Reklama

Reklama

Z požáru dřevěného skladiště jsou podezírány děti, které chodily kouřit, a mezi vyšetřovanými se ocitá i malý Saša. Protože se bojí vrátit se domů, utíká společně se starším výrostkem, jenž se již ocitl na šikmé ploše. Nerovná dvojice se různě skrývá, řeší rozpory, ale nakonec se odhodlá za všech okolností si pomáhat... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (11)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Příběh podivného přátelství mezi malým 'Romanem Skamene', typickým průserářem, který kvůli požáru dřevěné kůlny a strachu momentálně utíká z domova a velkým 'Ivanem Vyskočilem', jehož důvod potulného života nebyl blíže vysvětlen. Oba jsou jedinými tahouny snímku, který sleduje jejich náhlé přátelství a vzájemné pochopení i nevraživostí a naschválů. Kvůli lidskosti 'Ivana Vyskočila' nepřekvapí konec příběhu. Podzimní prostředí a černobílý obraz dává celému vyprávění trošičku temnou atmosféru. Snímek si drží tempo a udržuje lehké napětí o tom, jak to celé skončí. Roman Skamene tu předvedl vynikající výkon, který dodal dětské postavě punc autenticity a realismu. Skoro bych i řekl, že se to opravdu stalo. Film si zaslouží pozornost a je veliká škoda, že je televizemi opomíjen. Z jeho námětu tak trochu vyznívá, že přehnaná přísnost ve výchově předznamenává jen další a mnohem horší trable. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Typický film 60. let - bez konce... Aneb - je na divákovi, aby si ten konec domyslel. Saša nebyl podrazák, O.K., ale co je moc, to je moc, že prý nikdy nelže - ale budeš lhát, jako všichni - a už to bylo tady. Přece kamaráda z několikadenního dobrodružství neprozradí. Drama o dvou hercích, kteří se toulají krajinou bez lidí a pobývají v cizí chatě u rybníka... Nuda. ()

Reklama

dobytek 

všechny recenze uživatele

Když jsem tak koukal na film, vzpomněl jsem si, že tuhle povídku jsem čet, když mi bylo cca 10 let. Pamatoval jsem si z toho nejrůznější detaily (např. že tam našli plesnivý sušenky), ale vůbec jsem si nemoh vzpomenout, jak to vlastně celý dopadlo. Takže jsem to celkem se zaujetim dokoukal, protože mě ten konec dost zajímal. Sice to neni žádný veledílo a v podsatě drtivou většinu filmu sledujete pouze Ivana Vyskočila a Romana Skamene, jak mezi nima vzniká nějakej dosti podivnej vztah, ale má to něco do sebe. Jo a ten konec je fakt takovej divnej, že vyšumí do ztracena, takže se ani nedivim, že jsem si ho nepamatoval. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Zdá se, že Roman Skamene si své nejlepší role vybral jako dítě a dorostenec. Zde je jeho výkon velmi přesvědčívý, pravděpodobný, zvláště když na konci filmu s nevinným kukučem lže až se práší. Na dětský film je to film dost temný a neidylický s melancholickou náladou podzimní přírody. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Zdarila vztahova sonda mezi Alexandrem a starsim kriminalnikem. Od samotneho zacatku se buduje velmi dobra atmosfera, ktera sice pozvolna, ale graduje a to mimo dobre vybrane lokality a kamere, hlavne diky vynikajici hudbe Zdenka Lisky (ve filmove hudbe u nas nema, nemel a asi nikdy konkurenci mit nebude). Zaverecna vypoved Romana Skamene je bezchybna. Stepan Skalsky je strasne nedoceneny reziser. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Kameraman Jiří Šámal získal za práci na tomto filmu cenu Trilobit 1967 (udělena byla 29. 3. 1968 na konferenci Svazu československých filmových a televizních umělců FITES v pražském Slovanském domě). (NinadeL)
  • Poprvé se před kamerou objevuje Roman Skamene. (M.B)

Reklama

Reklama