Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

mosnak odpad!

Potkal Filip Aňu a řekli si:"...uděláme depresivně nefungující film o škaredé puberťáčce a budeme tomu říkat vrchol českého kulturního zážitku. A s odstupem času tomu lidi budou říkat, to je ten Renčům super film." Omyl... to že je to staré z toho nikdy českou klasiku neudělá Renčíku.Je to sračka za 0% ()

mira007

Ve své době thrillerová pecka s perfektní muzikou a objevenou Aňou Geislerovou, jenže když jsem po letech četl rozhovor se skutečnou hrdinkou této akce ( ta už nežije a ještě než umřela tak se stihla přeoperovat na muže ) , tak jsem akorát zjistil, že pan Renč úplně překroutil fakta. ()

Santino7

Napriek tomu, že o danej skutočnej udalosti som informovaný skutočne minimálne (čiže takmer vôbec), môžem povedať, že film sa mi svojim spôsobom od prvých minút vryl pod kožu. Jasné, nebolo to úplne dokonalé (vadilo mi napríklad, že až príliš veľa scén bolo tmavých a tá slabá viditeľnosť nepomáhala k temnejšej atmosfére, práve naopak, otravovalo to), to nie, lenže bolo to niečo iné, odvážne, originálne. Ešte aj obsadenie zvládli perfektne, všetky zásadnejšie postavy (ale vlastne aj vedľajšie) boli stvárnené priam perfektne, od fantastickej Geislerovej, cez "sympaťáčku" Holubovú až po Valentovú. A každý jeden záber kamery na dievča s kladivom, to sa ani nedá slovami opísať... Celkovo to na mňa pôsobilo ozaj celistvým dojmom, a to i napriek možno trochu moc priamočiaremu scenáru - v tomto smere sa však podľa mňa inak ani nedalo, ak by na to šli inak a zbytočne tam niečo nasilu vsúvali a komplikovali zbytočnými vedľajšími dejovými líniami, mohla z toho "vypáliť" fraška. To sa našťastie nestalo a môžem s kľudom prehlásiť, že týmto režijným debutom si ma Renč získal - ale zároveň žiaľ musím aj konštatovať, že sa mu ho dosiaľ v mojich očiach nepodarilo žiadnym novším kúskom prekonať, či aspoň vyrovnať. Requiem je svojsky temný, mrazivý, emotívny, miestami človeka prinúti aj k smiechu či naopak k zhrozeniu (na celkovej atmosfére má nemalú zásluhu aj výborná hudba, čiže pochvala jednoznačne aj pre Ondřeja Soukupa, skvelá práca). No a priznám sa, chvíľami som zvažoval aj plný počet, tak možno niekedy nabudúce, uvidíme. 4/5 ()

Untentrauer

I přes moje hodnocení už tenhle film nechci NIKDY vidět! Příběh tohoto filmu je tak emočně silný, že úplně cítím tu Aňinu bezradnost a zoufalství. ()

Emo-haunter

3,5 hvězdičky. Jako čekal jsem to o dost nepříjemnější a o dost brutálnější, ale nakonec to bylo celkem v pohodě Ve své podstatě tam ani tolik násilí nebylo, jak jsem si myslel, takže jsem prostě moc Marice nevěřil, že je tam z toho až tak na dně. Nicméně velmi dobré herecké výkony nejen Geislerové, ale i Hrzánové a Holubové, kterou jsem poprvé viděl jako mrchu, a ne jako typickou tetku. Myslím si, že atmosféra ale mohla být tvrdší a občas jsem nepochopil tu nelogičnost v ději - zamčené telefony, ale Marika se dostane ven úplně na pohodu? Nevadí, i tak se mi snímek celkem líbil a ten symbol kliky byl moc pěkný! 70% ()

Oxymoron

Když se na film začnete dívat s tím, že tohle se opravdu stalo, zažijete nejednu krušnou noc. Je to totiž síla. Renč se tady vyřádil v tom nejlepším slova smyslu a povedlo se mu to na výbornou. Dokonce i song od Bílé mi tu výjimečně nevadí. ()

cupito

Pro někoho příliš drsný film, pro mě však v tom tkví jeho přitažlivost, v autentičnosti celého příběhu, s nímž režisér Filip Renč poprvé skutečně zazářil. ()

