Reklama

Reklama

Papírový měsíc

Trailer

Třicátá léta. Právě osiřelá devítiletá Addie (Tatum O'Nealová) se přidá k matčinu dávnému příteli, podvodníčkovi Mozesu Prayovi (Ryan O'Neal). Ten se živí podomním prodejem biblí, které svým zákazníkům rafinovaně vnucuje. Mozes má Addii jen odvézt k její tetě ve vzdáleném městě, avšak po cestě zjistí, že svérázná dívenka má kromobyčejný talent zapůsobit na jeho zákazníky. Ostatně není vyloučeno, že Mozes je Addiiným otcem. A tak se po cestě z obou stane sehraná podvodnická dvojka, která se kromě podomního prodeje živí i různými jinými podvůdky, například fintami při rozměňování peněz. Jednoho dne si však oba vezmou větší sousto, než jaké umí spolknout: pokusí se podvést nelegálního prodejce alkoholu...
Vynikající černobílá retrokomedie režiséra Petera Bogdanoviche, natočená podle románu Joea Davida Browna, vynesla Oscara pro dětskou herečku Tatum O'Nealovou, která se stala nejmladší držitelkou tohoto ocenění v soutěžní kategorii (tj. nepočítaje Zvláštní cenu pro šestiletou Shirley Templeovou v roce 1935). Kromě toho měl film tři oscarové nominace: pro herečku ve vedlejší roli (Madeline Kahnová), nejlepší scénář podle předlohy a zvuk. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (94)

LeoH 

všechny recenze uživatele

… a jsem v pokušení přihodit i pátou, tahle tak trochu variace na Chaplinova Kida je totiž roztomilost sama a jestli jsem u prvního Bogdanovichova filmu váhal, co mi vlastně chce říct, a z druhého chytl takovou depku, že už se mi k němu nechce vracet, Paper Moon jsem si naopak okamžitě zařadil do škatulky opakovaně použitelných psychických povzbuzovadel a už teď se těším, komu všemu ho pustím a jak mu taky udělá dobře. Láskyplnou retro stylizací „předstařený“ biják, který už tím pádem snad ani dál stárnout nemůže – dneska by se nedal natočit o nic moderněji – má možná jedinou paradoxní vadu na kráse, a sice že ta idylka je snad až moc idylická; každé potenciální větší drama nebo silnější emoce se hned obrátí v žert, tíživá realita hospodářské krize je tu sice v náznacích přítomná, ale jen jako rozostřené pozadí a odrazový můstek k dalším duchaplnostem, jako ta rodina s porouchaným autem, kterou ústřední dvojice míjí na silnici. Zmíněný Chaplin tyhle věci myslím dokázal bez újmy na roztomilosti vyvážit o něco líp. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Nemám zrovna v lásce žánr Road Movie, ale Papírový měsíc jsem tak ani nevnímal. Vždy jsem si myslel že Ryan O'Neal byl herec jedné role, ale nyní už si netroufám tvrdit a Papírový měsíc budu pro jeho hravost a smysl po dobrodružství doporučovat co budu moct. Ústřední vykutálená dvojice si v ničem nezadá s největšími podvodníčky filmového plátna. 85% ()

Reklama

honajz2 

všechny recenze uživatele

Z úvodních scén to vypadalo jak film od Wenderse, jenže jakmile se tam začalo mluvit, bylo mi jasné, že to bude vedené a laděné úplně jinak. To mě mírně zklamalo, ale po cca 10 minutách jsem se s tím dokázal smířit a užívat si ten film takový, jaký je. A ačkoli mi vadilo, že Addie je značně chytřejší než všichni dospělí (s jejichž postavami se tu bohužel tolik nepracuje), je to vlastně jediná výtka, kterou k tomu mám. Jinak se mi to hodně líbila, ať už perfektní filmařskou stránkou, tak i vtipnými scénami, solidním scénářem a dobrými nápady. A vlastně i hlavní postavy mi byly dost sympatické, ačkoli celou dobu dělaly ilegální věci, ale v té době, ve které se to odehrává, se není čemu divit a navíc Addie ten kšeft s Biblemi povýšila na úroveň činů Robina Hooda, protože chudým ji dávali zadarmo a bohaté značně oškubali. Navíc to celou dobu naprosto skvěle funguje a každá část děje končí přesně v tu chvíli, jakou má. Jen ten konec mohl být údernější a silnější, ale to už bych musel spoilerovat proč. Slabých 5* ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Na tohle jsem se docela těšil, protože se mi odjakživa líbil ten krásný filmový plakát a zajímavý název. A navíc Bogdanovich mě ze začátku své kariéry rozsekal tím jak zvládl perfektní komedii i perfektní retro drama. Papírový měsíc je tak něco mezi. Stylové černobílé retro z 30. let plné tehdejších písniček mixnuté relativně svižnou komedií. Drobný podvodníček s biblemi dostává na krk malou dcerku své zesnulé přítelkyně, jejíž táta by mohl i nemusel být a veze ji k příbuzným. A protože dívenka rozhodně není hloupá, začnou si přivydělávat podvody. Zkrátka road movie jaké mám rád, občas geniálně vtipná (dvacetidolarovka, zbavování se otravné Trixie) a ke konci nečekaně napínavá (pašeráci alkoholu). Obsadit do hlavních rolí otce a dceru O´Nealovy byl výborný nápad, ta chemie je neskutečná a malá Tatum dokonalé čertovo kvítko :) Na 5* mě tam chybělo mě to trošku toho kýče, nějaká ta přepálená scéna, která ukáže že jim na sobě opravdu záleží, ale silné 4* si to rozhodně zaslouží. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Klasický příběh nepravděpodobného páru, jehož nejvyšší přidaná hodnota je bezútěsné vykreslení prázdného a vyčerpaného venkova středu Spojených států během velké krize. Například krátká pasáž, kdy investor čeká na rohu budovy na Mozese, který leží zmlácený opodál, připomíná svojí vylidněností (navzdory tomu, že se odehrává na hlavní třídě) a tichostí (Mozes tam přiláká Addie sotva slyšitelným sýpáním) scénu noční můry z Bergmanových Lesních jahod či epizody z Juráčkových novovlných filmů. Přitom jde jen o ilustrace doby. ()

Galerie (102)

Zajímavosti (17)

  • Cigarety, které ve filmu kouří Tatum O'Neal, neobsahovaly žádný nikotin, byly vyrobeny z hlávkového salátu. (Matty)
  • Natáčení probíhalo v Kansasu a v Missouri, konkrétně ve městě St. Johnson. (reich)
  • Když si Peter Bogdanovich nebyl jistý ohledně názvu filmu, obrátil se na Orsona Wellese, který na adresu titulu Papírový měsíc údajně pronesl: "Je tak dobrý, že bys ani nemusel natáčet film, stačilo by uvést název". (Matty)

Související novinky

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal

09.12.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel americký tvůrce nominovaný na Oscara a dva Zlaté glóby, známý díky legendárním snímkům jako Barry Lyndon, Love Story a Papírový měsíc, herec Ryan O'Neal. Smutnou… (více)

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich

06.01.2022

V prvních dnech nového roku přichází smutná zpráva pro celý svět filmu. Ve věku 82 let zemřel americký režisér, scenárista, herec, producent, filmový kritik, historik a v prvé řadě cinefil, Peter… (více)

Reklama

Reklama