Jízda

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

Česko, 1994, 90 min

Jan Svěrák

F. A. Brabec

Ještě nikdy jsem "Jízdu" neviděl, a tak jsem to konečně musel napravit. Člověk o tom filmu ví, sem tam v televizi zahlédne nějakou scénu, ale postupně si uvědomuje, že ten film mu vlastně uniká. Skvěle vystavěné postavy, které hrají na to, že jsou jejich představitelé celkem bezprostřední, vlastně spíš nehrají. V jejich společnosti pak film snesete a čekáte, co bude dál. Dialogy jsou překvapivě chytré, vlastně až existenciální. Tohle rozhodně není jen road movie průměr, ale je v tom něco víc. No a nakonec, soundtrack od Buty je prostě nezapomenutelný. Ta písnička je depresivně pohodová, stejně jako celý film.(6.1.2014)

Jan Svěrák mé nebohé přepracované dušičce, která marně vzdychá po dovolené a asi se jí letos nedočká, předložil dokonalé prázdniny: vzít auto, jet a nevědět kam (když dojedeme na jih, pojedeme zase na sever:o) dělat si co chci a jen se tak bavit, tomu říkám nádhera! Když už ne v reálu, tak alespoň ve filmu jsem si to skvěle užila.(30.8.2007)

Dokonalá atmosféra, hudba a kamera, prostě skvělej film, kterej mě strašně baví. Vidět to tehdy v kině, mohl z toho být možná zážitek na celý život. Jediné, co mi na Jízdě vadí, a to jako že opravdu VADÍ, je použití Gottova songu "Mistrál". Pokud si dobře vzpomínám, slyšel jsem kdysi, že to bylo tehdy Svěrákovi dokonce zazlíváno, že do svého filmu ze současnosti použil jednu píseň od bývalého prominentního normalizačního zpěváka, Svěrák se ale údajně hájil tím, že má na ni nostalgické vzpomínky, a proto ji chtěl použít, ať si říká kdo chce co chce. Inu, neberu nikomu jeho nostalgické asociace hudby s jeho mládím, ale ten song se do Jízdy fakt nehodí a je tam jako pěst na oko, nemůžu si pomoct.(14.5.2012)

• MM_Ramone

Jan Svěrák sa pokusil natočiť road movie na český spôsob. A či sa mu to podarilo? Ja tvrdím, že ani moc nie. Na filme je cítiť jeho nízky rozpočet; ale tam by som nevidel najväčšiu chybu. Za tú považujem herecké obsadenie tohto snímku. Aňa Geislerová podala tradične nadpriemerný výkon, ale to čo tam predvádza Radek Pastrňák nemá s herectvom nič spoločné. A tiež Filip Renč je omnoho užitočnejší ako režisér než ako herec. "Jazda" je asi najslabším Svěrákovým filmom. **(6.2.2008)

Pro mě Jízda zůstává nejlepším Svěrákovým filmem, i když Vrátné láhve se mi také velmi líbily, ta svoboda, dobrodružství, nezávislost a pohoda, která dýchá z Jízdy, je nepřekonatelná. Myslím si, že i herci si natáčení náležitě užily a vzpomínám si, že Geislerová v jednom rozhovoru vyzdvihovala, že nejhezčí filmové zážitky má spojené právě s Jízdou. A nesmím zapomenout zdůraznit vynikající písničku Mám jednu ruku dlouhou.(22.11.2008)

• - Film získal na filmovém festivalu v Karlových Varech Velkou cenu. (Lynette)

• - Štáb byl složený převážně z režisérových přátel. (Lynette)

• - Poznávací značka Opelu Filipa Renče je přichycena v plastovém držáku. V záběru na zdemolované auto v závěru filmu již však značka přichycena držákem není. (Terva)