krvavamera

Spíš komedie než psychárna, thrillerová hrůza a napětí se mi vyhla (scéna požáru mi přišla skoro nejslabší a zbytečně dlouhá)._________________________________________________________________________________________ Určitě mě bavily herecké výkony, spíš ty ostatní, než ten geislerovský (Hrzánová, ostatní chovanky byly úchvatné, ošetřovatelky pekelně ďábelské, dobře jsem se bavila a hodně smála, jak byly některé scény perfektně podané svým nasnímáním a naddimenzovaly tak prvky pro chovanky v dané chvíli důležité. Scéna s rozsypanými korály, ve sprše nebo ta v sušárně mi utkví v paměti nadlouho. Jiné postavy svou přepáleností film potápěly (doktor, ředitel ústavu, hasiči). Zážitek mi trochu rozmělnil epilog a taky scéna s hasiči mi připadala hodně přitažená za vlasy (ovšem dá se uvěřit tomu, že i takové prasárny se dějí, tady ovšem "všudypřítomný pocit bezmoci" úplně zbytečně vrcholil.) Celkem mi bylo jedno, co se s hrdinkou stane, jednotlivé scénky byly zábavné a působily svěže a odlehčeně. Takže +: formální zpracování, herecké výkony, -: vytěžovaný hudební motiv, přes který často nebylo skoro rozumět, co si hrdinky šeptají ()

IvcaSammet

Hodně zajímavý, ale smutný film, ke konci mi opravdu do smíchu nebylo. Mám ráda tyto filmy z prostředí psychiatrických léčeben a proto jsem si zamilovala i tento. I přesto, že se film zabývá velmi vážným a drsným tématem, můžu ho považovat za jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Ponurá atmosféra filmu dodává na dramatičnosti, která je už i bez toho docela velká. Můj velký obdiv patří Aně, která svou roli na tak mladý věk zvládla opravdu neuvěřitelně, hlavně teda za ty ponižující scény. Každopádně nesmím zapomenout zmínit ani herecké výkony Barbory, která svou roli zahrála naprosto věrohodně, a Evy, která mě opravdu velmi překvapila brutalitou postavy, což u ní nebývá zvykem. Člověk nemůže změnit názor na herce jen díky roli, kterou herec někdy hrál, ale i tak mi v hlavě koketovala myšlenka, že už Evu nemám zas až tak ráda. Každopádně tahle myšlenka mě dovedla k tomu, jak úžasně svou roli Eva zahrála a jak skvělá herečka to je. Dalším plusovým bodem pro tento film je námět, který byl sice založen na pravdivé události, ale se skutečnou událostí nemá nic zvlášť společného, takže se i scénáristi mohli zapojit do děje. Takže z toho nakonec vznikl opravdu moc pěkný film, na který se moc ráda znovu podívám. ()

Haniczka

Znám skutečnou událost, podle které byla kniha a film vytvořen a řeknu upřímně - mohlo to být lepší, ale i horší. Aspoň že tu lesbickou vychovatelku tam nechali, jako v reálu... ()

Vesecký

Jakkoliv mi je Filip Renč vzdálen světonázorově, tak tento film se mu na rozdíl od jeho dalších "děl" podařil. Umělecká rekonstrukce případu, který tenkrát otřásl celou republikou, když se dověděl o okolnostech požáru v Domově mentálně postižených žen v Krušných horách, byla naprosto perfektní s řadou skvělých hereckých výkonů Geislerové, Holubové, Hrzánové, Valentové, Hanušové a dalších. Bylo to ještě opravdu drama jako z lepších časů českého filmu, rozhodně žádný sriler amerického ražení, které v té době začaly zaplavovat naše kina. ()

petikacka

Velice silný příběh podle skutečné události...Když umístí zcela zdravou Mariku do ústavu pro mentálně postižené místo dětského domova, tak se začnou dít věci...Zhůvěřilé chování vychovatelek k chovankyním, naprostý nezájem ředitele ústavu a marný pokus o změnu od lékaře alkoholika vede k naprosto jasnému, neodvratnému konci...Sqělá hudba...scénář...i herecké výkony...Ten film mě dostává neustále...Za mě 98% ()

TrebleClef

Renč se nikdy nesetkal s reálnou postavou svého filmu Evou Kováčovou. Dívka byla cikánka, ale to nebylo pro Renče asi filmově atraktivní. ()

Yarwen

Requiem pro panenku, Přelet nad kukaččím hnízdem a Girls, interrupted - to jsou tři snímky, které coby červená niť spojuje téma a zejména - kvalita. Jako režisérní počin výtečné, herecké výkony vynikající. ()

Lukin413

Inspirace "Kukaččím hnízdem" se nezapře, ale zdejší personál ho strčí do kapsy. Každá jednotlivá vychovatelka je tak odporná, jak jen může být. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů