Jízda

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

Česko, 1994, 90 min

Jan Svěrák

F. A. Brabec

Kultovní česká road movie, která ze začátku dostává svého názvu. Příběh filmu není důležitý a víceméně jde jen o to, že dva kamarádi se vydali na cestu, která nejspíš nemá ani určený cíl a po cestě naberou stopařku, která má v zádech tajemného mladíka. Film plyne poměrně pomalým tempem a skvěle pracuje s kamerou a okolním prostředím. Později však filmu začne docházet benzín a začne až nepříjemně zpomalovat a stávat se nezajímavým. Herecké obsazení je výborné a první půlka takřka dokonalá.(31.12.2008)

• nascendi

Pozrieť si film po dvadsiatich rokoch od nakrútenia je už skôr snaha o dokompletovanie filmografie mladého Svěráka. Nepodarilo sa mi pochopiť dôvod, pre ktorý bol tento film nakrútený. Ale bez problémov chápem, prečo film bol taký lacný. Auto, kamera, filmový materiál, traja herci, dobré počasie to všetko tam bolo. Ale chýbal nápad, idea, niečo, čím by film zaujal. Lebo bez nápadu sa ani dobrý film nepodarí.(15.3.2015)

Scénář : Jan Svěrák a Martin Dostál. Kamera : F. A. Brabec. Hudba : Radek Pastrňák. Hrají : Anna Geislerová (Aňa), Radek Pastrňák (Radek) nebo Filip Renč (Honzík) CHYBA VE FILMU - SPZ na Opelu Filipa Renče AEL 27-02 je přichycena v plastovém držáku. Když je ale potom záběr na zdemolovaný Opel v závěru filmu, je na něm tatáž SPZ přichycena už ale samotná bez držáku. Přece nebudou ničit nové auto. CITÁT - Vole, holky nezapomínaj...........(1.5.2011)

Pro mě Jízda zůstává nejlepším Svěrákovým filmem, i když Vrátné láhve se mi také velmi líbily, ta svoboda, dobrodružství, nezávislost a pohoda, která dýchá z Jízdy, je nepřekonatelná. Myslím si, že i herci si natáčení náležitě užily a vzpomínám si, že Geislerová v jednom rozhovoru vyzdvihovala, že nejhezčí filmové zážitky má spojené právě s Jízdou. A nesmím zapomenout zdůraznit vynikající písničku Mám jednu ruku dlouhou.(22.11.2008)

Poprvé jsem to viděl na začátku léta, zrovna když jsem skončil své putování základní školou- takže se mi tím filmem strefili do toho rebelantského období, kam tenhle film sedl jak prdel na hrnec. Geislerku jsem nikdy moc nemusel, ale tady jí to docela slušelo. No největší hvězdou pro mě byl Pastrňák a písničky od Buty: "Do Tramtári- do Tramtári- do Tramtáriééé" a samozřejmě "Najdem si místo, kde se dobře kouří..."(15.8.2012)

• - Nikdo z trojice hlavních hrdinů neměl řidičský průkaz, a proto při náročnějších scénách zastupoval Jakuba Špalka, který se učil řídit až těsně před začátkem natáčení, režisér Jan Svěrák. (Zeebonk)

• - Před sestříháním měl film délku dvanáct tisíc metrů, to je zhruba třikrát méně, než u běžného filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Dvojice Radek a Franta (Radek Pastrňák a Jakub Špalek) v Mazdě 626 první generace. (lskala)