Svěrákův příběh (na scénáři se podílel s Martinem Dostálem) je takřka průzračný a vychází z velmi obehraných premis. Jedná se o českou road movie, aneb jak praví popisek: Svobodný film o dvou chlapcích, jedné dívce, zeleném kabrioletu a horkých letních hrách. Radek (Radek Pastrňák) a Franta (Jakub Špalek) si na začátku zakoupí zmíněný automobil, trochu svérázným způsobem ho upraví a rozjedou se vstříc volání dálek a dobrodružství. Cestou přiberou trochu vyplašenou a trochu provokující dívku Annu (Anna Geislerová), kterou zpovzdálí sleduje její žárlivý přítel v černém opelu. A pak už jen jedou, užívají si bezstarostné pohody, aniž by tušili, že v souladu s pravidly žánru bude mít jejich uvolněná jízda dost dramatický konec. (oficiální text distributora)

ostravak30

Film Jízda je tak trochu oslava mládí, oslava nově nabyté svobody, oslava volnosti a léta. Na filmu se jednoznačně podepisuje doznívající euforie z revoluce a tak trochu i ze samostatnosti. Bohužel film nemá žádný ucelený děj a moc se toho o postavách také nedozvíme. Radek chce přefiknout Annu, v čemž mu Franta dost pomáhá. Anna je provokatérka, která mladíky jen využívá, ale co, když ji za to svezou a na chvíli jí pomůžou zapomenout na přítele, s kterým mají krizi. Trojice si sice svobodu představuje jinak než většina normálních lidí, tedy všechno mohou brát - například se vloupají do cizí chalupy, ale tak nějak už zapomněli, že všechno už není všech a se svobodou přicházejí i povinnosti. Ty ale nikdo z nich nemá. Není ani jasné kam jedou. Z filmu mě zaujala především hudba. Pravdou je, že nejspíš většinu fanoušků filmu by lákalo jen tak vyrazit někam ven, bezcílně jet, každou noc spát jinde, a podobným způsobem si užít léta. Chápu, ale jako film to za moc nestojí. ()

spelunka

jizda patri se samotarema a obecnou skolou k mejm nejmilejsim ceskejm filmum devadesatejch let. atmosfera filmu je lehka a melancholicka stejne jako uz vseobecne zlidovelej soundtrack od but. "rikala mi jedna pani od komeeedie, ze me jednou vezme s sebou do tramtaaaryje..." ()

Beskydka

"Co to más?" "Nic" "Co to tam teda sebralas?" Gaťky" :)) Neznám ho celý nazpaměť, ale skoro celý určitě. To je přesně ta prázdninová pohoda, film natočený za pár měsíců, za pár kaček a jaký to mělo účinek. Mlaďoučký Pastrňák a úžasně sladká Geislerka, která mě právě v tomhle dílku moc sedla. Jedinečný český filmek. ()

Edeltruda

Některé filmy ze začátku devadesátých let a lyrické snímky prostě nedokážu ocenit. A Jízda je obojím. Po prvotním okouzlení ze záběrů krásné české krajiny s alejemi jsem po zbytek filmu marně hledala tu pohodu, o které tu jiní píší. Představa společného výletu s touto nevypočítatelnou trojicí mě spíše než cokoli jiného děsí. Nevěděla bych, jestli mám dát dřív nohy na ramena a utéct před tou jejich nekonečnou bezstarostností, nebo riskovat, že umřu nudou. Stejné pocity jsem měla i při sledování filmu. --- Vím, že i cesta může být cíl, ale měla by někudy vést. A tady byly jedinými zápletkami sice dobře zahrané, ale stále jen výstupy, lehkomyslné puberťačky nebo Radkův "zkrat". V mých očích to nezachránily ani chvílemi velmi milé dialogy. --- Za nejsilnější moment považuji závěr, který všechny vrátí zpátky na zem. Paradoxně mi v tu chvíli film připomněl nedávno natočenou road movie Dvojka ze studeného severu. -- Ale abych nebyla jen kritická, zamilovala jsem si scénu u Temelína. :-) ()

megajalec

Nízky rozpočet je poznať. Ale presne to je tá devíza, kultové filmy vznikajú presne takto - ako nízkorozpočtové. Tie si získajú ľudí svojou jednoduchosťou a pohodovosťou, nenáročnosťou. Pohoda je to slovo, ktoré vystihuje Jízdu. Jedna hviezda naviac za skvelé Mám jednu ruku dlouhou, bez toho by Jízda nebola tým, čím je. Pochváliť treba aj kameru, čiže obe ocenenia, ktoré film dostal ()

