Konec stalinismu v Čechách

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Svatopluk Malý

Busta J. V. Stalina rodí císařským řezem dějiny komunistické ideologie a moci v Československu. Tak přibližně vypadá originální zkratka minulosti i současnosti v prvním polistopadovém filmu Jana Švankmajera. Nepopsatelná smršť jeho metafor a asociací plynule přechází mezi animací a dokumentem a míří na všechny smysly i do sféry podvědomí. Výsostně surrealistické dílo nám zároveň dává pocítit, jak bizarní byla a může být sama takzvaná realita. (NFA)

Kacounek

Věřím, že si museli všichni zůčastnění při tvorbě smlsnout, já se bavila.....asociace spartakiády a groupen sexu byla zajímavá :-) ()

U.Tarare

Nějak jsem tu naší padesátiletou historii v těch deseti minutách nestihl všechnu pobrat. Každopádně vybraná hudba seděla jak pr*el na hrnec. ()

Jello Biafra

Pôsobivý krátkometrážný film od majstra českého surrealizmu Jana Švankmajera. Z alegorických výjavov vás občas až mrazí. A pri záverečnej scéne sa vám bude otázka "co tím chtěl básník říct?" v hlave rojiť ešte veľmi dlho. Ale myslím že história sa opakovať môže, veď napríklad v Česku sú dnes komunisti druhou najsilnejšou stranou. ()

mohamedsfinger

Tohle si zaslouží víc než jen poklonu a potlesk, protože Švankmajerovi se podařilo shrnout celé období komunismu v deseti minutách, a to s velmi mrazivým a sarkastickým pohledem. Výborně byla zvolena hudba a také tentokrátě jednodušší symbolika, jež je však o to palčivější. A navíc přidává varující pointu, která se příliš nemýlila... ()

h0n24

Nadčasové dílo. Kritika stalinismu, komunismu... Nikoliv však osobností, ale občanů. A na závěr varování - historie se může opakovat. ()

Anderas

Bez morálního sebeodsouzení vás přetáhnu válečky rozličných rozměrů, pokud se mi pokusíte tvrdit, že tento film už není aktuální. ()

Arach.No

Geniální, vystihující, jedinečné, podnětné, vtipné... Výborně zpracované postřehy vskutku nevšedním stylem. Skvělý nápad bylo mimo jiné přirovnání cvičení mladých socialistů a obrazů ze středověku, jaké doprovází například knihy Markýze De Sade. ()

Fifer

Švankmajer a surrealismus vs komunismus, po dlouhém zápase trvajícím více než 40 let vítězí Švankmajer, knock-out v posledním kole, gratuluju. ()

lsd

Velmi znepokojující dílko. Hlavně ten Stalin pokreslený národnímy barvamy vypadá hodně strašidelně. Opět hodně surrealistické, až nepochopitelné na druhou stranu však ještě více zajímavé a dokonalé. Aneb 40 let totality z pohledu mistra surrealisty. ()

Sosak

Geniální režisér a jeho vyjádření ke konci komunistů zde. Nutno dodat, že to bere celkem i s humorem a že ani zde si neodepřel své charakteristické a neskutečně vypiplané animace okolního prostředí. ()

boni

Surrealistická jednohubka, která v roce devadesát sice mohla mít opravdu něco do sebe, ale s průběhem let ztratila své možné kouzlo i vypovídající hodnotu. Z dnešního pohledu to je již jen opravdu nicneříkající blbůstka, což je samozřejmě velká škoda, neboť doba komunistického marasmu minimalistickým satirickým pohledem je oblast, kde je díky absenci jakékoli kvalitnější tvorby takový potenciál, že se do něčeho snad budu muset pustit sám, protože to už jinak není možné. Samozřejmě teď záměrně „trochu“ přeháním. Co se dělat, budeme si muset i nadále vystačit „jen“ s hořkosladkými celovečeráky aka Pelíšky. ()

Stanix

....myslím, že se dá s podobnými "porody" v našich dějinách chronologicky pokračovat směle až do současnosti. ()