Z

Horor / Thriller

Kanada, 2019, 83 min

Bradley Stuckel

Paranoidně vystavěný horůrek z kanadské provincie, jehož místy neobratně uchopená režie mu ubírá na působivosti. V podstatě neobjevné téma o malém chlapci, co má imaginárního kámoše jménem "Z", který rozloží rodinu, má určité originální odstavce. V zásadě toho Brandon Christensen režijně moc nepokazil. Jeho film má spád událostí, má odpovídající herecké obsazení a v neposlední řadě umí pracovat se strachem, který pramení z neznámé bytosti, co nemá dobré úmysly. A dokonce to vypadá, že tenhle zmetek, co přilne ke svému oblíbenému členovi domácnosti, má i příslušně strašidelný zjev, jen režisér s ním příliš šetří a prakticky mu nedá větší prostor pobýt na scéně než na pár vteřin. Prostě až přehnaně se s jeho "fyzickou" přítomností šetřilo. Určité nápadité sekvence nebyly vždy kvalitně natočeny (pád z balkonu, požár domu), což je škoda. Navíc film nesází na explicitní drastičnost. Ovšem poměrně svěže působil postupný obrat ve zdánlivě vyložených kartách. Film si nadmíru chytře poradil v přebrání stěžejní úlohy. Aby se to dalo objasnit, byly by zapotřebí spoilery, je ale škoda předem prozradit to, co je na filmu tím nejlepším. Velkým plusem je i trefné obsazení. Nehezká/neškaredá Keegan Connor Tracy už se stihla přehrát do role maminky. Zbytek ansámblu je schopný, Stephen McHattie se musel spokojit s menší, ovšem poměrně důležitou rolí psychologa. A tak vznikl příjemný horůrek, co pocuchá nervy, režijně ovšem tak úplně neohromí. 7/10(6.7.2020)

Malý kluk není ve škole oblíbený tak si vytvoří imaginárního kamaráda jménem Z. Časem jeho matka zjistí (otec je debil z inteligencí toho mrtvého ježka) , že je skutečný a v minulosti s ním měla taky dočinění. Filmu paradoxně nejvíce škodí scény kdy se Z objeví (jedna scéna s ním ve vaně je nicméně kvalitní) navíc nic nepředvede a chybí zde vysvětlení proč nepřišel dříve než měla děcko a to mu to jako nevadilo, když slíbila, že roztáhne nohy pouze mu? Závěrečných 30 minut je těžká slabota přijde mě, že režisér zde nechtěl dávat něco ve stylu závěrečná katarze s duchem a jeho likvidace a chtěl místo toho zkusit co by se stalo kdyby jeho plán klapl akorát to podělal. Nicméně mám z filmu pozitivní dojmy ve světle těch dvou hvězdičkových a méně hororů na, které jsem koukal v poslední době (In The Trap nebo You Should Have Left například) si to 60 procent zaslouží. P.s. docela dobrý challenge vezměte si partu kamarádů pusťte si tenhle film a pokaždé, když zde zazní Z dejte si štamprli :-)(4.7.2020)

• Flopik

Ducharina ako každá iná ktorá nepriniesla nič nové a ešte k tomu nudila.Do 40 minúty sa tam nič nestane potom prídu 2 obstojné lakačky a potom príde finálna 20 minútovka ktorá je nehorázne otravná a nič hororové tam skoro nie je . Ono to mohlo byť dobré, Z vyzeral super len tam bol hrozne málo. U mňa slabé 2*, potešila aspoň Sara z TVD.(5.7.2020)

Rutina, která v rámci podobně laděných záležitostí sice nenabízí nic nového, ale dokáže v pohodě zabavit. Hodně pomáhá, že Christensen se nezaobírá s nějakou zbytečnou předehrou a imaginární kamarád se tak (ne)objevuje hned na začátku. Díky tomu a rozumné stopáži se pořád něco děje. Mínusem je chybějící atmosféra. Pokud jde o tu mírně zneklidňující, tak je vše OK, ale ta tíživá a temná v druhé polovině hodně chyběla. A chyběl mi i samotný Z, který se objevil asi tak třikrát a pokaždé jen na prchavý okamžik. Přitom i z těch několika málo vteřin bylo znát, že tenhle parchant má potenciál. Škoda. Každopádně režisér od minula povyrostl, tak to třeba příště bude zase o něco lepší. 60%(1.7.2020)

"Z" je imaginárny kamarát 8-ročného Josha, a súčasne aj roztomilý, okatý démonik, ktorý je očividne viac reálny ako by sa mohlo zdať. Takže keď začne vyvádzať nezbednosti a rodinke párkrát pekne "podkúri", bude to práve nervovo labilná mamča, ktorá ho bude chcieť naučiť poslúchať. Teda, aspoň sa o to pokúsi... V rámci démonických či duchárskych kúskov je to solídna záležitosť, dokonca som sa raz zľakol až tak, že som si musel dať fajčpauzu. Konkurencia v žánri je však silná, takže si myslím, že horor najskôr prepláva bez väčšieho povšimnutia.(15.4.2020)