• Japonsko

Kacuhiro Ótomo (komiks)

Kacuhiro Ótomo

Katsuji Misawa
  • Frajer42

Totálně překombinovaná sračka. I když byla během sledování moje krev čistá jako lilie, tak jsem se v tom ději prostě nezvládl zorientovat. Když jsem si po skončení přečetl, o čem že to vlastně celé mělo být, tak toho, že jsem to nepochopil vlastně ani nelituji. Příběh je extrémně lobotomická záležitost. Zřejmě cítím podvědomě vůči anime žánru jakousi nenávist. Srozumitelnosti příliš neprospívá ani půl druhého milionu postav, přičemž se u žádné postavy nejde do hloubky, ale jsou jen jaksi ledabyle načrtnuty. Animace je stará a tím pádem i hnusná. Za pochvalu stojí snad pouze soundtrack, ale ten sám o sobě na odpadu vůbec nic nemění.(23.8.2016)

Tento japonský anime "klenot" (takto označovaný) som si dnes konečne pozrel a uznávam na dobu jeho vzniku výbornú vizuálnosť (netreba opomínať ani hudobnú vložku), kde je každý jeden objekt prepracovaný do hĺbky detailu a pri tom si zanecháva svoju ostrosť, aj keď jeho depresívnejšia textúra mi nieje úplne po chuti (prihliadnuc k zámeru režiséra, aby to ladilo s posolstvom filmu je to ale akceptovateľné). Celkovo táto japonská forma anime mi príde až moc ukričaná (a to nemám na mysli len auditívnu stránku), ktorej by podľa mňa pomohla "žehlička" ako napr. na prehnane "ostré hrany" (prejav postáv, efektov, atď.) ako keď Kaneda kričí: Tetsuo a pak Tetsuo kričí: Kaneda... potom tu máme pár výbuchov, chaosu a zas niekto na niekoho kričí a zas výbuchy atď. No ale nič to pre mňa nemení na tom, že príbeh je fantastický, zachádza do hĺbky (či už pri otázke podstaty bytia, alebo zo psychologického hľadiska) a celý čas si necháva solídne nasadenie v omamovaní diváka pod sci-fi pláštenkou. Hmmm, určite po dopozeraní padne aspoň niekoľko výkladov toho čo ste práve videli, ale verím: že každá ďalšia projekcia vám ponúkne nové rozuzlenie jednotlivých pasáži, ako aj celkovej pointy filmu. Za mňa po prvej projekcii môžem povedať, že moje vysvetlenie toho čo som práve videl dospelo k velikej spokojnosti = 90% (prihliadnuc aj na rok vzniku upravujem smerom nahor). Anime nieje rozhodne pohádkou pro deti, ale inak s chuťou do neho. ___ "...but someday we ought to be able to..." "...because it has already begun..." ---"I AM TETSUO"--- ___(22.12.2015)

Totální existencionální sci-fi anime, potřásající si pravačkou s A. C. Clarkem a levačkou s Enderem Wigginem. Depresivní atmosféra vydrží spolehlivě od začátku až do konce, přesto je tu pár pih na kráse. Především je to zmatek v postavách, který by možná nebyl tak velký, kdyby byly jasnější motivace nebo ještě lépe původ alespoň těch nejhlavnějších hrdinů. Tenhle problém ale prostě při zfilmovávání rozsáhlých předloh nastává. Akira vás rozhodně přiková k obrazovce, ale mě osobně za srdce nevzala. Ano, je to zcela jistě a zcela po právu legenda, ale v tomhle žánru u mě vede Card a jeho Wigginovská sága.(7.6.2006)

Přiznám se, ke konci jsem to už vážně nepobíral, ale dávám to za vinu anglickým titulkům :) Jinak je to ale šílený hardcore, jak animačně, tak příběhově. Po třech letech: Supersugestivní megapsycho, začátek sice velice vláčný, ale ten konec dodnes nikdo nepřekonal. Jestli vznikne hraná verze, bude se muset setsakra snažit, aby to bylo aspoň zpoloviny tak brutální.(21.2.2011)

Pecka ktorú bohužiaľ nedokážem doceniť ( celé to bolo príliš mimo mňa) ale narozdiel od pózerských artoviek ju nemám problém oceniť.A navyše posledná cca tretina je niečo úchvatné. Objektívne ( ak niečo také existuje) by som išiel v pohode aj na 10/10. A subjektívne by som osmičku (keď už, tak len kvôli tomu záveru) zo seba v pohode dostal. Kto má rád tento štýl a ešte nevidel, choďte do toho.(18.1.2015)

• - Miyako (mnišská postava s černými brýlemi a černými vlasy ve tvaru afro) je ve filmu dabován jako muž, ale to je ve skutečnosti chyba anglického překladu, kde zaměnili pohlaví. Lady Miyako je totiž ve skutečnosti žena. (Harroc)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 119. Tetsuo (Nozomu Sasaki) zabije celkem 96 lidí. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V roce 1990 si společnost Sony pohrávala s myšlenkou natočit hraný celovečerní film, ale opustila tuto myšlenku, protože předpokládaný rozpočet se vyšplhal až k 300 miliónům dolarů. (.Zmolda.)