Reklama

Reklama

Papírový měsíc

Trailer

VOD (1)

Třicátá léta. Právě osiřelá devítiletá Addie (Tatum O'Nealová) se přidá k matčinu dávnému příteli, podvodníčkovi Mozesu Prayovi (Ryan O'Neal). Ten se živí podomním prodejem biblí, které svým zákazníkům rafinovaně vnucuje. Mozes má Addii jen odvézt k její tetě ve vzdáleném městě, avšak po cestě zjistí, že svérázná dívenka má kromobyčejný talent zapůsobit na jeho zákazníky. Ostatně není vyloučeno, že Mozes je Addiiným otcem. A tak se po cestě z obou stane sehraná podvodnická dvojka, která se kromě podomního prodeje živí i různými jinými podvůdky, například fintami při rozměňování peněz. Jednoho dne si však oba vezmou větší sousto, než jaké umí spolknout: pokusí se podvést nelegálního prodejce alkoholu...
Vynikající černobílá retrokomedie režiséra Petera Bogdanoviche, natočená podle románu Joea Davida Browna, vynesla Oscara pro dětskou herečku Tatum O'Nealovou, která se stala nejmladší držitelkou tohoto ocenění v soutěžní kategorii (tj. nepočítaje Zvláštní cenu pro šestiletou Shirley Templeovou v roce 1935). Kromě toho měl film tři oscarové nominace: pro herečku ve vedlejší roli (Madeline Kahnová), nejlepší scénář podle předlohy a zvuk. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (91)

B!shop 

všechny recenze uživatele

No neni to takova sranda jako Bijasek a neni to takovy drama jako Posledni predstaveni, ale stejne to je pecka. Bogdanovich proste umi. Paradni mix mezi komediodrama a roadmovie se skvele napsanejma dialogama o jedny netradicni dvojce jedouci k teticce. Dojde i na nejaky ty vaznejsi momenty, ale hlavne to je fakt mila a pohodova podivana, kde neustale Ryan s Tatum nekoho okradaj a podvadi, ale naprosto milym zpusobem. Navic Ryan je naprostej sympatak a Tatum je fakt perfektni, jeden z nejlepsich detskejch vykonu, co jsem videl, ani se nedivim, ze dostala oskara. Jen se divim, ze je to jedinej, kteryho dostala, kdyz uz v deseti mela takovejhle talent, ze by vsechny Dakoty a podobny maly kravky strcila do rukavu. Ale zase je fakt, ze je misty trochu otravna, coz je ale dany jeji postavou, takze to je vlastne v poradku. No a film je navic moc prijemne natocenej, ta cernobila k tomu docela sedi a hraje pohodova hudba. Takze ja jsem spokojenej, tech devadesat minut jsem se perfektne bavil. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Může vzniknout příběh na téma >>Muž a malá holka na cestě<< jinak, než jako báchorka o rozmazleném fakanovi a přitroublém smolaři, kteří si celou dobu nadávají a nakonec si padnou kolem krku? Může! A to je právě tento případ. Tento pohodový příběh o podvodníčkovi a osiřelém děvčátku se sentimentu vyhýbá jako čert kříži, naopak oplývá nevtíravým humorem, s dojemnými scénami si jen tak zahrává (většinou je něčím přeruší) a ani srdceryvný závěr se nekoná, ale přichází sarkasticky úsměvný otevřený konec. Ryan O'Neal je sympaťák až na půdu a jeho dceruška Tatum právem získala Oscara. Filmy Petera Bogdanoviche (nebo alespoň většina) mne svou sympatickou přímostí a nepodbízivou upřímností vždycky potěší. 95%. ()

