tajemství budhismu a film mě naprosto dostal. ()