Reklama

Reklama

Akira

  • Japonsko Akira (více)
Trailer

Obsahy(1)

Rok 2019. Od propuknutí Třetí světové války uplynulo třicet jedna let. V Neo-Tokiu probíhá nikdy nekončící válka proti silám podsvětí, které ovládají prakticky celé zničené město. Tetsuo, člen motorkářského gangu, je během jedné z nočních jízd zajat armádou pro tajné experimenty. Vůdce party Kaneda se rozhodne přítele zachránit. Tetsuo získá nadpřirozené ničivé schopnosti, jeho mysl je ale pokřivena a zatemněna... Katsuhiro Ôtomo natočil tento snímek podle své stejnojmenné mangy a vytvořil tak vskutku kultovní snímek, který odstartoval novou vlnu popularity japonského anime v západním světě. Příčinou úspěchu byla mimo jiné na svou dobu nevídaně vysoká kvalita animace. Výtvarníci například použili rekordních 327 různých barev (padesát z nich vytvořili nově přímo pro film), a to z toho důvodu, že se snímek odehrává především v noci. (Fabienne)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (303)

Jossie 

všechny recenze uživatele

Zajímavé anime s velkým množstvím postav, takže chvíli trvá, než se zorientujete a začne se všechno dávat do souvislostí. Začátek je poměrně zdlouhavý, ale pak se příběh rozjede a už se jen snažíte pochopit kdo je Akira a jaký má význam. Animace je pro mě osobně trochu slabší a příběh poměrně složitý. ()

Marius 

všechny recenze uživatele

Akira ma nevzal za srdce tak ako Miyazakiho úlety a rád by som vysvetlil prečo. Graficky nie je moc čo vytknúť, snáď len to, že jednotlivé postavy sa na seba tak podobajú, až sa mi krížili oči keď som sa snažil orientovať kto je kto. Pokiaľ ide o sci fi a filozofický rozmer je síce pekne načrtnutý ale bohužiaľ akosi nedotiahnuty, takisto mi chýba lepšie stvárnená motivácia postáv a hnutí. Akira na mňa paradoxne pôsobí dosť nejaponsky (ak si odmyslím násilie) ale je to kvalitné anime a chápem ak z neho má niekto orgáč. 8/10 ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Totální existencionální sci-fi anime, potřásající si pravačkou s A. C. Clarkem a levačkou s Enderem Wigginem. Depresivní atmosféra vydrží spolehlivě od začátku až do konce, přesto je tu pár pih na kráse. Především je to zmatek v postavách, který by možná nebyl tak velký, kdyby byly jasnější motivace nebo ještě lépe původ alespoň těch nejhlavnějších hrdinů. Tenhle problém ale prostě při zfilmovávání rozsáhlých předloh nastává. Akira vás rozhodně přiková k obrazovce, ale mě osobně za srdce nevzala. Ano, je to zcela jistě a zcela po právu legenda, ale v tomhle žánru u mě vede Card a jeho Wigginovská sága. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet ¥1,100,000,000Tržby USA $553,171Tržby Celosvetovo $47,900,000║ Japonci majú dosť pestrú kreslenú tvorbu, hlavne čo sa týka nevšedných motívov, len škoda že ten príbeh, čo by mal v prvom rade upútať a spraviť základnú pôdu pre postavy, je dosť nesúrodý až experimentálny a u mňa nie po prvý krát nepochopený. Vidina postkatastrofického sveta bola spočiatku fajn téma, postupne sa to zmenilo na niečo čo nie je až tak príbehom opodstatnené, pripadá mi to akoby sa len nechali unášať im vlastnou kreslenou tvorbou, bez hlbšieho opodstatnenia. /45%/ ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Těžkopádně zdlouhavý začátek a příliš překombinovaný konec, vše mezi tím je dokonalé. Nikdy bych nevěřil tomu, že anime lze použít jako geniálního vypravěčského prostředku, sloužícího pouze jako formální podklad pro obsah, který stojí na prvním místě. Akira se divákovi neprodává lehko, postupně odhaluje svá tajemství, na spoustu otázek odpovídá příliš otevřeně a na ještě větší počet neodpoví nikdy. Režisér se často spoléhá pouze na výpovědní sílu obrazu a zvuku a na to, jak moc je divák ochoten toto vše smysluplně vnímat. A proto je Akira audiovizuálně našlapaná až po okraj a přitom jsem ani jednou neměl pocit samoúčelného tvůrcovského hraní si. A vzhledem k tomu, že jsem se díky tomuto filmu seznámil s anime, jsem nadmíru spokojený. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (25)

  • Rozpočet filmu dělal téměř 10 milionů dolarů, což byla v té době nejvyšší suma, za jakou byl natočen japonský film. (HellFire)
  • Film nebyl do září 2013 uveden na žádné české televizní stanici. (Jack_6428)
  • Film sestává z 2.212 záběrů a 160.000 jednotlivých snímků za použití 327 různých barev. (HellFire)

Související novinky

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (více)

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

06.03.2020

Režisér Taika Waititi (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) napíše a natočí dva nové chystané animované seriály pro Netflix. Ty pak budou vycházet ze známého dětského díla spisovatele Roalda Dahla Karlík a… (více)

Taiki Waititi zpátky u Thora

Taiki Waititi zpátky u Thora

17.07.2019

Měl točit hranou Akiru, nakonec to ale vypadá, že od něj nejdřív uvidíme čtvrtého Thora. Režisér Taika Waititi (Thor: Ragnarok) oficiálně oznámil návrat k MCU, spolu s ním se vrací i Chris Hemsworth,… (více)

Akira má datum premiéry

Akira má datum premiéry

26.05.2019

Po více než deseti letech ve vývoji se studiu Warner Bros. zdá se konečně podaří přivést slavnou japonskou manga Akira na velká plátna. Snímek od režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok) oficiálně… (více)

Reklama

Reklama