Díra

• Španělsko El hoyo (více)

Adramelech odpad!

Nudná a poněkud nechutná alegorie se sociálně-kritickým podtextem. Doufám, že k tomu nenatočí druhý díl. Podnětný komentář: Enšpígl. ()

Miller

Miluju horory v prostorech (nemusí být nutně uzavřené), kde hrdinové nemají možnost/schopnost útěku. Dobrý dialogy, zajímavá atmosféra, moc originální vizuál a scénář, strašně nepříjemný momenty, konec skvělej. Horor na večer. ()

Tristaver

Minimalistická jednohubka (pun intended), která sice vyniká námětem a výpravou, nicméně je těžce srážená dolů jednak tím rádoby poselstvím, které je otřepané a průhledné jak fólie, a taky závěrem, který se dá bez skrupulí považovat za tragický. Občasné díry ve scénáři (dobrovolný vstup a s ním spojené nesrovnalosti) bych tomu odpustil. Herecké výkony jsou fajn, a Baharat je bezva postava. ()

Warle

Chtěl jsem tomu původně dát o 1 hvězdičku víc, ale závěr mě přesvědčil spíš o té třetí. El hoyo je celkem ok jednohubka, u které se mi líbí, že i na poměry Netflixu je to celkem dost krvavá. Atmosféra také výborná. Škoda že zůstalo mnoho nezodpovězených otázek a celkově slabší, i když neotřelý, závěr. Kdyby se to nesnažilo být tak chytré a nesnažilo se to vnutit nějaké wannabe socialistické poselství, bylo by to lepší. 60% ()

cepice

Zajímavě podána alegorie světla. Skvělý nápad, horší zpracování, celkově to však byla nuda. Radši si přečtěte nějakou filozofickou knížku o solidaritě. ()

woodsman

dost drsny R film vau neskuocne toto by som nechcel nikdy zazit boha ten konec to malo este chvilu pokracovat ako to skonci a ten neger bol dobry mal napad s tym lanom len ty zmrdi z hora spiny ()

Klajnik

Je pravda, že na tom neni špetka invence, ale koncept je dostatečně atraktivní sám o sobě. Po celou dobu se tam dějou věci, které udrží divákovu pozornost. Třeba jednomu negrovi tam ženská nasere na hubu při jeho snaze dostat se o patro výš. Škoda toho nedotaženého a smysl nedávajícího konce. ()

Renfield

Ten nápad by se dal ještě hodně rozpracovat! Myšleno v tomto filmu, dřít to na dřeň v dalších pokračováních, by se už nemuselo... i když, obávám se že bude. Galder Gaztelu-Urrutia pojal příběh více komorně, filosoficky, takže o vězení (experimentu) se dozvíme jen to nejnutnější a o fungování středu všeho dění (jídelního stolu, platformy) ještě méně. Vyloženě ku škodě to není, příběhu by to obzvlášť v druhé polovině ovšem určitě pomohlo. V ní se totiž projeví nezajímavost postav, alespoň já jsem si k přehnaně idealistickému hlavnímu hrdinovi cestu nenašel a nejinak tomu bylo i co se týče jiných, až na démonického Trimagasiho! Zorion Eguileor je výborný, právě jeho scény celou platformu ženou k výšinám, obzvlášť když se rozpovídá na téma, "za co tu jsem". Ta nezajímavost ale pocit z filmu naštěstí příliš neovlivní, v tomto dokonale syrovém zpracování to ani nejde. Není to jen brutalitou, ale například i zvukem, konkrétně varovný signál platformy mi zněl v hlavě celou noc. A k němu hudba, která mrazivou atmosféru dokonale dotváří a s interiéry věznice tak skutečně ladí. Nápad je to opravdu výborný, jen z toho, jak to celé Urrutia uzavře, jsem měl trochu obavy. Takže, za mě slušné, na vysvětlování už bylo pozdě, proč se nevydat zase filosofickou cestou. 75% ()

WayDott

Nechutné, brutální, humus. Nemám takové filmy ráda, kde si lidi schylují až ke kanibalismu. Některé komentáře tu mluví o poselství dnešní doby. Ano, možná že pokus tam byl. Ale mě to nic neřeklo. ()

Matixed

Skvělé hlášky i moudra, originální koncept. Když se na filmy podobného ražení dívám, bývá to hlavně ze zvědavosti a také to většinou končí očekávaným fiaskem. Občas se ale objeví nějaký ten bonbónek v hromadě hnoje. El hoyo si budu pamatovat ještě dlouho. "I can't shit upwards." ()

Garch

Určení distributora jako (Sci-Fi / Thriller / Horor) je úplně zcestné, ale někdo to tak třeba vidí. Pro mě je Díra (El hoyo 2019) věc krutě polopaticky filosofická. Nejprve postupný sestup: "A Ty věříš v Boha?" "Tento měsíc ano." - "Ty máš svou knihu, já Samuraj-plus." - "Ty můj malý šnečku" - "Sněs nebo budeš sněden". Nekontinuálnost zdejšího dantovského pekla dává nové rozměry rozhodování pro "Quijota de la Mancha" (Spontánní solidarita / solidarita nebo hovno). ()

geimz

Koncept originálny, prevedenie surové až brutálne, herci kvalitní. Ale ten záver je taký výstrel do tmy, že mi je ťažko tento film niekomu odporučiť. ()

Emo-haunter

Antikapitalistické podobenství. Velmi dobře natočené, místy celkem nechutné, temné a mysteriózní. Film nabízí otázku a snaží se i lehce rozkouskovat možné řešení. Akorát jsem trochu čekal jiný konec, než takový otevřenější. Nicméně jsem rád, že jsem po delší době viděl něco alternativního. 80% ()