Jízda

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

Česko, 1994, 90 min

Jan Svěrák

F. A. Brabec

Viděla jsem až teď v TV. V kině na velkém plátně musel být film určitě ještě hezčí, kamera je tu vážně překrásná v detailech i velkých celcích, měkkoučkých, jako např. v Tornatoreho retro filmech! Bezvadná a skvěle padnoucí hudba. Jenže v kině k tomu nemůžete popíjet vínko...Ani ta Geislerová mi tu tolik nevadila. Ovšem, ten konec! Ten mě opravdu nadzvednul! Jako kdyby tím tomu bezstarostnému a určitě záviděníhodnému toulání se po překrásně nasnímaných jižních Čechách chtěl režisér dát nějaký jiný smysl. To nemohla Aňa kurňa odsvištět do neznáma se svým Honzíkem a hoši odklouzat v kabrioletu do modravých dálav třeba na jižní Moravu? To tam musela být tahle polopatická ťafka? Proboha proč???Připomělo mi to některá ta postarší psychologická dramata o vztazích, ve kterých "se zdánlivě nic neděje, ale pod povrchem atd.", jak vždycky psaly anotace. Taky tam musel někdo umřít, aby to pitvání ve všedním životě dostalo nějaký smysl a divák měl pocit, že viděl teda to drámo a ne peníze utracené na propagaci krásné herečky. Jízda tohleto rozhodně neměla zapotřebí!(19.4.2012)

• honajz

Film, který podle mne drží nad vodou písničky a letní pohoda. Jinak Geislerová je mi i zde herecky krajně nesympatická, a celkový příběh by se vešel do bakalářské povídky. Navíc je to celé takové prázdné - včetně těch lidí na plátně. Postavy mi jsou zde zkrátka ukradené jako nikdy. Ale jo, mladej Svěrák je zručný rejža, když tomu dokázal dal kabátek coolovosti.(4.7.2012)

• NinadeL

(2x) Aňa je fajnová lolitka, ale herečka to byla tehdy teprve se rodící a z ostatního mi bylo zle. Ponejvíce z toho věčného zoomování. A jelikož nejsem fanda Buty, tak za to taky nic. Pakliže jsem musela akceptovat, že kvůli Support Lesbiens podílejících se na Máji, na to se mnou nikdo nešel do kina, tak tady musí mé stejné okolí akceptovat, že pro Jízdu nezvednu palec ani na DVD.(21.6.2009)

• blackrain

Jak málo někomu stačí ke štěstí. Když máte omlacený kabriolet a tři lidi k tomu, pak máte téměř jasně vyhráno. Bohužel tohle na mě neplatí. Z filmu byla cítit pohodička, ale to je asi tak všechno. Měla jsem pocit, že postava, kterou hrála Aňa Geislerová, utekla z blázince. Neumím si jinak vysvětlit její chování. To měl být jako výraz touhy po svobodě? Několikrát jsem při sledování sahala po ovládači, abych to přepla na něco jiného. Nakonec jsem to ze zvědavosti dokoukala. Ale stálo mě to hodně sil.(18.4.2012)

Název filmu odpovídá skutečnosti - tohle je opravdu jízda s velkým J. Naprosto pohodový a skvělý film, kdy se na mě přenesla atmosféra "to neřeš, prostě jeď dál… je jedno kam, je jedno s kým, prostě jeď a užívej si to". Svěrák zde potvrdil, že byl talentem odjakživa a mladá Aňa… Prostě a jednoduše, kdo nevěří, že Češi zvládli natočit jeden z nejúžasnějších road movie filmů, tak ať se podívá na tohle. Jeden z nejpříjemnějších snímků, co jsem kdy viděl (nejen z Česka, ale všeobecně!), jehož konec vás dostane. Jasných 100 % s tím, že tuhle Jízdu si rád zopakuju.(16.3.2011)

• - Celý film je natočen na prošlý materiál. (pávek)

• - Jakub Špalek v době natáčení neuměl řídit auto a tak ho v paruce zastupoval Jan Svěrák. (pávek)

• - Natáčení probíhalo v Počátcích, nedaleko obce Blažejov a také Bechyni na náměstí. Autobazar, ve kterém hoši vybírají kabriolet na dovolenou, se nachází v Berouně, v části Závodí v ulici Pražská. Scéna s bankou se natáčela v Kardašově Řečici. (Brtniik)