foto

Emanuel Hříbal

  • nar. 1.6.1886
    Zbiroh, Rakousko-Uhersko
  • zem. 1951
    Praha, Československo

Biografie

Emanuel Hříbal se narodil 1. června 1886 ve Zbirohu. Nejdříve hrál u ochotníků, ve venkovských divadlech a společností (u Karla Želenského či K. Stockého). Po příchodu do Prahy vedl několik svých kabaretů a později vystupoval v Uránii, Švandově divadle na Smíchově, Umělecké besedě, Varieté a v dalších rozličných divadlech. Na divadelních prknech používal také umělecké jméno Eugen Zbirožský.

Hříbal byl skvělým ztvárňovatelem malých komických postaviček v různých veselohrách a fraškách. Svoje role zdůrazňoval svým kulatým a milým obličejem s optimistickým výrazem. Komičnost podtrhoval vysokým a zajímavým hlasem a někdy i svou pohybovou dovedností.

Hříbalovi herecké debuty v němých filmech BILLY V PRAZE (hostinský Na Kuklíku) a TRAMPOTY DIVADELNÍHO ŘEDITELE (švec Pavel Buchal) z roku 1920 se bohužel nedochovaly. A tak jediným dokladem jeho hraní v němém období je drama LEŠETÍNSKÝ KOVÁŘ (1924), kde sehrál malou roli venkovana. Na sedm let se poté ve filmu odmlčel.

Ve zvukovém filmu se poprvé objevil v roli sluhy Vocápka v Krňanského komedii KARIÉRA PAVLA ČAMRDY (1931) podle Ignáta Herrmanna. Následně se ve filmu začal objevovat pravidelně a ročně hrál třeba i v deseti filmech. Pro svůj herecký výraz, talent a kulturní význam ztělesňoval pouze malé, ale zato mistrně stvořené, epizodní postavičky.

Sehrával zřízence (ANTON ŠPELEC, OSTROSTŘELEC, POKUŠENÍ PANÍ ANTONIE, LIDÉ NA KŘE, RYBA NA SUCHU, PŘÍJDU HNED, BLÁHOVÝ DEN), sluhy (DOBRÝ TRAMP BERNÁŠEK, POLSKÁ KREV), návštěvníky restauračních zařízení (POZDNÍ LÁSKA, CÁCORKA, ADVOKÁT CHUDÝCH, VELKÁ PŘEHRADA), listonoše (SESTRA ANGELIKA, MOŘSKÁ PANNA, TURBINA, HOTEL MODRÁ HVĚZDA, ŽÍZNIVÉ MLÁDÍ), úředníky (DŮM NA PŘEDMĚSTÍ, DVA TÝDNY ŠTESTÍ) i strážníky (ŽIVOT VOJENSKÝ, ŽIVOT VESELÝ).

Ale také dohazovače (MADLA Z CIHELNY), hostinské (ŘEKA, TATRANSKÁ ROMANCE), vězně (ULIČNICE), hosty (TRHANI, POHÁDKA MÁJE), exekutory (STRÝČEK Z AMERIKY, RUKAVIČKA), knihovníky (KANTOR IDEÁL, HRDINA JEDNÉ NOCI), lékaře (SVÍTÁNÍ, JINDRA, HRABĚNKA OSTROVÍNOVÁ), různé zaměstnance (ZA ŘÁDOVÝMI DVEŘMI, NA TÝ LOUCE ZELENÝ), venkovany (BEZDĚTNÁ, PRSTÝNEK), radní (U NÁS V KOCOURKOVĚ, KOMEDIANTSKÁ PRINCEZNA), rybáře (MINULOST JANY KOSINOVÉ), průvodčí (JARNÍ PÍSEŇ), číšníky (TISÍC ZA JEDNU NOC) a desítky jiných povolání s různými sociálními zázemími a charaktery.

Pouze jednou se Hříbalovi naskytla možnost sehrát větší a výraznější roli, a herecky ji plně využil. Režisér Gustav Machatý jej obsadil do postavy podváděného a naivního majitele detektivní kanceláře Kamila Tachecího v komedii NAČERADEC, KRÁL KIBICŮ (1932). Na jinou a obdobnou filmovou roli čekal Hříbal již marně. Opravdu výjimečně spolupracoval s československým rozhlasem.

Od roku 1944 se jako jeden z mála filmových figurkářů (ostatní herci menších rolí pracovali v továrnách) zúčastnil s velkými filmovými hvězdami (Baarová, Vítová, Korbelář, Marvan, Černý, Plachý aj.) totálního nasazení v provizorních dílnách s lehkou manuální prací pod vedením Jana Svitáka.

Poválečná kinematografie ho poctila jedenácti nevýznamnými rolemi ve filmech NEZBEDNÝ BAKALÁŘ (konšel), ZNAMENÍ KOTVY (vrátný), TŘI KAMARÁDI (listonoš), MUZIKANT (muzikant), PODOBIZNA (starší pán), NIKOLA ŠUHAJ (Rusín s dýmkou), NEVÍTE O BYTĚ? (úředník), LÉTO (Havlas), DALEKÁ CESTA (Žid před velvyslanectvím) a VZBOUŘENÍ NA VSI (Hůlka). Jeho úplně posledním filmem bylo drama DS – 70 NEVYJÍŽDÍ (1949) Vladimíra Slavínského, kde se nám ukázal jako hlídač. Emanuel Hříbal zemřel v Praze roku 1951 ve věku šedesáti pěti let. Přesné datum úmrtí nám není dodnes známo.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1949 DS-70 nevyjíždí
Vzbouření na vsi
1948 Daleká cesta
Léto
Železný dědek
1947 Muzikant
Nevíte o bytě?
Nikdo nic neví
Nikola Šuhaj
Parohy
Podobizna
Tři kamarádi
Znamení kotvy
Čapkovy povídky
1946 Nezbedný bakalář
1945 Řeka čaruje
1944 Jarní píseň
Prstýnek
U pěti veverek
1943 Bláhový sen
Žíznivé mládí
1942 Barbora Hlavsová
Městečko na dlani
Přijdu hned
Valentin Dobrotivý
Velká přehrada
1941 Advokát chudých
Hotel Modrá hvězda
Paličova dcera
Pantáta Bezoušek
Pražský flamendr
Rukavička
Turbina
Z českých mlýnů
1940 Artur a Leontýna
Babička
Dva týdny štěstí
Konečně sami
Minulost Jany Kosinové
Pacientka Dr. Hegla
Pohádka máje
Poslední Podskalák
Čekanky
1939 Mořská panna
1937 Lidé na kře
1936 Komediantská princezna
Na tý louce zelený
Trhani
Ulička v ráji
Uličnice
1935 Barbora řádí
Bezdětná
Cácorka
Hrdina jedné noci
Hrdina jedné noci (německá verze)
Král ulice
Pozdní láska
Studentská máma
Vdavky Nanynky Kulichovy
1934 Pokušení paní Antonie
Polská krev
Poslední muž
Pán na roztrhání
Tatranská romance
U nás v Kocourkově
Z bláta do louže
Za ranních červánků
Za řádovými dveřmi
Život vojenský - život veselý
1933 Diagnosa X
Dobrý tramp Bernášek
Dům na předměstí
Jindra, hraběnka Ostrovínová
Madla z cihelny
S vyloučením veřejnosti
Strýček z Ameriky
Svítání
Ze světa lesních samot
Řeka
1932 Anton Špelec, ostrostřelec
Kantor Ideál
Načeradec král kibiců
Peníze nebo život
Pepina Rejholcová
Sestra Angelika
Tisíc za jednu noc
Zapadlí vlastenci
1931 Kariéra Pavla Čamrdy
1924 Lešetínský kovář
1920 Billy v Praze
Trampoty ředitele Mastibu

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky