Svěrákův příběh (na scénáři se podílel s Martinem Dostálem) je takřka průzračný a vychází z velmi obehraných premis. Jedná se o českou road movie, aneb jak praví popisek: Svobodný film o dvou chlapcích, jedné dívce, zeleném kabrioletu a horkých letních hrách. Radek (Radek Pastrňák) a Franta (Jakub Špalek) si na začátku zakoupí zmíněný automobil, trochu svérázným způsobem ho upraví a rozjedou se vstříc volání dálek a dobrodružství. Cestou přiberou trochu vyplašenou a trochu provokující dívku Annu (Anna Geislerová), kterou zpovzdálí sleduje její žárlivý přítel v černém opelu. A pak už jen jedou, užívají si bezstarostné pohody, aniž by tušili, že v souladu s pravidly žánru bude mít jejich uvolněná jízda dost dramatický konec. (oficiální text distributora)

Všežrout

Pro mě osobně nejslabší Svěrákův film (zcela mému rozumu uníká, že se občas honosí titulem "legendární česká road-movie"). Za největší slabinu považuji scénář, potažmo dialogy, stopařku Annu (tu bych vysadil na první křižovatce), udyndanou hudbu od Buty a asociaci, že se letní pohoda neobejde bez nějakého toho jointu... ()

Jeremiah

Povedený film, který pomohl nastartoval éru tzv. "zlaté české mládeže". Pro mne jeden z nejpodařenějších filmů Jana Svěráka, který se velice pravděpodobně inspiroval "Bezstarostnou jízdou", ale účel světí prostředky, že? Ańa Geislerová je zde okouzlujícím způsobem uvolněná a bezprostřední, a i za to ode mne 4. ()

Druury

Miluju tenhle film... Číší z něj krása "starý" doby, volnost a eufórie po revoluci.. nádherná příroda, skvělá parta a jedna jízda... Každý z nás by tuhle jízdu chtěl zažít, akorát s lepším koncem.. = 5* ()

Saur.us

Hudba Buty, kamera F.A. Brabec. A pak už jen Pastrňák, Špalek, Geislerová, Renč a dalších osm lidí, kteří se jedny letní prázdniny rozhodli, že natočí české road movie ala Bezstarostná jízda. ()

otovickypatriot

Jízda evokuje poctivou pohodu devadesátek, kdy se nic neřeší, čas se zastavil, protože konec dějin, problémy skončily a najednou se všichni máme dobře. Já to mám rád, je v tom určitá melancholie a pohoda nicnedělání, ale bohužel i trochu nuda a neúplně sympatický postavy v čele s Pastrňákem, kterej od starýho dobýho slintalství  přechází pomalu až k znásilnění. Ale i tak si "najdem míísto, kde se dobře kouří.." a Svěrák mě se svým nenuceým indíčkem baví skoro víc než pozdějc. ( baví=nuda, znáš to) ()

K0L1K

Jízda na mě po dojezdu učinila čtyřhvězdičkový dojem. Pak jsem s ní ale naložil jako s archivním vínem, a nechal ji dozrát. A to k úctyhodným 90%. Dojem z filmu ve mně hluboko zakořenil. Jednak neuvěřitelným nádechem léta, které by chtěl každý prožít, navíc v zimě tento nádech působí dvakrát tak intenzivněji. Síla volnosti devadesátých let je tu cítit všude a vzbuzuje ve mně hlubokou nostalgii. Neřekl bych, že na to, co jsem zažil, ale spíše nezažil. I když některé prvky filmu ve mně silně evokovaly dětství. Samotný děj tohoto snímku není nikterak složitý a nemá smysl v něm hledat hlubší smysl, možná kromě závěru. Jízda nadchne především svoji energií, nespoutaností a volnosti žití. Vzít si auto, zvolit světovou stranu a rozjet se. To vše stačí hlavním představitelům k rozjetí svého života na plné obrátky. Po celou dobu dýchá film svým vlastním životem, který na každého zapůsobí svým vlastním způsobem. Věřím, že pro nikoho není pozdě rozjet svoji vlastní jízdu, od které nebudete vědět, co očekávat. Sex, drogy a alkohol nejsou povinností. Tak co, kdo má koule na vytáhnutí klíčků ze zapalování během jízdy :-) ()

