Umlčené rty

Drama / Romantický

Československo, 1938, 92 min

• gouryella

Opet potvrzeni toho, ze pokud se v teto dobe nenatocila komedie, stal vetsinou zbytek za pekny kulovy.(25.7.2002)

Téma mateřství nebylo nikdy hlavním tématem českého filmu, ale udělala-li se výjimka, dopadlo to solidně. V tomto případě výborně, především vzhledem k vyvrcholení celého tak bohatého děje. Nadto je tento film jednou z mých nejstarších čb vzpomínek a svým způsobem mi pomohl více respektovat vlastní matku.(19.2.2009)

Ačkoli tento snímek odkazuje svým názvem ke skupince filmů červenoknižního charakteru, bez kterých se paní a dívky v tehdejší době zkrátka neobešly, scénárista Karel Steklý z něj dokázal vytvořit silný dramatický příběh. Celkem obratně vymyšlená zápletka nahrávala k šťastnému shledání se ztracenou matkou a k dalším překvapivým zvratům, které v přítmí kinosálu dokáží vyvolat náležité emoce. Steklý především napsal svižné role pro několik mladých hrdinů, kteří celou sentimentální historii odlehčili svým vztahem k hudbě a modernímu stylu života. Jednu ze svých prvních větších filmových rolí zde odehrál Jaroslav Marvan, který představoval obětavého varhaníka a hudebního skladatele. Vedle něj se objevila řada nových nadějných talentů v čele s Jiřinou Sedláčkovou, Evou Matouškovou a Vilémem Prunerem. Charakterově nejzajímavější zůstává postava Anny Letenské, která zde získala ojedinělou nejednoznačnou roli zoufalé matky. V rámci režijní tvorby Karla Špeliny představují RTY zcela výjimečný projekt, který může být reflektován i skrze prostředí kostela Panny Marie Vítězné a Pražské Jezulátko.(4.10.2008)