Svěrákův příběh (na scénáři se podílel s Martinem Dostálem) je takřka průzračný a vychází z velmi obehraných premis. Jedná se o českou road movie, aneb jak praví popisek: Svobodný film o dvou chlapcích, jedné dívce, zeleném kabrioletu a horkých letních hrách. Radek (Radek Pastrňák) a Franta (Jakub Špalek) si na začátku zakoupí zmíněný automobil, trochu svérázným způsobem ho upraví a rozjedou se vstříc volání dálek a dobrodružství. Cestou přiberou trochu vyplašenou a trochu provokující dívku Annu (Anna Geislerová), kterou zpovzdálí sleduje její žárlivý přítel v černém opelu. A pak už jen jedou, užívají si bezstarostné pohody, aniž by tušili, že v souladu s pravidly žánru bude mít jejich uvolněná jízda dost dramatický konec. (oficiální text distributora)

TV spot

Matty

Pohoda, klídek, tabáček. Jen se tak projet, nic neřešit, nikam nespěchat, být volný, svobodný, nespoutaný. Pokud tohle člověk dokáže, pokud o tom dokáže natočit film a pokud ten film dokáže přenést onu pohodu i na diváka, musí se jednat o člověka co je neuvěřitelně v pohodě, což Jan Svěrák během natáčení Jízdy rozhodně byl. Díky Honzo, takovýchto instantních dávek pohody člověk občas potřebuje několik denně. 80% Zajímavé komentáře: ChewieDC, Martyna ()

Krt.Ek

V jednoduchosti je krása, když třeba porovnám nízkorozpočtovou Jízdu s vysokorozpočtovým Akumulátorem 1 - mimochodem filmy z téhož roku (1994), proto taky to srovnávání -, tak musím říci, že u mě Jízda svou nenuceností vítězí na celé čáře. Co víc, otevírá se přede mnou jakožto dílo s potenciálem překreslit určité myšlenkové mapy. Tak kupříkladu, jak si někdo může pod spojením "česká letní komedie" představit Slunce, seno, jahody, tak já si napříště asi bude představovat Jízdu (přestože se nejedná o čistou komedii). Co se týče filmografie J. Svěráka, tak vedle Obecné školy a Kolji mě zřejmě právě pouze Jízda aktivizuje k opětovným projekcím (ještě jsem neviděl Kuky se vrací a Betlémské světlo), ostatně ani Aňa Geislerová se mně v žádné roli nelíbila víc (na Annu prostě nelze nemít crush). Last but not least Buty nikdy neznělo líp, teprve skrze Jízdu jsem zjistil, že je to vlastně dost slušná kapela. 80 % [dafilms]        ()

novoten

Tři rozbouřené živly, které bych v reálném životě rozhodně nechtěl znát, ale ve filmu jsem je pozoroval až fanaticky. Všichni mě štvali, ale nálada, ve které se hned v prvních minutách snoubí hudba, léto, volnost, nespoutanost a hlavně devadesátky, měla navrch. V libovolném období před nimi nebo po nich by se z Jízdy pravděpodobně stal vyprázdněný kamarádský klip, takhle má i skoro po třiceti letech pořád co říct. ()

gudaulin

Což o to, od dob Svěrákovy Jízdy víme, že film se dá u nás natočit i za milión, ale o moc víc mi toho setkání s road movie po česku už nenabídlo. Kdybych byl zlý, napíšu, že takhle nějak vypadá dokonalá filmová prázdnota. Srovnání s Bezstarostnou jízdou, které v několika komentářích zaznělo, mi přijde až urážlivé a jako generační výpověď nefunguje Jízda ani omylem. Jednoduše nemá co nabídnout, hudba skupiny Buty je pro filmový zážitek příliš málo. Celkový dojem: 30 % (to abych se vešel do 2* a nebyl nařčen, že škodím českému filmu). ()

kingik

Někdo má dlouhou ruku, někdo dlouhého šulína. Já nemám ani jedno. Svěrák má obojí. Je tedy co závidět! Hlavně nešetřit obdivem k jeho režijním "třetinkám", protože to chce koule natočit českou road movie. A koule, ty Svěrák má. Moc režijních následovníků tenhle ojedinělý projekt nenašel. Zajímavé retro, to po letech vidět. Technická stránka mizerná, zrežírováno s přehledem. Každý nějak začínal. Po "Obecné škole" docela razantní změna. Měl jsem koule jako ve Svěráku. Avšak byl jsem v pohodě, cucala je po celou dobu ohavná Gajslerka. Jé, nyní si uvědomuji, že je podobná mé bývalé ženě. To jsem měl tedy šeredu. 60% ()

• Mraveniště, které ve filmu zkoumá trojice herců není skutečné, ale v lese ho vytvořil David Rauch - pomocný režisér. (ČSFD)
  • Aňa Geislerová (Aňa) později vzpomínala na výjimečnost natáčení: "Nic podobného jsem potom už nikdy nezažila. Bylo to opravdu živé, nezkrocené. Možná je to tím, že se to trefilo do období, které člověk zrovna prožívá, do životní fáze, v jaké jsme tehdy všichni byli. Je zvláštní, že z natáčení Jízdy si pamatuji spíš historky mimopracovní, které zčásti vyprávět nemůžu a zčásti nechci, třeba jak jsme bydleli v ubytovně nedaleko zámku Červená Lhota a nebyli spokojeni s tím, jak se tam o nás starali, takže jsme si úplně poslední den dopřáli takovou malou gerilu. Když už měli všichni sbaleno a seděli v autech, tak jsme po budově rozmístili dýmovnice, kouře a petardy a všechno to podpálili a ujeli. Byly to sice jen filmové efekty, ale i tak to byla taková naše malá revoluce." (NIRO)
  • K filmu Jan Svěrák ještě napsal stejnomennou knihu, kde popisuje zajímavosti z natáčení a děj filmu. (Pierre)

Související novinky

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (více)