Půlnoční evangelium

(TV seriál)
  • USA The Midnight Gospel

Epizody(8)

Vesmírný reportér překračuje v simulátoru univerza hranice ulítlých světů a řeší existenční otázky týkající se života, smrti a všeho mezi tím. (Netflix)

Trailer

Psychor

The Midnight Gospel se zcela vymyká standardům seriálové tvorby. Zaobírá se souvislostmi transcendentního významu, což může být intelektuálně podnětné nebo inspirativní, ale skutečné pochopení je v těchto záležitostech možné pouze přímým osobním zážitkem. Percepční náročnost je poté umocněna nebývale imaginativní animací, která tříští pozornost publika tím, že se mnohdy pouze samovolně odvíjí na pozadí bez zjevné relevance k diskutovaným tématům. Mainstreamový divák, který si seriál pustí v očekávání oddechové zábavy, hned po úvodní epizodě vyklidí pole s výrazem vyorané myši. Já byl naopak tímto projektem bezvýhradně uchvácen a hodnotím prostřednictvím pěti slabších hvězd. ()

xxmartinxx

Nejsem si jistý, jestli z toho vyplývá něco dalšího krom toho, že hosti podcastu Duncana Trussella produkují neskutečný slovní průjem, který je pro ně osobně velmi důležitý, ale nemá opravdu vůbec žádnou externí hodnotu. Na druhou stranu možná není nic víc potřeba a ta absurdita doplněná pomocí animace snovou logikou z toho dělá dostatečně zajímavý proud nevědomí. Neumím si představit poslouchat tyhle lidi říkat tyhle věci pro jejich obsah - přestože s tím cílem ony podcasty samozřejmě vznikaly, tak mi není ani jasné, jestli to je ze strany tvůrců myšleno neironicky jako hluboké dialogy a monology, nebo si beznadějnou a tísnivou vyprázdněnost a nezakořeněnost toho všeho uvědomují - ale nakonec je jedno co to znamená pro ně. Pro mě to je zajímavý experiment, i když spíš si to umím představit promítané na stěně DOXu než na obrazovce. ()

bart_

"Ať prožíváme cokoliv, bereme to jako realitu, a nepochybujeme tak o existenci sebe sama, což je případ záměny identity. Na základě této perspektivy si zkusme jedno duševní cvičení, díky němuž dosáhneme něčeho hodnotného - budu láskyplnější, budu se věnovat józe, a budu tak získávat zkušenostní body. Vzhledem k této analogii ale zapomeňte na grindění ve WoWku." ____ Pakliže vás někdy zajímalo, jak by vypadal diskuzní podcast v podobě regulérního kreslenýho seroše, tak Midnight Gospel vám ohledně této otázky vejde v ústrety - jelikož se jedná o kuriózní pragmatickou polemiku na banální a přesto rozličná témata - kupříkladu legitimace omamných látek, repetitivní životní tendence, smíření s nevyhnutelností smrti, sexuální promiskuita a podobné existenciální a behaviorální problematiky, s dodatečným narativem jako bonus v podobě triviální zápletky, která je většinou zcela bezvýznamná, a neoblomně se fixuje na vágní šablonovité proporce. Uznávám, že ona psychedelicky překombinovaná animace byla převážně atraktivní, ovšem částečně mě taky nehorázně iritovala - miluju animovaný žánr jako takový, ale respektive dětinsky infantilní animace z ranku Rick a Morty, Adventure Time a další není mým šálkem čajíčku.... MG je ve výsledném resumé filozofickým konceptuálním úletem, který těží z principu žoviální improvizace a klade důraz na edukační poznatky o esoterické spiritualitě. Takže pokud se najde nějaký melancholik, který trpí obsesí ohledně nočního bingwatchingu, tak tahle meditativní jednohubka je vskutku ideálním kandidátem na ukojení těchto specifických požadavků - ačkoliv pro mě bylo vůbec stěží dokoukat finální epizody.... Verdikt: 7,1 buddhistických rastafariánů z 10 se značnou rezervou ()

Wade Wright

Jako naprosto chápu ty kterým se to nelíbí, ale tenhle seriál/podcast skrývá tak strašně moc životní pravdy, že je to až neuvěřitelný. Chápu že existují lidi které to nezajímá a nevidí to, potom to pro ně musí být strašný nesmysl. Já si to fakt užil. /tohle se fakt nedá hodnotit objektivně, ale pocitově a pak je to prostě na 5*/ ()

thommas

Nadrogovaná adaptace podcastů Duncana Trussella v duchu animátorské školy George Dunninga, která by zapadla na popůlnoční vysílání Adult Swim. Žánrový wow efekt funguje jen tehdy, pokud jste v životě neviděli jediný animovaný autorský dokumentární film. Kombinace dvou relativně kvalitních věcí (zhuleného filosofování o životě/smrti a cestě od jednoho ke druhému + slibného animáku talentovaného týmu na moderní WTF-dada vlně) vytvořila náhodný signál s rovnoměrnou výkonovou spektrální hustotou: soustředit se pořádně nedá ani na jedno. Kdo tušil, že chaos může být taková nuda... ()

• V seriáli môžeme vidieť niekoľko referencii na Rama Dassa – amerického spirituálneho učiteľa, psychológa, spisovateľa a popularizátora psychedelík. V 2. epizóde hovorí Annie (Anne Lamott) Clancymu (Duncan Trussell), že jej Dassove knihy pomohli čeliť strachu. Na konci 8. epizódy si Clancy sadne k postave, ktorá má Rama s najvyššou pravdepodobnosťou predstavovať. Keď sa Clancy spýta na to, či je mŕtvy, alebo nie, tak mu postava povie jedinú vetu: "Just be here now..." "Be Here Now" je názov Ramovej najslávnejšej knihy pojednávajúcej o východnej filozofii, jóge a meditácií. (Circumscriptor)
  • V scéne bitky medzi klaunami a bytosťami v plynových maskách má jedna z postáv bojujúcich proti klaunom meč, ktorý sa nápadne podobá na Scarlet Sword zo seriálu Čas na dobrodružství (2010–2018). (Circumscriptor)
  • V epizóde sú postavy v alternatívnom vesmíre po smrti znovuzrodené, pričom ich duša prechádza zložitým cyklom. Tento cyklus pozostáva z toho, že im vyššie bytosti vyrežú srdce z tela, položia ho na misku rovnoramennej váhy, kde hmotnosť srdca porovnávajú s hmotnosťou vtáčieho pierka na druhej miske. Táto schéma bola s najväčšou pravdepodobnosťou inšpirovaná egyptskou mytológiou. Tá tvrdí, že po smrti je duša človeka položená bohom smrti Anubisom na jednu z misiek rovnoramenných váh, zatiaľčo na druhú misku položí vtáčie pierko bohyňa spravodlivosti Maat. Ak bude duša zomretého jedinca ľahšia, alebo rovnako ťažká ako pierko, tak môže pokračovať ďalej na svojej ceste k Osirisovi, bohu posmrtného života. Ak však bude ťažšia, tak už bude navždy uväznená v nekonečnom zatratení. (Circumscriptor)