Změna stavu

Vědec Eddie Jessup (William Hurt) věří, že změněné stavy vědomí jsou stejně skutečné jako každodenní realita. Za využití smyslové deprivace, a pak přidání silných halucinogenních drog tyto stavy sám na sobě zkoumá. Šílenství se zdá být ve srovnání s jeho temnými zážitky procházkou růžovou zahradou. Vedle držitele Oscara, Williama Hurta, v roli Jessupa (jeho filmový debut) silnou hereckou sestavu filmu doplňují Blair Brown, Bob Balaban a Charles Haid. Režisér Ken Russel se nechal při natáčení snímku inspirovat románem Paddyho Chayefskyho. Ve filmu nás mistrovsky provází Eddieho magickou, avšak děsivou cestou, kterou skvěle dotváří bravurní vizuální zpracování. (oficiální text distributora)

classic

Tento film by som nazval, ako pomerne dosť nebezpečný, a to vďaka svojmu obsahu, ktorý nikoho nešetrí. Spozoroval som debut - Billa Hurta, ktorý nechce poznať bolesť, jeho priezvisko ho detailne usmernilo na znamenitý filmový zárez, ktorý v kinematografii, nemá len tak obdoby, pretože režisér Russell, sa pohráva s jednou myšlienkou, ktorá sa trochu viac rozvíja, až to začína hlavnej postave prerastať cez hlavičku - makovičku. Hurt si zahral postavu vedca Eda Jessupa, ktorý skúma podstatu vedomia, v špeciálnej izolačnej nádrži. Po niekoľkých rokoch na to, je ženatý s vedkyňou, má dve malé dcérky, a je na pokraji rozvodu... Jessup sa dozvie informácie o jednom mexickom kmeni, ktorý má veľmi účinné drogy : ( huby ), pridá sa k nim na akciu : ( TRIP ), a odvtedy to s ním ide dolu z kopca, aj keď je úspešný v dobíjaní témy, ktorá mu nedáva spávať. Kombinuje nebezpečné látky, s pobytom v nádrži, a na intenzite, sa čoraz viac pridáva, prežíva akési apokalyptické halucinácie, alebo vízie, ktoré sú extrémne živé, tieto obrazy sa vám len tak nedostanú z hlavy ! Stáva sa z neho typ pračloveka ktorý sa dokonca fyzicky tomuto : homo habilis začína podobať, a pravdaže, meniť sa naň, akýsi Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Veľmi bizarný a atypický film. Niečo z Davida Lyncha, niečo z Davida Cronenberga, taký mix : Mazacej Hlavy s Muchou... Výborná kamera Jordana Cronenwetha, áno, snímal brilantný Blade Runner, taktiež zvuk a experimentálna hudba Johna Corigliana, má svoje klady, veľmi podstatné ! Občas sa človek dostáva k takým filmom, o ktorých ešte ešte nepočul ? Nepamätám sa. Mne sa to teraz stalo. Koľko je ešte takých, ktoré by som mal vidieť... ? ()

MontyBrogan

Klasický príklad excentrickej osobnosti, ktorá stavia nad všetko ostatné vlastnú vášeň. V tomto prípade vášeň pre vedu a svoj aktuálny výskum. Triky sú podľa mňa jediné, čo na filme pôsobí staro. Možno preto, že cynické dialógy nejavia známky naivity. Sú skôr typicky intelektuálne egocentrické. Sekvencie zobrazujúce psychedelické stavy nápadité. Ale ak to nie je prvýkrát, kedy niečo podobné vo filme vidíte, uchvátení ako hlavný hrdina z nich asi nebudete. Záverečné vyznanie opätovania lásky môže byť vnímané ako klišé, ktoré by dnes už neprešlo. No ja som ho skôr bral ako náhly strach zo samoty, prichádzajúci po získaní určitého dôkazu, že okrem života nič nemáme, tak by bolo fajn ho s niekým vyhovujúcim zdieľať. Čo je vypočítavé a sebecké, nie romantické. Inak film trochu neuroticky ukecaný. Hlavne endokrinológ s hlasom ako po nadýchaní sa hélia, ktorého pičovanie, že má všetkého po krk, znelo preto komicky. ()

