Znamení

Znamenia

Signs

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2002, 106 min

Vzpomínám jak, když jsem byl malý, jsme se šli podívat na kruh v poli, který se objevil kousek od cesty na Skalky. Vím jak jsem byl vyděšený a zároveň mě to strašně zajímalo. Podivný pocit. Nějak si ho pořád pamatuju. Uvnitř toho kruhu se stébla obilí, nebo co to bylo, zdála být uvnitř prázdná, prasklá a suchá. Jedno jsem si sebou dokonce vzal domů. Dodnes se nepřišlo na to kdo anebo proč to udělal. Jen tu noc před tím, těsně nad ránem prý byla obloha žlutá. Tmavě žlutá. Táta se vzbudil dřív a viděl to. Tam co bylo to pole je teď „milionářská čtvrť“ (baráky pracháčů, sestřina kamarádka tam prý bydlí) a nová cesta co vede směrem ke Kauflandu. Pokaždé když tudy jdu, vzpomenu si na to jak jsem tam stál. Uprostřed toho kruhu. Podivný pocit...(2.1.2007)

Mistrovsky vygradovaná atmosféra, vynikající režie i kamera. Horší scénář, ale zdaleka nejvíce vadí x odkazů, které jsou až příliš "zaníceně" podané. Tedy divák si nemá možnost dosadit své ingredience, ale musí brát stůj co stůj ty režisérovy. Přičemž některé jsou přinejmenším kontroverzní. Jinak ale vynikající filmařina.(9.2.2014)

Jsou filmy, po jejichž shlédnutí nemám slov. Patří k nim i poslední 3 kousky od Shyamalana. Nevím, jestli je tohle jeho nejlepší, ale rozhodně je to ten nejstrašidelnější a nejvíce ovlivněný Hitchcockem, konkrétně Ptáky (na což jsem přišel sám :o)). Jedinou pihou na kráse snímku je trošičku polopatičtější vyústění, ale to mi ohromný dojem nemohlo zkazit.(9.9.2002)

Jestli někdo v mých očích očistil béčkový sci-fi film, pak to byl právě M. Night Shyamalan se svým znamením. Ta hutná atmosféra a stupňování napětí...až šel mráz po zádech... Jak to v tomhle žánru bývá, vše stojí a padá se scénářem, který Shyamalanovi funguje na výbornou. Výborné sci-fi s nádechem nálady 50. let... Podobné filmy: Mlha, Invaze, Monstrum, Válka světů(19.11.2006)

• gudaulin

Všiml jsem si jedné zajímavosti - ti, kteří hodnotí velmi vysoko Znamení, často vyjadřují velké výhrady k Vesnici. U mě je to naopak. Zatímco Vesnici považuju za Shyamalanův mistrovský kousek, Znamení se mi nejen nelíbilo, ono mě přímo znechutilo. Je to tím, že film se dotýká žánru mě blízkého, kde už mám něco načteno a nakoukáno. Dělá to ovšem navýsost povrchním způsobem s použitím představ z béčkových filmů 50. let. Jeho pojetí mimozemšťanů a rizik z nich vyplývajících mě v kině rozesmálo. V tom případě je ovšem jakákoli snaha o "thriller" a "horor" předem odsouzena k nezdaru. Tam, kde jiní píší o "skvělé atmosféře a mystičnu", jsem měl chvílemi pocit, že si ze mě režisér nepokrytě dělá legraci. Jako psychologický snímek z řady důvodů Znamení nefunguje. Co zbývá, je tradičně dobrá práce s herci, děti zahrály velmi slušně, Gibson odvádí svůj standart, nicméně do své role mi neseděl. Mnohem víc mu sluší akční role. Shyalaman umí velmi dobře pracovat s detaily a zvuky, ale na vytvoření dobré atmosféry na které jeho flmařina stojí, to tentokrát nestačilo vzhledem ke špatně zvolenému přístupu k námětu.Zejména zakomponování náboženských prvků do příběhu mi opravdu nesedlo. Celkový dojem 40 %.(13.6.2006)

• - Skladatel James Newton Howard začal komponovat hudbu ještě před začátkem natáčení. K dispozici měl pouze detailní Shyamalanovy storyboardy. (becki_tu)

• - Dramatická scéna u večeře byla natočena za pouhé tři hodiny. Scéna s mimozemšťanem ve spíži se točila celé tři týdny. (Hpatrik)

• - Graham Hess byl původně napsán jako starší postava. Tato role byla nabídnuta mimojiné i Paulu Newmanovi nebo Clintu Eastwoodovi. Oba ale odmítli. (becki_tu)