Tetsuo

(festivalový název)
  • Japonsko Tecuo (více)
Japonsko, 1989, 67 min (Special Edition: 69 min, Director's Cut: 77 min)

Čiernobiely príbeh dvoch mladých mužov, ktorých osudy spojila nešťastná náhoda. Japonský kultový režisér Shinya Tsukamoto vytvoril na základe celkom jednoduchej myšlienky pôsobivý, ale predovšetkým kontroverzný film, v ktorom sa muž začne meniť na kovové monštrum. (Furmi)

Roudy

Audiovizuálně strhující podobenství o tom, jak tlak rychle se měnící a stále více technologizované společnosti deformuje japonského kravatáka, až se hrdina postupně promění v kovovou zrůdu. Film, který vznikl na konci osmdesátých let, prorocky ukazuje na naši destruktivní závislost na mechanických věcech, což je nejlépe vidět ve scéně, kdy si hlavní záporák s potešením zarývá kus železa do masa, i když ho to zjevně bolí. Brzy se v otevřené ráně objeví červi, což ho sice vyděsí, ale posedlost kovem to nezastaví. Stejně jako my se v dnešní době oddáváme Instagramu a jiným radovánkám, tušíme, že to zanechává hnijící šrámy na naší duši, ale nemůžeme si pomoct, stejně pokračujeme. Na Tecuovi je pozoruhodné, jak osciluje mezi žánry, jako jsou horor, erotika, existenciální drama a kaidžú akční film, všechno je to navíc zabalené v audiovizuálním provedení, které posouvá estetiku fascinujícího Lynchova "Eraserheada" o pěkný kus dál. Energie, která z filmu vyzařuje, je neuvěřitelná. I když mě osobně bavily hlavně první dvě třetiny, i závěrečná část má spoustu zajímavých audiovizuálních nápadů, často stavících na efektu stop motion. Nicméně přijde mi, že paralelně s tím, jak se začala rozpadat produkce (film postupně opustili všichni členové štábu až zůstal jen režisér Cukamoto, hrající hlavního záporáka, a představitel hlavní role Taguči), film postupem času ztrácí část své svěžesti a zábavy. Chyběla mi tam Kei Fudžiwara, která se podílela na vizuální podobě filmu; spoustu kreativních nápadů bylo z její hlavy a dokonce poskytla i svůj byt, ve kterém se odehrává velká část filmu. I přes to, že film ve finále trochu zaškobrtl, Tecuo zůstává neskutečnou peckou z Japonska konce 80. let, která si udržuje svou atraktivitu i v dnešní době. ()

dobbin

I když se říká, že takové filmy musíte buď milovat, nebo nenávidět, já jsem jaksi taksi neutrální. Něco mě na tom fascinovalo a něco štvalo. Konkrétněji mě fascinovalo to velice nekonformní pojetí, proměna člověka v hromadu šrotu. Na druhou stranu se na to špatně dívalo, to bude ta výše zmiňovaná recepční náročnost...Snad jednou, až se na to podívám znovu a budu trochu vyspělejší, budu moci odhalit krásy tohohle filmu. ()

Pauliee

Shinya Tsukamoto je asi úplný magor, ktorého miesto je na odľahlej psychiatrii. Takto zvrátený film, ak sa to tak dá nazvať, som ešte v živote nevidel. Je to viac choré ako Eraserhead a Pi dokopy. Ale v podstate to nieje zlé. Síce som to veľmi nepochopil, teda som sa o to ani radšej nesnažil, ale je o natočené bravúrne. V rámci žánru je to asi to najlepšie a asi aj jediné. Pekný experimentálny film, ale už si ho tak skoro nepozriem. A záver je fakt super. ()

Vikinec

Bohužel jsem tomu nerozuměl. Potřeboval bych titulky pod obrazem, které by mi vysvětlovaly, co se na scéně děje. Je pravda, že jakýmsi kouzlem jsem u filmu vydržel až do konce, ale opravdu nejsem schopen podat o snímku zprávu. Špatné svědomí hlavního hrdiny mě příliš nenadchlo, pořád jsem nevěděl, jestli je to dílo šíleného nadrženého amatéra nebo šíleného nadrženého umělce. Proto dávám alibistické 3*. ()

