Jízda

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

Česko, 1994, 90 min

Jan Svěrák

F. A. Brabec

- Mohla bych těď řídit? - Umíš to? - Já neumim ty šlapky šlapat, ale volantem umim. Pohodička volně plující krásnou českou letní krajinou za doprovodu pohodové hudby. Plné hodnocení sráží pouze zbytečně vypjatá scéna na chatě, která mě z tý předchozí pohody násilně vytrhla... možná to ale mělo být předznamenání věcí příštích. EDIT listopad 2014: Zvyšuji na plné hodnocení, protože se mi Jízda napevno usadila v hlavě a často na film vzpomínám. A to se mi stává málokdy.(28.5.2010)

"Podívej se, jak se ta figurka hezky směje, a vy se tady hádáte" ... Mazec! Jan Svěrák je jeden z těch mála přemála českých režisérů, který snese srovnání se zahraničím a který by mohl mít úspěch i v jiných zemích. Tahle jeho absolutně pohodová road movie, kterou dokázal natočit s naprosto minimálními prostředky ale s maximálním výsledkem, je toho důkazem.(28.12.2009)

Tento film mi miestami pripomínal Spielbergov Duel a miestami neviazanosť beat generation, s tým rozdielom že namiesto jazzu nám neustále hraje svoje pesničky skupina Buty a namiesto Ameriky sa hrdinovia potulujú po Južných čechách. V tomto smere je film priam dokonalý. Cítite z neho uvolnenosť, každý záber kamery fantastického Brabca je doslova pastvou pre oči, lenže ako náhle začnú hrdinovia o niečom premýšľať tak je to strach a hrôza. Hrať hrajú, ale všetko je to podané bez emócií, bez väčšieho nadšenia a hlavne v niektorých miestách to pôsobí až neskutočne samoúčelne, čo svojim spôsobom má za následok to, že film je niekedy až nezaujímavý a neuveriteľný a či sa to už týka dialógov, alebo správania hlavných postáv. Z hercov najviac vyniká Geislerová a Pastrňák. Svěrák na to že tento film natočilo myslím že nejakých 9 ľudí vytvoril, krásny mozaikovitý príbeh, ktorý sa skrátka tak aj musí brať. Nič viac od neho nečakajte, lebo budete sklamaný. Zavádzajúce bohužiaľ je že vzbudzuje dojem že JE niečo viac ako v skutočnosti je. Ale ak prehliadnete tento fakt, jedná sa o naozaj pohodový film. Za ten krásne podaný koniec som musel zvýšiť hodnotenie o jednu hviezdičku.(18.3.2009)

Jan Svěrák mé nebohé přepracované dušičce, která marně vzdychá po dovolené a asi se jí letos nedočká, předložil dokonalé prázdniny: vzít auto, jet a nevědět kam (když dojedeme na jih, pojedeme zase na sever:o) dělat si co chci a jen se tak bavit, tomu říkám nádhera! Když už ne v reálu, tak alespoň ve filmu jsem si to skvěle užila.(30.8.2007)

To mi někdo vysvětlete... Jak se něco takového vůbec mohlo stát kultem? Šíleně ucourané, nechutně klidné, bez akce... K tomu ten hrozný Pastrňák, dřevo Špalek a mrcha Aňa, která navíc tentokrát ani nesouloží, potvora! Laik se diví, odborník žasne (a Cival taky – tím myslím tomu, že Aňa tentokrát nezalehla :-). Celkový dojem: to jen Honzík Svěráků a pár kámošů neměli o prázdninách zrovna do čeho píchnout a tak si radostně v českých luzích a hájích zablbli s kamerou a jedním otřískaným homemade kabrioletem. Moc díky za tenhle výlet!(20.11.2013)

• - Filmárom pomáhali aj ľudia, ktorí nie sú na plátne vidieť. Zamestnanci kaderníctva v Kardašovej Řečici ostrihali celý štáb počas jedného popoludnia. (Raccoon.city)

• - Štáb byl složený převážně z režisérových přátel. (Lynette)

• - Natáčení probíhalo v Počátcích, nedaleko obce Blažejov a také Bechyni na náměstí. Autobazar, ve kterém hoši vybírají kabriolet na dovolenou, se nachází v Berouně, v části Závodí v ulici Pražská. Scéna s bankou se natáčela v Kardašově Řečici. (Brtniik)