Papírový měsíc

Trailer

Třicátá léta. Právě osiřelá devítiletá Addie (Tatum O'Nealová) se přidá k matčinu dávnému příteli, podvodníčkovi Mozesu Prayovi (Ryan O'Neal). Ten se živí podomním prodejem biblí, které svým zákazníkům rafinovaně vnucuje. Mozes má Addii jen odvézt k její tetě ve vzdáleném městě, avšak po cestě zjistí, že svérázná dívenka má kromobyčejný talent zapůsobit na jeho zákazníky. Ostatně není vyloučeno, že Mozes je Addiiným otcem. A tak se po cestě z obou stane sehraná podvodnická dvojka, která se kromě podomního prodeje živí i různými jinými podvůdky, například fintami při rozměňování peněz. Jednoho dne si však oba vezmou větší sousto, než jaké umí spolknout: pokusí se podvést nelegálního prodejce alkoholu...
Vynikající černobílá retrokomedie režiséra Petera Bogdanoviche, natočená podle románu Joea Davida Browna, vynesla Oscara pro dětskou herečku Tatum O'Nealovou, která se stala nejmladší držitelkou tohoto ocenění v soutěžní kategorii (tj. nepočítaje Zvláštní cenu pro šestiletou Shirley Templeovou v roce 1935). Kromě toho měl film tři oscarové nominace: pro herečku ve vedlejší roli (Madeline Kahnová), nejlepší scénář podle předlohy a zvuk. (Česká televize)

Trailer

Aky

Něco tak roztomilého se jen tak nevidí. Návrat do starých dobrých časů amerického filmu, zdůrazněný i černobílou formou, která filmu nadmíru sedí. Skvělá Tatum O'Nealová, pohoda, radost z drobných zápletek a zádrhelů, které musejí dopadnout dobře, jde jen o to jak. Čert vem pravidla, když funguje souznění. ()

Willy Kufalt

Podmanivá jízda americkou krajinou za starých časů na čtyřkolovém veteránském fešákovi s rolovací střechou oplývá příjemně nezávislou atmosférou, sympatickým O'Nealem a spočátku otravnou holčičkou, která se brzy proměnila v holčičku velmi milou, chytrou a důmyslnou. Její malá herecká představitelka si mě získala nejen velmi přirozeným projevem, ale často i zábavným trousením povedených hlášek. Občas na mě tento snímek působil tak trochu jako umírněrná dětská variace na Bonnie a Clyde. Ti dva si spolu tady krásně sedli a objevili i kus štěstí a krásy v dobrodružství, v rámci něhož víc než cíl leckdy znamená už jenom samotná cesta a pevné vzájemné pouto. Uznávám, že je občas zvláštní pocit, fandit během sledování těm, co se od počátku nacházejí na té špatné straně zákona, ale tady jsem vzhledem k rozumné míře ilegálního „špásovaní“ a pochopitelných důvodů s tím ani chvíli vůbec neměl problém. Takový malý velký film, možná se hůře okecává, ale příjemně se sleduje a dovede nejednou svou scénou potěšit. Těším se na další filmy Petera Bognaoviche, s jehož tvorbou jsem dnes měl tu čest úplně poprvé. [90%] ()

Rozjimatel

"I want my two hundred dollars!" ... "But I don't have it!" "Then get it!"     Road-movie komédia nakrútená čiernobielou kamerou v podmanivom retro štýle. Ústredná putujúca dvojica, podvodník Moses Pray (Ryan O'Neal) a práve osirelé dievčatko Addie Loggins (Tatum O'Neal), je zväzok len ťažko predstaviteľný, ale chémia medzi nimi funguje parádne. Predovšetkým 9-ročná Tatum podáva úžasný výkon (jeden z najlepších detských hereckých výkonov, aké som kedy videl, zaslúžený Oscar), niekedy jej proste stačí nahodiť len jemný výraz tváre a nemôžem sa ubrániť smiechu. Veľmi pohodová záležitosť, ku ktorej sa budem rád vracať.     "Imogene, what do you suppose Miss Trixie'd do if somebody offered her $25 to put out." "Ooo Wee! You crazy? For that much money, that woman'd drop her pants down in the middle of the road!" ()

Han22

Na tohle jsem se docela těšil, protože se mi odjakživa líbil ten krásný filmový plakát a zajímavý název. A navíc Bogdanovich mě ze začátku své kariéry rozsekal tím jak zvládl perfektní komedii i perfektní retro drama. Papírový měsíc je tak něco mezi. Stylové černobílé retro z 30. let plné tehdejších písniček mixnuté relativně svižnou komedií. Drobný podvodníček s biblemi dostává na krk malou dcerku své zesnulé přítelkyně, jejíž táta by mohl i nemusel být a veze ji k příbuzným. A protože dívenka rozhodně není hloupá, začnou si přivydělávat podvody. Zkrátka road movie jaké mám rád, občas geniálně vtipná (dvacetidolarovka, zbavování se otravné Trixie) a ke konci nečekaně napínavá (pašeráci alkoholu). Obsadit do hlavních rolí otce a dceru O´Nealovy byl výborný nápad, ta chemie je neskutečná a malá Tatum dokonalé čertovo kvítko :) Na 5* mě tam chybělo mě to trošku toho kýče, nějaká ta přepálená scéna, která ukáže že jim na sobě opravdu záleží, ale silné 4* si to rozhodně zaslouží. ()

Chajimwitz

Jsem na tom podobně,jako jeden můj nejmenovaný TOP uživatel,který ve svém profilu píše,že nemá rád filmy s fakanama v hlavních rolí.Tento film je jednou z mála čestných vyjímek,desetiletá Tatum zahrála super,akorát to žváro z tlamy bych ji okamžitě vyrazil.Kurva fix,kde byl cenzor,vždyť je vidět,jak ten spratek ten sajrajt šlukuje.Jinak jsem se těšil na Randyho Quaida,ten i přesto,že tam měl jen jeden delší štěk,tak mě opět nezklamal. ()

• Natáčení probíhalo v Kansasu a v Missouri, konkrétně ve městě St. Johnson. (reich)
  • Když si Peter Bogdanovich nebyl jistý ohledně názvu filmu, obrátil se na Orsona Wellese, který na adresu titulu Papírový měsíc údajně pronesl: "Je tak dobrý, že bys ani nemusel natáčet film, stačilo by uvést název". (Matty)
  • Režisérovi Bogdanovichovi doporučila jeho bývalá žena, producentka Polly Pratt, aby román Addie Pray sfilmoval. Tiež mu poradila, aby do role Addie obsadil malú Tatum O'Neal, hoci vtedy 8-ročné dievča nemalo žiadne herecké skúsenosti. (classic)

Související novinky

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal

09.12.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel americký tvůrce nominovaný na Oscara a dva Zlaté glóby, známý díky legendárním snímkům jako Barry Lyndon, Love Story a Papírový měsíc, herec Ryan O'Neal. Smutnou… (více)

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich

06.01.2022

V prvních dnech nového roku přichází smutná zpráva pro celý svět filmu. Ve věku 82 let zemřel americký režisér, scenárista, herec, producent, filmový kritik, historik a v prvé řadě cinefil, Peter… (více)