Jízda

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

Česko, 1994, 90 min

Jan Svěrák

F. A. Brabec

Jenom 75% je pro mě docela překvápko. Jízda je krásný film a podle mého si zaslouží víc. Nedočkáme se sice žádných dějových zvratů a zamotaných zápletek, ale tvůrcům se tak nějak podařilo zachytit obrovskou pohodu, která z filmu sálá. A Anna Geislerová, i když ji nemusím, zde ukazuje proč je tak populární. Předvádí zde přirozený herecký výkon a ne ty křeče, co ukazují ty mladé nové herečky, co nám pořád cpe ČT1 a NOVA v inscenacíh a seriálech. Anna má hraní v krvi. Špalka jeho role nenechala nějak rozehrát a Pastrňák, i když je zjevné, že je neherec je hrozně dobrej.(28.8.2005)

Road movie z českých luhů a hájů o českých luzích a hájích. Dva kamarádi koupí auto a jedou..a jedou..a jedou. Až narazí na zrzavou 'krásku' a pak jedou..a jedou..a jedou. K tomu všemu příšerný herecký výkon Radka Pastrňáka. Dvě hvězdičky za celkovou pohodu. A ta třetí? Za "Mám jednu ruku dlouhou.." přece. ;)(4.6.2007)

Pro mě to není bůhvíjaká kultovní záležitost, ale "jen" příjemný, pohodový film. Svěrák ani při ultralaciném natáčení nerezignoval na různé filmařské kousky, kterými ozvláštňuje jinak až příliš jednoduchý a přímočarý film. Příjemní jsou civilní herci (i když Geislerovou nemusím) a hudba od Buty. Tu neminul Český lev, stejně jako kameru F.A. Brabce. Neproměněny zůstaly nominace na film, režii a pro Geislerovou (tehdy vládlo Díky za každé nové ráno).(17.7.2003)

Viděla jsem až teď v TV. V kině na velkém plátně musel být film určitě ještě hezčí, kamera je tu vážně překrásná v detailech i velkých celcích, měkkoučkých, jako např. v Tornatoreho retro filmech! Bezvadná a skvěle padnoucí hudba. Jenže v kině k tomu nemůžete popíjet vínko...Ani ta Geislerová mi tu tolik nevadila. Ovšem, ten konec! Ten mě opravdu nadzvednul! Jako kdyby tím tomu bezstarostnému a určitě záviděníhodnému toulání se po překrásně nasnímaných jižních Čechách chtěl režisér dát nějaký jiný smysl. To nemohla Aňa kurňa odsvištět do neznáma se svým Honzíkem a hoši odklouzat v kabrioletu do modravých dálav třeba na jižní Moravu? To tam musela být tahle polopatická ťafka? Proboha proč???Připomělo mi to některá ta postarší psychologická dramata o vztazích, ve kterých "se zdánlivě nic neděje, ale pod povrchem atd.", jak vždycky psaly anotace. Taky tam musel někdo umřít, aby to pitvání ve všedním životě dostalo nějaký smysl a divák měl pocit, že viděl teda to drámo a ne peníze utracené na propagaci krásné herečky. Jízda tohleto rozhodně neměla zapotřebí!(19.4.2012)

Ještě nikdy jsem "Jízdu" neviděl, a tak jsem to konečně musel napravit. Člověk o tom filmu ví, sem tam v televizi zahlédne nějakou scénu, ale postupně si uvědomuje, že ten film mu vlastně uniká. Skvěle vystavěné postavy, které hrají na to, že jsou jejich představitelé celkem bezprostřední, vlastně spíš nehrají. V jejich společnosti pak film snesete a čekáte, co bude dál. Dialogy jsou překvapivě chytré, vlastně až existenciální. Tohle rozhodně není jen road movie průměr, ale je v tom něco víc. No a nakonec, soundtrack od Buty je prostě nezapomenutelný. Ta písnička je depresivně pohodová, stejně jako celý film.(6.1.2014)

• - Celý film je natočen na prošlý materiál. (pávek)

• - Při úplně poslední scéně vyhodí Radek (Radek Pastrňák) z auta krabičku sirek a je jasně vidět, že za nimi jede auto. V následujícím střihu, kdy krabička dopadá na zem a kabriolet mizí v dáli, za nimi ale žádné auto nejede. (mr.yelen)

• - V dobe natáčania už mali české filmy zvuk vo formáte Dolby Stereo. Z ekonomických dôvodov sa ale zvukový mix tohto filmu vyhotovoval monofonicky. (BlueNeon81)