GigaPudding

Velké překvapení byl tenhle film, protože se vůbec nedalo poznat o co vlastně půjde a hlavní náplň se sama měnila dál v průběhu filmu, takže se nedalo předvídat vůbec nic v tomhletom psychedelickém scifi hororu :). První halucinace v podivné nádrži budí zdání něčeho úplně jiného než co přijde pak a to co přijde úplně nakonec je zase jak z nějaké jiné planety. Je to dost jako taková hororová vesmírná odysea s velkou spoustou halucinačních obrazů s všemožnými barvičkami a efekty a tak a hlavně s velmi bizarně se vyvíjejícím dějem a závěrečným rozuzlením, které je docela nečekaně husté :). Chvílemi je to i docela strašidelné a ujeté ale hlavně je tu charismatický William Hurt ve své první pořádné roli a taky jsou tu fakt dobré masky a vizuální efekty, které jsou pěkně bizarní ale přitom nevypadají nějak hloupě gumově :). Moc mě nenapadá co k tomuhle filmu ještě víc dodávat, protože je lepší nevědět nic o ději, jinak by z toho člověk tolik neměl, akorát teda že si asi člověk může všimnout, že se při klipu Take on me od A-Ha asi inspirovali i tímhle filmem :). ()

Seabeast

Tady jsem si hned několikrát opravdu zachrochtal blahem! Ken Russel převedl na plátno převelice zajímavý námět o vědci Ediie Jessupovi, který si za pomoci halucinogenních drog a jedné pokusné nádoby přivozuje změněné stavy vědomí, načež je se svým pracovníkem a dalšími kolegy odborně vyhodnocuje. Nic víc prozradit nechci, protože bych akorát tak vybrebentil dějové zvraty a nečekané momenty. Nejvíc jsem si při sledování vzpomněl na starého dobrého Cronenberga a těmi halucinacemi mi to maličko evokovalo jeho Videodrome. Jestli má scénář nějaké mouchy, tak je to možné, ale já jsem se od sledování jen těžko dokázal odpoutat, protože to téma a zpracování na tu dobu je fantastické! Tudíž nebyl pro mě problém se povznést i nad tím sentimentálním koncem a jinými scénami, které mě třeba tolik nedostaly. Jinak samozřejmě očekávejte tu pravou osmdesátkovou atmosféru, scény s pořádnou dávkou halucinace a přesvědčivé herecké výkony (obzvlášť William Hurt v hlavní roli správně šáhlého a zapáleného vědce). Mutace byla mým velkým, chutným a silným šálkem čaje!!! - Takže ty si nemyslíš, že by schizofrenie mohla být redukována na původce choroby? - Nejsem si úplně jistý jestli je to choroba. - Myslíš snad, že šílenství je jednoduše jiný stav vědomí? ()

corpsy

Je dosť ťažké sa pri tomto filme nenudiť. Zaujímavý námet je zavalený rôznymi vedeckými a filozofickými kecamy a úvahami a tak neostáva veľa priestoru pre ráznejší sci-fi úlet. Škoda, tie kvalitné špeciálne efekty skončili navnivoč. ()

ledzepfan

Pokud to má být symbolické vyjádření situace se kterou se museli vyrovnávat vědci na začátku 60tých let-zkoumající na sobě nezměrnou sílu psychedelik a jejich schopnost otevírat brány poznání..tak je to vcelku povedené dílko=70%...................Pokud to ale mám chápat doslovně-tak jak nám to Russell předhazuje-pak je to jen průměrná skoroscifihorrorová podívaná těžící z atraktivního psychotématu=50% ()

MissJ

Evokovalo mi to snad úplně všechno, od 2001: A Space Odyssey až po Take on Me od A-ha. Myšlenkově náročná scifárna, kterou jsem bůhvíproč čekala, to není. Hodnotím nakonec za 3; jsou tam některé hloupé momenty, které ale na druhou stranu působily vtipně, takže mi ani tak nevadily. William Hurt utáhl celý film. Vizuál mohl být, vzhledem k roku vzniku, o něco lepší. Rozhodně jeden z nejdivnějších filmů, co jsem v poslední době viděla. ()

topi

První půle je strašně ukecaná, kdy dialogy proudí závratnou rychlostí a chvíli trvá, než se v tom člověk zorientuje a musí pečlivě sledovat titulky, aby se neztratil v změti odborného a vědeckého názvosloví. Jak se na scéně zjeví opičák, žánr se překlene do hutnější a napínavější části a vše vrcholí sugestivním koncem, který bohužel přebije totálně zbytečný romantický závěr. Jaká škoda, symbolika možného konce ve spojitosti s Eddieho halucinogenními výjevy v indiánské jeskyni, byla úžasně provedená. Ve výsledku je to v HD kvalitě vizuálně pěkná podívaná, s neklidně burácejícím soundtrackem, který si občas pouštím jen jako audio. ()

Quint

Pošahaná, halucinační variace na Dr. Jekylla a pana Hyda. William Hurt ve své první filmové roli hraje profesora Jessupa, který se snaží pomocí psychedelik a smyslové deprivace v izolační nádrži vstoupit do primitivnějšího stavu vědomí a najít tak odpovědí na otázky týkající se původu člověka a naší vývojové minulosti, kterou máme otisknutou v našich genech. Jeho obsedantní snaha poznat nepoznatelné a zjistit, co bylo na počátku všeho a jaká je naše funkce ve vesmíru, ho čím dál víc odtrhává od reality a jeho blízkých. Psychické transformace zanedlouho následují i fyzické a začíná pořádná tripová jízda, která si nezadá s poslední třetinou Kubrickovy Vesmírné odysey. Film přeskakuje mezi zapálenými pseudovědeckými a kvazi-filozofickými diskuzemi, odvíjejícími se závratnou rychlostí (klobouk dolů před herci), a dechberoucími tripovými vizuály, plnými ohromujících optických a zvukových efektů. Altered States je přesně ten typ filmu, který balancuje na hraně mistrovského kousku a naprosté kraviny. V každém případě je to nezapomenutelný smyslový zážitek, obzvlášť pokud ho vidíte na velké ploše s pořádnou zvukovou aparaturou. ()

JohnMiller

Keby tvorca vynechal tie fyziologické zmeny po požití halucinogénnej látky, ktoré prišli asi v druhej tretine, alebo by si ich aspoň hlavná postava iba predstavovala, bez váhania by som dal tejto čudnej snímke 5*. Ale tým pádom, že si hlavný charakter vozil s tripov, nejakej mexickej muchotrávky, suveníry s iných svetov a nakoniec sa sám menil na australopiteka, či čo, to nebolo také dych berúce ako napríklad film Devils. Ale aj tak som sa nechal opäť naplno uniesť prácou Kena Russella, ten tvorca je stelesnením diabla, s pochybného námetu svojim filmovým umom vytrieskal všetko čo sa dalo. Ten surrealistický obraz ma vtiahol do seba a vystrašil ma do morku kostí. V obludných víziách som sa strácal v časopriestore spolu s hlavnou úlohou. Niektoré prvky sa sem vôbec nehodili a iba kazili dojem, ako svetelná hra meniaceho sa človeka, ale tie ostatné halucinácie a vizuálne vízie mi tak sadli, že na to tak skoro nezabudnem. Éj, keby nebolo toho otrasného konca hneď by som dal 5* hviezd.... takto iba 4,5*. ()

Hamaradža

Nikdy by som nebol povedal, že tak skvelý námet môže byť natočený tak neskutočne nudne a plocho. Prečo mám pocit že prvých 80 minút je intro a všetky dobré scény boli vyplýtvané na poslednú dvadsaťminútovku? Myšlienkovo podobné 2001tke, avšak tá je o milión sveteľných rokov ďalej. ()

d-fens

dosť to pripomínalo Cronenbergovu Muchu, ale tá bola zaujímavejšia...naopak, Altered States mal zase filozofickejšiu myšlienku o "divošskom jadre", ktoré tvorí základ mentality každej ľudskej entity, ktorá je prekrytá a okresaná sociologickou nevyhnutnosťou do naším okolím prijateľnej podoby...celé to vlastne kopírovalo jeden z najzákladnejších ľudských pocitov, a síce odhodiť masku, absolútne sa zbaviť pokrytectva, vyjadriť svoje najskrytejšie vnútro, byť slobodne sám sebou, bez akéhokoľvek prispôsobovania sa niekomu alebo niečomu. Inak povedané, večné diabolské semeno totálneho anarchizmu, ktoré nás neustále núti trhať rajské jablko, a bažiť po nirváne-absolútnom pochopení všetkého poznaného aj nepoznaného, ...a had vraví "Trhajte jablká, budete ako Boh"....a my, dôverčivo, s mysľou zaslepenou vidinou vlastnej božskosti, trháme jedno jablko za druhým, ale to jediné čo nám to prináša je poznanie, že sme absolútne nahí a bezmocní, stojac zahanbene pred zrakom Všemohúcnosti, počujúc kŕčovitý škodoradostný smiech nášho "Radcu" v úzadí.......zobrazenie "halucinogénnych vidín" boli naozaj pôsobivé...no nakoniec treba povedať, že to na mňa nezapôsobilo...bolo to nejaké mdlé, nemastné-neslané, fádne ()

BoredSeal

Zklamání. Děj se vleče, není zas tak extra a každý druhý technař má dnes se čtvercema větší úlet než jsou v podstatě nesmyslné velkolepé halucinace ve filmu. Přišlo mi, že režisér chtěl natočit film o drogách a už měl předem vymyšlené halucinace, do toho se doplácl koncept dědičné paměti, touze dotknout se Boha... a navrch dodělali šílený konec o lásce a polepšeném Hurtovi. Je to chaos, koncept tomu nepomůže a William Hurt a parta fousáčů s neandrtálcem ve sklepě taky ne. ()

Martin741

Kvalitny horor s mixom roznych halucinacnych scenok, kde som postrehol dokonca aj inspiraciu Kubrickovym filmom 2001 Space Odyssey .... 67 % ()

honajz2

No místy je to dost psycho, hlavně u těch halucinogenních scén, ale ani už se tomu tolik nedivím, když jsem si teď zjistil, že to natočil stejný režisér, který má na svědomí Gothic. Každopádně právě tohle dodává Změně stavu dost zvláštní podmanivou atmosféru, která to celé hodně zachraňuje. Takhle jsem tomu schopný do jisté míry odpustit slabší a krapet roztříštěné vedení děje (které ale i tak je dostatečně zajímavé, ačkoli se ze začátku snaží až moc tvářit chytřeji než je), rozvleklejší místa a i ten poněkud naivní závěr. I přes to totiž má Změna stavu dost co do sebe a nejen ty psychedelické snové scény, ale i některé jiné, třeba tu v ZOO (abych nespoileroval). Slabé 4* ()

MrPierc

Pátrání po něčem, co stojí za vědomím a minulostí člověka. Musí tam být nějaká energie nebo impuls, co vytvořilo duši - osobnost - mé já. Ten impuls a prapůvod se snaží najít vědec, který tím riskuje všechno. Sebe, manželku a snad i celou existenci vesmíru. Nevyplácí se nahlížet do černé skříňky nicoty a zrození. Tohle je skvělý film, protože je nejednoznačný a velmi záhadný. Chvilkové záblesky prozření do chladné nekonečnosti smrti člověka navždy změní. Je to psycho, ale velmi zajímavé. Dechberoucí triky a vizuální koláže i dnes nadchnou. Ty duševní vidiny a energie, které se vkrádájí do lidské hlavy a celou je přeorají, to jsem ještě nikde neviděl. On tam vlastně pochopí smysl života i jeho důvod dýchání. Konec skvělý. Párkrát jsem se přistihl, jak jen zatínám prsty na nohou napětím. Doporučuji všem fanouškům vědecko-hororové scifi. Takovýhle typ filmu je těžké najít a možná bývá i neprávem odsouzen a nepochopen. Nápad na námět je fantastický, teď si jen sehnat vodní nádrž... ()

boogieman

Zaujímavou zhodou okolností som deň pred týmto snímkom pozeral The fly od Cronenberga. Postavami a zasadením deja do vedeckého prostredia sú si to veľmi podobné filmy. Zásadný nedostatok tohto filmu vidím v tom, že absolútne nevyužíva bohatosť a možnosti ktoré mu námet ponúka, nehovoriac o tom, že v druhej polovici skĺzava k exhibícii efektov. Tie sú však patrične fantastické a verím tomu, že minimálne jednu scénu budete pozerať s otvorenými ústami(u mňa osobne nielen jedna). Tam kde sa u Cronenberga premena stáva dôležitým motívom nielen pre hlavnú postavu, tam je altered states podstatne slabší a predvídateľnejší film. Každopádne som sa veľmi slušne pobavil či už kvôli zaujímavosti námetu (hoci slabo využitého) alebo kvôli vizuálne strhujúcim a zároveň mrazivým halucináciam. Najviac ma mrzí, že po filme s takýmto námetom som mohol skákať od šťastia a radosti. Každopádne rozhodne stojí za zhliadnutie.3,5*. ()

Doldus

Zatím Russella jen naťukávám, a zatím mám smíšené pocity. Muzikál Tommy mě nijak nenadchl, kdežto tohle vypadalo s přibývající stopáží velice slibně, ačkoliv první půle byla zdlouhavá. Samotný konec ale byl vyloženým zklamáním. Kde se tvůrci jako Kubrick (Vesmírná odysea) nebo Cronenberg (Videodrom, který je tomuto filmu docela blízký) nebojí jít trochu dál s transcendentními tématy, se Russell zalekl a zahrál to do autu ve stylu "love conquers all!" Nutno však uznat, že některé psychedelické epizody v tomto dílku prozradily nezpochybnitelnou tvůrčí invenci, skoro až genialitu. Ještě pár Russellovin prubnu. ()

SeanLSD

Ó áno, len viac takýchto filmov. Presne tak ich mám rád. Je to vedecko-fantastické, ale nie tým poondiatym spôsobom, že tam lietajú rakety. Je to psychedelické, ale nie tak, že je to divoké, farebné, komické a uletené. Je to šialené, ale pritom stále s tým pevným jadrom, ktoré hovorí, že toto nemusí mať vôbec ďaleko od reality, že to môže byť skutočnejšie, než by sme si mysleli, že sa to pokojne môže stať... Nikam sa neponáhľa, dáva si načas, vysvetľuje, rozvíja vzťahy a postavy - v 80. rokoch to nebolo veľmi zvykom. Skôr sa rýchlo predstavila zápletka a už sa fičalo na plný pohon, len aby sa za hodinu dvadsať mohli zaradiť titulky. Nebyť veľmi zbrklého a podivného záveru, ktorý takým môžbyť bol aj zámerne, je to dielo, ktorému sa v celej dekáde vyrovná len Cronenbergova MUCHA a Gordonove ZO ZÁHROBIA. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt