• troufalka
  ***

  Čekanky jsou spíše divadelním kusem, v současnosti zajímavé spíš z historického hlediska, velkou diváckou oblibu neočekávám.(10.7.2018)

 • Marthos
  **

  FIlmová adaptace jedné ze starších her F. X. Svobody přenesla tehdy diváky o několik desetiletí zpátky a plátno ovládly, alespoň na nějakou chvíli, romantizující kostýmy a veršované dialogy. Škoda jen, že snímek zůstal poplatný určité divadelní strnulosti, s kterou si nevěděl příliš rady režisér Vladimír Borský, ani zúčastnění herci. Přesto Čekanky poskytly velkou hereckou příležitost začínající devatenáctileté Zorce Janů, která se s úspěchem prosazovala i na profesionálních jevištních scénách, např. v holešovické Uranii. Vystoupit ze stínu starší a slavnější sestry nebylo jistě jednoduché, ale Zorka byla pevně rozhodnutá se nevzdat a práce u filmu ji mnohému přiučila. Jméno E. F. Buriana, ocitnuvšího se záhy v koncentračním táboře, zajišťovalo filmu potřebnou uměleckou úroveň a zároveň prozrazovalo leccos zajímavého o nevyužitém talentu tohoto věčného rebela s hudbou v krvi. Poněkud křečovitou komedii bohužel poznamenal zub času víc než zřetelně a dnes oceníme především snahu tvůrců prosadit netradiční náměty.(28.4.2009)

 • lucascus
  *

  Tak tohle bylo hodně špatné. Pominu-li špatnou kvalitu filmu, zrnitý obraz, ujetý zvuk a německé titulky překlepnuté nějakými poválečnými vlnovkami, vyjde mi i tak brak, který se točil především na počátku zvukového filmu. A ten veršovaný text tomu nasazuje korunu, je to jak parodie na Princeznu se zlatou hvězdou, navíc velmi nepodařená. Někdy se možná nějaký žertík povedl, ovšem není vidno, zda to bylo myšleno opravdu humorně, nebo byla situace tak trapná až vtipná. Jediným kladem pak zůstává půvabná Zorka Janů, i když herecky zde v žádném případě neoslnila.(9.12.2013)

 • kinderman
  ***

  Film samozřejmě vůbec není o nějakém milostném tokání mezi Sváťou Benešem (jehož postava se často na dlouhé minuty úplně ztrácí) a půvabnou Zorkou Janů, ale o dvou "prašivkách" ztělesněných F.Smolíkem a F.Futuristou. Pokud se divák zaměří na jejich bezchybnou hereckou kreaci a roztomile nablblé rýmy (o trotlovském Ráčkovi Lály Peška nemluvě), nemůže Čekankám minimálně ty tři hvězdičky upřít.(24.8.2014)

 • burina
  **

  Veršované dialógy by nevadili tak veľmi, keby sa film nezachoval v tak príšernej kvalite. Keď Zorka veršuje a Láďa otvára ústa, to už končí všetka sranda. Či naopak začína?(30.5.2013)

 • - Na filmu spolupracoval architekt Jan Zázvorka, bratr herečky Stelly Zázvorkové. (M.B)

 • - Film mal pôvodne veršované dialógy. (Raccoon.city)

 • - Jediná hlavná úloha Zorky Janů (Jirina Krátká) v kariére. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace