Jízda

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

Česko, 1994, 90 min

Jan Svěrák

F. A. Brabec

Protože není nic úžasnějšího než léto a prchavý okamžiky, kdy pociťujete sílu svobody, štěstí a opravdickýho života bytí tak moc, že kdybyste pustili volant a zabili se, je vám to fuk. Ještě, že ty chvilky bývají opravdu vzácný a trvají jen než dozní zvuk lusknutí prstů, mezi kterými vám život proletí jako na tobogánu a vy si tak na konci, pokud to celý přežijete, můžete říct: "to byla jízda"...(22.3.2012)

Magickej 94', respektive první půlka devadesátek, kdy ještě pořád plně vypuknutá svoboda byla ve vzduchu, jako to léto, tak proč teda vyrážet dál, jak za jižní hranici?:) Teda naše rodina jí sicá krosila tehdá Karosou do Itošky a malej Libča tak prvně (se s)močil v moři, ale mladej Svěrák se tej vlasteneckej ideje chopil náramně, od skvěle vystajlovanýho kabráku, po trefnej soundtrack a poloherecký obsazení, který by jinde a jinak neuspělo... malebná krajinka všade vůkol, potící se asfalt vspodkol + chytrej scénář s mrazivou pointou na závěr. Prostě kultovní součet, nadčasově inspirativní anebo jako takovej spolehlivej vohřejváček na klendru;)(1.11.2012)

• Subjektiv

Duše filmu Jízda je mi zcela cizí. Obal jeho DVD vesele hlásá: "To je v pohodě... není co řešit." Jenže ono TO není tak docela v pohodě a vždycky je co ŘEŠIT. Tohle nevědomě do sebe zahleděné, sebekonzervující, umrtvující štěstí, to okázalé nevnímání okolního světa, obojí je dokonalým receptem na mé podráždění. Takováhle pohoda, navíc plná planého "filozofování", je pro mě hnus (pro přehnaně vnímavé - ano, je to projekce osobní zkušenostmi s lidmi, kteří byli vždycky moc v pohodě). SPOILER - A ač závěrečná smrt vnáší nad idylku duševní a duchovní prázdnoty stín, není dost temný, abych z něj cítil skepsi vůči bezcílnosti. KONEC SPOILERU. Slabé **.(17.2.2009)

- Mohla bych těď řídit? - Umíš to? - Já neumim ty šlapky šlapat, ale volantem umim. Pohodička volně plující krásnou českou letní krajinou za doprovodu pohodové hudby. Plné hodnocení sráží pouze zbytečně vypjatá scéna na chatě, která mě z tý předchozí pohody násilně vytrhla... možná to ale mělo být předznamenání věcí příštích. EDIT listopad 2014: Zvyšuji na plné hodnocení, protože se mi Jízda napevno usadila v hlavě a často na film vzpomínám. A to se mi stává málokdy.(28.5.2010)

Někdo má dlouhou ruku, někdo dlouhého šulína. Já nemám ani jedno. Svěrák má obojí. Je tedy co závidět! Hlavně nešetřit obdivem k jeho režijním "třetinkám", protože to chce koule natočit českou road movie. A koule, ty Svěrák má. Moc režijních následovníků tenhle ojedinělý projekt nenašel. Zajímavé retro, to po letech vidět. Technická stránka mizerná, zrežírováno s přehledem. Každý nějak začínal. Po "Obecné škole" docela razantní změna. Měl jsem koule jako ve Svěráku. Avšak byl jsem v pohodě, cucala je po celou dobu ohavná Gajslerka. Jé, nyní si uvědomuji, že je podobná mé bývalé ženě. To jsem měl tedy šeredu. 60%(29.12.2014)

• - Štáb byl složený převážně z režisérových přátel. (Lynette)

• - Mazda, z které je vyroben kabriolet, stála ve skutečnosi devět tisíc, o tisícovku víc, než za kolik byla kupována ve filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek byl natočen během letních prázdnin roku 1994. (Pierre)