Zaplo05

Cyberstupertruperultradark sci-fi horor! Poměrně jednoduchá myšlenka vyjádřená Švankmajerovským zpracováním. Místo loutek si hraje ale režisér s lidskými postavami. Neuvěřitelné surové a šílené, ale to z tohohle hororu dělá tu pravou podívanou. Hnus v Japanském zpracováním. Kov s kovem v šílených prostřizích a neuvěřitelné audio pozadí doplňuje zběsilé tempo jednoduchého příběhu. Bizardní uchylárna, která není určitě vhodná pro děti. Jestli tento film je natočen proto, aby šokoval – tak na 185% Evropské usedlosti splnil. Těžko stravitelné, ale přesto výborné! ()

pan.zden

Tsukamotove filmy patrili a myslím že stále patria k tomu najlepšiemu v oblasti experimentálnych filmových šialeností. Už jeho krátkometrážna prvotina „The Phantom of Regular Size" vedela neskúsenému divákovi vystreliť dieru do hlavy, ale stále to bol viac-menej amatérsky snímok natočený lacnou kamerou so schizofrenickým strihom. Až v snímke Tetsuo: The Iron Man dotiahol Tsukamoto svoj štýl do dokonalosti, pričom vo filme použil veľa záberov, alebo postupov, ktoré boli použité už v jeho predchádzajúcich snímkach. V skratke ide o príbeh jedného účtovníka, ktorý sa postupne začne meniť na kovovú príšeru/stroj (kovostroj:)) a tá naberie v závere filmu podobu akoby oživeného smetiska. Je sa fakt na čo pozerať a keď si k tomu pridáte soundtrack, tak máte takú lahôdku, ktorú ocenia najmä fanúšikovia cyberpunku a industrialu. Hudbu vo filme má na svedomí Chu Ishikawa (Der Eisenrost) vezúci sa na vtedajšej vlne spolkov ako Einsturzende Neubauten, Front 242 a pod ... Je mi jasné, že tento film nie je pre každého (čoho dôkazom sú aj značne rozporuplné hodnotenia), ale komu nevadí značná dávka brutality, filmových experimentov, prípadne nechutností, tak si tento snímok vychutná plnými dúškami ;) ()

rob_troy

Shinya Tsukamoto vyzkoušel více než halucinogenní dávku tripu a kvůli šílenému badtripu šel spát a ZDÁL SE MU SEN. Potom natočil Tetsuo. ()

MyrnaAlec

Naprostá klasika, která byla třeba moc na Blaskoshe ve spacáku:) Drsný, bez kompromisů, úchylná vize, rozhodně ne pro každého. Soundtrack si pouštím, když meju okna. ()

Olafson

Heavy metal. Ale v druhé části bohužel poměrně nudné, nepřehledné a z rychle se měnících obrazů až bolely oči. ()

Doutas

Nechutně fascinující japonský underground, kde se techno-fobie prolíná s techno-fetišem. Film, který vás usadí na zem jak rána ocelovou tyčí a zavrtá se do vás jak Tetsuův železný vrták. ()

Hawaj odpad!

Totální píčovina. Jedině dobrý shrnout to buldozerem i s autorem do vysoký pece nadělat z toho lokomotivy. ()

Pitryx

Bezvadný film dokonale pokažený černobílou kamerou a stupidním podáním. To si zase někdo hrál na umění. ()

Blazkowicz

Nevím co to mělo znamenat a radši to ani nechci vědět. Japonci jsou trošku jiní, ale tohleto jsem nečekal. To museli točit, když byli zhulení asi. Jeden záběr na to, druhý záběr na něco úplně jiného, střih sem, střih tam, zrychlené záběry a do toho ještě všude beton a železo. Navíc ty jejich kostýmy byly až moc přeplácené. První půlka, než se změní v toho transformera, je ještě koukatelná, ale druhá polovina je jen chaos nějakých záběrů a ztráta času. Odpad jak vyšitý. Nebo že by ne? Ne! V polovině je totiž nejlepší část filmu. Chlapec se nám už začíná měnit a místo pérka má velký vrták a chce ojet tu svoji mařku. Do toho nesmí chybět nějaké random prostřihy smíchu a vřískání z televize. Strašná prča u které jsem se hodně nasmál, i když to asi nemělo být účelem. 1-* ()

hrumsrt

Možná jeden z nejpozoruhodnějších japonských filmů a přesto Tetsuo není dokonalý.. Námět o člověkovi, který se z ničeho nic začne měnit v kovové monstrum. Jakoby se obsah železa v něm samém vzbouřil a začal z něj utvářet nějakého nadčlověka.. Experimentální pokus o povýšení člověka na další úroveň. A každý krok na novou etapu lidstva pokaždé znamenal bolest, když se buduje nová civilizace stará musí padnout, když se stát transformuje do republiky, zastánci monarchistického vedení musí být potlačeni.. Hlavní hrdina prochází svojí vlastní metamorfózou, kdy mu z těla vyrůstají kusy kovu. Nejprve může s přeměnou bojovat a střípky zkrátka vytrhávat z pokožky, ale když přeměna nabere silnějších ozvěn a noha se mi rozpadne, jen aby z ní vylezla nesourodá kovová směs je jasné, že tohle nebude cesta na vyšší úroveň.. Člověk už byl několikrát vyztužen robotickými přísadami, ale pokaždé z toho vzešel jako upgrade svého druhu. Tetsuo degraduje lidského tvora a s příměsi kovu ho před zraky diváka trhá na kusy. Krátká povídka bořící iluze a ukazuje i druhou stránku téhle vědeckofantastní transformace... Byl bych nadšen, kdyby Tetsuo nebyl tak moc vázaný na svoji vlastní premisu. A vyprávět svůj nápad jen jako půlhodinové svědectví o přeměně, bez ohledu na její nepříjemně nabitou nymfatickou fázi, nemělo by to chybu.. Ale Tetsuo i v tak střídmé stopáži nemá, co dál nabídnout. A i když někdy jen rozpíná představy a chytré otázky týkající se třeba kopulace takových tvorů, už bych je tu nemusel mít.. Nesmírně chytře natočený film, který především díky svému černobílému obrazu působí o to reálněji a samotné kovové trny tyčící z lidského těla dokáže o to realističtěji zabrat a nepůsobí to béčkově. Kromě toho dokáže Tetsuo upoutat po technické stránce, kterou ovládne především zvukový underground.. Nemůžete to odsoudit, aniž by jste to viděli. A nutno říct, že jde o dost překvapivou facku fantasknímu žánru, který je touhle surovou ukázkou lidského posunu naprosto rozbořen.. Mimořádně jinde, někdy až moc proti divákovi, ale chci to vidět znovu, protože tohle je jak kdyby nejgeniálnější filmař natáčel z prádelny.. 65% ()

Humprt Pum

WOW! Ať žijou úchylové všech barev a vyznání! Pokud chcete sbalit těžkotonážní intelektuálku, určitě se na to podívejte při prvním společném setkání a cucejte při tom červený. Pokude chcete sbalit normální křehké stvoření, nadopujte ho LSD, nechte jí šňupmout polívkovou lžíci koksu, loupněte jí do žíly trochu heráku...pak se jí film bude zaručeně líbit a řekne si "Ten kluk mi asi fakt rozumí" :o) Je to fakt asi největší maso, co sem kdy viděl. Jakmile film necháte proudit do sebe, budete si neustále opakovat "Musím to vypnout! Měl bych to vypnout! Vypínám! Vypííííínáááááám!" Jenže ono to nejde a nejde. Perfektní scénář, perfektní střih, perfektní obrazové zpracování, perfektní herci...to všecho vás tu zrůdnost bohužel vypnout nenechá. Spíš se utvrdíte v tom, že patříte bohužel mezi ty, kteří takovou úchylárnu dokoukají do konce. Excelentní šílenost. Nejbrutálnější je začátek filmu. To totiž ještě nevíte do čeho jdete. Pak už je to jen jízda. AŤ ŽIJE KOVOVÉ STEHNO !!! ()

PROTIVETRU

Nedopozeral som to a nie pre celkovú úchylnosť ale pre NUDU. Nie som popcornový divák, ktorý nedokáže oceniť experimentálnu tvorbu a novátorské a inovatívne postupy ..ale toto je ***(slušný výraz ma nenapadá). Tá jedna * zato že je to fakt niečo nové a ťažko to k niečomu prirovnať, inak odpad! ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu