• blackrain
  *****

  Antonie Nedošinská byla kouzelná, škoda že její postava nedostala více prostoru. Role maminek jí totiž skvěle pasují. Věra Ferbasová byla roztomilá, ale s tím jejím "človíčku" mě už lezla na nervy. Oldřich Nový hrál ješitného muže, kterého věk a okolnosti stejně dohnaly. Talent Ference Futuristy byl také jako u Nedošinské nevyužit, ale postava sluhy, komorníka a přítele Richarda Ostena zřejmě větší prostor pro nějaký herecký um nevytvářela.(16.8.2010)

 • Ben Nevis
  ***

  Film nabízí složitější zápletku, než jenom jak dostat k sobě dvě hrdličky. Zábavné hlavně bylo, jak se synek snaží dostrkat svého padesátiletého otce do důchodu. Dneska by si toho mrňouska pořídil pan podnikatel. :-) Prostě na rozdíl od jiných "propamětníků" mi přišlo, že se tam i něco řeší. Beru film jako oslavu kapitalistických úspěchů dosažených vlastní pílí. Věra Ferbasová by se nestala sekretářkou, kdyby nechodila do večerního kurzu, synáček by nedostal továrny, kdybych chodil akorát po barech. Na tohle by se měli povinně dívat pobírači dávek.(30.3.2015)

 • Marthos
  ****

  Režisér Vladimír Slavínský zůstal i po březnové okupaci jedním z hlavních tvůrců nových českých filmů. Jeho ryze apolitická tvorba bez problémů procházela cenzurou a dlouhodobě si udržovala značný divácký zájem. V letních dnech prvního válečného roku vznikala nenáročná veselohra podle stejnojmenné divadelní hry dr. Františka Zavřela, který patřil k radikálním stoupencům fašistického režimu. Tento životní outsider od mládí trpěl syndromem nepochopení a své krajně pravicové názory ventiloval pomocí kontroverzně pojatých životopisných románů (pentalogie Polobozi). Slavínského scénář původní jevištní hru o mnoho nepřevyšuje a spoléhá na klasický syžet konverzačních komedií. Stavovské rozdíly jsou demonstrovány na pozadí vztahu chudé švadlenky a továrníkova syna, kteří svou ušlechtilostí bourají bariéru společenských rozdílů navzdory nepřátelskému okolí. Pomyslné devizy tak lze spatřovat zejména v hvězdném hereckém obsazení. Oldřich Nový se objevil v překvapivě atypické roli stárnoucího továrníka, který však disponuje dostatkem osobního šarmu, aby mohl synovi konkurovat v lásce i pracovní píli. Poměrně inovativní je milostná dvojice Věry Ferbasové a Raoula Schránila, nepostrádající vlastní životnost a svěžest optimistického mládí. Tradiční šablonu matky z lidu tu vytvořila Antonie Nedošinská, která se tehdy ocitala už za zenitem své největší popularity a pozornost si zasluhuje i znamenitá figurka Ference Futuristy. I přes drobné výhrady a fakt, že film na několika místech postrádá tempo, se jedná o zdařilou veselohru, jejíž účel daný dobou a požadavky plně uspokojí i současného diváka. Mnohdy i naivita může být nadčasovým poselstvím.(3.10.2008)

 • Zloděj kol
  **

  Velmi průměrná komedie, u které se ani moc nezasmějete. Slavínský až přehnaně mentoruje a cesta mládí za úspěchy přes vlastní zásluhy a zkušenosti je podána neuvěřitelně naivistickými prostředky. Věra Ferbasová ztrácí svůj esprit a na některých místech se nabízí srovnání v podobě jakési prenatální a nutně cudnější verze Natalie Oreiro. Zkrátka si myslím, že v této době měli všichni tvůrci již dostatečné zkušenosti k tomu, aby natočili výrazně lepší komedii. Koktající Krištof-Veselý, toporně komická figura Franty Paula a překvapivě nevýrazný Futurista pak znásobují zbývající neduhy tohoto filmu. Oldřichu Novému se jeho přání "nebýt dědečkem" přece jen splnilo, Kristián na sebe nenechá dlouho čekat.(15.11.2003)

 • otík
  ***

  Oldřich Nový si tentokrát nezahrál velkého milovníka, ale spíše pomalu stárnoucího bohatého playboye, jehož syn mu chce dokázat, že i bez peněz a jeho jména se dokáže vypracovat na stejnou úroveň jako jeho otec. Vše se ale také točí kolem šikovných slečen a paniček, mezi nimiž hraje prim Věra Ferbasová v roli synovi milé. Film bohužel postrádá onen švih jiných velkých děl a především Raoul Schránil je sladký až běda. Celkově jde o příjemnou podívanou, která však klasikám typu Kristián nesahá ani po kotníky.(26.5.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace