Změna stavu

Vědec Eddie Jessup (William Hurt) věří, že změněné stavy vědomí jsou stejně skutečné jako každodenní realita. Za využití smyslové deprivace, a pak přidání silných halucinogenních drog tyto stavy sám na sobě zkoumá. Šílenství se zdá být ve srovnání s jeho temnými zážitky procházkou růžovou zahradou. Vedle držitele Oscara, Williama Hurta, v roli Jessupa (jeho filmový debut) silnou hereckou sestavu filmu doplňují Blair Brown, Bob Balaban a Charles Haid. Režisér Ken Russel se nechal při natáčení snímku inspirovat románem Paddyho Chayefskyho. Ve filmu nás mistrovsky provází Eddieho magickou, avšak děsivou cestou, kterou skvěle dotváří bravurní vizuální zpracování. (oficiální text distributora)

TO

Podobný příběh jako Moucha, akorát bez té mouchy. Celkem děsuplný. Možná více psychologický a intelektuální než je u hororů obvyklé. Škoda toho konce ()

ybuko

Univerzitni vedec v podani Williama Hurta studuje za pomoci floatacnich tanku a dosud nezname indianske halucinogenni latky zmenene stavy vedomi, pricemz se ale diky kombinaci obou technik zacne dostavat podstatne hloubeji nez by cekal. Halucinace v provedeni Kena Russella jsou docela dobre experimentalni filmy. Jak uz tady zminuji jini komentatori, film atmosferou pripomina pozdejsi tvorbu Davida Cronenberga (Moucha, Videodrom). ()

Brain-D

Chytrý film s velmi špatným typem děsu, který praská jak krásně nafouklá bublina. Jako by se film snažil být nějaké ultra mystické dílo, ale já zůstal nedotčen. Výkony debutujícího Williama Hurta a psychodelické vizuální orgie typu Vesmírné oddysey nic nezachrání. ()

Pecival

Zajímavé, poněkud halucinogení pokoukání, ke konci trochu zmatené. Nutno přiznat obstojnou atmosféru, některé scény jsou sice zbytečně natahované (pobýhání opico člověka), ale byl jsem docela napnutej jak to dopadne. A nebyl jsem úplně spokojen, čekal jsem nějakou výživnější pointu. ()

Han22 odpad!

Kristova noho, tohle byla sračka k nedokoukání. Pseudofilozofický, náboženský bláboly se střídají s tím, že se hrdina sjíždí nějakým šitem a haluze považuje za hledání Pravdy, Absolutna, pak se mění na opici a pak zase hledá pravdu. Do toho neposlouchatelná "hudba", šílené tripy, ze kterých jsem málem vrhnul. Ve filmu se nemáte šanci dovědět, co se vlastně děje, proč se to děje, jak se to děje, nevěděli to totiž ani herci, ani režisér ani scénárista, kteří se nespíše šíleně zhulili a zhoubovali a natočili "něco" s tím, že intoši v tom budou hledat skryté smysly a sežerou to. Jak tak koukám na hodnocení tady, tak se jim to povedlo. ()

F.W.Colqhoun

Mýlil by se, kdo by chtěl považovat Altered States za něco víc než vehikulum pro Russelovy prvotřídní béčkové vizuální fantazie. Za něco, co přináší zajímavé odpovědi. A to byl přesně můj případ. Kdoví jak se to stalo a já zapomněl, že Russell natočil i takové klenoty jako Doupě bílého červa. Když se v průběhu stopáže vyčerpají fajnové, cronenbergovsky ulítlé nápady metamorfóz a kubrickovsko-cormanovské halucinogení hrátky s kaleidoskopem barevných skvrn a dojde na lámání tvrdého mystického chleba, Russell nemá dost rozumu ani na to, aby si vymyslel vypravěčskou kličku a celé poutavé téma počátků života spláchne obyčejnou zprávičkou o nicotě obestírající život na obou časových hranicích existence. Má chyba, že jsem na začátku uvěřil, že by mi film sdělit něco filosoficky výživného. Film tak lze pochválit jen za psychedelii a filmovou premiéru Williama Hurta. ()

Chřástal

Už z úvodní sekvence s nádrží a pak pomalu najíždějícím titulem filmu jsem nabyl dojmu, že tohle bude něco jiného. A taky že jo. Nechal jsem se v izolačním tanku ukolébat do nevědomí (nebo kam), potopit do studny kolektivní paměti a zaplavit vzpomínkami primitivního vědomí na vývoj lidského druhu - a možná i staršími. A hlavně rozsekat fantastickými vizemi – věděl jsem, že Ken Russel to má rád „unholy“ (v dětství viděné Doupě bílého červa), ale tady k pohansko-infernálním výjevům přidává mystické zážitky až kosmického kalibru (věřím, že za scénu z Mexika by dal Oliver Stone i Fidelův podpis, aby ji mohl mít v Doors). Ve zbývajících částech filmu to už většinou taková síla není, i když vedle vizuální stránky stojí za zmínku i hudba a zvuky vůbec. Nosné téma faustovské posedlosti poznáním a s tím spojené (takové to cronenbergovské, řekl bych) téma proměny. ()

Oralfabet

To bylo fakt... něco. S několika ne až tak podstatnými změnami to mohl být vlastně vážně super film, jenže pak se tam z nějakého důvodu přimíchala scéna z jakéhosi béčkového filmu o opičím muži. No a pak taky ten úplný závěr, ten mi fakt moc nesedl. Pár momentů mě ale dost nadchlo a William Hurt je tady tak nějak fascinující. 6/10 ()

bolan

Hodně podivná podívaná. Chvílemi sledujete nějaký nedoceněný film od Woodyho Allena, který se změní na vizuální psychedelické orgie. ()

Teardown

Čekal jsem infantilní zášleh v podobě promiskuitního blábolu o šílených vědátorech, štourajících se v nesmrtelnosti, cestování napříč dimenzemi, o existenci červí díry a prostě o všem, o čem já osobně vím kulový. Samozřejmě neochuzen o ty nekonečně dlouhé polemizace a výplody z úst inženýrů, vedené jak jinak, než běžnému smrtelníkovi naprosto nesrozumitelnou formou. No a ve finále všechno pěkně v obalu sci-fi hororu přinejmenším kategorie D. Katastrofický scénář dosti hrubého zrna ovšem naplněn nebyl(huráááá) a to i přes fakt, že výše uvedené aspekty své místo ve filmu skutečně našly. Jednoduše, překousnete-li mírně prokecaný úvod, odpustíte drobné nedostatky, dostanenete skvělou podívanou o nevšedním experimentu, jež hlavního protagonistu dovede k převratnému objevu nebo možná i na samotný kraj šílenství. Odhalení tajemství prvopočátku všeho lidského bytí mi přijde jako skvělá originální myšlenka a je zde hlavním kladem filmu, přičemž i klarifikaci všeho toho vědátorování mohu počítat jako nezahozenou. Sečteno podtrženo, parádní kousek. ()

Viperine

Zapálený vědec - badatel na poli možností rozšiřování lidského vědomí, nebo muž na pokraji schizofrenie? Nebo obojí dohromady?... pak je to chůze po tenkém ledě. A vono jo. (Fandové Cronenberga, zbystřete.) Vizuálně poutavé, atmosférické, symbolikou protkané. William Hurt podal slušný výkon. ()

kkarx

Řekl bych, že Altered States potěší více diváka, který raději sleduje charaktery než potoky krve a masakry, které tu vlastně ani nejsou. Postava vědce Williama Hurta je solidně napsaná a z počáteční letargie jsem se brzy dostal. Jistá podoba s Mouchou tu je a hned v několika rovinách, přesto se jedná o zcela svébytné dílo s odlišným sdělením a bez Cronenbergerových nechutností. Nízkorozpočtový snímek bude hledat svého diváka asi celkem těžko i proto, že na ony nejzajímavější stavy mysli nezbyly peníze a jsou divákovi jen popisovány. Na druhou stranu je to možná díky tomu v konečném důsledku i působivější a dramatičtější. Efekty užity vhodně a jistě neurážely. Zatím 4/5 a současně i docela vhodný kandidát na remake. ()

GameboyNES

Pro Peruna!!! Kerý feťák to zase točil?! Ten film je stravitelný jen když si člověk šňupne metrák koksu a dva plechy perníku s čokoládou. ()

maoc

Věděl jsem, že tohle bude uchylárna, ale nakonec to bylo ještě šťavnatější, než jsem čekal. První cca polovina se nese trochu v duchu jiných filmů o vědcích (Kinsey, Čistá duše, Důkaz), ale od výletu do Mexika je vše jinak. Racionalita je od té doby asi zamčená v kumbálu se smetáky. Konec je trochu slabší, v tom s některými dalšími hodnotícími souhlasím. S čím ale nesouhlasím vůbec, je hodnocení pod 3 hvězdy. Vážení, to je, jako kdybyste např. odmítli celou abstraktní výtvarnou tvorbu, protože nemá smysl! Jasně, že tento film nemá smysl a je plný pseudovědeckých blábolů, ale to je přece fuk. Tohle není film s příběhem, tohle je film prožitkový, abstraktní. Já sám, jako biolog, jsem se musel šklebit při zmíňkách o změně genetické struktury Eddieho buněk v čase několika hodin a jejich opětovný návrat zpět do stavu Homo sapiens sapiens, ale to mi skutečně nezabránilo užít si film jako filmový fanda a ohodnotit jeho kvalitu. Příště více soudnosti, prosím. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt