Znamení

Znamenia

Signs

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2002, 106 min

Za 72 melounů natočit takhle sterilní a nezajímavý thriller s televizním lookem je hanba! Buď všechno shrábl Gibson,anebo je Shyamalan špatnéj Investor. Každopádně film mi příjde spíše jako Rodinné Drama než-li Atmosférickéj,Scifi nářez. Koukat se na to dalo,ale víc než 3* si z mého pohledu film nezaslouží.(8.12.2013)

Super záležitost, která je úplně jiná než předešlé filmové výtvory nového Hitchcocka. I když nepovažuji Shyamalana jako právoplatného dědice musím uznat, že je to velmi kvalitní atmosféricky režisér, který do svých filmů umí vložit skvělé napětí a překvapení. Znamení je taky první film, na který jak jsem zjistil se dobře dívá i vícekrát než li jednou(osud 6tého smyslu). Bruce Willise nahradil Mel Gibson a musím uznat, že se do této role hodí více než starý dobrý bojovník Bruce. Herecké obsazení je skvělé a použití všech prostředků k navození hrůzy a strachu je bezchybné. Skvělé dílo mistře. Druhý nejlepší váš film(první je Jedinečný)(10.8.2005)

The first sign you can't explain. The second sign you can't ignore. The third sign you won't believe...Tagline má pravdu. Nevěřila jsem, jak se mi indický talent ztrácí před očima. Mel Gibson coby pastor tragicky svedený z cesty víry mluví o náhodách, osudu a štěstí. Shyamalan zjevně patří do první skupiny, která štěstí chápe jako osudové znamení. Jakožto příslušník jiné skupiny říkám, že svůj um ukázal v Šestém smyslu, fortunu vypotřeboval na Vyvoleného a ve Znamení přichází k lánům obilí s poloprázdnýma rukama. Atmosféra je většinu stopáže řídká jak na Jupiterově měsíci Ganymede, uslzená rodinná katarze nad večeří, kdy si Gibson na svou hruď přitáhne Phoenixe, nebo jeho halekání a la postřelený bůvol nechtěně rozesmívá. Znamení symbolizují potenciál, který byl promrhán. Když si navíc v závěrečné desetiminutovce zbourá autor i poslední solidní zdivo, z velkého tématu, velkého napětí a velké pointy zbude jen pár polámaných klasů. 7/10(2.8.2007)

Atmosferu to ma slusnou, ale je to dost nuda. Herci hrajou slusne, ale proste tomu chybi nejaky vetsi napeti. Sci-fi je tu zastoupeno kruhy v obili a smesnym martanem a co je na tom hororovyho mi jaksi nedoslo. Nejvic to pripomina drama - tatik chce ochranit svoji rodinu. Znameni se mi daleko vic libilo zparodovany ve Scary movie nez tohle. Mno tak po druhym skouknuti to na me zapusobilo vic. Nejspis to je tim, ze poprve jsem od toho dost cekal, ale podruhe uz jsem vedel, ze to takova bomba neni. Atmosfera me tentokrat dostala ( i kdyz misty to je fakt nudny), navic podporena skvelou (i kdyz skoro furt stejnou) hudbou a dobrou kamerou. Hororove to misty bylo, ale jako horor bych to neoznacil, furt mi to prislo nejvic jako drama. A toho smesnyho martana na zaver si fakt moh odpustit, stejne jako ty kecy na zaver - osud, buh, vira atd. . Tentokrat se Shyamalan bohuzel nevyhnul nejakym klise, predvidatelnosti (a to jsem si to moc nepamatoval) a par nechtene smesnejm a nebo nelogickejm scenam. Co se tyce hercu, detsti predstavitele celkem v poho, ale ten kluk jen kopiroval Osmenta, Phoenix vybornej (jinak ho moc nemusim, ale tady se mi libil) a Gibson skvelej (ale urcite by zvlad i vic). Jedinej kdo byl naprosto mimo byl Shyamalan, ten se tam vubec nehodil. Rozhodne jsem byl spokojenejsi nez po prvnim skouknuti, slabsich 5*.(20.2.2005)

Když víra neznamená nutně Boha, když znamení nenutí přidat se ke spolku bláznů, když minulost má tajemství, které se dá rozluštit až v pravou chvíli - a když Mel Gibson zahraje životní roli. Tak tehdy přichází pocit, že jeden malý nenápadný Ind je s definitivní platností génius jak příběhu, tak režie a že mě nikdy nedokáže zklamat. A ten pocit už se mě nakonec drží pěkných pár let. Když dokáže během jediného záběru přejít z upřímného rodinného dramatu do téměř nevydýchatelné thrillerové situace tak, že mě první bere za srdce plnou silou a druhé mě napíná k prasknutí, dokazuje své umění žánrové nezařaditelnosti (které pak dovedl na nebeskou úroveň ve Vesnici). Nejen za něj se budu každé dva roky na nový snímek třást.(30.3.2006)

• - Film se natáčel na pozemcích zemědělské školy Delaware Valley College. (simmiem)

• - Přibližně v čaes 54:52 ve scéně, kdy Rey (M. Night Shyamalan) odjíždí od svého domu, lze při záběru z boku na auto v odrazu jeho bočního okénka zahlédnout kameru. (imagoo)

• - Dramatická scéna u večeře byla natočena za pouhé tři hodiny. Scéna s mimozemšťanem ve spíži se točila celé tři týdny. (Hpatrik)