Lhát se nemá! Zvlášť když se to neumí... Odborný asistent Akademie výtvarných umění Karel Klíma vede bezstarostný život. Má úspěch v práci i u své mladičké milenky Kláry, která se právě nastěhovala do jeho podkrovního bytu. Jednoho dne mu však přijde dopis od jakéhosi pana Zátureckého, který urguje odborný posudek své studie o Mikoláši Alšovi. Klíma nemůže rukopis najít, a tak Zátureckého odbude vyhýbavým dopisem. Netuší, jak moc si tím zavařil. Záturecký jej začne systematicky vyhledávat na fakultě i doma. Za každou cenu po Klímovi požaduje slíbený posudek, který má prý pro něj životní význam. Klíma se napřed dotěrnému chlapíkovi vyhýbá. Po čase jeho rukopis najde, ale zjistí, že jde o grafomanský výplod bez jakékoli hodnoty. Každý pokus zbavit se dotěrného autora je však neúspěšný. To, co bylo na začátku drobnou lží, teď pomalu začíná ovlivňovat veškerý Klímův život… Tragikomický snímek vznikl podle povídky Milana Kundery, uveřejněné ve sbírce "Směšné lásky". Film s typicky kunderovskou zápletkou o zcela banální události a o jejích nečekaně velkých důsledcích se stal celovečerním debutem scenáristy a režiséra Hynka Bočana. (Česká televize)

PTuranyi

Trpko-smiešny príbeh karikujúci morálne vzťahy ľudí a elít v socialistickom Československu. Trampoty docenta Klímu, ktorého prenasleduje snaživý a neodbytný autor vedeckej práce "Mikoláš Aleš: Mistr české kresby". Klímovo vyhýbanie sa napísaniu posudku na túto prácu, ktorú niekde zapatrošil, privádza hlavného hrdinu na jednej strane do množstva komických situácií, no na strane druhej sa stáva terčom pozornosti a pranierovania systému. Na pozadí zároveň prebieha na ulici neustála budovateľská činnosť, komplikujúca obyvateľom prachobyčajný prechod cez ulicu, karikovaná nezmyselnými okľukami. Produkcia je až veľmi dobrá bez ohľadu na to, že ide o druhý film Hynka Bočana. Podobne aj dvojica Jan Kačer, Štěpánka Řeháková pôsobí veľmi prirodzene, hoci ide o Řehákovej debut a Kačer mal za sebou len zopár hereckých skúseností. ()

Winster

Umeni je umeni. Herec je ten co dokaze zahrat sverenou roli. Treba Radek Brzobohaty byl pan herec, vcera jsem ho videl jako trenera fotbaloveho muzstva a dneska jako malire a co ? Oboji mu 100 % verim. Perfektni hudba. ()

Iroquois

Blbci, kteří nic neumí, ale myslí si, jak jsou skvělí a zároveň jsou dotěrní jak hejno moskytů...na to jednou zajde naše civilizace. Pokud se jim nedokáže rázně čelit, což soudruh Klíma neuměl a jen vše zbabral. Lhát se nemá a už vůbec né jistému panu Zátureckému, neboť on je oním blbcem a s ním přichází zkáza. ()

zeromen

Bohužel i druhá zlatá éra českého filmu má své černé ovce a to platí v tomto případě. Takové menší bolševická propaganda, nedalo se na to pomálu ani koukat. Po schůzi s panem Klímou v hospodě, jsem to vzdal, tak důležité hovada, jak se v tom úplně vyžívaly a pomálu neuměli napočítat do deseti mě dostalo. Myslím že dvě hvězdičky jsou i moc, ale aspoň jeto lepší než dnešní česká slavná kinematografie. ()

evangelik

Pro dnešní oči těžko pochopitelná realita tehdejší doby. To veřejné projednávání morálních poklesků hlavního hrdiny na domovní schůzi, to je úplné ad absurdum. Dnešní rozum nad tím zůstává stát. Nejlepší je ovšem ten metr krát dva krát dva výkop, chlápek v něm a ta jeho lopata provázející celým filmem... ()

gizi

Moc dobře zrežírované i zahrané. Při prvním shlédnutí 13.4.2009 jsem neváhal dát 5*, po letech dnes 26.4.23 se mi film stále dost líbí, nyní však na 75-80%. ()

T369

Filmové zpravování povídky Milana Kundery, které se mi zdá velice zdařilé. Jan Kačer v hlavní roli byl dost přesvědčivý a líbilo se mi, jak se schovával před svým pronásledovatelem, panem Zátureckým. ()

Leila75

Právě jsem dočetla Směšné lásky,tak mám celý příběh v živé paměti,myslím že se zfilmování podařilo a pan Kundera může být spokojený.Horší je to se lží,která se objevila v Respektu -tu nám p.Kundera neodpustí a já s ním naprosto souhlasím a za tu nehoráznost se stydím! ()

JARDAHONDA

Jan Kačer předvede úctihodný herecký výkon v tragikomedii Hynka Bočana podle novely Milana Kundery. Hrdinou tohoto nahořklého dramatu je mladý vědecký historik, asistent na Akademii, který nedovede říkat lidem nepříjemnou pravdu do očí. Když má napsat lektorský posudek na pseudovědeckou práci jakéhosi grafomana, všemocně se tomu vyhýbá.. Zaplétá se do sítě drobných úskoků a lží a nakonec v ní bezmezně uvázne. Z drobné a bezvýznamné lapálie se stane v pravém slova smyslu aféra, která rozruší nejen soukromý život vědce, ale ohrozí i celou jeho další práci.. Komorní film s typicky Kunderovskou zápletkou se stal celovečerním debutem H. Bočana ()

honza.g

Neuvěřitelný debut! Všem zavilým odmítačům převodů dobrých (nejen) Kunderových povídek na plátno bych rád připomněl, že film nemůže nahradit literární dílo a ani se o to nemá snažit. Filmová řeč je jiná a režisér a scénarista mají nejen právo, ale i povinnost upravit parametry předlohy tak, aby výsledek co nejlépe odpovídal režisérovu záměru. Aby se u filmu mohlo napsat "podle předlohy" (a ne jen "na motivy"), měl by být zachován základní děj, hlavní postavy a hlavně vyznění díla. To se zde dle mého soudu podařilo a výsledkem je kvalitní a pozoruhodné dílo, které přiblíží tvorbu M.Kundery i lidem, kteří četbu náročnější literatury nemají jako koníčka. ()

milos.bradik

Z toho filmu mrazí. Krásná ukázka toho, jak za komančů bylo možno zničit člověka i když si dával sebevětší pozor. Jan Kačer byl v době vzniku tohoto filmu oblíbený a často obsazovaný herec ovšem koncem sedmdesátých let z pláten kin zmizel a objevoval se jen občas v televizi. ()