Naše republika je vyhlášená svým domácím pečením a tradičními recepty, které se u nás podobně jako pekařské a cukrářské „fígle“ předávají v rámci rodinného dědictví v ohmataných sešitcích z generace na generaci. Ochutnejte s námi dobroty ze všech koutů naší země, odkud do soutěže přijelo dvanáct soutěžících. Peče celá země je tady! Výpravná a laskavá soutěž o nejlepšího tvůrce bábovek, koláčů, dortů a moučníků. Jejím cílem a smyslem je ukázat lásku k tak zdánlivě banální „práci“, jakou je pečení. Ve skutečnosti se totiž za touto činností skrývá mnohem více, počínaje úctou k tradicím a umu předků. Pořad vzdává hold fascinující zručnosti lidských rukou a vyslovuje uznání zápalu pro věc, který nejlepší domácí pekaři musí mít. V neposlední řadě je posláním zprostředkovat divákům pohled na neuvěřitelné skvosty české, moravské, slezské, ale i světové kuchyně, které si budou chtít doma ihned po zhlédnutí sami upéct. Peče celá země nabídne tradiční receptury, ale i inovativní postupy. Dvanáct finalistů bude muset čelit kreativním výzvám, kdy mohou doma trénovat a vylepšovat, čekají je rovněž úkoly, se kterými se setkají někdy i poprvé v životě. Asistovat u pečení jim bude moderátorská dvojice Tereza Bebarová a Václav Kopta. Rozhodovat o vítězných pekařích a cukrářích daných kol budou porotci Josef Maršálek a Mirka van Gils Slavíková. Uznávaní odborníci, kteří šíří cukrářské umění i za hranicemi Česka...
Již podruhé představí Česká televize fenomén všech kulinářských soutěží. Po úspěšné první řadě pořadu, jehož finále sledovaly téměř dva miliony diváků, se na obrazovkách na jaře 2022 objeví nový tucet soutěžících. Výrobky bude se známým cukrářem Josefem Maršálkem tentokrát hodnotit blogerka, lektorka cukrářských kurzů, spisovatelka a velká milovnice makronek Míša Landová. Moderování se opět chopili Tereza Bebarová a Václav Kopta.
Třetí řada Peče celá země opět stmelí celé rodiny u televizních obrazovek, a to jak u české klasiky, tak u často velmi originálních receptů. Víte například, jak se peče malinový dort, který znáte ze znělky? V letošní řadě budou moci diváci ocenit i mnohá umělecká díla, cukrářské skládačky, výrobky průzračné jako sklo, na své si přijdou i zahrádkáři či milovníci starých krajek. Nebudou chybět ani známé recepty z ciziny. (Česká televize)

Big Bear

Vařících pořadů je na každém kanálu satelitu několik, ČT tedy přišla s vlastní originální reality show. Místo humrů, telecího a slavičích jazíčků se bude péci mazanec, bublanina a žemlbába. Výrobci moučkového cukru a hladké mouky mohou jásat. Což o to pořad je mi to celkem sympatický. Již dávno se řídím heslem - českým mužům, české buchty. A když mi někdo nabídne ke kávě nějaký ten tvarohový koláč, rád si ho dám a to i v případě, že mu bude říkat cheesecake. Navíc bych řekl, že podobně jako houbaření je domácí pečení český národní sport, který se zatím daří předávat z generace na generaci. A tam kde už řádí feministky, mající právo nepéct, předpokládám pečou jejich muži - mají li ovšem nějaké. Co je ale šílené jsou oba moderatizátoři. Na Koptu už mám skoro stejnou alergii jako na Donutila a Bebarovou mám sice rád v dabinku, ale tady má teda pifku... Proč tam nedali někoho normálnějšího a řeknu to rovnou, atraktivnějšího ? Ty křupavé nazdobené dortíky a vánočky by si to zcela jistě zasloužily a my také . * * * ()

dubinak

Úžasné staročeské až pohádkové pojetí televizního pořadu se soutěžícími, kteří si nebodají nože do zad, ale chtějí si pomoct a hlavně si to užít a pak taky porotci, kteří nejsou namyšlení debilové, ale uvědomují si, že hodnotí amatéry a neponižují je a naopak se snažá co nejvíce chválit a nevyvolávat mezi nimi rivalitu. Krásné prostředí, příjemné kulisy, hudební podkres i fajnoví moderátoři. Tohle byl opravdu sladký kousek na televizním programu a po dlouhé době jsem měla důvod sledovat ho pravidelně a držet soutěžícím palce, ()

castor

Zhruba takový formát, jaký jsem od veřejnoprávní televize čekal. Zasypaný cukrem, ozdobený střídmým humorem dvojice moderátorů a napínavý tak akorát. Rozhodně nejde o typ agresivní reality show, prostě amatérští soutěžící upečou bábovky, koblížky, koláče nebo dortíky, a na konci pořadu jeden z nich po laskavém a mírumilovném zhodnocení poroty a za potlesku svých kolegů cukrářské klání opustí. Porotci jsou hvězdy svého oboru, ač je „nikdo“ moc nezná, přitom taková Mirka Slavíková vedla/vlastnila cukrárnu v Jihoafrické republice nebo ve Spojených státech, má kupu ocenění a na jejích dortech si pochutnala bývalá americká ministryně zahraničních věcí nebo současný agent 007. ()

peeteno78

Musím říct, že to bylo docela příjemné překvapení. Zprvu jsem nevěděl co od tohoto formátu čekat. Myslel jsem si, že to bude něco jako MasterChef nebo podobná blbost, ale tento formát mě docela bavil. Líbilo se mi, že tu soutěž nestavěli na tom, že porota na soutěžící bude v jednom kuse řvát, že se to nedá žrát nebo že jak si dovoluje kombinovat něco s něčím. A hlavně že kolem nich nechodili a neustále je neznervózňovali tím, že jim zbývá deset vteřin, devět, osm... ()

mosem

Originální verzi jsem nikdy neviděl, ale myslím že to nevadí. Na téhle "reality show" se mně líbí její laskavost. Laskaví k sobě jsou jednotliví soutěžící - soutěživost, ani touha po vítězství nevede k tomu, že by se pomlouvali, podráželi nebo kritizovali. Naopak. Drobná pomoc, rada....jsou součástí pořadu. Také porotci nejsou mistři, kteří by měli soutěžící tendenci kritizovat, zesměšňovat nebo urážet. I na nejméně povedeném výkonu najdou něco pozitivního, k pochválení. Připojí radu, co ještě vylepšit....Snad jen maličká výhrada - časový press. Ve všech případech je čas nastaven "na hraně", možná by stálo zato trošku zvolnit, aby výsledek byl pouze odrazem kuchařského/pekařského umění, nikoliv time managementu. ()

• Dohromady bylo celkem natočeno přes 500 hodin záznamu. Na televizních obrazovkách jsme mohli vidět pouze 10 či 11. (JT19)
  • Pořad se natáčel na zámku Bon Repos a v přilehlém parku. [Zdroj: rexter.cz] (SONY_)