"Ale komupak to děláme pá ?! Tak se mi zdá, že jste s ní dál než s celým případem.." ;) Famózně hláškující policejní fotr Moučka, tokající Cupák major Zeman, machrující Přeučil či vraždící herecky snad zajímavější než jako režisér Adamec ve stejně výtečné jako nedoceněné Shulhoffově buddy detektivce narativně nesmírně sympatického střihu..(22.3.2017)

Petr Schulhoff nakrúcal kvalitné a vo svojej dobe netypické kriminálky. Vím, že jsi vrah... nepatrí k jeho najlepším, ale aj dnes sa naň dá, takmer bez pocitu trápnosti, pozrieť. Sympatická je snaha scivilniť postavy a zločin i jeho vyšetrovanie priblížiť divákovi, aby mal pocit, že sa to mohlo udiať aj v jeho bezprostrednom okolí. Moučka bol lepší, než obvykle, Cupák bol naopak chvíľami nevierohodný, chvíľami smiešne hysterický, Málková pôsobila ako robot. Hudba výrazne podporila dej. A zaujímavosťou je aj to, že všetci moji obľúbení užívatelia tento film svorne ohodnotili troma hviezdičkami.(23.3.2017)

Místo detektivky spíše drama, které nezachránila ani přítomnost muže s jedním z nejkrásnějších hlasů v hlavní roli. U kriminálky, kde znám vraha dříve, než vyšetřovatel, oceňuji kvalitní budování houstnoucí atmosféry. Takže předem tento způsob jednání s divákem nezatracuji. Ale tady jsem tu atmosféru nějak neobjevila.(1.3.2012)

Opět Zlatý fond české kinema. Prostředí a atmosféra naprosto originélní.... na tyto filmy jsme byli vždy mahři a ví to celý kulturní svět.(17.7.2008)

Celkem solidní, byť jen mírně nadprůměrná, detektivka z dílny specialisty na tento žánr režiséra Petra Schulhoffa nedosahuje sice celkových kvalit jeho legendární tetralogie s kriminalistou majorem Kalašem, ale minimálně jeho poslednímu dílu Diagnóza smrti se vyrovná a především hrdě prezentuje fakt, že vzpřímeně prošla osidly doby. Je totiž skoro zázrak, že na počátku ponurého bezčasí začínající normalizace dokázal Petr Schulhoff ustát tlak stát se hlásnou troubou propagandy a oprostil svůj film od nánosu ideologického balastu. A možná spíše jen shodou okolností natočil něco, co by se dnes dalo chápat jako takový socialistický ohlas noir detektivky, kde se za zdmi pochmurných panelových bytů páše ... maloměšťáctví...(26.11.2011)

• - Filmový debut herce a režiséra Jiřího Adamce. (M.B)