Bio Ráj

• Itálie Nuovo cinema Paradiso (více)

Film má dvě časové roviny. Úspěšný filmový režisér si při zprávě o smrti starého vesnického promítače Alfreda vzpomíná na své dětství. Na pozadí poválečné bídy se rozvíjí vztah mezi malým Totem, neodbytně přitahovaným tmavým sálem kina a promítací kabinou (s hučícími praskajícími stroji, paprsky světla rozptýlenými v prachu, převíječkami a prázdnými cívkami rozvěšenými po zdech), ve které kraluje Alfred, zastupujíci mu autoritu otce, nezvěstného od války. Dospívající Toto se Alfredem nechá přemluvit k odchodu z vesnice, aby rozvinul svůj talent. Když se po letech vrací na pohřeb, stařičké kino je právě bouráno a dojatý Toto si promítá film, sestavený ze scén polibků, které musel Alfred na příkaz místního farářa vystřihovat, aby je teď odkázal svému příteli a žákovi. Svěží, divácky vřele přijatý film nesklouzl do sentimentality, ale s přesně dávkovaným sentimentem nostalgicky evokuje dobu, v které kino bylo pro vesničany jediným kulturně-společenským zážitkem. (oficiální text distributora)

pollstro

Velkolepé a nádherné veledílo určeno pro lidi, pro které je film neodmyslitelnou součástí jejich životů a bez něhož si nedokážou v žádném případě představit život. Film oslavující krásy filmů a kinematografie tím nejkrásnějším možným způsobem, skrze dojemný a zároveň velmi lidský příběh dvou lidí, které odděluje poměrně velký věkový rozdíl, ale zároveň je spojuje obrovská láska ke kinematografii takovým stylem, že mezi nimi vznikne nádherné a láskyplné přátelství. Půvabný příběh odehrávající se na malebné a nádherné Sicílii, ukazující tehdejší obrovskou popularitu kin, která v té době byla snad jediným místem, kde bylo možné nějakým způsobem kulturně vyžít a zároveň ukazuje obrovskou vášeň a směs emocí, které díky tehdejším filmům v lidech vznikaly. Takřka vytoužený sen každého milovníka filmů, stát v promítací kabině, poslouchat zvuky projektoru a sledovat všechny ty lidi, kteří si užívají atmosféru filmu. Přenádherná hudba Ennia Morriconeho opravdu nepotřebuje žádný rozsáhlý komentář, to se prostě musí slyšet. Scéna s promítáním filmu na stěnu domu pomocí sklíčka je nezapomenutelná. Nuovo cinema Paradiso oslavuje krásy filmů a vzdává tak poctu tehdejším kinům a tehdejší kinematografii za to, jak byla nesmírně okouzlující a nádherná. Při sledování filmu jednoznačně zažijete pocit, že se tahle veškerá nádhera a krása nadobro vytratila a že už tady s námi hodně dlouhou dobu není. Doporučuji vyhnout se Director's cut. ()

Elessar.

Tak to je doják. Či už normálna, alebo režisérska verzia. Tornatore je kráľ dobových melacholických filmov. A toto tu je oslava filmu ako takého. Ukazuje nám námestíčko v priebehu desaťročí a jedno parádne kinečko. Veľmi krásne vie zobraziť premenu búrlivého 20teho storočia. Niektoré postavy odchádzajú, iné zostávajú také isté a príde vám ich všetkých ľúto. Navyše Morriconeho hudba to je jedna báseň... ()

Kada80

K Alfrédovi a Totovi se vždy rád vracím.Nuovo cinema Paradiso beru jako jednoznačnou úctu ke kinematografii a je nejhezčí filmovou lahůdkou všech dob. NEZAPOMENUTELNÉ : Scéna kdy si Toto promítá sestřih polibků,které musel Alfrédo vystřihovat na příkaz faráře. 100% ()

Gor'seye

Neviem prečo som si myslel, že to je životopis Vittoria de Sica (ešte aj hlavná postava sa na neho podobala....). Každopádne príjemný film, ktorý ma úplne vtiahol svojou úžasnou atmosférou. ()

confuoco

Poctivý talianský doják, ktorému jeho sentimentálnosť (výdatne podporovanú Morriconeho hudbou) bude málokto vyčítať, pretože film prekypuje obrovskou láskou k životu a dostane asi každého. Svojou atmosférou a nostalgickým hľadaním času, ktorý sa už nikdy nevráti, mi pripomína snáď ešte väčší talianský klenot - Amarcord. Za rozkošného detského hrdinu som sa priklonil k najvyššiemu hodnoteniu. Je tu navyše pridaná hodnota pre každého fanúšika čiernobielej filmovej klasiky a zlatej éry kina. ()

judel

nejkrásnější film o lásce k filmu. A film s nejlepším zakončením polibkem. Bavil jsem se, smál, dojímal a brečel. Kdo miluje film, musí milovat i tento snímek! ()

jaytothezee

Prvy film ktory okomentujem slovne. Jeden z najkrajsich filmov ake som kedy videl. Od prvej minuty do poslednej mi nezmizol z tvare usmev. Pocta filmom, nadherne prostredie maleho sicilskeho mestecka, vyborne herecke vykony, najma maleho Toto a Alfreda. Hudba od Ennia Morriconeho je ako vzdy uplne dokonala. Velka vdaka Giuseppe Tornatore. ()

