Pieces

One Thousand Cries Has the Night

• Španělsko

Mil gritos tiene la noche

• Itálie

Pieces

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Španělsko / Itálie / Portoriko, 1982, 85 min

Ach, ty ženy! V dětsví je skládal z papíru, v dospělosti rozebíral živé... Překvapivě dobrý slasher, který je více evropský ( španělský), než americký. Hudba (Librado Pastor) je mixem Carpentera, Morriconeho a italské hudby 80.let, je však příhodná a navozuje patřičné napětí. Psychopatický zabiják nesoucí si cejch z dětsví je klasicky zahalený v masce, klobouku, dlouhém plášti a s nezbytnými černými, zde gumovými, rukavicemi. Policie se marně snaží vraha najít, vražd přibývá a divák je záměrně naváděn na některé postavy, které by mohly vrahem být. Slušná dávka nahoty je doplněna šťavnatým gore (inspirace Itálií je u Španělů jasná), kdy dojde nejen na létající hlavu, ale i na vyvržené vnitřnosti. Pravda, občas je podivné, jak rychle se vrah přesouvá z místa na místo, ale díky napínavé atmosféře to lze odpustit. Byť je film plný drastických záběrů, ten nejdrsnější je hned zkraje, kdy synek zúčtuje s rozzlobenou mamkou. V poslední mrazivé scéně, když podkládá nohy budoucí ochromené oběti igelitem, pak vrah suše pronese: ,,Přece nechceme, aby byl všude nepořádek, že?"(15.1.2012)

No tento film sa ani nedá brat vážne, i keď sa tak tvári. Ale keď si tak spätne spomeniem na film a zamyslím sa nad samotnou myšlienkou filmu, je to celkom fajn... ale to ma pri filmu ani len nenapadlo. Chválim slušné gore a miestami až kuriózne vraždy. Všetky krvavé scény sa mi páčili(obzvlášť tá v sprche a na vodnej posteli). Nechýbalo mu skoro nič. Videli sme skvelé gore, dosť polonahých žien, vrah bol fajn a koniec filmu ma prekvapil a potešil. Samozrejme posledná scéna tam naozaj nemusela byt. Ak to budete brat ako oddychovku pobavíte sa a mierny poloúsmev sa vám z tváre skoro nestratí. Aj tie španielske bláboly mi prišli vtipné :) 80% v rámci žánru(4.1.2008)

Povedený slasher jemně dokořeněný giallem. Já si nemůžu pomoci, ale měl jsem feeling jako, když sleduji vylepšenou Fulciho verzi Touch of death. A nebylo to jen tou motorovou pilou, ale celkovou atmosférou a lookem 80.let. Příběh se drží standartní rovnice slasheru, tedy maniak+plno mladých dívek = velký masakr. Navíc se do této rovnice přihodí proměná v podobě již zmiňovaného giallo žánru. Takže se až dokonce filmu tají identita vraha(všímavému diváku, je to jasné už od půlky). No a ve výsledku i přes né vždy fungující logiku(rozhovor 2 policistů, že na místě vraždy nenašli nic, co by spojovalo podežřelého s vraždou, ikdyž se tam našla jeho motorovka a otisky na ní), je to povedený kousek.(6.1.2010)

Perla teen slasheru z produkcie USA a Španielska, ktorá výborne dokázala skĺbiť filmový štýl oboch krajín až do takej miery, že výsledný zostrih prakticky neobsahuje žiadne hluché miesta. Stále sa niečo deje! Vrah (“nude puzzle maniak“) síce pobehuje po okolí, či vo dne alebo v noci, s veľkou motorovou pílou bez ostychu, ako by mal na sebe neviditeľný plášť Harryho Pottera, ale to vážne vôbec nevadí. Ani na sekundu ma to nevyviedlo z eufórie. Nie je to totiž ten typ filmu, ktorý by sa mal nutne držať skutočnosti a preto miestami (zdôrazňujem len miestami) zábava len prepukala. Či už to boli zlaté kreácie mladých študentiek, “profesionálny“ tenis na kurte, či grimasy zarasteného záhradníka Willarda, vždy to malo šmrnc. Mil gritos tiene la noche však ale svoju slávu vybudoval na drastických gore kreáciách plných krvi a teroru, ktorých je tu dosť, vrátane drsného úvodu s malým chlapcom, ktorému mama zoberie jeho obľúbenú hračku (puzzle), čo ho moc nepoteší samozrejme. Pri scéne, kedy malý chlapec dáva voľný priechod svojim emóciám prostredníctvom sekery, som si spomenul na podobnú, taktiež drsnú scénku detského zúčtovania, ktorá sa vyskytla v klasike Nightmare (in a Damaged Brain) 1981. Autorovi špeciálnych efektov Basiliovi Cortijovi by som dal metál za to čo v Mil gritos predviedol. Drsnú scénku typu The Shining v závere filmu (dobíjanie sa vraha bielymi dverami) som si v zapätí musel dať ešte raz. Nechápal som z nej. Pieces = chuťovka, ktorá stojí rozhodne za to!!!(6.1.2009)

You don't have to go to Texas for a chainsaw massacre! Drsný béčkový slasher s motorovkou. Malý kluk si skládá hambatý puzzle a jeho matka ho dost nepřiměřeně sprcá. Tak jí logicky pošle jednu sekerou do hlavy a nařeže ji na kousky ruční pilou. A vesele si skládá dál. O 40 let později někdo začne masakrovat školačky. Tím stylem, že je rozřezává na kusy a jednu část si vždycky odnese. Jo, koho by nebavilo skládat radši lidský puzzle./ Slušná podívaná. Tedy, bez slabších míst se to neobešlo, ale záběr na nějakou tu holku na kusy si mě vždycky jakž takž udobřil. Taky jsem docela koukal, když se jedna z obětí pomočila strachy. No prostě sympaticky nekompromisní záležitost, s dobře ulítlým koncem, který mě doslova na poslední přesvědčil dát tomu za 4. Co tam ale kurva dělal ten poblázněnej kung pao? (stopáž hodnocené verze: 01:25:14, screeny)(2.2.2009)

• - Při natáčení gore scén se používaly prasečí vnitřnosti. (Chatterer)

• - Jedná se o oblíbený film Eliho Rotha. (Karlos80)

• - Vzhled vraha byl inspirovaný komixovou postavou "The Shadow". (Chatterer)