Moje učitelka chobotnice

• Jihoafrická republika My Octopus Teacher
Jihoafrická republika, 2020, 85 min

Při natáčení pod mořskou hladinou naváže filmař nečekané přátelství s chobotnicí, která mu poodhalí tajemný svět chaluhového lesa u břehů jižní Afriky. (Netflix)

Ivi06

Největší dokumentární překvapení asi v životě. Už je to pár dní co jsem film viděla a stále v sobě mám ten hřejivý pocit, který ve mně vyvolal. Doporučuji ho kudy chodím. Neskutečné pohlazení na duši. Takhle dojatá jsem naposledy byla snad v roce 2011 při "Intouchables". Vždycky jsem milovala chobotnice... k jídlu. Nedokážu si představit, že bych si ji ještě někdy dala... Poprvé v životě přemýšlím o vegetariánství a to se zatím nepodařilo žádnému počinu - ani videa z jatek, či velkochovů se mnou nikdy nic neudělaly... přitom tento film ani jediným slovem necpe myšlenku, že papat zvířátka není dobré. Jak je tohle možné? Tenhle dokument má totiž srdce... v podstatě nenabízí mnoho vědeckého... jen to srdce, lásku a respekt ke zvířatům a přírodě... za mě prostě wow! ()

DavidS.

Cynicky by se tento dokument dal shrnout slovy: "někdo po přepracování skončí s depresemi a v blázinci, jiný se začne potápět a zamiluje se do chobotnice", kdyby to všem nebylo tak křehce odpvyprávěné a fantasticky natočené... ()

M.Niccals

No, úplně bych to nenazýval dokumentárním filmem. Je to tak trošku pohádka, kde vám schválně neřeknou skoro žádná tvrdá fakta o chobotnicích, protože tím by se pochopitelně pokazila zdánlivě nepředvídatelná dějová linka. Spoiler alert - týpek je chobotnicí naprosto posedlý a samozřejmě, že si musel dopředu přečíst, jak dlouho žijí chobotnice, nebo o jejich schopnosti regenerace, nebo jaké používají taktiky pro obranu proti predátorům... ale stejně byl tím vším nesmírně zaskočený. No radši bych dostal real deal, než tohle podivné rozkročení mezi dokumentem a soap operou. ()

Hanys_

Ha. Je to fakt dobré. Fakt zajímavý příběh o přáteství člověka a chobotnice, který nabídne i dost nečekanou adrenalinovou jízdu, a to všechno je obalené do krásných podmořských záběrů vodního lesa. 8/10 ()

santiamén

8.5/10 Tohle není typický přírodovědný dokument, takže by měl bavit i diváky, kteří to při záběrech na plovoucí ryby obvykle zalomí. Hlavní lidský protagonista a vypravěč v jednom je obyčejný člověk, který si podmořský svět zvolil jako formu terapie v těžším životním období. Jedna malá, sotva pár měsíců stará, pestrobarevná chobotnice mu dala důvod se do tohoto světa opakovaně vracet a objevovat další a další z jeho krás a podivností. Záběry jsou dechberoucí a navzdory tomu, že je celý film o podivně vypadajícím tvorovi z místa, kam se většinou dobrovolně nehrneme, je neskutečně lidský a dojemný. Dokumentární ekvivalent E.T. Mimozemšťana. Brečela jsem. ()

iampatrik

Podmanivý, pohlcující a především srdceryvný příběh, který podtrhuje skvělý  audiovizuál. Až tomu nemůžu uvěřit, že se něco takového stalo a podařilo zdokumentovat. A po letech mě to donutilo napsat csfd "recenzi". Dokumentární skvost. ()

Duch217

Jedná se o naprosto ojedinělé téma, které mě strašně zajímalo a v jistých chvílích i dojímalo, bohužel mi však moc nesedělo provedení a celkový způsob vyprávění dokumentu, i přes opravdu zajímavou látku jsem spíše nudil. Tak nějak je vám jako divákovi jasné, jak to celé dopadne - jedná se spíše o film, během kterého si můžete v klidu deset minut telefonovat a nic zásadního vám neunikne. ()

