Bojovali za vlast

• Sovětský svaz Oni sražalis za Rodinu (více)

Nedostatečně vyzbrojená Rudá armáda ustupuje v roce 1943 před německými tanky k Donu. Hladoví vojáci, kteří fyzicky i duševně strádají, jsou decimováni při zoufalých obranných bojích. Je těžké nenechat se přemoci hrůzou a bezmocí. Civilisté z vesnic jim navíc spílají do zrádců, kteří zemi nedokázali ubránit… Film Bojovali za vlast byl natočen k 30. výročí konce války podle stejnojmenného nedokončeného románu Michaila Šolochova. Na rozdíl od většiny sovětských válečných filmů své doby se mu daří vyhýbat se přílišnému klišé a přepjatému patosu. Naopak disponuje dobře vykreslenými, uvěřitelnými charaktery, mezi nimiž vyniká hlavní postava, výřečný a chvástavý vojín Lopachin. Jeho představitel Vasilij Šukšin zemřel v pouhých 45 letech právě při natáčení tohoto snímku – zbývající scény tak musely být dotočeny s dublérem a předabovány. Mezi kvality Bondarčukovy vize sovětského ústupu patří i inovativní práce s kamerou od Tarkovského spolupracovníka Vadima Jusova. (Česká televize)

farmnf

Film je výpravný, velkolepý, se skvělou kamerou, se skvělými hereckými výkony(V. Tichonov). Bojové scény, na to kolik asi stály peněz jsou praštěné a odfláknuté. Netřeba připomínat, že všude zní statečnost a co dobrý voják, to komunista ale s tím jsem byl smířen. Nejhorší je scénář. Dialogy jsou někdy tak blbé a nereálné, že jsem to chtěl vypnout. Stařena má 3 sny ve válce a je ochotna je zavrhnout, když boj prohrají. Která píča tohle psala? Smrtelně raněný Bondarčuk se 100 dírami v těle místo aby sténal, vypráví bajku o vytí, štěkotu psů a vynáší filosofické soudy o smyslu války. Byl jsem několikrát na bolestivých operacích a to člověk jen sténá na podobné výlevy nemá chuť ani sílu. Zemřel poručík...staršina nemá nic jiného na práci, než povyprávět 27 zbylým vojákům z pluku(to bylo asi 2000 lidí) o mlze a o Donu. No Eto prosto strašno!! ()

Autogram

Film sa spočiatku zdá ako podľa šablóny, vtipné uvoľnené scény sa striedajú s bojovými. Nedeje sa nič výnimočné, ale od konca prvej časti je všetko veľmi sugestívne, keď sa biely deň zmení na noc. Vlastne sa celý film odohráva cez deň, čo je na vojnový film trochu neobvyklé. Viac ako o boje ide v tomto filme o dialógy, a nie obyčajné, ale typicky ruské alebo sovietske, taká vojnová konverzačka na úrovni. –––– Já mám tak krásný rozhled. To je prostě nádhera, ne zákop. ... Při kopání zákop, stejně jako v lásce, se musí do patřičný hloubky. A ne to jen takhle šolichat. Jsi povrchní člověk, Váňo. Ty se můžeš rejpat leda víš kde. –––– Protři si oči, Lopachine! Dobře se na ní podívej. Dyť to není ženská ale pomník. – Typická ženská. V sukních a se vším, co má ženská mít. Prostě nádhera. –––– Chováme li ve svých srdcích lásku k vlasti, a jestli ji budeme uchovávat, dokud tato srdce budou bít, pak nenávist k nepříteli nosíme vždycky na svých bodácích. ()

