Jízda

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

Česko, 1994, 90 min

Jan Svěrák

F. A. Brabec

Pro mě Jízda zůstává nejlepším Svěrákovým filmem, i když Vrátné láhve se mi také velmi líbily, ta svoboda, dobrodružství, nezávislost a pohoda, která dýchá z Jízdy, je nepřekonatelná. Myslím si, že i herci si natáčení náležitě užily a vzpomínám si, že Geislerová v jednom rozhovoru vyzdvihovala, že nejhezčí filmové zážitky má spojené právě s Jízdou. A nesmím zapomenout zdůraznit vynikající písničku Mám jednu ruku dlouhou.(22.11.2008)

- Mohla bych těď řídit? - Umíš to? - Já neumim ty šlapky šlapat, ale volantem umim. Pohodička volně plující krásnou českou letní krajinou za doprovodu pohodové hudby. Plné hodnocení sráží pouze zbytečně vypjatá scéna na chatě, která mě z tý předchozí pohody násilně vytrhla... možná to ale mělo být předznamenání věcí příštích. EDIT listopad 2014: Zvyšuji na plné hodnocení, protože se mi Jízda napevno usadila v hlavě a často na film vzpomínám. A to se mi stává málokdy.(28.5.2010)

Tento film mi miestami pripomínal Spielbergov Duel a miestami neviazanosť beat generation, s tým rozdielom že namiesto jazzu nám neustále hraje svoje pesničky skupina Buty a namiesto Ameriky sa hrdinovia potulujú po Južných čechách. V tomto smere je film priam dokonalý. Cítite z neho uvolnenosť, každý záber kamery fantastického Brabca je doslova pastvou pre oči, lenže ako náhle začnú hrdinovia o niečom premýšľať tak je to strach a hrôza. Hrať hrajú, ale všetko je to podané bez emócií, bez väčšieho nadšenia a hlavne v niektorých miestách to pôsobí až neskutočne samoúčelne, čo svojim spôsobom má za následok to, že film je niekedy až nezaujímavý a neuveriteľný a či sa to už týka dialógov, alebo správania hlavných postáv. Z hercov najviac vyniká Geislerová a Pastrňák. Svěrák na to že tento film natočilo myslím že nejakých 9 ľudí vytvoril, krásny mozaikovitý príbeh, ktorý sa skrátka tak aj musí brať. Nič viac od neho nečakajte, lebo budete sklamaný. Zavádzajúce bohužiaľ je že vzbudzuje dojem že JE niečo viac ako v skutočnosti je. Ale ak prehliadnete tento fakt, jedná sa o naozaj pohodový film. Za ten krásne podaný koniec som musel zvýšiť hodnotenie o jednu hviezdičku.(18.3.2009)

Pohoda, klídek, tabáček. Jen se tak projet, nic neřešit, nikam nespěchat, být volný, svobodný, nespoutaný. Pokud tohle člověk dokáže, pokud o tom dokáže natočit film a pokud ten film dokáže přenést onu pohodu i na diváka, musí se jednat o člověka co je neuvěřitelně v pohodě, což Jan Svěrák během natáčení Jízdy rozhodně byl. Díky Honzo, takovýchto instantních dávek pohody člověk občas potřebuje několik denně. 80% Zajímavé komentáře: ChewieDC, Martyna(9.10.2006)

Nic si nekomplikovat, nikam nekvapit, užívat si. Protože ani tahle road-movie nemá cíl. Miniaturní filmový štáb tehdy vyrazil za sluncem, aby zpět přivezl osobitou výpověď, která se líbí i dnes. Příběh byl jednoduchý, zbytek byla improvizace. Rozhodovalo počasí, vlastní zkušenosti, vzpomínky, aktuální nálada lidí za kamerou i před ní. Jedno horké léto, dva kamarádi s károu bez dokladů, jedna stopařka. A zapálený Svěrák. Velmi působivé.(28.3.2017)

• - Nikdo z trojice hlavních hrdinů neměl řidičský průkaz, a proto při náročnějších scénách zastupoval Jakuba Špalka, který se učil řídit až těsně před začátkem natáčení, režisér Jan Svěrák. (Zeebonk)

• - Dvojice Radek a Franta (Radek Pastrňák a Jakub Špalek) v Mazdě 626 první generace. (lskala)

• - Štáb byl složený převážně z režisérových přátel. (Lynette)