Z

Horor / Thriller

Kanada, 2019, 83 min

Bradley Stuckel

Paranoidně vystavěný horůrek z kanadské provincie, jehož místy neobratně uchopená režie mu ubírá na působivosti. V podstatě neobjevné téma o malém chlapci, co má imaginárního kámoše jménem "Z", který rozloží rodinu, má určité originální odstavce. V zásadě toho Brandon Christensen režijně moc nepokazil. Jeho film má spád událostí, má odpovídající herecké obsazení a v neposlední řadě umí pracovat se strachem, který pramení z neznámé bytosti, co nemá dobré úmysly. A dokonce to vypadá, že tenhle zmetek, co přilne ke svému oblíbenému členovi domácnosti, má i příslušně strašidelný zjev, jen režisér s ním příliš šetří a prakticky mu nedá větší prostor pobýt na scéně než na pár vteřin. Prostě až přehnaně se s jeho "fyzickou" přítomností šetřilo. Určité nápadité sekvence nebyly vždy kvalitně natočeny (pád z balkonu, požár domu), což je škoda. Navíc film nesází na explicitní drastičnost. Ovšem poměrně svěže působil postupný obrat ve zdánlivě vyložených kartách. Film si nadmíru chytře poradil v přebrání stěžejní úlohy. Aby se to dalo objasnit, byly by zapotřebí spoilery, je ale škoda předem prozradit to, co je na filmu tím nejlepším. Velkým plusem je i trefné obsazení. Nehezká/neškaredá Keegan Connor Tracy už se stihla přehrát do role maminky. Zbytek ansámblu je schopný, Stephen McHattie se musel spokojit s menší, ovšem poměrně důležitou rolí psychologa. A tak vznikl příjemný horůrek, co pocuchá nervy, režijně ovšem tak úplně neohromí. 7/10(6.7.2020)

Malý kluk není ve škole oblíbený tak si vytvoří imaginárního kamaráda jménem Z. Časem jeho matka zjistí (otec je debil z inteligencí toho mrtvého ježka) , že je skutečný a v minulosti s ním měla taky dočinění. Filmu paradoxně nejvíce škodí scény kdy se Z objeví (jedna scéna s ním ve vaně je nicméně kvalitní) navíc nic nepředvede a chybí zde vysvětlení proč nepřišel dříve než měla děcko a to mu to jako nevadilo, když slíbila, že roztáhne nohy pouze mu? Závěrečných 30 minut je těžká slabota přijde mě, že režisér zde nechtěl dávat něco ve stylu závěrečná katarze s duchem a jeho likvidace a chtěl místo toho zkusit co by se stalo kdyby jeho plán klapl akorát to podělal. Nicméně mám z filmu pozitivní dojmy ve světle těch dvou hvězdičkových a méně hororů na, které jsem koukal v poslední době (In The Trap nebo You Should Have Left například) si to 60 procent zaslouží. P.s. docela dobrý challenge vezměte si partu kamarádů pusťte si tenhle film a pokaždé, když zde zazní Z dejte si štamprli :-)(4.7.2020)

• warrenur

Tradicny scenar synacika s predstavami, ktory nam tvorcovia snad uz 15 rokov serviruju a mna uz takmer neoslovuje. Ten isty stereotyp bezstarostneho neveriaceho otecka a ustarostenej senzitivnej maminy. Trosku sa to odlisi, ked mamina pozera staru VHS-ku svojho detstva v 37ej minute. Preco ju nasledne spali?! V ramci filmu je i kvantum rusivych a dost hlupych "haluzi". Osemrocny chlapcek namaluje na stenu takmer dva a pol-metrovu podobyzen..."posadnuta" hra zasvetielkuje a kazda sudna osoba ostane ako oparena a necheckne "super-baterie", vzdy je ospravedlnenim "preletiet" cez krizovatku v plnej premavke, ked treba doma nieco "vyriesit", hoci v reale to znamena takmer istu autonehodu a dost a dost dalsich "ohratych chytakov". Slabucke a nudne. Neodporucam. Navnadilo ma len pomerne vysoke hodnotenie. Neurobte tu istu chybu.(25.5.2020)

Rutina, která v rámci podobně laděných záležitostí sice nenabízí nic nového, ale dokáže v pohodě zabavit. Hodně pomáhá, že Christensen se nezaobírá s nějakou zbytečnou předehrou a imaginární kamarád se tak (ne)objevuje hned na začátku. Díky tomu a rozumné stopáži se pořád něco děje. Mínusem je chybějící atmosféra. Pokud jde o tu mírně zneklidňující, tak je vše OK, ale ta tíživá a temná v druhé polovině hodně chyběla. A chyběl mi i samotný Z, který se objevil asi tak třikrát a pokaždé jen na prchavý okamžik. Přitom i z těch několika málo vteřin bylo znát, že tenhle parchant má potenciál. Škoda. Každopádně režisér od minula povyrostl, tak to třeba příště bude zase o něco lepší. 60%(1.7.2020)

Nic nového pod Sluncem to není, nic originálního to do tohohle subžánru hororů o imaginárních kamarádech nepřidává, ale i tak Z (fakt mám rád filmy s název o jednom čísle nebo písmenu - bez ironie) jako horor nefunguje špatně - nějakou atmosféru má, napětí taky, celkem to i drží pohromadě, je to skvěle natočené a má to velmi příjemnou stopáž, takže proč ne. Minimálně za pokus to stojí. 3*(17.5.2020)