Jello Biafra

Sovietsky vojnový klenot o ústupe zdecimovanej červenej armády k rieke Don v lete 1942. Hladovejúci vojaci, ktorí fyzicky i psychicky trpia, sa snažia z posledných síl zabrániť Nemcom k postupu na Stalingrad. Netradične civilný veľkofilm bez štipky propagandy sa precízne sústreďuje na psychológiu jednotlivých postáv a veľmi realisticky zachytáva atmosféru zmaru a beznádeje. Zároveň sa dočkáme množstva zručne natočených bojových scén. Vystupujú tu páni herci ako Vasilij Šukšin, Vjačeslav Tichonov a rolu tu má i režisér Bondarčuk. Jeden z mojich najobľúbenejších vojnových filmov. ()

vitekpe

Film doslova narvanej hvezdama sovetskeho filmu. Je to cista vojenska podivana, cili ten opevovany sovetsky valecny styl. Bitvy, strileni, vojaci. Dokonalost, ale pripravte si dost casu. ;) ()

Mallinali

Zajímavý a velmi výpravný psychoválečný film, který vyzdvihují i sráží samotné bojové scény. Proč? Protože máte efektní panoramatické bombardování, neskutečně náročné na zfilmování a jistě velmi drahé...a pak je tam samotný boj, který je veden naprosto nerealisticky až směšně, navíc ve stylu: střih na tank, střih na sovětského střelce, střih na hořící tank, střih na obličej sovětského geroje. Výsledkem je rozbitá kompozice, přehlednost, dynamika a všechna efektnost, natož drama, jsou v háji. Směšnost boje podporují nejen naprosto ujetý průběh bitvy, ve kterém Wehrmacht útočí bezhlavě, bezzubě a bez přípravy, ale hlavně samotní němečtí vojáci, kteří klidně pochodují do bitevní vřavy aniž by se kryli. To se pak nedivíte, že pár chlapů s protitankovou puškou a špaginem zastavilo masivní útoky tanků a pěchoty. Kdyby tak Němci skutečně bojovali, postříleli by je všechny už před první sovětskou dědinou... Když k tomu přidáte strašlivou rozvleklost, od třech hvězdiček to nezachrání ani herecké výkony, ani jinde neviděné tabu (modlení, nevraživost civilistů vůči vojákům). Ale co se týče patosu a ideologie, tak ty patřily nejen k době natočení, ale ještě mnohem víc k roku 1942...takže kritika je zbytečná. V čem ale má kritika pravdu je, že rozstřílení vojáci nebývají nejlepšími filosofy... ()

drankeryth

Dalsi extremne dlhy film z druhej svetovej vojny, ktory som mal tu moznost zhliadnut na obrazovke. Film je rozdeleny na dve casti, z ktorych mi bola viac sympatickejsia ta prva, ako ta druha. V prvej casti sa dej sustredil na zakopovu vojnu, v ktorych cakali sovietski vojaci, aby mohli zastavit nemecku invaziu v postupu vpred do este vacsieho vnutrozemia ich obrovskej krajiny. Co sa tyka spracovania urputnych bojov o ubranenie sovietskych pozicii voci nemeckym okupantom neboli zle vymyslene, dokonca dost dobre. Obcas sa branili proti nemeckym pesiakom, ktorych doprevadzali ich silne tanky a niekedy boli aj dost uspesni proti nemeckym stihackam, ktore sa pokusali ich znicit zo vzduchu. Toto vsetko sa odohralo v prvej casti a tak som sa tesil aj na tu druhu, kde som ocakaval podobne ladeny diel, ako ten prvy. Na moje nemile sklamanie druha cast bola uplne slaba, kde sa fakticky nic nedialo, len sa klabosilo medzi vojakmi a obcas aj niekto flirtoval s miestnou zenskou. To bol na moj vkus dost zbytocny diel, kde sa absolutne film zbytocne natahoval do nekonecnej dlzky, co ma dost znervoznovalo, ked sa tam vonkoncom dokopy nic nedialo. Ten druhy diel mohli kludne skratit aj o polovicu casu a ten zvysok nasunut do tej prvej a vytvorit tak jeden film, ktory by stal za to. Takto mu len davam tolko, kolko si len zasluzi podla mojho vkusu. ()

agassi68

Psychologicky dobre zvládnuté charaktery postáv, snažiace sa vysporiadať z osamelosťou a blížiacou sa smrťou. Osamelosť vojakov ešte zdôraznili zábery na nekonečné donské stepi. Nešetrilo sa ani na kulisách. Množstvá tankov, lietadiel, kanónov a inej výzbroje zrejme štedro dotoval sovietsky štát. Ideologický nános však úspešne zmazal inak kvalitný bojový film. ()

