poster

Papírový měsíc

 • anglický

  Paper Moon

 • slovenský

  Papierový mesiac

Komedie / Drama / Road movie

USA, 1973, 102 min

Předloha:

Joe David Brown (kniha)

Scénář:

Alvin Sargent

Producenti:

Peter Bogdanovich

Střih:

Verna Fields

Scénografie:

Polly Platt

Kostýmy:

Polly Platt
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • sud
  *****

  Může vzniknout příběh na téma >>Muž a malá holka na cestě<< jinak, než jako báchorka o rozmazleném fakanovi a přitroublém smolaři, kteří si celou dobu nadávají a nakonec si padnou kolem krku? Může! A to je právě tento případ. Tento pohodový příběh o podvodníčkovi a osiřelém děvčátku se sentimentu vyhýbá jako čert kříže, naopak oplývá nevtíravým humorem, s dojemnými scénami si jen tak zahrává (většinou je něčím přeruší) a ani srdceryvný závěr se nekoná, ale přichází sarkasticky úsměvný otevřený konec. Ryan O'Neal je sympaťák až na půdu a jeho dceruška Tatum právem získala Oscara. Filmy Petera Bogdanoviche (nebo alespoň většina) mne svou sympatickou přímostí a nepodbízivou upřímností vždycky potěší. 95%.(14.5.2012)

 • cheyene
  ***

  Vcelku příjemná podívaná ve stylu road movie. Kořením snímku jsou rozhodně ústřední postavy, atmosféra 30. let a vztah mezi Addie a Mozesem. Hudba, která doprovází scény, je fajn a dodává na zážitku. Dílčí zápletky jsou však takové nemastné neslané a až na situaci kolem whiskey nebyly nijak záživné. A to je i důvod, proč nedám 4*.(12.7.2012)

 • poz3n
  ****

  Pokud si budu tenhle film pamatovat další dlouhá léta, pak především díky kameře. Někdy až téměř geniální záběry (hlavně díky práci se světlem) provází celý film a pokud je třeba nějaká pasáž filmu plytčejší, tohle vám to bezesporu vynahradí. Až si říkám, že by takový vizuál slušel nějakému dramatu. Možná i proto se mi líbila nejvíc ta vážnější poslední půlhodina. A samozřejmě se nedá opomenout oscarový výkon Tatum O'Neal. 8/10(17.9.2012)

 • LeoH
  ****

  … a jsem v pokušení přihodit i pátou, tahle tak trochu variace na Chaplinova Kida je totiž roztomilost sama a jestli jsem u prvního Bogdanovichova filmu váhal, co mi vlastně chce říct, a z druhého chytl takovou depku, že už se mi k němu nechce vracet, Paper Moon jsem si naopak okamžitě zařadil do škatulky opakovaně použitelných psychických povzbuzovadel a už teď se těším, komu všemu ho pustím a jak mu taky udělá dobře. Láskyplnou retro stylizací „předstařený“ biják, který už tím pádem snad ani dál stárnout nemůže – dneska by se nedal natočit o nic moderněji – má možná jedinou paradoxní vadu na kráse, a sice že ta idylka je snad až moc idylická; každé potenciální větší drama nebo silnější emoce se hned obrátí v žert, tíživá realita hospodářské krize je tu sice v náznacích přítomná, ale jen jako rozostřené pozadí a odrazový můstek k dalším duchaplnostem, jako ta rodina s porouchaným autem, kterou ústřední dvojice míjí na silnici. Zmíněný Chaplin tyhle věci myslím dokázal bez újmy na roztomilosti vyvážit o něco líp.(25.2.2019)

 • Bau.Baushka
  ***

  Kouřící malá holčička mě po celou dobu sledování filmu přiváděla do rozpaků, popravdě příliš nechápu ocenění oscarem, ale budiž. Film se ubírá vcelku zajímavým směrem a scéna s papírovým měsícem je asi nejlepší z celého filmu. Film je určitě lepší průměr a stojí za shlédnutí, jednou, maximálně dvakrát.(22.7.2014)

 • - Tatum O'Neal byla (a stále je) nejmladší osobou, která dostala klasického Oscara, bylo jí 10 let. (Matty)

 • - Hlavních rolí se původně měli ujmout Paul Newman a jeho dcera Nell Potts, ale z tohoto nápadu sešlo poté, co na režisérskou stoličku namísto původně zamýšleného Johna Hustona usedl Peter Bogdanovich. (Matty)

 • - Natáčení probíhalo v Kansasu a v Missouri, konkrétně ve městě St. Johnson. (reich)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace