Znamení

Znamenia

Signs

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2002, 106 min

Po Šestým smyslu je Znamení nejlepším filmem Shyamalana, teda prozatim, ale pochybuju, že se mu v nejbližší době podaří natočit něco lepšího. Shyamalan tady jako obvykle hned od začátku buduje skvělou atmosféru, která vydrží až do konce a nekončí ani když už je všechno jasný. Příběh je taky zajímavej, ale trošku mi vadilo, že Shyamalan nenechal diváka dýl napochybách kdo že vlastně udělal to znamení a proč ho udělal, pak by určitě ještě víc fungoval takvej ten strach z neznáma. Co se týká herců, tak ty si umí Shyamalan vybrat dobře, Joaquin Phoenix je skvělej, o Melu Gibsonovi se snad ani nemá cenu bavit a dokonce ani ty malý děcka nevaděj. Ale přece jenom mi přišlo, že to má pár hluchých míst, ale neni to nic zásadního, takže jsem se nestihnul ani začít nudit.(26.8.2006)

Atmosféra super, nálada strhující, zvuk ohlušující. Lidi jsou tam jak loutky, neboť je manipulují média a ukazují svůj strach, který zároveň pohltí i vás. Film ukazuje typického Shyamalana, tajemnost a hrátky s osudem. V každém jeho filmu je kluk, který to vše nějak spojuje. Nic mě dlouho tak nevyděsilo, což je teda co říct. :o)(4.2.2004)

Na jednu stranu se mi líbí Shyamalanův styl, kdy do velkolepého příběhu nasadí skromné postavičky se svými problémy, které se ho vlastně ani nechtějí účastnit (čímž se úspěšně vyhýbá klasickým hrdinným klišé typickým pro béčkové filmy) a hlavně staví celý film na hutné atmosféře a kvalitní pointě, ovšem na stranu druhou je škoda, že mimozemská invaze, která měla být ve filmu ústřední, zůstala jaksi nevysvětlena - mimozemšťani přišli neznámo proč, nevzali si nic a bezdůvodně zase odešli, přičemž vláda se místo armádou bránila akorát televizním vysíláním... Ovšem jakmile divák pochopí, že o logičnosti, nebo nedej bože válku tady nejde a ponoří se do velice husté atmosféry, která dokáže diváka vystrašit i bez použití trapných lekaček, film si dozajista užije. Shyamalan režíruje velice dobře, jen jeho scénáře by to chtělo ještě ucelit a Mel Gibson hrál samozřejmě taky skvěle (citlivě). 8/10(24.6.2008)

Mrazivý, až hitchcockovský thriller, který musí každého dostat na lopatky. Výborné obsazení a herecké výkony, skvělá atmosféra, podvědomý strach z netušeného a neviděného a pár nekompromisních lekaček...zběsilá jízda ve stopách Šestého smyslu a Vyvoleného je zase dokonalá a jde to tentokrát i bez překvapující pointy (i když tu taková nezřetelná také je). Pokud to s Shyamalanem takhle půjde dál, asi několik z nás v budoucnu umře blahem...(5.8.2002)

Atmosferu to ma slusnou, ale je to dost nuda. Herci hrajou slusne, ale proste tomu chybi nejaky vetsi napeti. Sci-fi je tu zastoupeno kruhy v obili a smesnym martanem a co je na tom hororovyho mi jaksi nedoslo. Nejvic to pripomina drama - tatik chce ochranit svoji rodinu. Znameni se mi daleko vic libilo zparodovany ve Scary movie nez tohle. Mno tak po druhym skouknuti to na me zapusobilo vic. Nejspis to je tim, ze poprve jsem od toho dost cekal, ale podruhe uz jsem vedel, ze to takova bomba neni. Atmosfera me tentokrat dostala ( i kdyz misty to je fakt nudny), navic podporena skvelou (i kdyz skoro furt stejnou) hudbou a dobrou kamerou. Hororove to misty bylo, ale jako horor bych to neoznacil, furt mi to prislo nejvic jako drama. A toho smesnyho martana na zaver si fakt moh odpustit, stejne jako ty kecy na zaver - osud, buh, vira atd. . Tentokrat se Shyamalan bohuzel nevyhnul nejakym klise, predvidatelnosti (a to jsem si to moc nepamatoval) a par nechtene smesnejm a nebo nelogickejm scenam. Co se tyce hercu, detsti predstavitele celkem v poho, ale ten kluk jen kopiroval Osmenta, Phoenix vybornej (jinak ho moc nemusim, ale tady se mi libil) a Gibson skvelej (ale urcite by zvlad i vic). Jedinej kdo byl naprosto mimo byl Shyamalan, ten se tam vubec nehodil. Rozhodne jsem byl spokojenejsi nez po prvnim skouknuti, slabsich 5*.(20.2.2005)

• - Mel Gibson byl na seznamu účinkujících uveden pod jménem "Lem Nosbig". Bylo to kvůli tomu, aby zmátl přihlížející, kteří chtěli vědět, ve které dny bude přítomen na place. (becki_tu)

• - Hessova rodina se schovává ve sklepě, který byl kdysi používán jako sklad uhlí. Ve Wellsově "Válce světů" se hlavní hrdina schovává před mimozemšťany v boudě, která také sloužila jako sklad uhlí. (becki_tu)

• - Mel Gibson si dlouho neuvědomoval, že režisér Shyamalan hraje ve filmu veterináře, dokud se s ním poprvé nesetkal před kamerou při natáčení první společné scény. (becki_tu)