Změna stavu

Vědec Eddie Jessup (William Hurt) věří, že změněné stavy vědomí jsou stejně skutečné jako každodenní realita. Za využití smyslové deprivace, a pak přidání silných halucinogenních drog tyto stavy sám na sobě zkoumá. Šílenství se zdá být ve srovnání s jeho temnými zážitky procházkou růžovou zahradou. Vedle držitele Oscara, Williama Hurta, v roli Jessupa (jeho filmový debut) silnou hereckou sestavu filmu doplňují Blair Brown, Bob Balaban a Charles Haid. Režisér Ken Russel se nechal při natáčení snímku inspirovat románem Paddyho Chayefskyho. Ve filmu nás mistrovsky provází Eddieho magickou, avšak děsivou cestou, kterou skvěle dotváří bravurní vizuální zpracování. (oficiální text distributora)

saladín.

Ako fantazmagoricky konceptualny pocin odporucaniahodne a vhodny uvod do Russellovej tvorby (mam pocit ze je ako reziser-samorast nepravom trochu pozabudnuty). Ako film od ktoreho sa ziada nejaky ten sujet a dramaticka linka poslabsie. Zato stratene umenie duchaplnych a samozrejmych dialogov rapotanych rychlostou gulometu. ()

Svadbos

Zprvu ukecaný a intelektuálny, ale potom sa zmení na kríženca "The wolf Man" a "The Time Machine", za použitia výnimočných špeciálnych efektov. Oveľa úspešnejší ako útok na zmysly, než ako film, so všeobecne nesympatickými protagonistami a nezmyselným rozuzlením príbehu. Paddy Chayefski sa zriekol adaptácie svojho románu a tak je v titulkoch uvádzaný "Sidney Aaron". Je to filmový debut drew Barrymore. Dobre si všimnite Johna Larroquetta v úlohe rentgenového technika. Altered States je peklo filmu – doslovne. Vrhá svojich hrdinov späť milióny rokov až do momentu stvorenia a nenájde tam nič okrem výkriku „No“, keď životná sila protestuje proti narodeniu. A potom, skrz silu ľudského ega, trvajúc na svojej vlastnej vôli, sa zmení „No“ na „Yes“ a končí sa to základnou scénou, keď si muž a žena vpadnú do náručia. Ale tu sa nachvíľu zastavme: začínam znieť ako nejaký filmový charakter, skupina pseudointelektuálov, ktorí rozprávajú ako kríženci Wernera Erharda, Freuda a Tarzana. Niektoré z najlepších dialógových pasáží sú zámerné hrané tak, že všetci rozprávajú naraz: nezáleží na tom, čo hovoria , hlavné je, že sa pritom tvária veľmi vážne. Môžem si sám pre seba povedať, že tento film je diabolsky poskladaná vizuálna a verbálna jazda, film, ktorého úmyslom je zaplaviť publikum so zmyslovou výstrednosťou. Je to dobré vysvedčenie pre film? Myslím, že áno, ak sa vo filme ako je „Altered States“ na tom tak ťažko pracovalo. Je to film, pre ktorý sa Ken Russel narodil, aby ho natočil – ten istý Ken Russell, ktorého výstrednosti boli v minulosti zobrazené vo filmoch „The Music Lovers“, „The Devils“ a „Lisztomania“. Vzorec je teda jasný. Zoberme si Russellovu vášeň pre vizuálnu pyrotechniku a apokalyptickú sexualitu a prelejme to skrz vedecké mumbo jumbo, aby sme tomu dali formu. Výsledok môže byť úplne bezvýznamný, ale pokiaľ na to pozeráte, nezaujíma Vás to. Film je natočený podľa románu Paddy Chayefského, ktorý bol zase inšpirovaný experimentami Dr. Johna Lillyho, muža, ktorý umiestňoval ľudí do ponorných kadí, zalievajúc ich v úplnej tme, aby ich mysle, odlúčené od vonkajšej reality, mohli dosiahnuť hranice zdravého rozumu. Film sa rozdeľuje na tri základné ingrediencie: vedu, špeciálne efekty a milostný vzťah medzi profesorom a jeho manželkou. Veda je spracovaná puntičkársky. Naučíme sa toľko, koľko potrebujeme o totálnom ponorení, genetike a pamäti. Potom sú tu špeciálne efekty, v štyroch dlhých pasážach a niekoľkých krátkych momentoch. Sú dobré. Evokujú zrod vesmíru v pulzujúcom nadpozemskom vajíčku. V strede tejto vízie je Dr. Jessup, jeho telo pulzuje v a mimo opice, jeho ústa sú zošpúlené do „O“, akoby chcel protestovať proti zrodeniu pekla. Tieto scény sú podporené hudbou a sú nastavené na to, aby naplnili chemicky zmenené svedomie ďalšej generácie filmových uctievačov. „Altered States“ je skvelo hlúpy film, báječná zábava a chytrý a brilantný stroj na to, aby nás naplnil bázňou, strachom a humorom. To stačí: je to čistý film a málo významu. Či sa mi páčil? Áno, ale neodporúčal by som zamýšľať sa nad ním veľmi hlboko. () (méně) (více)

jojo33

Experimentalna psycho-sialenost za hranice decentneho myslenia s cronenbergovskou formou (ktora vtedy bola in) a epickou hudbou. William Hurt charizmaticky a fesacky, ostatni priemerne prihravajuci. Scena s neandertalcom uplne mimo a oscarova nominacia za kostymy nepochopitelna. ()

kpt_ROCOR

"Šílenství se zdá být ve srovnání s jeho temnými zážitky procházkou růžovou zahradou."  - no tak to rozhodně, zvlášť když za pomocí halucinogenních drog dochází k vítězství hmoty nad duchem a týpek se místo bódhisattvy stává opicí  :-D ()

Figuto

Tak to je bomba. Námět o hledání pravdy je pro mě velký tahák, k tomu náboženské motivy, skvělí herci, podařené efekty, obrazové tripy jako v 2001: Vesmírná odysea. Doporučuji knihu Hledání nadpřirozena, jež pojednává o změněných stavech vědomí, jeskynních malbách, UFO, a dalších. Kvalitní dílo. ()

Utnapishtim

Přestože film pochází až z 80. let, představoval pro mě (jakožto milovníka New wave SF 60. a 70 let) naprostou lahůdku. Zápletka je sice poměrně konvenční (nebezpečné důsledky nezodpovědných vědeckých experimentů), vizuál ve mě ale evokoval to nejlepší, co jsem kdy četl od autorů jako Ballard, Aldiss, Ellison, Silverberg nebo Malzberg. Škoda jen poněkud laciného závěru. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt