Znamení

Znamenia

Signs

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2002, 106 min

The first sign you can't explain. The second sign you can't ignore. The third sign you won't believe...Tagline má pravdu. Nevěřila jsem, jak se mi indický talent ztrácí před očima. Mel Gibson coby pastor tragicky svedený z cesty víry mluví o náhodách, osudu a štěstí. Shyamalan zjevně patří do první skupiny, která štěstí chápe jako osudové znamení. Jakožto příslušník jiné skupiny říkám, že svůj um ukázal v Šestém smyslu, fortunu vypotřeboval na Vyvoleného a ve Znamení přichází k lánům obilí s poloprázdnýma rukama. Atmosféra je většinu stopáže řídká jak na Jupiterově měsíci Ganymede, uslzená rodinná katarze nad večeří, kdy si Gibson na svou hruď přitáhne Phoenixe, nebo jeho halekání a la postřelený bůvol nechtěně rozesmívá. Znamení symbolizují potenciál, který byl promrhán. Když si navíc v závěrečné desetiminutovce zbourá autor i poslední solidní zdivo, z velkého tématu, velkého napětí a velké pointy zbude jen pár polámaných klasů. 7/10(2.8.2007)

9 / 10 Trochu iný Shyamalan - absencia silnejšej pointy, ktorá by celý film prevrátila naruby, ako tomu bolo pred tým, je paradoxne najväčším kladom tohto vynikajúceho komorného hororíku. Pretože na čo si spomeniete, keď sa vás niekto po pár rokoch spýta na Šiesty zmysel, alebo Vyvoleného? Na 99% to bude práve oná pointa, ktorá zvyšok filmu doslova prebije - aj napriek tomu, že práve onen zvyšok je tým, čo by ste si pamätať mali. No so Znameniami to bude celkom iné - každá scéna rovnako dôležitá, každá scéna rovnako pohlcujúca, každá scéna rovnako intenzívna. Podľa Shyamalana ide síce o jeho najmenej osobitý snímok, no môj názor je taký, že práve pri práci na Znameniach takpovediac 'režijne a scenáristicky dospel' - len tak ďalej!(21.11.2005)

Po Šestým smyslu je Znamení nejlepším filmem Shyamalana, teda prozatim, ale pochybuju, že se mu v nejbližší době podaří natočit něco lepšího. Shyamalan tady jako obvykle hned od začátku buduje skvělou atmosféru, která vydrží až do konce a nekončí ani když už je všechno jasný. Příběh je taky zajímavej, ale trošku mi vadilo, že Shyamalan nenechal diváka dýl napochybách kdo že vlastně udělal to znamení a proč ho udělal, pak by určitě ještě víc fungoval takvej ten strach z neznáma. Co se týká herců, tak ty si umí Shyamalan vybrat dobře, Joaquin Phoenix je skvělej, o Melu Gibsonovi se snad ani nemá cenu bavit a dokonce ani ty malý děcka nevaděj. Ale přece jenom mi přišlo, že to má pár hluchých míst, ale neni to nic zásadního, takže jsem se nestihnul ani začít nudit.(26.8.2006)

• Tyler

Nechápu, proč je taková spousta lidí z tohoto naprosto neopodstatněně vychvalovaného filmu tak vykolejená. Zajímalo by mě, kde je to tolik ohlašované hitchcockovské napětí. Pokud tam skutečně bylo, tak mě minulo obřím obloukem...Jedna hvězda za těch pár humorných situací a za Joaquina Phoenixe - jinak nekončící, k uzoufání strašná nuda. A o zápletce nemá cenu mluvit, kdybych se jí tolik nesmál, musel bych plakat.(31.10.2006)

Filmařské prostředky, filmařské prostředky.... pokud jsi chtěl, Shaymalane, vytvořit napínavý příběh a ta pointa byl prostě úlet, to bych snad nějak skousnul. Ale jestli jsi jen kvůli pointě a jakémusi sdělení rozehrál celou tu UFO story, tak to si opravdu přestáváme rozumět a žádné filmařské prostředky Ti k tomu nepomohou.(29.9.2005)

• - Scéna, ve které se Graham (Mel Gibson) loučí se svou ženou, byla natočena 12. září 2001, tedy den po tragických událostech z jedenáctého září v New Yorku. (simmiem)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 3. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Takzvané "Brazilské video" je natočeno klasickou domácí kamerou samotným Shyamalanem. (becki_tu)