• Japonsko

Předloha:

Kacuhiro Ótomo (komiks)

Kacuhiro Ótomo

Katsuji Misawa

Rozpočet ¥1,100,000,000Tržby USA $553,171Tržby Celosvetovo $47,900,000║ Japonci majú dosť pestrú kreslenú tvorbu, hlavne čo sa týka nevšedných motívov, len škoda že ten príbeh, čo by mal v prvom rade upútať a spraviť základnú pôdu pre postavy, je dosť nesúrodý až experimentálny a u mňa nie po prvý krát nepochopený. Vidina postkatastrofického sveta bola spočiatku fajn téma, postupne sa to zmenilo na niečo čo nie je až tak príbehom opodstatnené, pripadá mi to akoby sa len nechali unášať im vlastnou kreslenou tvorbou, bez hlbšieho opodstatnenia. /45%/(1.10.2008)

Akira ma nevzal za srdce tak ako Miyazakiho úlety a rád by som vysvetlil prečo. Graficky nie je moc čo vytknúť, snáď len to, že jednotlivé postavy sa na seba tak podobajú, až sa mi krížili oči keď som sa snažil orientovať kto je kto. Pokiaľ ide o sci fi a filozofický rozmer je síce pekne načrtnutý ale bohužiaľ akosi nedotiahnuty, takisto mi chýba lepšie stvárnená motivácia postáv a hnutí. Akira na mňa paradoxne pôsobí dosť nejaponsky (ak si odmyslím násilie) ale je to kvalitné anime a chápem ak z neho má niekto orgáč. 8/10(17.8.2005)

Korupcia, terorizmus, fanatizmus, násilie, policajný štát, gangy, psychologické experimenty, srach s jedným spoločným menovateľom. Príchod spasiteľa. Akiry. Cyber-punk. YES!!! V roku 1988 vznikla pod rukami režiséra Katsuhira Ôtoma filmová verzia (s kľudným svedomím môžem povedať legendárna) pôvodne 6-zväzkovej manga predlohy Akira. Príbeh zasadený do Neo-Tokya 30 rokov po 3.svetovej vojne. Mesta znovu obnoveného, ale nestabilného, ale od základu prehnitého všemožnými štruktúrami a živlami. Tu sa rozohráva príbeh Testsua, člena pouličného gangu, v ktorom sú neštastným experimentom prebudené nevídané psychické schopnosti. Celý príbeh a depresívna atmosféra Akiry je v silnom kontraste s napr. Miyazakiho snovými úletmi. Áno, aj tak to mám rád. Aj sci-fi, aj temno, neistotu a s ňou spojenú nádej. Ak keď je to citlivo zmiešané a intenzívne podávané, nemôžem ináč ako za plný počet. Verím, že s ďalším pozretím to bude ešte krajšie.(1.11.2005)

Takové slavné anime... Brala jsem skoro jako povinnost se na něj podívat. Nečekala jsem předem nic úžasného a tak jsem Akiru pořád odkládala. Celý námět mi přisel nezajímavý a grafika mě taky moc nelákala. Nakonec byl Akira přesně takový, jak jsem očekávala... Strašně, strašně dlooooouhý rozjezd - podle mě snad hodinový, u kterého už jsem div nelezla pod židlí z nudy a v grafice se mi líbily akorát jednotlivé postavy, které ale byly opravdu - jak píšou i ostatní - jako přes kopírák. Konec je sice krásný, to nepopírám, ale tu nudu na začátku mi to už nevynahradilo... Nemůžu mluvit o zklamání, když jsem to vlastně čekala, ale lepší hodnocení tomu fakt nedám.(7.10.2006)

Akira nie je prvé anime, ktoré som videl, ale najstaršie. Spomínam to z toho dôvodu, že je to jedno, pretože grafika sa v tomto žánri v podstate nezmenila a je jedno, či by sa jednalo o anime z minulého roku, vnímal by som ho rovnako. To nie je kritika, iba fakt. Asi nebude prekvapením, keď spomeniem, že tým, čím je tento film tak zaujímavý a kultový, je jeho záver, ktorý nie je úplne jasne uchopiteľný, aj keď asi každý pochopí, čo sa v ňom odohralo. Zároveň núti k opätovnému pozretiu pre pochopenie všetkých súvislostí, ktoré sa vo filme odohrajú. Už sa znova naňho teším.(30.7.2012)

• - Jedná se o jeden z prvních animovaných japonských filmů, kde byly jako první nahrány hlasy jednotlivých postav a teprve poté byly animovány. I když je to v Americe celkem běžná praxe, v Japonsku je to většinou naopak. (.Zmolda.)

• - Pro potřeby filmu bylo vytvořeno 50 nových barev. (Ondr0n)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 119. Tetsuo (Nozomu Sasaki) zabije celkem 96 lidí. (Zdroj: ČSFD.cz)