Australský specialista na špinavou práci Rake (Chris Hemsworth) jen tak tak přežil události z prvního filmu a teď dostane nový úkol, při kterém půjde o život: má zachránit zbědovanou rodinu nemilosrdného gruzínského gangstera z vězení, kde její členy drží. (Netflix)

sniper18

Prvý diel je už takou novodobou klasikou, po niekoľkých pozretiach ho kľudne označím za jeden z najlepších akčných filmov za posledné roky, preto som sa na pokračovanie dosť tešil a priznám sa, že výsledok predčil moje očakávania. Príbeh ani tentokrát neponúkne nič výnimočné, tentokrát ide hlavný hrdina zachraňovať rodinu vplyvného gruzínskeho mafiána, ktorá je s ním v čiastočnom príbuzenskom vzťahu, ale to celkové prevedenie mi prišlo ako zo starých zlatých čias so všetkými klišé, ktoré mám v tomto žánri rád. Film pokračuje presne tam, kde ten pôvodný skončil a tak je ťažko zranený hlavný hrdina zachránený v poslednej chvíli a prevezený do nemocnice, kde nasleduje rehabilitácia, potom poctivý tréning, nejaké to zoznámenie s celkovou situáciou a priestor dostanú aj postavy, ktoré som si celkom obľúbil a tak som si mimoriadne užil už tento rozbeh. A nasleduje už hlavný dej, ktorý je prevedený mimoriadne dynamicky, akcia strieda akciu a stále sa niečo deje. Jedine môžem trochu vytknúť, že prvá polovica mi prišla o trochu lepšia ako druhá, ale to je pri ich celkových kvalitách málo podstatné. Obsadeniu mi už tu veľmi sadlo, oproti prvému filmu je to už viac tímovka a tak väčší priestor dostanú aj ďalšie postavy. Chris Hemsworth má potenciál sa stať špičkovým akčným hrdinom, má na to charizmu, zápal, aj fyzičku, tu som si ho už veľmi obľúbil, ale skvelá je aj Golshifteh Farahani, ktorá mu často pomáha. Zachraňovaná rodina skôr splní svoj štandard, ale tentoraz sú tu lepší záporáci, lebo hlavný hrdina miesto nevinných policajtov z prvého dielu konečne likviduje jedného slizkého gangstera za druhým, takže som si to viac vychutnával. Tomu hlavnému síce chýba charizma, ale herecky to zvláda bez problémov a má za sebou armádu zabijakov, takže tu je koho likvidovať. A teraz už k samotnej akcii, ktorá je špičková. Nikdy by ma nenapadlo, že práve v americkej produkcii by sa dalo konkurovať tým najintenzívnejším peckám z ázijskej produkcie, ale tentoraz sa to celkom darí a akcia dosť pripomína klasiky Garetha Evansa ako The Raid alebo Berandal. Občas si to síce vypomáha digitálom viac, než by bolo vhodné, napríklad taká automobilová naháňačka s motorkármi mohla byť radšej skromnejšia, ale poctivejšia a takých scén je tu viac, ale inak sú všetky tie súboje a prestrelky špičkové. Perfektne natočené, mimoriadne intenzívne, drsné a aj nápadité, často sa striedajú zbrane. nože, alebo čokoľvek po ruke a milujem takéto akcie, kde sa z prestrelky plynulo prejde do súboja a podobne. lebo nepriatelia sú tu často kvôli prostrediu bližšie, než je bežné. Najlepšia je celá akcia vo väznici, vlak alebo hotel, ale celkovo som si to riadne užíval. Režijne tu stále vidno, že režisér je kaskadér, ale to som už čakal, Sam Hargrave si dáva záležať hlavne na akcii, ale aj mimo nej ma to bavilo o trochu viac, než v prvom diely. Takže ako akčný fanúšik klasického, ale aj moderného akčné filmu som tu dostal prakticky všetko, čo som mohol chcieť, užíval som si to od začiatku až do konca, určite si to pozriem ešte viackrát a tak nebudem vôbec vymýšľať a hodnotím naplno. 86% () (méně) (více)

Malarkey

U prvního dílu jsem měl problém s tím, že akce byla parádní, ale příběhově jak kdybych měl v hlavě po shlédnutí filmu totální duto. Druhý díl lákal na českou krajinu a investice Netflixu, které byly více než štědré. Na filmu to české prostředí pak je znát, ale pozná ho jenom Čech. Akce je opět fantastická. Ty průlety kokpitem auta na okolní krajinu plnou akce jsou neskutečný. Stejně tak i boje Chrise Hemswortha, které bez střihu působí jak kdyby do nich napumpovali dvojitou dávkou adrenalinu. Příběh je ale zase jedna velká černá díra. Postavy tu jsou ploché, bez emocí, nemůžete od nich čekat zázraky, natož pak emoce. Je potřeba si přiznat, že i když je v hlavní roli Chris, Vyproštění je ryzí béčko, byť technicky na fantastické úrovni. Pravda, chvíli mi to trvalo, než jsem si to přiznal. ()

