Soud nad českou cestou (TV film)

The Judge over the Czech Way

Jan Šuster

Michal Rataj

Dušan Mulíček

Petr Pauer

Film otevírá závažné otázky posledních 30 let a představuje velmi dobrý výběr "svědků" i porotců jakožto mixu intelektuálů a pracujících. Problém je v samotném vedení procesu. Sice je vysvětleno, že jde o soud morální a neřídí se právními předpisy, ale přesto právník úpí nad nedodržováním elementárních procesních pravidel, kdy soudce rozvádí v průběhu jednání své úvahy a advokáti vkládají svědkům slova do úst. Bylo by podle mě mnohem vhodnější sehnat skutečného soudce a skutečné advokáty a nechat proces žít vlastním životem. Myslím, že by to nebylo složité a výsledek mohl být mnohem zajímavější, než mix skutečných výpovědí a sáhodlouhých patetických proslovů, které scénárista vložil hercům do úst.(22.11.2019)

Možná je to spíš jakási forma reality show, bohužel bych k ní ale potřeboval brožuru s pravidly. Kdo a podle jakých kritérií vybíral porotce? A ti z nich, co ani nepromluvili, jsou němí? Ty čtyři hvězdičky nejsou za to, jak film vypadá (dost špatně), ale za otázky, které otevírá a nad kterými se pak divák má čas i sám zamyslet. Možná to chtělo ubrat trochu prostoru hercům a přidat porotcům, ale jinak to bylo docela myšlenkově podnětné.(20.11.2019)

Podobně jako jiní, ani já jsem se nechtěl dočkat rozsudku, a už vůbec ne takového rozsudku. Ohlížet se nazpět po cestě, již jsme ušli, bych vydržel určitě déle než necelých 90 minut. Gabriela Míčová se v oblasti hrudníku má čím pochlubit, škoda závisti kostymérek. Má to asi i fůru jiných chyb a chybek, na druhou stranu jsem za každý takový kousek rád a jsem zároveň rád, že za ním stojí Česká televize, takhle nějak si totiž představuju výstup veřejnoprávního média. Zdá se mi, že při přelíčení se opravdu formulovala témata a zastávaly postoje, které naší společností rezonují, přibližně i v této podobě. Že to nebylo vyhlazené dohladka (teď nemluvím o Míčové)? Však se tolik nestalo, mám-li parafrázovat obhájce.(21.11.2019)

• Mr. Lobo

Strašlivě napsané, zrežírované, zahrané, sestříhané. Soudní proces, kterej celej trvá v reálným čase hodinu. Kdo by tu odpornost potřeboval dostat z hlavy, tak mně pomohlo toto: https://www.youtube.com/watch?v=OWFBqiUgspg&t=165s(2.12.2019)

Sedláček celkem překvapil i když mi tento ,,dokumentární film'' dost připomněl film Bůh před soudem (2008). 30 let ušlé cesty nutí k ohlédnutí. Dnes je leckdo rozumbrada a ví jak to mělo být správně, čemu se vyvarovat, na koho si dát pozor... Jenže tak to zkrátka nefunguje. Právě proto, že když se jde neprobádanou cestou vpřed, neví se co je za příští zátočinou... A vždy se najde někdo dravější, kdo vyrazí kupředu a předběhne ostatní. Vždy budou vládnout především ekonomické zájmy, protože o peníze jde až na prvním místě... Přesto však myslím, že celá naše společnost ušla pořádný kus cesty a je to jednoznačně posun vpřed. Není to stagnace či dokonce touha vrátit se kamsi zpátky. Já mám jen jednu obavu. Zatímco my jsme leckdo na tu cestu vyrazili téměř bosí, za těch 30 let už má každý ty své ,,boty''. Někdo pravda mokasíny z té nejlepší jelenice, někdo obyčejné farmářky... Naše děti ale už neví co je být ,,bosí''. Narodili se během té cesty, zajištěné a spolu s námi vyhlíží vzdálený horizont. Neznají ale tu ušlou dálku ani ten krutý šedivý svět, který jsme my zažili než jsme se na cestu svobody vydali. Ba co víc, naše vyprávění o tom jak to bylo je ani nezajímá. To byl náš život, tenkrát. Teď je jiná doba. A v tom je nebezpečí. Neumí si totiž vážit toho všeho co jsme za těch 30 let vybudovali, získali, co jsme pro ně obětovali... Svoboda je pro ně samozřejmá. Jen my víme, že to tak není a tak si myslím, že naším největším úkolem je z nich udělat inteligentní uvědomnělé občany, kteří budou schopni s předstihem identifokovat příštího Hitlera či Gottwalda... Jestli se to nepovede, tak si naši cestu dají sami pěkně od začátku. A to by bylo vzhledem k té ušlé vzdálenosti škoda. * * * *(20.11.2019)

• - Natáčelo se v prostorách Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. (awful)