jakoby

Jednoduche a dobre. BUty a tenkrat jeste dobra muzika, vyborna prace kameramana , lolita, ktera umira mladicka, vlastne je to jeden dlouhy videoklip. ()

rischa65

Krásná letní pohodovka z jihu Čech se skvělou muzikou. Alespoň chvíli bejt svobodnej. To buď máte v srdci nebo ne. A nehledejte za vším nějakej význam nebo smysl. Prostě vemete káru a jedete se projet... ()

Dolores Haze

"Najdem si místo, kde se dobře kouří... kde horké slunce do nápojů nepíchá..." Asi nejlepší roadmovie, co jsem kdy viděla. Úžasné hlášky, třeba "Pro srovnání - krabička zápalek" aj. Filmu asi hodně přispěla hudba skupiny Buty, ale i tak je prostě perfektní. Hned bych skočila do auta a jela bych na letní výlet s nima. :-) ()

principessa

Ale jo. V hlavě mi hraje a ještě asi dlouho bude hrát Buty, vzpomněla jsem si, jak moc zbožňuju vinylový desky a že musím konečně vzkřísit ten dědovo starej gramofon. Sice to zase taková jízda nebyla, ale čišela z toho pohoda a doznívající léto což ke kavárně v měšťanské besedě docela pasovalo... Neni to ovšem film, který bych si s chutí pustila znovu... 4/10 ()

Gortyna

Nejlepší Svěrákův film, není v něm žádný kalkul na úspěch a prachy jako v těch dalších. Čiší z něj opojení ze svobody. ()

Bajislaw

Než se stal uctívaným oscarovým režisérem, natočil Jan Svěrák, v podstatě za pár korun a na prošlý filmový materiál, jeden z nejlepších českých filmů všech dob. V hlavních rolích Buty, krásná Aňa Geislerová, jihočeské okresky a vrcholící léto. Nenásilné poetice Jízdy se nic nevyrovná! ()

honzic

Nebýt Geislerové, Renče Pastrňáka, tak by ten film byl celkem o ničem, ale oni dokázali z ničeho udělat něco a to se cení. Hodnocení: 45 % ()

Hruskovice

nekrásnější český film o pohodě, neřešení, bezstarostnosti, létu, trávě, chlastu, krásný holce, autu a až přespříliš krutém návratu do reality... 5/5 + BUTY !!! ()

koza3

Vynikající. Domácí projekce s ženou. Letní scénérie, dlouhé pasáže šumících alejí, dialogy defakto o ničem, ale všechno to fungovalo. Ranná tvorba Jana Svěráka je prostě boží. Doporučuji ()

Stanmi

Dvojice kamarádů Franta (Jakub Špalek) a Radek (Radek Pastrňák) si za poslední peníze koupí v autobazaru postarší káru, uříznou jí střechů a vydají se na silnici. Cestou přiberou ještě mladou dívku Aňu (Aňa Geislerová), která utekla od přítele a společně si užívají jízdu po jížních Čechách... Snímek je v zásadě taková Bezstarostná jízda po česku, režisér a scénárista v jedné osobě Jan Svěrák sice vytvořil originální příběh se zajímavými nápady, ale inspiraci slavnou americkou road movie rozhodně nezapře (dvojice hrdinů, cestování, koupání na Adama, hulení, atd.). Na snímku je sympatické, že i když za jeho vznikem stojí relativně malá skupina lidí, tak má rozhodně své kvality. Za zmínku stojí především solidní herecké výkony ústřední trojice, kamera F. A. Brabce nebo chytlavá hudba od kapely Buty. Samotný příběh ze začátku celkem slušně odsýpá, ale zhruba uprostřed filmu už začíná zpomalovat, čímž pozornost dívákova poněkud upadá, naštěstí nastupují nudu zachraní samotný závěr filmu. Jízda je tak bezesporu zajímavý příspěvek do žánru českých road movies, koneckonců takový druh filmu se u nás netočí každý den (no spíše rok) a osobně jsem rád, že jsem tento vcelku pohodový snímek viděl, ale na druhou mne nezaujal zase natolik, abych ho musel vidět znovu (i když nikdy neříkej nikdy). ()

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (více)