choze

O level lepší než jednička, která mě moc nenadchla, zatímco tohle už jsem slupnul s chutí. Je to akčnější (opět nechybí akce v dlouhém, nepřerušovaném záběru) a i ta dějová výplň mezi tím je o něco zajímavější (klučina chycený mezi svým otcem-gangsterem a matkou). Sice to pro našince nemá tak exotické kulisy jako jednička, ale zas ho může hřát, že podruhé se částečně točilo u nás. Z Vyproštění se tak stává zemitější konkurence Johna Wicka, která se nesnaží o wickovské budování komplexního fikčního světa nebo o stylový vizuál, ale soustředí se na srovnatelně propracovanou, intenzivní a videoherně pojatou akci. Na první akční scénu si sice dvacet minut počkáme, ale ta pak sympaticky neví, kdy skončit, a ta co přijde po ní taky ne. Trikově to sice není žádná sláva, ale člověk to díky kvalitní choreografické a kaskadérské práci a brutalitě odpustí. Kéž by se streamy daly cestou produkce takovýchto akčňáků namísto sterilních a ultraklišoidních špionských blbin a la Red Notice, Gray Man, Citadel, Ghosted, Fubar nebo nadcházející Heart of Stone. ()

Morien

Z jedničky si nic nepamatuju, jakože vůbec nic, ani jestli mě to bavilo. Tady jsem byla většinu času přilepená k obrazovce, napnutá jak kšandy, ale těžko říct, jestli si za měsíc/rok na to vzpomenu. Tyler a dynamické duo bráchy a ségry jsou super jako šachové figurky, o které se divák bojí. Problém je v tom, že poutavost akčních sekvencí se stupňuje sestupně, a totiž že úvodní věznice/vlak je nejlepší, mrakodrap o něco míň nejlepší a závěrečný kostel je přinejlepším meh. Chápu, že z hlediska výstavby příběhu to dává smysl, ale kvůli příběhu se na takovéhle filmy nikdo nedívá. Adam Bessa velmi hot. ()

Kaka

Jestli je Chris nástupce všech těch devadesátkových Slyů a Arnoldů, tak říkám ano, palec nahoru. Protože přesně takhle retro přímočaré Extraction 2 je. A proto je subjektivně ještě o stupínek výše, než přehnaně mytologický a budovatelský čtvrtý John Wick. Hemsworth si špiní ruce, krvácí, hoří, sestřeluje vrtulníky, zabíjí šroubovákem a minimálně polovina z toho je na jeden záběr bez střihů. Kdo fňuká nad špatnými efekty, měl by si uvědomit, že tohle není A blockbuster co jde do kin a stojí 150-200 milionů, ale je natočený sotva za třetinu a je určený pro televize. 9 krát z 10ti je tam víc kulervoucích scén, než si většina žánrově podobných filmů nechá jenom zdát, vlastně nic podobně intenzivního jsem neviděl velmi dlouho. Takhle měl vypadat Grey Man. Ukázková pocta akčnímu řemeslu, mistrovská práce kameramana, střihače a bojového choreografa. Šup udělejte trojku, protože Hemsworth je král a Golshifteh Farahani nová Atomic Black ! ()

• Meno postavy Idrisa Elbu nepadne po celý film a úspešne sa tomu vyhýba, pričom sa zdá, že ide o vopred neohlásené cameo. V záverečných titulkoch mu ale je prisúdené meno Alcott. (Arsenal83)
  • Na viedenskej Donauplatte, architektonicky modernej oblasti rakúskeho hlavného mesta, sa natáčalo dva týždne. Kvôli akčným sekvenciám museli zavrieť na túto dobu niekoľko podnikov, ale aj detské jasle a škôlky z toho dôvodu, aby deti nevystrašili. Bola to najväčšia uzávera v rámci Viedne kvôli filmovej produkcii od natáčania filmu Mission Impossible 5 (2015). (Arsenal83)
  • Tyler Rake (Chris Hemsworth) sleduje ve filmu zápas australského fotbalu (AFL), ve kterém hrají Brisbane Lions proti Western Bulldogs, jejímž fanouškem je právě Hemsworth. Ten se také v roce 2016 zúčastnil grand finále, ve kterém Bulldogs získali dosud jediný titul. (TheSpearCZ)

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (více)

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno

Třetí Vyproštění na Netflixu potvrzeno

18.06.2023

V pátek 16. června si na Netflixu odbylo premiéru dlouho očekávané pokračování akčního snímku Vyproštění z roku 2020 v režii zkušeného kaskadéra a akčního koordinátora Sama Hargrava. První film se na… (více)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023