foto

Šin'ja Cukamoto

  • nar. 1.1.1960 (60 let)
    Šibuja, Tokio, Japonsko

Biografie

Jeden z nejvýraznějších a nejuznávanějších japonských tvůrců se narodil 1.1.1960 v Tokiu. Jako jeden z prvních začínal novou vlnu japonského filmu a mezi svými kolegy první dosáhl mezinárodního úspěchu. Nadšení pro film u něj začalo ve 14 letech, kdy dostal od svého otce první Super-8, na tu natáčel krátké filmy, které se snažil publikovat. Prvního úspěchu dosáhl když některé ze svých prací prosadil do televizní schow Ginza now.

Svoje filmařské ambice pozastavil na dobu tří let, do roku 1982, kdy studoval olejomalbu na Nihon Daigaku university. Po absolvování pracoval čtyři roky v reklamní agentuře jako režisér. Tato práce ho však tolik neuspokojovala, proto založil divadelní společnost Kaiju, ve které se zaměřil na okrajové divadlo. Tady Tsukamoto působil jako režisér,scénárista a herec. Společně s dalšími nadšenci dělali hry které měly nádech sci-fi a v mnoha případech byly ovlivněny videohrami. Jednou z nich byla i nejpopulárnější hra společnosti, Denchu kozo no boken. Tuto hru pak v roce 1987 Tsukamoto převedl do 45 minutového filmu. DENCHU KOZO NO BOKEN získal první cenu na Pia film festival v Japonsku.

V DENCHU KOZO NO BOKEN i v předcházejícím Tsukamotově 18 minutovém filmu FUTSU SAIZU NO KAIJIN (1986) se začal projevovat ústřední motiv jeho filmů a to fetišismus a mutace spolu se způsobem střihu a kompozice. Tsukamoto říká že byl v dětství silně ovlivněn klasickým seriálem ULTRA Q ze kterého čerpal inspiraci. Tsukamotova fascinace proměny člověka ve stroj vyvrcholila natočením celovečerního filmu TETSUO (1988). Film byl natočený černobíle a mixovaný z 35mm a 16mm filmu. Je to příběh obyčejného japonského obchodníka který postupně mutuje do podoby jakéhosi robota. Pro film je charakteristická chaotická a kamera, divoký střih a stop-motion který Tsukamoto převzal od ním obdivovaného Jana Švankmajera. Snímek natočil Tsukamoto se štábem složeným ze členů Kaiju theatre a většinu z rozpočtu, který byl 13 milionů jenů, financoval z vlastní kapsy. Film se paradoxně dočkal lepšího přijetí v zahraničí než u domácího publika, mimo jiné dostal cenu na Římském fantastickém festivalu.

Nicméně úspěch Tetsua zvedl Tsukamotův profil u domácích společností, proto dostal zakázku od velké filmové společnosti Shochiku a natočil horor YÔKAI HANTÂ: HIRUKO (1991). Režisérovi se ale nelíbila kontrola a zásahy studia do jeho práce, proto se vrátil ke svým projektům a natočil TETSUO II (1992). Ten má stejný motiv jako původní Tetsuo ale není jeho přímým pokračováním.

Téma mutace a proměny je i v dalších Tsukamotových filmech, ale zde se spíš jedná o proměnu psychickou než fyzickou. Dalšími jeho filmy jsou: násilné boxerské drama TOKYO FIst (1995), ve kterém Tsukamoto popisuje pomstu zhrzeného manžela. Film obsahuje několik rovin a pohrává si se stylem vyprávění. BULLET BALLET (1998) - tady se režisér vrací k černobílé kameře. Tento film měl být určen především pro filmové festivaly. BLÍŽENCI (1999) jsou filmem natočeným podle předlohy spisovatele Edogawy Rampy. Film oplývá úžasnou vizuální stránkou. TOUHA (2002) Tsukamoto se opět vrací k černobílé kameře. VITAL (2004), HAZE (2005) - krátkometrážní, FEMALE (2005), AKUMU TANTEI (2006), AKUMU TANTEI 2 (2008).

Tsukamoto není jen režisérem, ale i poměrně vyhledávaným a schopným hercem. Začínal ve svých filmech, kdy se nechtěl spoléhat na cizího herce a později si psal role přímo na tělo. Tak účinkoval ve většině svých filmů ale i ve filmech svých kolegů. Hrál roli nazvanou fetišista v Tetsuovi ale objevil se i ve dvou filmech Takashiho Miike.

Shinya Tsukamoto je bezesporu talentovaný režisér. Zůstává pravdou, že jeho styl vyprávění se nemusí líbit každému, jeho rychlé střihy, divoká kamera a vizuální aspekt filmu jsou pro mnoho lidí nestravitelné ale ať už se vám líbí nebo ne, shlédnutí jeho filmů bývá často zážitek na který se jen tak nezapomíná.

Jan "Enza" Tomšík

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Střihačská filmografie

Kameramanská filmografie

Producentská filmografie

Scénografická filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(69)