Reklama

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Alvin Sargent .. Otec s dcerou na cestě vstříc lepším zítřkům hospodářské krize. Obsahově příjemná road movie, stojící na výborném scénáři, plném lehkého humoru a laskavých momentů. K tomu excelentní Tatum O'Neal, která zastíní celou řadu obdobně drze inteligentních slečen, včetně Mattie Ross. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Papírový měsíc navazuje na klasický hollywood, který ve svých melodramatech uměl velmi dobře pracovat s předvídatelnými lidskými emocemi a výborně zvládal filmové řemeslo. Měl ale dvě zásadní chyby a tou byl sentiment a s ním spojená naivita v přístupu k postavám a ke společenské realitě. Těhle dvou chyb se Bogdanovich ve svém komediálním dramatu z meziválečné Ameriky vyvaroval a vznikl sympatický snímek o vztahu jednoho malého podvodníčka a hubatého protřelého sirotka, který v sobě nezapře vliv matky živící se nejstarším řemeslem. Potulný prodavač biblí a obchodník s lidskou důvěřivostí sice má dojem, že se energické dívky rychle zbaví a ještě na tom vydělá, jenže ta má jinou představu a schopnosti, jak toho dosáhnout. Je sice pravda, že maáé Tatum O'Neal si po většinu filmu vystačí se sveřepým výrazem v obličeji a že si dokážu vzpomenout na slušnou řádku přesvědčivějších dětských herců, stejně jako je fakt, že se z podobné látky dalo vytěžit mnohem víc, ale přesto je to film pro svou eleganci a nepodbízivost velmi kvalitní. Celkový dojem: 85 %. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Velká hospodářské krize není problémem, který by trápil elegantního podfukáře a příležitostného prodejce Biblí de luxe důvěřivým vdovám a devítiletého frackoidní sirotka, který si svým zatvrzelým výrazem dokáže prosadit vlastní zájmy. Ze začátku nemůže jeden vystát druhého. Ze začátku je spojuje jenom neoficiální finanční závazek. Ze začátku nemají nejmenší zájem najít společnou řeč. Začátky holt bývají těžké. Což ovšem neplatí o začátcích Petera Bogdanoviche, který na přelomu 60. a 70. let uzemnil filmové kritiky sérií precizních zásahů přesně do středu terče. (Jeho poslední počiny takovou přesností bohužel nevynikají.) Můžeme-li věřit pamětníkům, Papírový měsíc dokonale vystihuje atmosféru třicátých let ve Spojených státech a jde o jeden z nejvíce retro retrofilmů. Ale netřeba znát příliš mnoho historických souvislostí, abyste si tuto univerzální „sbližovací“ road movie vychutnali. Trochu ve stylu Bonnie a Clydea, akorát bez krve, sexu a olova, brázdí Moses a Addie americkou krajinou, přivydělávají si sebevědomými fintami (nikdy ne na úkor těch, kteří peníze potřebují akutněji) a jsou odhodláni čelit krizi a blbé náladě. Krom toho mohou v těch nejkrušnějších chvílích snít o svém (i když jen papírovém) měsíci. Naladění filmu přesně odpovídá dobová černobílá kamera László Kovácse. Může to být ona, může to být Bogdanovichova svižná režie, co činí Měsíc nesmrtelným, ale bez jakýchkoliv pochyb to je Tatum O’Neal. Vedle svého skutečného otce se zjevně cítí jistá v kramflecích, přesněji v lacláčích. Nejen jimi připomíná jiné vzpurné, byť mimořádně roztomilé dítko filmového plátna - legendárního Jackieho Coogana z Chaplinova Kida. Podobnost jí nekončí. 90% ()

Galerie (101)

Zajímavosti (13)

  • Natáčení probíhalo v Kansasu a v Missouri, konkrétně ve městě St. Johnson. (reich)
  • Tatum O'Neal byla (a stále je) nejmladší osobou, která dostala klasického Oscara, bylo jí 10 let. (Matty)

Související novinky

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich

06.01.2022

V prvních dnech nového roku přichází smutná zpráva pro celý svět filmu. Ve věku 82 let zemřel americký režisér, scenárista, herec, producent, filmový kritik, historik a v prvé řadě cinefil, Peter… (více)

Reklama

Reklama