Lucas87

Tak tenhle film mě moc osobně nenadchnul a to nejsem proti sovětské tvorbě, pro mě byly bojové scény takovým světlým okamžikem, který mě vysvobodil od nudných dialogů. Jinak to bylo spíš takové konzistentní, pořád byly v jámě u Donu, stříleli na pěchotu a taky protitankovou puškou na pancéřové jednotky. ()

tranquill

"Smrt není hodná tetička. Jí se, mrchy, všichni stejně bojej. Partijní a bezpartijní..prostě každej smrtelnej člověk!" Poněkud filosofující válečné drama, kterému ale dávám hvězdu navrch za parádní vizuální efekty, protože, dle mého, byly reálnější než většina současných válečných filmů podpořených digitálními triky. ()

Mahowny

Moje první setkání s ruským válečným filmem - online na ČT. I když se jedná o válečný film, bojové scény pro mě nebyly tou nejdůležitější částí a tak mi nekazily dojem. Jistě jsou tupé a nelogické, tak jako většina válečných scén a válka sama o sobě. Tady se je ale často podařilo ztvárnit s jistou uměleckou nastavbou. Třeba záběr na hořící větrný mlýn je jak obraz od Beksinskiho. Díky velkému důrazu na lidskou stránku a propracovanou atmosféru jsem daleko více vnímal a cítil prožitky vojáků. Šuškin hrál opravdu skvěle a jeho výkon si budu dlouho pamatovat. Nějaká agitka proběhla, patos taky, ale i když SSSR nesnáším, tady mi to prostě nevadilo. Válečný film co má duši. ()

plo koon

film obsahuje velkolepé bitvy, jejichž schéma se ale začne po čase opakovat a trochu nudit. tím hlavním, co pak zajímá jsou osudy jednotilivých vojáků. především šukšinův voják je skvělou postavou. filmu trochu škodí jistá zmatečnost, kdy se třeba uplně vytrácí bondarčukův voják a jeho příběh zůstane jaksi nedořečen. celkově je to ale velmi příjemný válečný film ()

Jehan

Zdá se, že ČT usoudila, že nám bude po desítkách let připomínat sovětskou válečnou klasiku. Nevím, co stojí za tím rozhodnutím, ale je to celkem fér. Pro pamětníky nejde jen o nostalgii, ale i o možnost s odstupem porovnat tyto kdysi "povinné" filmy s těmi "západními" , které nám byly do roku 1990 utajeny, abychom si jich 25 let užívali do sytosti a zjistili, že jsou leckdy stejně pitomé a schematické jako ty sovětské. Co říci k tomuto Bondarčukovu filmu. Kdysi překvapivě realistický a psychologický film s pro mistra typickými občasnými psychedelickými vstupy. Bondarčuk se vzdal přemíry patosu a soustředil se na drobnokresbu. Dobře tak. Vedle epopejí v čele s bombastickým Osvobozením (kterým nás ČT rovněž na jaře 2016 oblažila) milé zpestření. Pro fajnšmekry je tu nenapodobitelný Šukšin jedné ze skvělých rolí, pro něj bohužel poslední. A zajímavý Tichonov, jako vždy. ()

