Jízda

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

Česko, 1994, 90 min

Jan Svěrák

F. A. Brabec

Krásný pohodový film Jana Svěráka. Pohoda na člověka prýští z každého okamžiku. Dva kámoši si koupí kraksnu za osm tisíc a vyrazí na jih. A až tam budou, tak zase na východ nebo na západ. Žádnej spěch, žádnej stres. A pak jako zpestření naberou roztomile infantilní Aňu Geislerovou v letních šatičkách a bez kalhotek. Společně s ní bloumají od vesnice k vesnici a "klackují" se... 80%(8.8.2010)

Dokonalá atmosféra, hudba a kamera, prostě skvělej film, kterej mě strašně baví. Vidět to tehdy v kině, mohl z toho být možná zážitek na celý život. Jediné, co mi na Jízdě vadí, a to jako že opravdu VADÍ, je použití Gottova songu "Mistrál". Pokud si dobře vzpomínám, slyšel jsem kdysi, že to bylo tehdy Svěrákovi dokonce zazlíváno, že do svého filmu ze současnosti použil jednu píseň od bývalého prominentního normalizačního zpěváka, Svěrák se ale údajně hájil tím, že má na ni nostalgické vzpomínky, a proto ji chtěl použít, ať si říká kdo chce co chce. Inu, neberu nikomu jeho nostalgické asociace hudby s jeho mládím, ale ten song se do Jízdy fakt nehodí a je tam jako pěst na oko, nemůžu si pomoct.(14.5.2012)

Tento film mi miestami pripomínal Spielbergov Duel a miestami neviazanosť beat generation, s tým rozdielom že namiesto jazzu nám neustále hraje svoje pesničky skupina Buty a namiesto Ameriky sa hrdinovia potulujú po Južných čechách. V tomto smere je film priam dokonalý. Cítite z neho uvolnenosť, každý záber kamery fantastického Brabca je doslova pastvou pre oči, lenže ako náhle začnú hrdinovia o niečom premýšľať tak je to strach a hrôza. Hrať hrajú, ale všetko je to podané bez emócií, bez väčšieho nadšenia a hlavne v niektorých miestách to pôsobí až neskutočne samoúčelne, čo svojim spôsobom má za následok to, že film je niekedy až nezaujímavý a neuveriteľný a či sa to už týka dialógov, alebo správania hlavných postáv. Z hercov najviac vyniká Geislerová a Pastrňák. Svěrák na to že tento film natočilo myslím že nejakých 9 ľudí vytvoril, krásny mozaikovitý príbeh, ktorý sa skrátka tak aj musí brať. Nič viac od neho nečakajte, lebo budete sklamaný. Zavádzajúce bohužiaľ je že vzbudzuje dojem že JE niečo viac ako v skutočnosti je. Ale ak prehliadnete tento fakt, jedná sa o naozaj pohodový film. Za ten krásne podaný koniec som musel zvýšiť hodnotenie o jednu hviezdičku.(18.3.2009)

Pravá česká road movie, jak se na Svěrákovský kalibr "juniora" patří:) Nezbedná a svůdná Aňa Geislerová a dva pohodoví kámoši v podání Radka Pastrňáka a Jakuba Špalka. Oba dva hážou jednu hlášku za druhou, projíždějí úchvatnou letní krajinou, a na Vás z obrazovky přílo sálá ten letní žár, bezstarostnost a také jakási melancholie těch krásných dnů, které vždy utečou příliš rychle na to, kolik se toho v nich událo... Nejvíce mě dostala chemie, která začala mezi Aňou a Radkem pracovat od brzkých okamžiků a když ho poté začala zcela profesionálně svádět, říkala jsem si, že mezi nima prostě musí něco být a hotovo:) Závěr mi sice přišel dělaný na efekt, asi jako: "Tak co udělat, aby tato Jízda měla nečekaný konec." Ale co, prostě to tak skončilo. Podstatný je ten děj předtím:) Taková ukázněná, odlehčená a jednoduše "česká" verze na Mexickou jízdu. "Vůbec nezáleží na tom, že jsme tu babičku svezli jenom deset metrů, tak jako tak to byl dobrý skutek", "Víte, že Američané vyhráli válku, protože uměli dobře zacházet s telefonem?" :)(3.5.2012)

- Mohla bych těď řídit? - Umíš to? - Já neumim ty šlapky šlapat, ale volantem umim. Pohodička volně plující krásnou českou letní krajinou za doprovodu pohodové hudby. Plné hodnocení sráží pouze zbytečně vypjatá scéna na chatě, která mě z tý předchozí pohody násilně vytrhla... možná to ale mělo být předznamenání věcí příštích. EDIT listopad 2014: Zvyšuji na plné hodnocení, protože se mi Jízda napevno usadila v hlavě a často na film vzpomínám. A to se mi stává málokdy.(28.5.2010)

• - Dvojice Radek a Franta (Radek Pastrňák a Jakub Špalek) v Mazdě 626 první generace. (lskala)

• - Radku Pastrňákovi přicházeli po jeho učinkování v Jízdě další herecké nabídky. On je ovšem odmítal, protože ho herecké řemeslo nepřitahovalo a víc ho bavila muzika. (Pierre)

• - Film sa natočil v priebehu troch týždňov. (Raccoon.city)