• Japonsko

Předloha:

Kacuhiro Ótomo (komiks)

Kacuhiro Ótomo

Katsuji Misawa

Akira nie je prvé anime, ktoré som videl, ale najstaršie. Spomínam to z toho dôvodu, že je to jedno, pretože grafika sa v tomto žánri v podstate nezmenila a je jedno, či by sa jednalo o anime z minulého roku, vnímal by som ho rovnako. To nie je kritika, iba fakt. Asi nebude prekvapením, keď spomeniem, že tým, čím je tento film tak zaujímavý a kultový, je jeho záver, ktorý nie je úplne jasne uchopiteľný, aj keď asi každý pochopí, čo sa v ňom odohralo. Zároveň núti k opätovnému pozretiu pre pochopenie všetkých súvislostí, ktoré sa vo filme odohrajú. Už sa znova naňho teším. VIDENÉ ZNOVA 2/20: Akira patrí k najvizionárskejším dielam všetkých čias. Predpovedala olympiádu v Tokyu v roku 2020 a zároveň je z filmu zrejmé, že sa v tomto roku neodohrala.(30.7.2012)

Komplexné... Nadupané scifíčko. O niečo takéto sa snažili pokračovania MATRIXU, ale nepodarilo sa im to. Veľkolepý akčňák, ktorý sa síce v podstate zaoberá psychológiou len jednej postavy, dokáže strhnúť zbesilosťou a rovnako ohúriť brutálnosťou. Animovaný METROPOLIS (Robotic Angel) je niečim podobným, ale Akira je jednoducho KULT...(2.4.2008)

Ani opičí ksichty některých postav (samotný Tetsuo má na stupnici ošklivosti jasnou desítku) a notný zmatek v postavách a ději (chvílemi jsem musel film stopnout a srovnat si v hlavě, co jsem právě viděl) mi nedokázaly pokazit silný filmový zážitek z naprosto úžasně animovaného a zrežírovaného filmu, ve kterém sice veškerá filozofie působí jako záminka pro rozehrání velkolepých akčních scén, ale i tak jsem ani na vteřinu nezapochyboval o jeho smysluplnosti a nepodezíral jej z laciné líbivosti.(25.7.2008)

Zajímavé anime s velkým množstvím postav, takže chvíli trvá, než se zorientujete a začne se všechno dávat do souvislostí. Začátek je poměrně zdlouhavý, ale pak se příběh rozjede a už se jen snažíte pochopit kdo je Akira a jaký má význam. Animace je pro mě osobně trochu slabší a příběh poměrně složitý.(24.8.2005)

• Fleur6

Celé toto anime bolo pre mňa utrpenie pozorovať a neskutočne ma odpudzovalo. Napriek tomu je to jeden z filmov, pri ktorých chápem, že ich niekto vyznáva pre fascináciu príbehom o búriacej sa mládeži s neobmedzenými možnosťami, na prvý pohľad jednoduchým dejom odhaľujúcim psychiku Japoncov či strachom z tej apokalypsy, ktorá by mohla nastať, ak by boli problémy teenagerov také veľké, aké si oni myslia, že sú. "Genialitu" (ktorú niekto môže vidieť) v prepojeniach s druhou svetovou vojnou a atómovými bombami, boj s ľuďmi predstavujúcimi moc (armáda) vs. revolucionári v podobe motorkárov, strach, ktorý sa nesie celým snímkom či už len samotný fakt, že toto anime je považované za jedno z najlepších, čo môže vyvolávať tie 5* a 4* (niežeby som niekoho obviňovala zo zaujatosti), sú pre mňa síce akceptovateľné, ale nie až natoľko, aby som sa nimi nechala oklamať. Ako - ja vidím tú silnú energiu, ktorá tam nepoľavuje a možno preto sa mi tak hnusia všetky spôsoby devastácie v extrémnych situáciách - čo všetko sa môže stať, keď..(26.4.2008)

• - Děj filmu se odehrává v Neo-Tokiu roku 2019 a velkou roli v něm hraje rozestavěný olympijský stadion. Shodou okolností se skutečné letní olympijské hry v roce 2020 konaly právě v Tokiu. Na rozdíl od filmu však nešlo o 30. ale o 32. LOH. (pajik)

• - V roce 2001 byla uvedena nová verze filmu s vylepšeným dabingem a hudbou. (Hromino)

• - Rozpočet filmu dělal téměř 10 milionů dolarů, což byla v té době nejvyšší suma, za jakou byl natočen japonský film. (HellFire)