Znamení

Znamenia

Signs

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2002, 106 min

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Pastor bez víry Mel Gibson a jeho osiřelá rodina na farmě obklíčené kukuřicí a mimozemskými vetřelci. Shyamalanův parádní sci-fi horůrek s minimem efektů a maximem účinku na diváky, zatímco jeho hrdinové se bezmocně chrání před účinky vetřelců kryty hlavy vyrobenými z hliníkové fólie. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8363-znameni/videa/(23.10.2011)

Od úvodních titulků je divák vtáhnut do děje a bez dechu sleduje až do strhujícího konce co se děje na plátně - jedna napínavá scéna střídá druhou a vše je činěno v podstatě dost úspornými prostředky. Velkou oporou v budování napětí je režisérovi skladatel Howard. Vadou na kráse je, že se film tváří, že chce říct něco víc - pokouší se o jakýsi filosofický přesah (na světě má vše svůj smysl), což mi bylo trochu proti mysli. Navíc tu mnohý divák najde i jisté logické chyby. Přijde na ně ovšem až dlouho po odchodu z kina, protože režisér vás nenechá na podobné věci vůbec myslet díky mistrovského zpracování. Zvláštní kapitolou je závěrečná scéna, která dává pravý smysl slovu "katarze" - pokud to nebudete moc rozebírat, zažijete díky Shyamalanovi a Howardovi něco neopakovatelného.(13.7.2003)

Niekomu tento film buď úplne sadol, alebo ho úplne odradil. Ja som jednoznačne z tej prvej skupiny. Opäť som čakal, aké prekvapko nám Shyamalan na záver filmu naservíruje a opäť nesklamal. Najlepší film o invázii mimozemskej civilizácie na našu planétu s nevšedným zakončením! Navyše hustotu napätia som nevedel predýchať ešte pekne dlho a myslím, že skratky cez polia vynechám na pekne dlhý čas. 95%.(18.5.2006)

Atmosféra super, nálada strhující, zvuk ohlušující. Lidi jsou tam jak loutky, neboť je manipulují média a ukazují svůj strach, který zároveň pohltí i vás. Film ukazuje typického Shyamalana, tajemnost a hrátky s osudem. V každém jeho filmu je kluk, který to vše nějak spojuje. Nic mě dlouho tak nevyděsilo, což je teda co říct. :o)(4.2.2004)

• Gemini

Zklamání jako sviňa, tak okomentoval Znamení jeden z mých spolustudentů. A já nemohu než souhlasit - co se sakra se Shyamalanem stalo? Kde je atmosféra, která se dala v Šestém Smyslu takřka krájet? Celý film na mě působil jako kdybych to všechno už někde viděl - druhá polovina filmu je jako úryvek z Wellsovy Války Světů aneb co se během ní dělo na jedné zapadlé farmě. A závěr filmu mě dorazil úplně. Poslední scéna vzbudila v půlce sálu jen pochybovačné úsměšky, jen romanticky laděná děvčata zamáčkla slzu. Abyste se nemýlili - Šestý Smysl si cením vysoko (ovšem jen díky tomu zážitku prvního vidění, napodruhé a vícté se mění v takřka tuctovou lekačku) a Vyvolený je taky jeden z mých oblíbených - hlavně kvůli hudbě a kvůli tomu, s jakou úctou se tam mluví o comicsovém umění, ale tohle už nějak nebylo ono. Za skvělý kontrast mezi vtipnými scénkami a "napětím" (takřka výhradně díky dětským hercům a Joaquinu Phoenixovi) a za hudbu Jamese Newtona Howarda dávám ty dvě hvězdy.(25.1.2003)

• - Joaquin Phoenix nahradil Marka Ruffala poté, co mu byl objeven nádor na mozku a Mark tak musel roli nedobrovolně opustit. Naštěstí se později ukázalo, že nádor byl nezhoubný. (becki_tu)

• - Skladatel James Newton Howard byl požádán, zda by nemohl ve svém soundtracku záměrně odkazovat na hudbu z některých klasických filmů stejného žánru jako například Blízká setkání třetího druhu (1977) nebo Psycho (1960). Úvodní hudba a hlavní motiv tří tónů jsou nápadně podobné hlavním hudebním motivům z filmu Psycho (1960) a seriálu "The Twilight Zone" (1985). (becki_tu)

• - Spoiler: Pokud se budete dívat velice pozorně, tak na domácím videu zachycujícím poprvé mimozemšťana „v plné parádě", lze vidět, že nevyjde z houští do obrazu (jak by se na první pohled zdálo), ale je před ním celou dobu. Pouze zakamuflován do stejné barvy. Jde o důsledek konceptu, kdy mají mimozemšťané maskovací schopnosti jako Predátor (viz podrobněji jedna ze zajímavostí výše). (DaViD´82)