Misterioso

Nádherná pocta kinematografii, která vychází ze vzpomínek G. Tornatoreho na jeho dětství. Byl to pro mě veliký zážitek - slastná hudba Ennia Morriconeho, zvláštní forma nostalgie (jakoby po něčem, co jste sami prožili), velké emoce, síla probudit v divákovi chuť něco tvořit...To všechno tenhle film má. Jediné, co mi film trochu kazí, je milostná linie mezi Totem a Elenou. Ta mi vyloženě překážela, zdála se mi jaksi navíc, připadala mi jako z telenovely. Jinak ale působivý snímek. PS: Já chci mít také svého Alfreda! ()

pierre9

Taliani majú svetu filmu predsa len čo ponúknuť. Vynikajúco natočený a odohraný film - malý Toto bol jednoducho skvelý! (Art Film Fest 2012) ()

gezper

Kouzelné, k tomu docela doják a vtipné. První polovina, resp. ještě lépe třetina je naprostá špička, uchvacující a podmanivé. Pak se tam nachomítne osudová láska a spadne to níže z nebeských výšin. I tak si to ale drží poměrně vysokou úroveň a poslední třetina to patřičně celé završí. Jeden by si snad i pobrečel. Viděno v DC, tedy skoro hodinu navíc o proti normální (SE) verzi, a docela bych rád mrknul i na původní kratší variantu. Mám divné tušení, že by mohla být údernější, vyrovnanější aneb prostříhat trochu druhou půlku by mi nevadilo. Takže v hodnocení si zatím nechávám rezervu pro standardní dvou-hodinovou stopáž, ač to není k takhle dobrému filmu úplně fér. Btw. k vidění je nejroztomilejší, byť krátká, opisovací zkoušková scéna co jsem zatím měl tu čest. [90%] ()

Desmi

Ať už díky tomu, že jsem film viděl v původním znění s titulky (italština je krásný libozvuký jazyk) nebo výkonem mladého Tota v první polovině filmu, dokázal jsem s chutí dodívat celý film. Musím říct, že první polovina filmu mne bavila o něco více, ale i tak jde o neobyčejný romanťák, který je velmi osobitý a krásně jiný než drtivá většina jeho konkurentů. Věřím ale, že vidět tenhle film s českým dabingem, nevydržím u něj déle jak půl hodiny. Ta fenomenální italština mě připoutala ke křeslu a má hlavní podíl na mém hodnocení.. =) ()

Santiago.

Co dodat? Toto se vyznává ze své velké lásky, je to tak upřímné, opravdové a okouzlující, že mi zde ani trochu nevadí ty tuny sentimentu. Podmanivě nádherná Sicílie... Filmová magie! ()

Foogas

Skvělej moment s čekáním u okna v zimě dešti na verdikt slečny. Zbytek filmu už je však je votravnej a nudnej. ()

ariari

esencia zhustenej pravdy obrazu kmeňa ˇludí , ktorá postupne prepláve zo smiechu do sĺz, pričom človeka vtiahne do iného plynutia času. Dokonale vystrihnutý obraz spomienok ...a zas tá esencia pospolitosti, je to ako počasie, zasiahne vás nepripravených. ()

JimJam

Tornatore mě již potěšil Malenou a 1900, ale tohle mě dostalo, zejména svou kouzelnou atmosférou, hereckými výkony a geniální hudbou Ennia. Trochu mi příběh připomínal Amarcord od Felliniho (který byl Tornatoreho mentorem). Nebylo by správné z herců zdůrazňovat jen Noireta, skvostní byli minimálně i všichni tři představitelé Salvatora od Salvatoreho Cascia přes Marca Leonardiho k Jacquesovi Perrinovi. ()

jiziczek

Půvabný pohádkový snímeček o malém filmovém nadšenci. Je to jednoduše krásné, vtipné, okouzlující, dojemné, atd. Škoda slov, tohle se musí vidět! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

23.11.2023

Legendární kino Aero slaví dvacet let

Legendární kino Aero slaví dvacet let

31.01.2018

Od 1. do 7. února bude žižkovské kino Aero slavit dvacet let své novodobé existence. Diváci se mohou těšit na filmové předpremiéry, koncert skupiny Tata Bojs, otrlou neděli s Festivalem otrlého… (více)

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu