Velkolepá oslava konce. Unikátní záznam posledního koncertu rockové skupiny The Band... Významná rocková kapela The Band uspořádala v roce 1976 na Den díkůvzdání svůj rozlučkový koncert v sanfranciském Winterlandu. Se svými fanoušky se symbolicky rozloučili v místě, kde poprvé vystoupili pod názvem The Band ve složení Rick Danko, Levon Helm, Garth Hudson, Richard Manuel a Robbie Robertson. Během šestnácti let společného hraní mimo jiné doprovázeli na světovém turné Boba Dylana, nebo vystoupili na legendárním hudebním festivalu ve Woodstocku. Jejich vzpomínky tak představují autentické svědectví o divokém rokenrolovém životě 70. let. Na poslední koncert se s nimi dorazili rozloučit hvězdy jako Ringo Starr, legendární kytarista Eric Clapton, popový idol Neil Diamond nebo folková zpěvačka Joni Mitchell. Poslední valčík právem patří mezi klasická díla žánru hudebního dokumentu. Americkému režiséru Martinu Scorsesemu se v něm podařilo poutavě zaznamenat tento jedinečný živý koncert a zároveň natočit oslavný portrét vlivné hudební skupiny. (Česká televize)

Slarque

Dobrá muzika přetrvá věky. Martin Scorsese pro ni měl slabost odjakživa, což tady dokázal dobře předvést. Záběry z koncertu sice přerušuje rozhovory s muzikanty, ale na zážitku to moc neubírá. Tahle kapela by si nejspíš stejně kvalitně vystačila i bez hvězdných hostů, ale na jejich večírku na rozloučenou jich vystoupila slušná řada. A snad s výjimkou trochu odstrčeného Rona Wooda je můžeme sledovat všechny. Technická stránka mne mile překvapila. Zatímco jsou v závěru titulky ohledně restaurování zvuku, i obraz dává na frak leckterým záznamům z posledních let (90%). ()

Beckett51

Skorsýzi byl odjakživa fanoušek kvalitní hudby a naštěstí byl natolik odhodlaný přivlastnit si tuto scénu ke svému oboru a dát tak vznik geniálním dílům. Poslední valčík není výjimka. Snad jen nevyvážený poměr zvuku mi trochu vadil -v konverzačních scénách ze "zákulisí" velice tiché, někdy nebylo ani rozumět a naopak koncertní scény dost hlasité (což mi nevadilo, samo), ale mimo to si nemám naco stěžovat. ()

DDT

Poslední koncert skupiny "The Band" je pro mne v mnoha ohledech "srdeční záležitostí", takže nelze nedat nostalgických pět hvězdiček. A Martin Scorsese ukázal, že je velký filmař, když dění na pódiu i mimo něj bez zbytečných exhibicí citlivě zaznamenal. Jeho režie si prakticky nevšimnete, ale přesto je "The Last Waltz" od té doby "mustrem", jak správně nasnímat živý koncert. Nehledě na to, že tehdy byl opravdu ve správnou dobu na správném místě. ()

nascendi

Z filmu mám rozpačitý dojem. O tejto kapele som nikdy nepočul, aj keď časovo zapadá do obdobia, keď ma pop music zaujímala. Film som sledoval hlavne kvôli hosťom, ktorých si kapela na záverečný koncert pozvala, lebo tých som na rozdiel od nej poznal takmer všetkých. Hudba The Band je počúvateľná, ale nenašiel som nič, kvôli čomu by som si ju mal obľúbiť a zapamätať. Ako správne píše distribútor, réžie Martina Scorceseho som si prakticky nevšimol, takže ani neviem, čím je vzorom pre nakrúcanie živých koncertov. Ale prežijem to. ()

genetique

Skupina The Band, Bob Dylan, či ostatní zainteresovaní nie sú mojej osobe hudobne spriaznení interpreti, takže myslím, že môžem hovoriť o filme viacmenej nezaujate. Pokiaľ ide o film, môj strohý popis by bol, že sa jedná o koncert s dokumentárnymi vsuvkami o skupine The Band a umelcoch, ktorí s ňou vystupovali. Koncert má svoje čaro, prestriedaním niekoľkých známych umelcov z neho robí naozaj neobyčajní zážitok a mňa si taktiež niektoré pesničky rýchlo podmanili. Dokumentárne prvky sú však len takým doplnením a výplňou dvojhodinovej stopáže. Niektoré fakty zaujmú, ale celkovo je to len akési flash prebehnutie celým pôsobením kapely. Nesnaží sa zájsť do hĺbky, vlastne sú to len také historky a vtipné príbehy, ktoré členovia zažili počas koncertovania. Ale volume sa počas filmu naozaj oplatí dať hlasnejšie. 80%. ()