Mitin

Úžasná práce s kamerou a neskutečně dobrý edit. Craig Foster je člověk, co má můj nejvyšší možný respekt, protože dokázal něco neuvěřitelného. ()

bobstock

Samo o sobě je to úžasný počin skrze hledání sama sebe najdete a prožijete úžasný příběh kamaráda z jiné živočišné říše, se kterým prožijete celý jeho život a možná i svůj. Emocionální bomba v dokumentaristice. Třeba jednou záznam přežije až lidé nebudou a tato chobotnice se stane za milion let posvátným artefaktem nové nastávající se říše z oceánů. :) 90% ()

nonick1

Těžko uvěřitelný příběh o poutu (téměř intimním :-) mezi chobotničkou a člověkem, zajímavý i dojímavý zároveň. Je pravda, že i bez edukačního vkladu této inteligentní učitelky s osmi chapadly máme ještě co dohánět...a nejen pod mořskou hladinou. ()

JM87

Nádhera. Potápěč a příběh jedné jeho oblíbené chobotnice. Jak příběh, tak samotnej vizuál je super. Je to pestrý, roztomilý, krásný. Zkuste to... ()

Pawlisman

No na to minumum podkladů a námětu - takové intimní, asi dobře zvládnuté, ale nějak jsem čekal více. Je z toho trochu cítit, že to je na sílu jak vymáčkutý citron. ()

ink flo

Pravděpodobně nejlepší dokument o přátelství člověka s juvenilní chobotnicí (Chobotnice z II. patra jsou jakožto fikce diskvalifikovány). Netušil jsem, že si dokáže osedlat žraloka, používat škebli jako bojový štít, ze srandy skotačit s hejnem ryb nebo se nechat pomazlit v náručí. Podle mě se s ním ale manželka kvůli ní rozvedla, protože s ní trávil víc času. Vhodné pro všechny od 6 do 666 let. ()

simon84

Wooow. Find someone who look at you the way that octopus looks at Craig. Fenomenalni dokument o pratelstvi cloveka s chobotnici. Jinak se to fakt nazvat neda. Craig Foster behem potapeni u brehu Jizni Afriky narazi na chobotnici a zpocatku jen sleduje jeji interakce s okolim. Ale necekane se chobotnicka zacne zajimat i o tu velkou obludu s ploutvema, co ji pozoruje kazdej den. Moment, kdy se sama rozhodne, ze se ho dotkne, je uzasnej... Craig pak chodi kazdy den a sleduje ji dal. Jak lovi, jak se brani pred predatorama, dokonce i jak si hraje s okolnima rybama, uzasny sledovat jak inteligentni tvor chobotnice je, jake obranne mechanismy pouziva, jak chytre lovi svou potravu. A vy to objevujete spolecne s nim, je to uzasny. Krasne o tom navic dokaze mluvit a popisovat, co se deje a priblizit vam to jeste vic. ()

barteca

Slovem ÚŽASNÉ... Dokument přináší důkaz, že kamarádit mohou spolu všechny živé bytosti, chobotnice jsou prostě výjimečné, její převleky fascinovaly, může být, že i její tělo je maska. Poznání pravěkého oceánského lesa bylo vzrušujícím zážitkem  i díky formě nasnímání a průvodnímu komentáři autora. Oscar zaslouženě. ()

bery71

Jo, je to trochu jako kdyby byl Attenborough impresionistický obraz a ne obrázková učebnice a lze to tak brát a být s tím spokojen (jen vás možná bude štvát větší míra sentimentu v poslední desetiminutovce), ale to je myslím až příliš jednoduchý popis. Spíš je to příběh o znovu hledání sebe ve vztahu ke zbytku světa. Akorát tím zbytkem světa se na chvíli prostě stala chobotnice. *** Some Strange Octopus Level of Joy *** ()

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů