Jízda

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

Česko, 1994, 90 min

Jan Svěrák

F. A. Brabec

Jan Svěrák mé nebohé přepracované dušičce, která marně vzdychá po dovolené a asi se jí letos nedočká, předložil dokonalé prázdniny: vzít auto, jet a nevědět kam (když dojedeme na jih, pojedeme zase na sever:o) dělat si co chci a jen se tak bavit, tomu říkám nádhera! Když už ne v reálu, tak alespoň ve filmu jsem si to skvěle užila.(30.8.2007)

Pravá česká road movie, jak se na Svěrákovský kalibr "juniora" patří:) Nezbedná a svůdná Aňa Geislerová a dva pohodoví kámoši v podání Radka Pastrňáka a Jakuba Špalka. Oba dva hážou jednu hlášku za druhou, projíždějí úchvatnou letní krajinou, a na Vás z obrazovky přílo sálá ten letní žár, bezstarostnost a také jakási melancholie těch krásných dnů, které vždy utečou příliš rychle na to, kolik se toho v nich událo... Nejvíce mě dostala chemie, která začala mezi Aňou a Radkem pracovat od brzkých okamžiků a když ho poté začala zcela profesionálně svádět, říkala jsem si, že mezi nima prostě musí něco být a hotovo:) Závěr mi sice přišel dělaný na efekt, asi jako: "Tak co udělat, aby tato Jízda měla nečekaný konec." Ale co, prostě to tak skončilo. Podstatný je ten děj předtím:) Taková ukázněná, odlehčená a jednoduše "česká" verze na Mexickou jízdu. "Vůbec nezáleží na tom, že jsme tu babičku svezli jenom deset metrů, tak jako tak to byl dobrý skutek", "Víte, že Američané vyhráli válku, protože uměli dobře zacházet s telefonem?" :)(3.5.2012)

Road movie z českých luhů a hájů o českých luzích a hájích. Dva kamarádi koupí auto a jedou..a jedou..a jedou. Až narazí na zrzavou 'krásku' a pak jedou..a jedou..a jedou. K tomu všemu příšerný herecký výkon Radka Pastrňáka. Dvě hvězdičky za celkovou pohodu. A ta třetí? Za "Mám jednu ruku dlouhou.." přece. ;)(4.6.2007)

Nakoupíme trávu, za zbytek auto a pojedem! Hlavně v klidu, seženem nějaký Rumunky, 'hezký holky bychom pak museli zakopat'... Sehnali Aňu. A s ní i černý auto, které se jich jen tak nepustí. Ale v pohodě, ono se to nějak vyřeší. Docela těžko se tomu věří, ale pokud máte talent a jmenujete se Jan Svěrák, pak se z tohoto může vyklubat opravdu příjemně šílenej snímek s podobně bláznivýma písničkama a hlavně se skvělou atmosférou. Dokumentárně laděné záběry (Svěrákovo studium katedry dokumentu na FAMU se nezapřelo) dávají navíc divákovi pocit hodně blízkého pozorovatele, takže si prázdninovou náladu a život bez závazků může užít naplno:)(2.6.2011)

• Campbell

Jo tak tohle je nejspíše nejslabší film Svěráka, neuvěřitelná nuda u který jsem vydržel pár minut, ale i tak jsem se občas zasmál, a první půlhodina je geniální, ale to je bohužel vše. Zbytek filmu mi přijde jak vata a navíc strašně natočená, nevím jak ostatní(asi podle hodnocení se to líbilo) ale já jsem trpěl.(30.5.2011)

• - Ve scéně, kdy kluci svezou kousek do vsi babičku s hráběmi, je při jejím nastupování do auta na zadních sedadlech jsně vidět stín kameramana, včetně pohybů jeho rukou. (ondey)

• - Mazda, z které je vyroben kabriolet, stála ve skutečnosi devět tisíc, o tisícovku víc, než za kolik byla kupována ve filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Aně Geislerové byla role napsána na tělo. (Zeebonk)