Rok 1942, bitka pri Rževe, známa ako vojnový mlynček na mäso. Po bojoch pri dedine Ovsjannikovo zostala nažive iba tretina roty sovietskych vojakov. Všetci sa snažia vydržať do príchodu posíl. Ale z ústredia  prichádza rozkaz, aby dedinu udržali za každú cenu. Takže nemôžu ustúpiť... Všetci pochopia, že je to rozsudok smrti, pretože z beznádejného boja nemôžu nevyviaznuť živí. Do dediny zomierajúcej pod nepriateľskou paľbou nečakane prichádza mladý poručík zo špeciálnej jednotky, ktorého úlohou je hľadať a odhaľovať zradcov medzi svojimi. Poručík je presvedčený, že to je jediný spôsob, ako dosiahnuť víťazstvo. Udalosti naberajú nepredvídateľný smer... (TV JOJ)

drackula

Remeselne dobre zvládnuté, dostatočne špinavé, krvavé a nekompromisné. Je skvelé, že sa sa tento ruský film vyhol hrdinsko-morálne-dokonalým klišé a ukázal vojnu a jej vedenie vo všetkej jej surovosti a nelogickosti, kde ľudský život prakticky nič neznamená. Je otázne nakoľko to bol autorský zámer a nakoľko išlo o "objednávku". Rzhev je ale určite kvalitný film o udalostiach na relatívne malom priestore a aj keď záver trochu skĺzol k štandardnému "gerojstvu" film som si užil. 80% ()

nascendi

História nie je mojim koníčkom a tak som až do dneška netušil, že nejaký Ržev existuje a že dokonca vojnové operácie v jeho blízkosti mali veľký význam pri obrane Moskvy. Prvých osem minút filmu je šokujúcich. Myslím, že z technického hľadiska sú minimálne porovnateľné s úvodnou štvrťhodinou filmu Zachráňte vojaka Ryana. Vynikajúci úvod pokračuje realistickým obrazom vojnového života jednej roty. Z nepochopiteľného dôvodu film od druhej polovice skĺzol do klišé sovietskych vojnových filmov s filozofovaním vojakov, skarikovanou postavou podporučíka špeciálneho oddielu, náchylnosťou Nemcov k zásahom a podobným zbytočnostiam. Nebyť nich nemal by som problém dať filmu viac hviezdičiek. Takto to ostalo na pol cesty. Škoda. ()

Johnny.ARN

Úvodná scéna je najlepšia od vojaka Ryana. Potom sú tie brutalitky pekne dávkované a miešané s kecavími pasážami. Našťastie to nie je tak silno stranícke a gerojské, ako posledné ich filmy. Vojaci sa správajú a rozprávajú, ako vojaci, čo práve niečo odbojovali oddychujú, bojovky sú skvelé, postavy tam síce sú ale jebal ich pes, koho zaujíma nejaký politruk? Atmosféricky to ale zožralo všetky doterajšie počiny od skurviackych Panfilovcoch až po digitálny T-34. Asi prvý rusák, ktorému dám plnú paľbu a viem, že to chcem vidieť ešte raz. Ržev sa teda podaril. 5 z 5 ()

Gilmour93

Ve vesmíru východní fronty nikdo neuslyší váš Ržev.. Pár dnů z Velké vlastenecké války, kdy rudoarmějce střídavě tlačí do mlýnku na maso jednotky Třetí říše, důstojníci NKVD i armádní velení podřizující cenu lidského života pragmatickým cílům. Civilnost, syrovost i vykreslení stavů od dětinského hlupáctví, přes strach živený nezkušeností i očekáváním, až po bodrost otupující to předchozí bojovým duchem z láhve, to všechno funguje, ale někdy od chvíle, kdy se na scéně objeví odpůrce zateplení uniforem, se Ržev vydává vstříc žánrovým zvyklostem a na vlastní cestě k „filmovosti“ (včetně obrazových kompozic sněhu, tmy a ohně) začne promlouvat jazykem, který u mě ztrácí na opravdovosti. Nevím, jestli to byl záměr, ale ty melancholické kytarové tóny docela připomínaly Morriconeho „Padre Ramirez“.. ()

Daddko

Sú dva filmy - bitka o Ržev (a určite aj dokumentárne).Tento a Bitva o Ržev (Saška) z roku 1981. Nejdem popisovať dejiny „Mlynčeku na mäso“, tých zdrojov je nekonečno. Tento je na motív príbehu Vjačeslava Kondrateva z roku 1991. V roku natočenia (2019) už zachytáva logickú realitu aká bola na bojisku a nie ako ju prezentovala sovietska propaganda, o vedúcej úlohe strany nič, naopak. Politruk je roztrasený a bez autority, dôstojníkovi NKVD (výborná mentálna analýza týchto ľudí) sa či už veliteľ jednotky alebo vojak vzoprie, to nebývalo. Nazval by som to vojenská psychodráma jedného dňa bojov so všetkými ľudskými vlastnosťami na vzorke sovietskych vojakov. Takí i onakí, hrdninovia aj zbabelci, presvečení fanatici aj reálne mysliaci ľudia, čestní aj podliaci. A keďže je to Ruský film má to aj nacionálny podtón. Žiadne špeciálne efekty, nakrúcalo sa v reálnych podmienkach zimy (-30C), bojové scény na slušnej úrovni i keď Oslobodenia to nie je. V Rusku sa film chytil, práva kúpili viaceré krajiny (USA, Japonsko,...). Slabé hodnotenie na ČSFD pripisujem nespokojnosti diváka očakávajúceho „Mlynček na mäso“.no najmä Rusofóbii niektorých kolegov.  Je asi len pre fajnšmekrov vojenskej histórie a Ruských filmov. 5* ()

• Tvůrci filmu se rozhodli točit co nejvíc reálně, takže v bojových scénách nebyly použity žádné speciální efekty. (Tonula)
  • Film byl natočen podle povídky Vjačeslava Kodrijatěva „Vykoupeni krví“, která byla poprvé publikována v roce 1991 v časopise Znamja. (Tonula)
  • Film byl natočen výhradně ze soukromých prostředků. (Tonula)