Děvčátko se zápalkami

Francie, 1928, 40 min

Jean Renoir

Jean Renoir

Jean Bachelet

Dle Andersenova pohádkového příběhu natočil Jean Renoir působivou verzi Děvčátka se sirkami, ve které vynikne originalita snových scén. Zpočátku ostré sociální téma je vystřídáno hrdinčinou fantastičností (deliriem). Mladá chudá dívka během dne neprodá ani jedny sirky. Z bázně se neodvažuje chodit domů a raději uléhá na zasněženou zem. Z hladu a mrazu upadá do líbezného kómatu., kde dostává prostor Renoirova fantazie. Hravá, groteskní a snová, stejně jako duše nevinné hrdinky.(24.3.2004)

Pôsobivá dráma mladej dievčiny, ktorá žije vo veľkej chudobe a predáva zápalky. Renoirov film je úžasne krásny, jeho vizuálna stránka vyráža dych aj po toľkých rokoch ( fantastické kreácie sú obdivuhodné ), ale to najdôležitejšie je silná myšlienka. Piaty komentár.(22.5.2020)

Už jako dítku mi tento příběh způsoboval trauma. Nebyv podroben náboženské výchově, nemohl jsem v rajských vidinách umírajícího děvčátka, kterými Andersen příběh pocukroval, snad aby byl poživatelný pro blahorodé čtenářstvo, najít nějakou útěchu. Jean Renoir přenesl příběh do své současnosti a děvčátko nechal vyrůst v dívku, přidal ještě více fantazie, kapánek cudného erotu, ale nechal ten drsný sociálně kritický základ. Obrazově působivé i po více jak osmdesáti letech.(23.9.2012)

Adaptace smutného Andersenova příběhu umožnila J.Renoirovi vyzkoušet několik pozoruhodných trikových sekvencí (např. honička na koních v oblacích mezi vojákem zachraňujícím dívku Karen a smrťáckým dragounem) a dopřát divákovi pár krásných detailů tváře C.Hesslingové.(26.1.2008)

Film Sokolov 2011, součást cineconcertu Double Cadence.(23.10.2011)