Znamení

Znamenia

Signs

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2002, 106 min

jak napsat komentář k tomuto filmu, aby z toho nevznikl spoiler?? po přečtení několika kometářů už stejně skoro všechno řečeno bylo... tak jak začnu.. styl pana režiséra mám ráda.. do svých filmů dává sám sebe... možná je to na škodu.. ale mě se to líbí.. příběh o knězi, který po smrti své ženy, přestane věřit v Boha.. o jeho rodině.. a farmě, kde se záhadně objeví kruhy v obilí... je to opravdu podvod, nebo v tom mají prsty mimozemšťani.. polovinu filmu jste přesvědčeni, že je to opravdu jen podvod... to se ale v průběhu záhadně mění.. k tomu se přidávají malé indicie, které Vám ale přijdou úplně nepodstatné a až v závěrečném dramatu zjistíte tu pointu.. proč to tak vlastně bylo... všechno krásně do sebe zapadlo.. a vy máte aspoň příjemný pocit, že všechno má svůj smysl ;) k tomu ještě skvělé herecké výkony Mela a Joaguina a ostatních.. plus malinkatá rolička i samotného Shyamalana(31.3.2009)

Snímek, který je vystavěn na dokonalém napětí a perfektních hereckých výkonech. M. Night Shyamalan je bezesporu špičkový scénárista a režisér, ale Znamení je jeho poslední kvalitní snímek, od té doby poměrně tápe (doufám, že letošní snímek Stalo se nám to vynahradí). Mel Gibson zahrál naprosto úžasně, stejně jako Joaquin Phoneix, kterého mám poslední dobou čím dál tím víc radši. Při záběrech v kukuřici a ve sklepení jsem místy ani nedutal a jenom jsem slyšel tlukot mého srdce, bohužel takových záběrů je pramálo (škoda :(). No uvidím co se mnou udělá druhé shlédnutí., které plánuji velmi brzy. Zatím to nechám na čtyřech hvězdičkách, v budoucnu se možná přikloním k té páté........(5.6.2008)

M. Night Shyamalan rozehrál ve svém snímku ZNAMENÍ velmi zajímavou „partii“. Na povrchu rozehraný napínavý příběh (thriller) skrývá ve svém nitru velmi silné, filozoficko-psychologicky laděné drama o opodstatněnosti (v tom nejlepším slova smyslu míněné) víry. Tímto směrem se pak snímek dotýká problematiky štěstí, náhody, strachu či naděje. ZNAMENÍ je výborně zpracován. Po formální stránce se mu nedá snad (téměř) nic vytknout - kvalitní scénář je Shyamalanem skvěle zpracován, hudební složka (Jamese Newtona Howarda) ani v jednu chvíli nezklame, herci podávají velmi dobré výkony. Je s podivem, jak vypjatou atmosféru dokáže Shyamalan vytvořit za použití tak „skromných prostředků“ - zvuk, hluk, stíny, mihotání se postav etc. Shrnuto a podtrženo: Shyamalanův opus beru za velmi kvalitní drama, thriller a sci-fi. Za horor ho však já osobně nepovažuji. Ale o to vlastně asi v tomto snímku ani nejde(16.9.2003)

Skvělý film na hranici thrilleru a sci-fi hororu. Atmosféra budovaná spíš pouhým naznačením než přímým setkáním je úžasná (škoda finále - ale dalo se skousnout). Hudba vynikající a výkon Mela Gibsona opravdu výborný. Doufám, že tenhle "Pan" režisér má pro nás přichystány další a další kousky, protože je podle mě opravdu geniální !(23.2.2003)

Začnu tím pozitivním. Líbilo se mi, jak v závěru Shyamalan použil dívčinu obsesi z vody a Merillovu baseballovou schopnost "pořádně máchat". Obojí, zdánlivě nesouvisející s dějem, vyústilo ve zdařilou pointu. Také je pravda, že některé scény jsou skvěle natočené a infarktově napínavé, Shyamalan prostě "z prdu umí udělat kuličku". A teď to horší - Shyamalan se snaží řešit spoustu otázek - otázku víry, rodičovství a další a další. Hodně to narušuje soudržnost děje a mnohdy i nudí. Některé scény (rádoby emocionálně vypjatá scéna s modlením před jídlem, dialog se svojí umírající ženou) působí zde strašně nepřirozeně. Shyamalan jako přesvědčený katolík si řeší své problémy, psychologie mu moc nejde a výsledkem je podivný paskvil - něco mezi psychologickým filmem a čistokrevným hororem. Obojí dohromady k sobě moc nepasuje a nedrží pohromadě.(18.5.2003)

• - Kresbu mimozemšťanů, která je vidět v knize, dělala ve skutečnosti Salek Shyamalan, režisérova dcera. (becki_tu)

• - Když se Merrill (Joaquin Phoenix) dívá na plakát k náboru do armády, ve skutečnosti jde o verzi plakátu k jednomu z jeho předcházejících filmů Ukradni, co můžeš! (2001). (simmiem)

• - Takzvané "Brazilské video" je natočeno klasickou domácí kamerou samotným Shyamalanem. (becki_tu)