• Japonsko

Kacuhiro Ótomo (komiks)

Kacuhiro Ótomo

Katsuji Misawa
  • Frajer42

Totálně překombinovaná sračka. I když byla během sledování moje krev čistá jako lilie, tak jsem se v tom ději prostě nezvládl zorientovat. Když jsem si po skončení přečetl, o čem že to vlastně celé mělo být, tak toho, že jsem to nepochopil vlastně ani nelituji. Příběh je extrémně lobotomická záležitost. Zřejmě cítím podvědomě vůči anime žánru jakousi nenávist. Srozumitelnosti příliš neprospívá ani půl druhého milionu postav, přičemž se u žádné postavy nejde do hloubky, ale jsou jen jaksi ledabyle načrtnuty. Animace je stará a tím pádem i hnusná. Za pochvalu stojí snad pouze soundtrack, ale ten sám o sobě na odpadu vůbec nic nemění.(23.8.2016)

Korupcia, terorizmus, fanatizmus, násilie, policajný štát, gangy, psychologické experimenty, srach s jedným spoločným menovateľom. Príchod spasiteľa. Akiry. Cyber-punk. YES!!! V roku 1988 vznikla pod rukami režiséra Katsuhira Ôtoma filmová verzia (s kľudným svedomím môžem povedať legendárna) pôvodne 6-zväzkovej manga predlohy Akira. Príbeh zasadený do Neo-Tokya 30 rokov po 3.svetovej vojne. Mesta znovu obnoveného, ale nestabilného, ale od základu prehnitého všemožnými štruktúrami a živlami. Tu sa rozohráva príbeh Testsua, člena pouličného gangu, v ktorom sú neštastným experimentom prebudené nevídané psychické schopnosti. Celý príbeh a depresívna atmosféra Akiry je v silnom kontraste s napr. Miyazakiho snovými úletmi. Áno, aj tak to mám rád. Aj sci-fi, aj temno, neistotu a s ňou spojenú nádej. Ak keď je to citlivo zmiešané a intenzívne podávané, nemôžem ináč ako za plný počet. Verím, že s ďalším pozretím to bude ešte krajšie.(1.11.2005)

Rozpočet ¥1,100,000,000Tržby USA $553,171Tržby Celosvetovo $47,900,000║ Japonci majú dosť pestrú kreslenú tvorbu, hlavne čo sa týka nevšedných motívov, len škoda že ten príbeh, čo by mal v prvom rade upútať a spraviť základnú pôdu pre postavy, je dosť nesúrodý až experimentálny a u mňa nie po prvý krát nepochopený. Vidina postkatastrofického sveta bola spočiatku fajn téma, postupne sa to zmenilo na niečo čo nie je až tak príbehom opodstatnené, pripadá mi to akoby sa len nechali unášať im vlastnou kreslenou tvorbou, bez hlbšieho opodstatnenia. /45%/(1.10.2008)

Jsem architekt, a někdy přemýšlím, co bych pustil svým kolegů za filmy... Akira by byl dobrý adept. Je to film o lidech. Film o vývoji. O úpadku i o naději. Film o městě a jeho architektuře. O nekonečném růstu a jeho následcích. Vlastně je to ten samý příběh, jaký Japonci recyklují od 50.let - od první Godzilly. Manipulace s přírodními zákony nás svádí na křižovatku. Možná už je pozdě, a možná máme šanci na záchranu... Akira je designově stylová podívaná, která má hlubší přesah, aktuální i dnes...(21.10.2013)

Tamtada dááá, da da dááá ... Dááááá. Tak jsem tu Akiru konečně viděl celou... Jeden z těch filmů, které jsem si kdysi stáhnul (kaji se, já bídný červ) tak hrozně blbě, že mi klekly v půlce, čímž se způsobily dvě věci, za prvé jsem měl hrozivé nutkání něco rozbít na nanokousíčky a za druhé naštvaně přemýšlet kdy si to stáhnu znova, neb to bylo v době, kdy jsem nebyl plně ointernetován... Nu, trvalo to dlouho, ale konečně jsem se k Akirovi vrátil, klatěhyml! Jelikož teď najíždím další várku filmového Anime, nenapadl mě lepší titul, kterému bych měl věnovat komentář 1 500. Teď mi došlo, že jsem vlastně zatím nenapsal ani žbl o filmu, klatěhyml podruhé. Akira je legenda. Zasloužená legenda, která je dobře napsaným blockbustrem (díky čemuž bych se ani moc nebál USremaku, byť mi bude už z principu poněkud odporný) se vším, co k tomu patří, včetně řemeslně skvěle odvedeného vizuálu, za který by se by se moc nemusel stydět film ani o dvacet let později (což je u animace časté asi jako výskyt bleděmodře světélkujících moskytů na měsíční planině). I dějově Akira nezastaral o moc, sice by pomohlo méně teenage postav a trochu větší propracování děje a větší náhled do vlastní mytologie, ale to jsou věci velmi snadno odpustitelné, částečně i díky době vzniku. A co se ´děsivosti malých dětí týče, kukuřičné děti by se měli zahrabat.(16.8.2014)

• - Shoji Yamashiro složil hudbu k filmu ještě dříve, než si přečetl scénář nebo viděl jeho sebemenší kousek. Hudba proto musela být před připojením k některým scénám upravena tak, aby lépe pasovala. (Hromino)

• - Spoiler: Ve filmu se na konci zjistí, že Akira je mrtev. Ale v předloze je Akira nalezen živý a hraje v příběhu velkou roli. (Harroc)

• - Předloha má přes 2000 stran a film zadaptoval jen asi polovinu příběhu. (Harroc)