carl.oesch

Tenhle film jsme museli navštívit jako školní představení. šli jsme otráveně (druhá třída na gymnáziu) a naše puberta hrála také svoji roli. "Tešili" jsme se na trapnou propagandu typu Osvobození a ejhle, ono se to nekonalo. Strhaný Tichonov v omšelé uniformě pěšáka Rudé armády a Šukšin v poslední filmové roli, který ustupujícím vojákům "vyšukal" potraviny od civilistů. A bojové scény bez hrdinských výkřiků typu Za Stalina, stranu a lid. Podle mě jeden z nejlepších sovětských válečných filmů (společně třeba se Jdi a dívej se a nebo filmem, který dodnes nedokážu identifikovat, černobílým o tuším ženském dělostřeleckém oddíle, kde je ukázáno, jak tzv. blokovací oddíly stříley do zad ustupujícíh vlastních vojáků bez ohledu na to, že ti skutečně neměli jinou mžnost, pokud nechtěli zahynou. Slova důstojníka od dělostřelkyň směrem k "čekistovi" od bolokvacího oddílu - Na Němce byste měli střílet a ne nás vystihují podstatu věci více než jesně. No a pokud nás tady gaudalin vyzývá, abychom prohlédli a tvrdí, že se jedná o propagandu, navíc ji spojuje s patriotismem amerických válečných filmů, doporučil bych mu, aby se staral sám o sebe. A odcitoval bych mu jedno mé oblíbené přísloví - Nendávaj na zdrcadlo, když máš sám hubu křivou. Pravdivých a k tomu ruských filmů i knih o Velké vlastenecké válce, alias (a správněji) válce nacistů s bolševiky (jak to nazývá historik Zubov) toho moc kvalitního nebylo natočeno, ale tohle je jedna z výjimek potvrzujích pravidlo. Nakonec, Šolochov byl sice komunista, ale na rozdíl od propagandistů Polevého nebo ještě horšího Erenburga psát uměl a třeba film natočený podle jeho románu Osud člověka taky není špatný... ()

robfi

mno, nemci neumi hazet s granaty, neumi se kryt za tanky, neumi udelat obchvat, neumi vlastne vubec nic, dokonce ty tanky maji ruske t34 s nejakymi podivnymi hranatymi nastavbami a stuky jsou nejake podivne na zeleno natrene cvicne letouny mi neznameho typu, nejakej Bucker nebo Arado anebo Zlin ci kyho certa, dokonce mam pocit, ze tam jsou i proudove L 29 delfin s jasnymi kondenzacnimi stopami a charakteristickymi ocasnimi plochami do T a podvesy pod kridly, no des, bes. Opravdu je to relikt doby a to v tom spatnem slova smyslu. 2 hvezdy z nostalgie a za tu namahu, ty protitankove pusky vazily kolem 20 kilo a herci se s tim museli pekne nadrit. Je to z dnesnihu pohledu strasny film. Kdyby to bylo trochu realne, tak je ta nemecka letadla rozsekaji jeste nekde za pochodu, zpusobi strasnej binec a zbytek dokona rychly tankovy utok s delostreleckou pripravou a pak to docisti pechota, vubec by se nemeli sanci pul dne zakopavat. A na udrzeni tech zakopanych pozic jich bylo strasne malo a munice by jim dosla asi tak po hodine boje, co by delali pak ? Sama zahada. ()

Ironhead

Valecny film, ktery ale nejvic kulha prave v tom naprosto nerealistickem pojeti valeceni. Aneb tragictejsi ztvarneni bitvy z WW II. jsem snad jeste nevidel... :_) Tady rusti gerojove s opakovacima puskama a maximem zazenou nekolikrat na ustup pancerovou divizi, jejiz tanky znenadani naprosto nesmyslne meni smer nebo zastavuji uprostred utoku a zacinaji horet po zasahu "protitankovou" ruskou puskou jejiz realne ucinky proti strednim a tezkym tankum byly minimalni... jejim maximem bylo poskodit pas tanku pri stastnem zasahu, rozhodne ne jeho zniceni. :D ach jo *to bolelo* Bondarcukuv Osud cloveka byl proti tomuhle filmovej skvost. Jedna hvezdicka navic za povedeny a kvalitni cesky dabing. ()