Hranice

(studentský film)
  • angličtina Frontier (festivalový název)
Trailer

Sledujeme jednotku českých celníků, kteří v době, kdy v Evropě vrcholí uprchlická krize, provádí stále více rutinních namátkových kontrol. Na území České republiky sice nejsou uprchlické tábory či násilné konflikty, ale většina obyvatel má na celou problematiku velmi jasný názor, který se často schyluje k extremismu. Jednotka není výjimkou a svou roli a službu vůči státu si každý jedinec vykládá po svém. Při jedné z kontrol objeví velitel jednotky skupinu imigrantů v nákladním prostoru dodávky. Chaotického zásahu využije malý chlapec a na vlastní pěst utíká do přilehlých lesů. Dle rozkazu je třeba skupinu improvizovaně zadržet a urychleně najít chlapce. Jeho otec ale pátrání bojkotuje a odmítá s nalezením syna pomoci. Jednotka začíná být vůči zadrženým agresivní a velitel se dostává do konfliktu s vlastními lidmi. Snaží se situaci vyřešit podle pravidel a nepodlehnout tlaku okolí. Vlastní svědomí ho však staví před limity systému, jenž reprezentuje. (Brněnská 16)

Trailer

xxmartinxx

Poněkud polopatické? Nebylo mi jasné, nakolik to chce být realistické a nakolik alegorie, ale v každém případě by méně vznešeně sošní uprchlíci a trochu životnější dialogy prospěly. Některé motivy se mi ale líbily. ()

venca163

Dobrá epizoda. Jsem rád, že mě nikdo žádnou nechutnou agitkou netlačí k tomu, abych fandil vlastencům. #lfs2020 (65%) ()

petrsv

Doba není lehká a tento film to celkem názorně ukazuje. Vyhýbá se hodnocení, nikdo není špatný, nebo dobrý, ale prostě tak to chodí. ()

TomasRichtr

Režijně i kamerově velice precizní dílo. Velmi dobře budované napětí, motivace postav, vnitřní konflikty... nicméně s nejasným koncem, kdy divák nedostane šanci odhadnout, jak se uplynulé události podepsaly na hlavním hrdinovi. Asi bych to víc dohrál na jeho synovi. Velká škoda, film je jinak skvělý, ale jak se říká - konec dělá film. V tomto místě zřejmě selhala dramaturgie. ()