Warhorr

Tak to byla Jízda ! Asi nejlepší česká road-movie v čele ještě tenkrát s neznámou a mladou Geislerkou v akci. Tři dny natáčení, jen pár profi herců, jednoduchý scénář a děj s minimálním rozpočtem a i přesto jde natočit parádní film. Do toho všeho skvělá hudba od Buty. Devadesátky, léto, nasednout do auta a prostě jet, kamkoliv, bez cíle, užívat si svobodu a život. Docela vhodný snímek do dnešní pochmurné doby. Za mě zapomenutý klenot české kinematografie a jeden z nejlepších porevolučních snímků. ()

popelka595

Já se na tom filmu fakt snažila najít to pěkný, z čeho si ostatní sedli na zadek, ale úspěšná jsem moc nebyla. Tříčlenná partička, která mluví svým vlastním jazykem, mi k srdci vůbec nepřirostla. A nepomohly tomu ani záběry z milovaných Jižních čech. ()

rekkky

Jednoduchá dějová linka, kdy Radek a Franta koupí ojetou Mazdu, udělají z ní kabriolet a vyrazí směrem k letním dobrodružství. To, ale nepřichází a film je snůškou nezáživných rozhovorů a nepřichází spolehlivá zápletka, která by děj posunula o kus dál. Letní, uvolněná atmosféra sama o sobě nedokáže film utáhnout a i přes dávku nezávislosti nemá film v sobě patřičný náboj. Postava Anny místo toho, aby plnila funkci hlavního lákadla, má v sobě cosi nezdravého a vůbec nedoplňuje dění. Pohoda z filmu nevyzařuje, naopak konec je spíše depresivní a nudný. ()

atmen

Film na který nedám dopustit. Co na něm miluji? Jízda alternuje každodenní stereotyp. Dny se střídají v takovém tempu, že se ani nenadějete a už je víkend, na který se sice těšíte, ale i ty se podobají jako vejce vejci a vy jste životem unavení a nevíte, bude-li ve vašem životě ještě moment, ke kterému budete moci vzhlížet jako ztracená loď na rozbouřeném moři k pobřežnímu majáku. Právě zde jako pomyslný maják vystupuje na světlo Jízda. Ten moment rozhodnutí zastavit všechno předurčené a vydat se na trip, ve kterém nevíte, co bude zítra, je motor, který může vést ke změně... Nejsilnější momenty filmu: paradoxně obyčejné věci, které v hektické době nemáme šanci vnímat. Posádka sedí v autě projíždí krajinou, vesnicemi a pohledem s auta vidíme situace a lidi, kterým vstoupíme na chvíli do života, abychom viděli jako diváci zvenčí ten jejich každodenní stereotyp o kterém jsem zkraje psal. Druhá pro mě kouzelná chvíle nastává, kdy posádka zastaví u lánu s posečeným obílím. Sláma je slisovaná v balících a na ně se posádka položí a rozjímá o životě, pozoruje nebe, na kterém se v rychlém sledu vytváří různorodé obláčky. Jsou to obyčejné bezstarostné chvíle, které u mně vyluzují pocit krátkodobého štěstí... Jediným mínusem filmu je tragický konec, který všechno pozitivní negativizuje... Umírám - síla mě opouští, odpouštím - co bych měl, v zápětí tělo opustím - obrátí se v prach... ()

RedDuck

Jízda ve mě zanechala především pocit. Pocit svobody, nezávislosti a nostalgie. Bylo to fajn, ale stačila by mi třetinová stopáž. Každou minutou navíc se můj zážitek zřeďoval a konec to nezachránil. ()

Denny

Říká se: za málo peněz, málo muziky, ale v tomhle případě za málo peněz se udělal docela pohodový film. ()

plagjoklas

Toto je pre mna synonimum slova prázdniny. A preto dávam nekompromisných 5*. PS: V ktorom inom filme sa naucíte zapletat Dreaddy? ()

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (více)